Aktualności

W jakim kierunku powinien rozwijać się nasz region? Rozpoczęły się konsultacje społeczne Strategii 2030

Projekt Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030 będzie przedmiotem konsultacji społecznych, które potrwają od 31 stycznia do 30 czerwca 2020 r. W tym czasie każdy mieszkaniec Pomorza będzie mógł zgłosić swoje uwagi do tego dokumentu.

Będzie taniej i bardziej ekologicznie. W Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku będą panele fotowoltaiczne

Remont dachu i elewacji budynku oraz montaż instalacji fotowoltaicznej to m.in. efekty inwestycji za 230 tys. zł w Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku. Chodzi nie tylko o oszczędność pieniędzy wydawanych na energię elektryczną, ale też o redukcję emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych dla zdrowia substancji.

Wicemarszałek Leszek Bonna odpowiada na zarzuty PiS: „Procedury są jasne i przejrzyste” [OŚWIADCZENIE]

Podczas specjalnej konferencji prasowej w piątek, 31 stycznia wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna (KO) złożył oświadczenie w odpowiedzi na zarzuty posła Kacpra Płażyńskiego i radnego Jerzego Barzowskiego. Politycy PiS wezwali Bonnę do rezygnacji z funkcji wicemarszałka w związku z kontrolą w fundacji, którą zarządza jego żona.

Pomorski Wolontariat Szpitalny w finale konkursu Zdrowy Samorząd. Głosowanie trwa do 24 lutego

Województwo pomorskie znalazło się w finale konkursu Zdrowy Samorząd za program Wolontariat Szpitalny. Spośród 135 zgłoszeń z gmin, powiatów i województw wybrano 30 najlepszych, które realizują zadania promocji zdrowia, edukacji prozdrowotnej i profilaktyki. Plebiscyt jest po raz trzeci organizowany przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia.

Rok 2020 jest Rokiem Lecha Bądkowskiego. Sprawdź, jakie wydarzenia zaplanowano z tej okazji

Koncert w Centrum św. Jana w Gdańsku, spektakl w Teatrze Wybrzeże oraz wystawa w Europejskim Centrum Solidarności. To tylko niektóre z wydarzeń, które zostaną zorganizowane w roku 2020, czyli Roku Lecha Bądkowskiego. Oficjalna inauguracja obchodów odbędzie się w piątek, 31 stycznia.

Znamy laureatów II Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej Senior Obywatel. W nagrodę pojadą do Brukseli

Wśród 15 najlepszych w ogólnopolskiej olimpiadzie było aż 11 seniorów z województwa pomorskiego. Laureaci musieli przejść trójstopniowe eliminacje i wykazać się wiedzą dotyczącą m.in. samorządu terytorialnego, konstytucji RP i Unii Europejskiej. W nagrodę pojadą do Brukseli.

Który z premierowych spektakli zostanie Przedstawieniem Roku 2019? Zgłoś kandydata do Nagrody Teatralnej Marszałka

Międzynarodowy Dzień Teatru to okazja do uhonorowania ludzi teatru. Podsumowaniem 2019 roku na pomorskiej scenie teatralnej jest kolejna edycja Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego. Kandydatów można zgłaszać do 28 lutego 2020 r.

Prawie pół miliona złotych dla mieszkańców Sopotu. Wsparcie uzyska 39 osób

Wsparcie psychologiczne i doradztwo zawodowe. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie pomoże mieszkańcom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Będzie to możliwe dzięki unijnemu dofinansowaniu.

Szpitale zamiast wydawać więcej pieniędzy na leczenie pacjentów, muszą przeznaczać je na bieżące utrzymanie placówek

Wzrost cen za utylizację odpadów medycznych, większe koszty energii elektrycznej, a także podwyżka płacy minimalnej powodują wzrost wydatków tzw. szpitali marszałkowskich w 2020 r. Szpitale muszą znaleźć na to pieniądze w swoich budżetach.

Nie jesteś sam. Bezpłatny poradnik dla osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin [INFORMATOR]

W województwie pomorskim prawie 25 proc. mieszkańców przynajmniej raz w życiu doświadczyła jakiejś formy zaburzenia psychicznego. Dlatego też Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego we współpracy z Fundacją Oparcia Społecznego Aleksandry wydał informator o formach opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej osób z zaburzeniami psychicznymi. Będzie dostępny za darmo w tzw. szpitalach marszałkowskich.

Wybitni artyści poszukiwani. Swoich faworytów można zgłaszać do Pomorskiej Nagrody Artystycznej do 14 lutego

Pomorska Nagroda Artystyczna 2020 wyróżni najbardziej znaczące wydarzenia w pomorskiej kulturze w 2019 roku. Liczy się zarówno działalność artystyczna, jak i mecenat. Szukani są zarówno debiutanci, młodzi artyści oraz twórcy sztuki z dużym dorobkiem. Kandydatów można zgłaszać do 14 lutego 2020 roku.

Problemy z BDO nie zniknęły z początkiem roku. Kłopot mają i przedsiębiorcy, i samorządowcy

W wyniku źle przygotowanych technicznie i chaotycznych prawnie działań Ministerstwa Klimatu (dawnego Ministerstwa Środowiska) przedsiębiorcy oraz urzędy marszałkowskie w całej Polsce zostały postawione w ekstremalnie trudnej sytuacji, która zagraża nie tylko działalności gospodarczej, ale nawet życiu i zdrowiu ludzi.

Jak zatrzymać mowę nienawiści? O przemocy i polityce podczas specjalnej konferencji w Gdańsku

Na konferencji w Europejskim Centrum Solidarności w środę, 15 stycznia obecni byli m.in. Magdalena Adamowicz, żona zmarłego prezydenta Gdańska, Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, samorządowcy, uczniowie i mieszkańcy miasta. W czasie dyskusji goście rozmawiali o tym, jak radzić sobie z mową nienawiści, łamaniem praw obywatela i przemocą w świecie polityki.

Staż w Brukseli czeka na studentów z Pomorskiego. Poznają Unię Europejską i zwiedzą stolicę wspólnoty

Na staż w ramach programu Erasmus+ zaprasza Biuro Regionalne Województwa Pomorskiego w Brukseli. Chętni studenci mogą zgłaszać się do 17 lutego, natomiast praktyka będzie trwała między 15 kwietnia a 12 czerwca 2020 roku. Stażysta będzie uczestniczył w unijnych wydarzeniach, konferencjach, warsztatach i spotkaniach.

Tablica w rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza. Gdańsk upamiętnił prezydenta miasta

Na Targu Węglowym przy Katowni w poniedziałek, 13 stycznia 2020 roku została odsłonięta tablica pamiątkowa Pawła Adamowicza. Tablicę wmurowano w pobliżu miejsca, w którym prezydent przemawiał w ubiegłym roku ze sceny Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i został śmiertelnie zaatakowany przez nożownika.

Aleja Pawła Adamowicza oficjalnie otwarta. Pierwsze samochody przejechały „wenecką estakadą”

Nowa ulica połączyła Morenę i Ujeścisko. Otrzymała imię Pawła Adamowicza tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska. Uroczyste nadanie imienia odbyło się 13 stycznia 2020 r. w pierwszą rocznicę śmierci.

Każdemu zadałam to samo pytanie: „Czy zmienił cię tamten styczeń?” [FRAGMENT KSIĄŻKI]

Katarzyna Żelazek, dziennikarka i animatorka kultury, zebrała opowieści związane ze śmiercią Pawła Adamowicza. Bohaterów różni wiek, profesja, miejsce urodzenia. Większość z nich nie znała osobiście prezydenta. Łączy ich prywatne i wspólnotowe przeżycia ze stycznia 2019 roku.

Ponad 115 mln zł na koncie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Liczenie wyników zbiórki trwa dalej

W niedzielę, 12 stycznia w całej Polsce wolontariusze WOŚP zbierali pieniądze, które wesprą dziecięcą medycynę zabiegową. Już teraz wiadomo, że udało się zebrać 115 362 894 zł (stan z północy 12 stycznia). Jednak końcowa kwota będzie z pewnością wyższa. Liczenie datków, wpływów z aukcji i wpłat potrwa jeszcze około dwóch miesięcy.

Uroczysta sesja sejmików dwóch województw w Toruniu [TRANSMISJA NA ŻYWO]

W Toruniu o godz. 12.00 rozpocznie się uroczysta sesja sejmików województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Została zorganizowana z okazji 100. rocznicy ratyfikacji traktatu wersalskiego, który gwarantował m.in. powrót Pomorza i Kujaw Zachodnich w granice Polski.

Sto lat temu Polska powróciła na Pomorze i Kujawy. Uroczysta sesja sejmików dwóch województw

Na wspólnej sesji sejmików zebrali się radni województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, a także zaproszeni goście. Uroczystość została zorganizowana 10 stycznia 2020 r. w Toruniu z okazji 100. rocznicy ratyfikacji traktatu wersalskiego.

Pierwsza rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Jak Gdańsk będzie wspominał byłego prezydenta?

Nożownik zaatakował Pawła Adamowicza 13 stycznia 2019 roku w trakcie „Światełka do nieba" na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Targu Węglowym. Prezydent, trzykrotnie godzony nożem, zmarł następnego dnia w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.

Obwód łowiecki nr 69 w Sopocie i Gdyni zostaje. Na zmianę proponowaną przez prezydenta miasta zgody nie wyraził wojewoda

Prezydenci Sopotu i Gdyni chcieli wyłączenia terenów ich miast z obwodu łowieckiego nr 69, w którym służba leśna w listopadzie 2019 roku rozpoczęła redukcyjny odstrzał dzików. Z ich wnioskiem zgodził się marszałek województwa, jednak na wyłączenie terenów leśnych w granicach administracyjnych Sopotu i Gdyni z obwodu łowieckiego nie zgodził Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

„Wymiana ciepła” już w Trójmieście! W namiocie przy urzędzie marszałkowskim można zostawić ubrania dla potrzebujących

W środę, 8 stycznia przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przy ul. Augustyńskiego 1 (dawny budynek Gimnazjum Polskiego) stanął specjalny namiot dedykowany akcji „Wymiana ciepła". Można w nim zostawiać ciepłe ubrania, koce i buty dla potrzebujących.

Urologia w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni otwarta po zmianach. To inwestycja za ponad 2,7 mln zł

Dzięki modernizacji Oddziału Urologii w szpitalu w Gdyni powstało nowoczesne ambulatorium urologiczne, dziewięć sal chorych dla 25 pacjentów. Zostały odnowione też m.in. pomieszczenia zabiegowe i łazienki i zainstalowano monitoring.

Pomorskie Szlaki Kajakowe w budowie: 116 inwestycji i 420 km szlaku [PODSUMOWANIE 2019]

Zmienia się oblicze pomorskiego kajakarstwa. Dzięki dużemu przedsięwzięciu Pomorskie Szlaki Kajakowe, miłośnicy sportów wodnych mogą korzystać już z 116 nowoczesnych przystani, miejsc cumowania i pomostów m.in. na Brdzie, Raduni, Słupi, Białej i Czernicy. W ubiegłym roku oznakowano też 420 km szlaków, a w planach jest kolejnych 500 km. Jakie są plany na 2020 rok?

Zmień swoją wieś i weź udział w przedsięwzięciu Aktywne Sołectwo Pomorskie. Wnioski można składać do 14 lutego

W ramach Aktywnego Sołectwa Pomorskiego gminy wiejskie i miejsko-wiejskie mogą otrzymać nawet 10 tys. zł. Środki można przeznaczyć na remont świetlicy wiejskiej, budowę boiska, siłowni pod chmurką lub miejsca integracji mieszkańców.

Cztery osoby zginęły w pożarze hospicjum w Chojnicach. Burmistrz ogłosił dwudniową żałobę

W nocy 6 stycznia 2020 r. w hospicjum w Chojnicach przy ulicy Strzeleckiej wybuchł pożar. Zginęły w nim cztery osoby, a ponad 20 zostało poszkodowanych. W akcji ratowniczo-gaśniczej brało udział kilkanaście zastępów straży pożarnej.

Interna i urologia w wejherowskim szpitalu po remoncie. Co zmieniło się za ponad 2 mln zł?

Na Oddziale Chorób Wewnętrznych, Gastroenterologii i Geriatrii w szpitalu w Wejherowie wyremontowano 14 sal chorych, w tym jedną wzmożonego nadzoru. Kupiono lożę laminarną do przygotowywania cytostatyków dla chorych na nowotwory. Zmodernizowano też urologię, na której m.in. wyremontowano sale zabiegowe i gabinet USG.

Pomorskie Trasy Rowerowe wydłużyły się o ponad 100 km. Co jeszcze zmieniło się w 2019 roku?

Przez cały rok 2019 trwały prace nad rozbudową Pomorskich Tras Rowerowych. Dzięki inwestycjom rowerzyści mogą już korzystać ze 114 km nowych dróg rowerowych, które w ponad 60 proc. są asfaltowe. W mijającym roku powstały też 23 wiaty postojowe i 10 stacji napraw rowerów.

Na pociąg, tramwaj i autobus. Od 1 kwietnia 2020 r. po Gdańsku będziemy jeździć z jednym biletem

To będzie rewolucja. Dzięki honorowaniu biletów okresowych gdańskiego ZTM w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej i Przewozów Regionalnych podróż po mieście będzie nie tylko wygodniejsza, ale i szybsza. Gdański bilet miesięczny na kolej i komunikację miejską kosztować będzie 99 zł. Obecnie bilet komunalno-kolejowy kosztuje 150 złotych, a miesięczny na autobusy i tramwaje 90 zł.

Życzenia świąteczne

Życzenia świąteczne Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka i Przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego Jana Kleinszmidta.

Marszałek Struk uhonorowany Medalem Europejskim. To nagroda za propagowanie europejskich idei

Honorowy Medal Europejski przyznawany jest za propagowanie w Polsce idei współpracy europejskiej oraz przedsiębiorczości. W tym roku tą prestiżową nagrodą został wyróżniony m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Medale wręczono 18 grudnia 2019 r. podczas uroczystego spotkania Loży Gdańskiej Business Centre Club.

Jak powinny wyglądać turystyczne trasy rowerowe? Możesz wypowiedzieć się podczas specjalnych konsultacji

Konsultacje społeczne projektu dokumentu „Wytycznych do projektowania i utrzymania turystycznych tras rowerowych" trwają do 14 stycznia 2020 roku. To dokument, który tworzą specjaliści z Departamentu Turystki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Ma być podstawą do projektowania nowych tras rowerowych, dopasowanych do potrzeb rowerzystów.

Ponad miliard złotych do wydania. Radni przyjęli budżet województwa na 2020 rok

W przyszłorocznym budżecie najwięcej pieniędzy przeznaczonych będzie na transport i ochronę zdrowia. Duże środki finansowe otrzyma także kultura oraz oświata. Łącznie w 2020 roku wydamy ponad miliard zł.

Gdańsk upamiętni byłego prezydenta. Ulica Nowa Bulońska otrzyma imię Pawła Adamowicza

Radni miasta Gdańska zdecydowali, że budowana ulica Nowa Bulońska, która połączy Morenę z ulicą Kartuską otrzyma imię zamordowanego w styczniu 2019 r. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli 19 grudnia 2019 r.

XVI sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego [TRANSMISJA OD GODZ. 15.00]

Ostatnia w tym roku sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego zacznie się w czwartek, 19 grudnia o godz. 15.00 w Sali im. Lecha Bądkowskiego UMWP przy ul. Okopowej 21/27 w Gdańsku. Wśród tematów m.in. uchwalenie budżety województwa na rok 2020 i projekt uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej.

Cztery projekty i prawie cztery miliony złotych. Unijne wsparcie trafi m. in. do bezrobotnych z Pomorza

Trzy projekty aktywizacji zawodowej realizowane będą w powiece gdańskim i nowodworskim oraz w gminie Rzeczenica. W powiecie gdańskim realizowany będzie również projekt zdrowotny związany w profilaktyką cukrzycy typu 2.

Szpital w Słupsku najlepszy na Pomorzu. „Rzeczpospolita” przedstawiła tegoroczny ranking 100 topowych szpitali w kraju

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku już kolejny rok z rzędu zajmuje w rankingu „Rzeczpospolitej" pierwsze miejsce wśród pomorskich szpitali. Awansował też z ubiegłorocznego ósmego miejsca na szóstą lokatę w skali całego kraju. Kolejne na liście są Szpital św. Wojciecha w Gdańsku i Specjalistyczny w Kościerzynie. Liderem rankingu zostało Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Każdy z nich ma wyjątkowy talent. Młodzi uczniowie i sportowcy dostali stypendia marszałka

Są laureatami międzynarodowych olimpiad wiedzy, zdobywają medale na sportowych mistrzostwach Polski i Europy, mają wysoką średnią ocen. Prawie tysiąc uczniów i sportowców z całego Pomorza odebrało stypendia i nagrody od marszałka województwa. Na ich wsparcie samorząd przeznaczył 2,8 miliona zł.

W 20 minut ze Słupska nad morze. Zmodernizowaną trasą przejechał pierwszy pociąg

Po trwającej kilka lat przerwie, całoroczne pociągi regionalne wracają na trasę Słupsk – Ustka. W piątek, 13 grudnia 2019 roku odbył się inauguracyjny przejazd do przystanku Ustka. Regularne kursy po nowych torach nad morze już od najbliższej niedzieli, 15 grudnia.

Specjalna sieć doradców zawodowych to już 120 osób. W ciągu roku pomogli ponad 8 tysiącom osób

Pomorski System Poradnictwa Zawodowego (PSPZ) to sieć współpracy doradców zawodowych, którzy świadczą usługi w województwie pomorskim. Osoby te bezpłatnie pomagają mieszkańcom regionu w wyborach edukacyjno-zawodowych. W tym roku wsparcie otrzymali m.in. nauczyciele, kobiety, osoby bezrobotne, seniorzy, uczniowie i ich rodzice. W różnych akcjach sieci wzięło udział 8267 osób.

Muzeum Narodowe w Gdańsku ma nowego dyrektora. Został nim dr hab. Jacek Friedrich

Jacek Friedrich wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jego kandydatura została zatwierdzona przez Zarząd Województwa Pomorskiego. Kadencja nowego dyrektora MNG rozpocznie się 1 stycznia 2020 r.

Oddział Młodzieżowo-Dziecięcy w Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku uratowany. Lekarze wycofują wypowiedzenia

Oddział Dziecięco-Młodzieżowy w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku nie zostanie zamknięty. Po trwających prawie trzy tygodnie negocjacjach lekarze na nim pracujący wycofali wypowiedzenia. To efekt negocjacji prowadzonych z załogą przez Zarząd Województwa Pomorskiego i dyrekcję Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.

Przejęcie Energi przez Orlen to centralizacja państwa. Apel samorządowców w sprawie wykupu spółki

Paliwowy koncern wezwał akcjonariuszy Grupy Energa S.A. do sprzedaży akcji. Grozi to nie tylko utratą miejsc pracy na Pomorzu, ale również znacznym uszczupleniem budżetu samorządów. Przez to mniej pieniędzy będzie na przykład na inwestycje czy transport kolejowy.

Od pół roku stopa bezrobocia na Pomorzu jest historycznie niska. 4,4 proc. to lepszy wynik niż średnia krajowa

Najniższe w historii regionu bezrobocie rejestrowane po raz pierwszy odnotowano w czerwcu 2019 roku. Od tego czasu utrzymuje się na poziomie 4,4 proc., podczas gdy średnio w Polsce jest to 5,1 proc. To także mniej niż w listopadzie ubiegłego roku, kiedy bezrobocie wynosiło 4,8 proc.

Pojedynek na Bursztynowe Mieczyki wygrały fundacje z Nowego Klincza, Gdańska i Nowego Dworu Gdańskiego

Zapewniają dom i schronienie osobom niepełnosprawnym, pomagają im spełniać sportowe marzenia oraz kochają żuławskie tradycje i mieszkańców Nowego Domu Gdańskiego. W tym roku nagrody Bursztynowego Mieczyka otrzymały trzy pomorskie organizacje pożytku publicznego: Fundacja Wspólnoty Burego Misia, Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Sportowe „Szansa Start" oraz Klub Nowodworski.

Mikołajkowy prezent dla pomorskich wodniaków. Ponad 9,3 mln zł na nowe przystanie kajakowe i jachtowe

Rozbudowa portu jachtowego w Krynicy Morskiej oraz przystani w Rzucewie nad Zatoką Pucką. Do tego nowe pomosty, przystanie i rynny do wodowania kajaków na Redzie. Unijne dofinansowanie pozwoli rozwinąć infrastrukturę żeglarską i kajakową na Pomorzu. Inwestycje powstaną w ciągu najbliższych dwóch lat.

Bytowska dźwignia rynku pracy. Unijne dofinansowanie trafi do bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem

Dzięki ponad 4 mln zł unijnego wsparcia, stu mieszkańców Bytowa i powiatu bytowskiego oraz ponad 200 z Kartuz będzie mogło uczestniczyć w szkoleniach i zajęciach z psychologami. Będą też warsztaty, kursy i doradztwo zawodowe.

Wpis do rejestru już tylko przez stronę internetową BDO. Sprawdź jak to zrobić [AKTUALIZACJA]

Przedsiębiorcy, którzy wytwarzają odpady inne niż komunale, mają obowiązek rejestracji w systemie BDO. Za brak rejestracji właścicielom firm grożą kary finansowe.

#Realnerealizacje w obiektywie Pomorzan. Uroczysta gala podsumowała tegoroczną kampanię

Wystarczy rozejrzeć się dookoła, żeby zobaczyć, jak dzięki Funduszom Europejskim zmienia się Pomorze. Podsumowaniem tegorocznej kampanii, promującej projekty realizowane w naszym regionie przy wsparciu środków unijnych, była uroczysta gala zorganizowana 6 grudnia 2019 r. Podczas spotkania zostały wręczone nagrody dla zwycięzców konkursu #FotoFunduszeEuropejskie.