Aktualności

Bursztynowy Mieczyk 2019. Specjalne wyróżnienia dla organizacji pozarządowych już po raz 25. Kto dostanie nagrodę?

Nagroda Bursztynowy Mieczyk im. Macieja Płażyńskiego to wyróżnienie dla organizacji pozarządowych za działalność społeczną, ekologiczną, edukacyjną i kulturalną. W sobotę, 7 grudnia podczas XXV gali konkursu w Europejskim Centrum Solidarności poznamy tegorocznych laureatów.

Masz pomysł na koncert, artystyczne warsztaty lub spektakl? Możesz zyskać nawet 80 tys. zł dofinansowania

Zarząd Województwa Pomorskiego ogłosił dwa konkursy grantowe dla organizacji pozarządowych, które mają pomysły na działania artystyczne. Można zorganizować koncert, przegląd filmów, konferencję czy wystawę, które integrują mieszkańców i promują pomorską kulturę. Łączna pula grantów to 1,4 mln zł. Maksymalne dofinansowanie wynosi 40 tys. zł lub 80 tys. zł w zależności od projektu.

Trudny powrót po emigracji? Dzięki temu programowi znajdziesz pracę i podniesiesz kwalifikacje

Trwa rekrutacja osób, które wróciły z pracy za granicą do Polski. Program „Pomorskie! Tu wracam, tu pracuję" pomoże im podnieść kwalifikacje, znaleźć zatrudnienie, załatwić ubezpieczenie, a także da wsparcie psychologa i prawnika. Pomoc przeznaczona jest dla osób powyżej 30. roku życia, które przynajmniej sześć miesięcy pracowały poza granicami kraju.

Czy zamiast pszenicy pomorscy rolnicy zaczną uprawiać sorgo i ryż? Sympozjum o zmianach klimatycznych

Naukowcy, specjaliści i rolnicy podczas specjalnego sympozjum w Kątach Rybackich rozmawiali o tym, jak zmiany klimatu, częstsze lokalne powodzie i susze wpływają na uprawę roślin i hodowlę zwierząt. Zastanawiali się, czy trzeba będzie zrezygnować z dotychczasowych upraw na rzecz nowych gatunków, ale też bronić je przed zupełnie nowymi szkodnikami i chorobami roślin.

XXI Zjazd Delegatów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Wybrano nowego prezesa

Podczas zjazdu, 30 listopada 2019 r. w auli Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego prof. Edmundowi Wittbrodtowi wspólnota podziękowała za pracę na rzecz rozwoju Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Wybrano też nowego prezesa, którym został Jan Wyrowiński.

Podziękowania za opiekę nad mieszkańcami i turystami. Podsumowanie akcji Pomorskie dla Zdrowia

Podczas siedmiu letnich eventów przeprowadzono prawie 5,3 tys. bezpłatnych badań, konsultacji medycznych, porad fizjoterapeutów, dietetyków oraz szkoleń. Skorzystali z nich mieszkańcy Pomorza i turyści. Wakacyjne przychodnie przyjmowały pacjentów w Sopocie, Gdyni, dwa razy w Gdańsku, Wdzydzach Kiszewskich, Słupsku i Będominie.

Geriatria w Sopocie otwarta. Po dwóch latach od rozpoczęcia budowy są już pierwsi pacjenci [ZDJĘCIA]

Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie to pierwszy w regionie ośrodek kompleksowej, zintegrowanej opieki nad starszymi pacjentami. Znajdują się w nim m.in. oddziały geriatryczny dzienny i stacjonarny, dzienny psychogeriatryczny, poradnia geriatryczna i pracownie diagnostyczne. Seniorzy otrzymają też pomoc w domach. Wartość inwestycji to ponad 31 mln zł.

Czy pociągami SKM pojedziemy na południe Gdańska? List intencyjny samorządowców i kolejarzy

Południowe dzielnice Gdańska, a w przyszłości także sąsiadujące gminy mogą zyskać nowe połączenie kolejowe. Planowana inwestycja ma lepiej skomunikować tę część obszaru metropolitalnego. Samorządowcy i kolejarze podpisali list intencyjny dotyczący dalszej współpracy na rzecz przedłużenia linii SKM.

Będą nowe pomosty, przystanie żeglarskie i szlaki kajakowe. Nowe inwestycje turystyczne w Pomorskiem

Kajakarze i miłośnicy sportów wodnych już od przyszłego roku będą mogli korzystać z nowych stanic wodnych, miejsc odpoczynku i odnowionych szlaków żeglugi. W środę, 27 listopada 2019 roku marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpisali umowy o dofinansowanie projektów o łącznej wartości ponad 34 mln zł.

Pieniądze na wsparcie bezrobotnych. Ponad 2,7 mln zł otrzymają powiaty malborski i sztumski

Dzięki unijnemu dofinansowaniu bezrobotni z Żuław i Powiśla będą mieli zorganizowane szkolenia i warsztaty. Zwiększy szanse na znalezienie pracy. Ze wsparcia skorzysta 320 mieszkańców.

Nowi radni województwa pomorskiego. Czym chcą się zajmować w trakcie kadencji?

Podczas XV sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, która odbyła się 25 listopada 2019 r., ślubowanie złożyli Sylwia Leyk z klubu radnych PiS oraz Rafał Neumann z klubu radnych Platforma.Nowoczesna Koalicja.

Mniej miejsc pracy, wyższe zarobki. Pięć najważniejszych danych o pomorskim rynku pracy

Pomorski rynek pracy to niska stopa bezrobocia, rekordowo wysoka przedsiębiorczość Pomorzan i rosnące przeciętne miesięczne wynagrodzenie. Zobacz, co jeszcze o aktywności zawodowej mieszkańców województwa mówią statystyki.

Do wydania będzie ponad miliard złotych. Projekt budżetu województwa na 2020 rok

W przyszłorocznym budżecie dochody i wydatki będą niższe niż w budżecie 2019. Najwięcej pieniędzy przeznaczonych będzie na transport, ochronę zdrowia i kulturę.

XV sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego [TRANSMISJA NA ŻYWO]

Piętnasta sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego odbędzie się 25 listopada 2019 r. o godz. 11.00. Podczas sesji ślubowanie złożą nowi radni Sylwia Ewa Leyk i Rafał Marek Neumann. Po raz pierwszy będzie odczytany projekt budżetu województwa pomorskiego na 2020 r. Będzie rozpatrywana uchwała m.in. w sprawie oceny sytuacji na rynku pracy województwa pomorskiego.

Oddziałowi Dziecięco-Młodzieżowemu na Srebrzysku grozi zamknięcie. Apel pomorskich władz do Ministerstwa Zdrowia i NFZ

Oddziałowi Dziecięco-Młodzieżowemu w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku grozi zamknięcie. Spowodowane jest to przepełnieniem na oddziale. W tej chwili liczba niepełnoletnich pacjentów przekracza normę już o ponad 30 proc. Lekarze z tego oddziału, 14 listopada 2019 r. złożyli wypowiedzenia. To oznacza, że na początku przyszłego roku może zabraknąć personelu.

Pracownicy socjalni na wagę Srebrnego Drzewka. Społecznicy nagrodzeni w swoje święto [ZDJĘCIA]

Pięć osób z Pomorza otrzymało wyróżnienie marszałka województwa pomorskiego za działalność na rzecz integracji i pomocy społecznej. Marszałkowie Mieczysław Struk i Agnieszka Kapała-Sokalska wręczyli statuetki laureatom w piątek, 15 listopada podczas specjalnej konferencji w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Tego dnia obchodzono także Dzień Pracownika Socjalnego.

Gdańsk dzieli się dobrem. Są pierwsze szczegóły finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2020 roku

Przyszłoroczny finał WOŚP odbędzie się 12 stycznia. Orkiestra będzie zbierała fundusze na sprzęt ratujący życie dzieci. Organizatorzy chcą także godnie upamiętnić tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza. „Gdańsk dzieli się dobrem" to ostatnie słowa prezydenta, jakie wypowiedział przed atakiem nożownika podczas finału WOŚP w styczniu 2019 roku.

Interna w Szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku po remoncie. Co się zmieniło za prawie 8 mln złotych?

Na wyremontowanym Oddziale Chorób Wewnętrznych i Hipertensiologii w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku jest 12 sal chorych, w tym jedna izolatka i jedna intensywnego nadzoru kardiologicznego. W sumie to 40 łóżek dla pacjentów. Oddział wyposażono m.in. w nowoczesne kardiomonitory, pompy infuzyjne i meble.

Będą szkolenia, warsztaty i wsparcie dla bezrobotnych. Unijne dofinansowanie trafi do Pucka, Kartuz i Gdańska

Ponad 4 mln zł z Unii Europejskiej otrzymają samorządy z Pomorza. Dzięki temu 300 bezrobotnych mieszkańców ma szansę zyskać pracę. Zorganizowane będą też szkolenia i warsztaty z poszukiwania pracy.

Czy samobadanie piersi pomaga wykryć raka? Już dziś Łap za biust w Starym Browarze w Kościerzynie

Darmowe konsultacje onkologa i urologa, badanie USG oraz nauka samobadania piersi to tylko niektóre z porad, z jakich będzie można skorzystać w Starym Browarze w Kościerzynie. Zapraszamy panie i panów w sobotę, 16 listopada 2019 r.

Radosne obchody święta Niepodległości. Parady niepodległości przeszły ulicami pomorskich miast

Pomorzanie licznie wzięli udział w obchodach 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Były parady, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, grupy rekonstrukcyjne i zabytkowe pojazdy.

Leszek Bonna już oficjalnie nowym wicemarszałkiem województwa pomorskiego

Podczas XIV sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, która odbyła się 8 listopada 2019 r., za kandydaturą Leszka Bonny na wicemarszałka głosowało 20 radnych, wstrzymało się ośmiu radnych. Radni wybrali też wiceprzewodniczącego Sejmiku, którym został Piotr Karczewski.

XIV sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego [TRANSMISJA NA ŻYWO]

Kto będzie nowym wicemarszałkiem województwa, a kto wiceprzewodniczącym Sejmiku, dowiemy się podczas czternastej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, która odbędzie się 8 listopada 2019 r. o godz. 11.00.

Smart Metropolia i Najlepsze Przestrzenie Publiczne. Sprawdź, kto w tym roku otrzymał prestiżowe nagrody

Podczas uroczystej gali w Olivia Business Centre w czwartek, 7 listopada 2019 r. zostały wręczone nagrody Smart Metropolia oraz nagrody w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego. Podsumowano również pilotażową edycję Pomorskiej Letniej Akademii Planowania Przestrzeni Publicznych.

Samorządowa koalicja na rzecz klimatu. Deklarację w Gdańsku podpisało kilkunastu włodarzy z całej Polski

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem kongresu Smart Metropolia w czwartek, 7 listopada prezydenci i burmistrzowie polskich miast podpisali „Deklarację współpracy klimatycznej współpracy miast i gmin". Chcą działać na rzecz klimatu i apelują do rządu o wsparcie. Celem jest neutralność klimatyczna polskich miast do 2050 roku.

W Skórczu będzie się lepiej oddychało. Unijne dofinansowanie dla ekologicznych źródeł energii

Prawie 3,5 mln zł unijnego dofinansowania trafi do kociewskiego Skórcza. Zainstalowane zostaną tam panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Dzięki temu produkowana energia będzie ekologiczna.

Filmowe spotkanie z „Sądem Ostatecznym” Hansa Memlinga. Odsłona nowej strony internetowej

Stronę internetową, dedykowaną projektowi Filmowe Spotkanie z „Sądem Ostatecznym" Hansa Memlinga, po raz pierwszy będzie można zobaczyć 12 listopada 2019 r. pod adresem www.sadostateczny.pl.

Wspominamy zasłużonych mieszkańców Pomorza, którzy odeszli od nas w minionym roku...

Tradycyjnie 1 listopada, czyli uroczystość Wszystkich Świętych, to dzień zadumy i refleksji nad przemijającym życiem. W minionym roku pożegnaliśmy wielu wybitnych i zasłużonych mieszkańców naszego regionu.

Oddziały ratunkowe trzeba uzdrowić. Samorządowcy, lekarze i ratownicy medyczni apelują do rządu

Zwiększenie nakładów na publiczną ochronę zdrowia, odciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych, podniesienie wyceny świadczeń medycznych, zwiększenie kompetencji i zasobów POZ oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. To główne postulaty apelu do rządu przyjętego przez uczestników konferencji, która odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku 29 października 2019 r. Mówiono też o przeorganizowaniu nocnej i świątecznej opieki lekarskiej.

Zmiany w budżecie, pożegnania radnych i gość ze Szwajcarii. Obrady Sejmiku Województwa

Wykład Ambasadora Konfederacji Szwajcarskiej rozpoczął obrady sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego. Dotyczył spraw związanych z demokracją oraz współpracy polsko-szwajcarskiej. Wystąpienia ambasadora słuchali nie tylko radni, ale również studenci-członkowie Forum Młodych Dyplomatów i uczniowie VII LO w Gdańsku. Radni przyjęli również ważne uchwały.

Gimnastyka bardziej popularna od masaży. Jednak na Pomorzu w 2018 r. pacjenci rzadziej korzystali z fizjoterapii [INFOGRAFIKA]

W województwie pomorskim z różnych zabiegów fizjoterapeutycznych skorzystało 26,5 tys. osób, w tym 23,6 tys. pacjentów leczyło się stacjonarnie. To o ponad 20 proc. mniej niż rok wcześniej. Mniej też było pacjentów z zagranicy.

XIII sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego [TRANSMISJA NA ŻYWO]

Trzynasta sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego odbędzie się 28 października 2019 r. o godz. 11.00. Podczas sesji m.in. będzie rozpatrywana uchwała dotycząca wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia ustawowego badania sprawozdania finansowego województwa pomorskiego za rok obrotowy 2019 i 2020.

W Centrum św. Jana rozdano Pomorskie Nagrody Literackie „Wiatr od Morza". Poznaj laureatów

Jury nagrodziło „Latawiec z betonu" Moniki Milewskiej i „Gdańskie ogrody" Ewy Barylewskiej-Szymańskiej, Katarzyny Rozmarynowskiej, Zofii Maciakowskiej i Wojciecha Szymańskiego. Wyróżnienie za całokształt pracy literackiej otrzymał Aleksander Jurewicz, a Kaszubską Nagrodę Literacką za opowiadania otrzymała Krystyna Lewna.

Czy w Chinach sprawdzi się budżet obywatelski? Na spotkaniu z samorządowcami sprawdzała to delegacja z Szanghaju

Podczas wizyty delegacji z chińskiego Szanghaju były rozmowy o tym, jak współpracować z organizacjami pozarządowymi i jakie są kompetencje samorządu lokalnego? Poruszone zostały również kwestie gospodarcze, a pomorskie firmy dostały zaproszenie na targi gospodarcze w Szanghaju.

Latawiec, ogrody i kaszubskie opowiadania. Znamy laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza! [GALERIA]

„Latawiec z betonu" Moniki Milewskiej i „Gdańskie ogrody" Ewy Barylewskiej-Szymańskiej, Katarzyny Rozmarynowskiej, Zofii Maciakowskiej i Wojciecha Szymańskiego to książki nagrodzone w 2. edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza. Wyróżnienie za całokształt pracy literackiej otrzymał Aleksander Jurewicz, a Kaszubską Nagrodę Literacką za opowiadania przyznano Krystynie Lewnie.

Już dziś poznamy laureatów literackiej nagrody Wiatr od Morza! Kto z ośmiorga nominowanych dostanie statuetki?

Jury konkursu nominowało ośmioro kandydatów w dwóch kategoriach Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza. Podczas uroczystej gali poznamy również laureatów nagrody za całokształt pracy literackiej i Kaszubskiej Nagrody Literackiej.

Wszystko o klimacie i przyszłości miast. Dziś zaczyna się kongres Smart Metropolia. Zostały ostatnie wolne miejsca

Eksperci, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i biznesu będą rozmawiać o tym, co metropolie mogą zrobić dla klimatu. Wśród tematów kongresu Smart Metropolia są m.in. zrównoważony rozwój miast, zielona infrastruktura, gospodarka niskoemisyjna i współpraca metropolii z małymi miastami i wsiami. Kongres odbędzie się 7-8 listopada 2019 r. w Gdańsku.

Gdańszczanie zadecydują na co przeznaczyć 50 tysięcy euro od Księżnej Asturii. Głosowanie trwa do północy w piątek

Na wspólne inicjatywy czy na solidarne współtworzenie miasta? A może na zupełnie inny cel? Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zachęca do przysyłania swoich propozycji.

Będą zachęcać uczniów do zawodu pielęgniarki. Akcje OIPiP wspiera pomorski samorząd

Pielęgniarki z Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku będą prowadziły zajęcia dla uczniów ósmych klas szkół podstawowych oraz pierwszych klas szkół średnich. Akcja promocyjna ma przede wszystkim pokazać młodym ludziom, że to zawód bardzo potrzebny, perspektywiczny i dający pewne zatrudnienie. Będzie też nauka udzielania pierwszej pomocy.

Już jutro poznamy najlepszych pomorskich autorów. We czwartek gala nagrody literackiej Wiatr od Morza

Kulisy życia towarzyskiego i politycznego w czasach PRL-u i współczesnego, biografia wybitnego muzyka i genialnego fizyka. Opowieść o falowcu i małych ojczyznach, studia z nadmorskiej architektury i analiza gdańskich ogrodów. O tym właśnie piszą nominowani do nagrody. Kim są i czym się zajmują wybrani?

Już za trzy dni poznamy laureatów nagrody literackiej Wiatr od Morza. Z prawie 350 zgłoszeń jury wybrało osiem tytułów

„Poste restante", „Komeda: osobiste życie jazzu", „Latawiec z betonu", „Zapiski na paczce papierosów" czy „Noblista z Nowolipek: Józefa Rotblata wojna o pokój"? Który tytuł zostanie uhonorowany statuetką?

Chcesz poznać laureatów nagrody literackiej Wiatr od Morza? Bezpłatne zaproszenia na galę czekają w bibliotece

Kto w tym roku otrzyma statuetki? Już niedługo poznamy laureatów i najlepszych książek. Gala wręczenia nagród odbędzie się we czwartek, 24 października 2019 r. o godz. 18 w Centrum Świętego Jana przy ul. Świętojańskiej 50 w Gdańsku.

Jak unia zmieniła świat dookoła Ciebie? Zrób zdjęcie i wygraj nagrody w konkursie #RealneRealizacje

Wystarczy rozejrzeć się dookoła i pokazać na zdjęciu, jak dzięki funduszom unijnym i realizowanym projektom zmienia się krajobraz i codzienne życie. W konkursie wygrać można m.in. laptopa, nowoczesny monitor, słuchawki i kamerkę sportową. Fotografie trzeba zgłosić do niedzieli, 20 października 2019 roku.

Jesteś twórcą kultury? Weź udział w konkursie i zdobądź stypendium marszałka województwa pomorskiego

Chcesz wydać tomik wierszy, stworzyć wystawę plastyczną, nagrać płytę czy zrealizować projekt multimedialny? Złóż wniosek o stypendium marszałka dla twórców kultury z budżetu Województwa Pomorskiego w roku 2020.

Pełne wyniki wyborów do parlamentu. Zobacz, kto z Pomorza zasiądzie w sejmowych ławach

Państwowa Komisja Wyborcza w rekordowo krótkim czasie poda wyniki wyborów do Parlamentu RP. Największą siłą polityczną zostało Prawo i Sprawiedliwość, które otrzymało 43,59 proc. głosów i tym samym 235 mandatów. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej z 27,4 proc. głosów oraz 134 mandatami. Frekwencja w kraju wyniosła 61,74 proc.

Ponad 4 mln zł pożyczki OZE na ekologiczny prąd i ciepło na Żuławach. W Mątowach Małych powstanie biogazowa elektrownia

Pożyczka OZE to kolejny sposób na inwestowanie w odnawialne źródła energii. Dzięki temu zmniejszy się m.in. emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Pomorski Fundusz Pożyczkowy (PFP) ma dla pomorskich przedsiębiorców prawie 60 mln zł.

Są pieniądze na zakup sprzętu skradzionego ze Szpitala Morskiego im PCK. Marszałek odpowiada na apel Szpitali Pomorskich i przekazuje 740 tys. zł

Za ponad 740 tys. zł zostanie kupione niezbędne wyposażenie m.in. gastroskopy i kolonoskopy dla Pracowni Endoskopowej Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Nowy sprzęt zastąpi ten, który padł łupem złodziei w ubiegłym tygodniu.

Ponad 450 razy dziennie wyjeżdżały karetki na Pomorzu w 2018 r. Do jakich przypadków najczęściej? [INFOGRAFIKA]

Zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały ponad 166 tys. razy, czyli ponad 450 w ciągu doby. To mniej o 0,5 proc. niż w 2017 r. Pomocy udzielono 167 tys. poszkodowanych. Karetki najczęściej wzywano do wypadków w ruchu uliczno-drogowym, a najrzadziej do zdarzeń w domach.

Ponad 3 mln zł na 16 pomorskich projektów. Środki zostaną przeznaczone m.in na termomodernizację budynków

Unijne dofinansowanie będzie przeznaczone na budowę węzła integracyjnego we Władysławowie i Jastarni oraz termomodernizację budynków we Władysławowie, Rumi, Wejherowie, Luzinie, Pucku, Jastarni, Redzie, Helu i Szemudzie. Dodatkowe pieniądze zostaną też przeznaczone na rewitalizację Zagórza w Rumi i Śródmieścia Wejherowa.

Najpiękniejsze pomorskie wsie i zagrody wybrane. Zwyciężyło Lubieszewo i posiadłość w Żabnie [ZDJĘCIA]

Z 12 zgłoszonych wsi i 14 zagród specjalne jury wybrało te najpiękniejsze. Pierwsze miejsce zajęła wieś Lubieszewo (gm. Nowy Dwór Gdański) oraz posiadłość państwa Szczepańskich we wsi Żabno (gm. Brusy). Nagrody w konkursie Piękna Wieś Pomorska 2019 wręczył 10 października Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Samorząd na nagrody przeznaczył 84 tys. zł.