Aktualności

Dwie kobiety zakażone koronawirusem w województwie pomorskim. Pacjentki są już w szpitalu zakaźnym

Zakażenie koronawirusem u kobiet potwierdziły badania laboratoryjne. Są to mieszkanki Pomorza w wieku średnim i dojrzałym. Pacjentki w ostatnim czasie przebywały w innych krajach europejskich i mimo braku objawów choroby zgłosiły się do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku w celu pobrania próbek. Zgodnie z zaleceniami od tego czasu przebywały w domu.

Dodatkowe miejsca dla pacjentów zarażonych koronawirusem w szpitalach marszałkowskich na Pomorzu są zabezpieczone

Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku zabezpieczyło sześć stanowisk w standardzie intensywnej terapii. Szpital ma też 20 miejsc dla pacjentów zarażonych koronawirusem wydzielonych na oddziale. Marszałek Mieczysław Struk zaproponował również wojewodzie pomorskiemu utworzenie specjalnego oddziału w Szpitalu Specjalistycznym w Prabutach.

Koronawirus. Marszałek zawiesza działalność pomorskich instytucji kultury [LISTA]

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk w środę 11 marca 2020 roku zalecił instytucjom kultury, dla których samorząd województwa pomorskiego pełni funkcję organizatora, zawieszenie działalności.

Znasz się na kuchni regionalnej? Weź udział w konkursie o Bursztynowy Laur – czekają atrakcyjne nagrody [KONKURS ODWOŁANY]

W konkursie o prestiżowy tytuł mogą wziąć udział restauratorzy, koła gospodyń wiejskich oraz gospodarstwa rolne z Pomorza. Uczestnicy zmierzą się w dwóch kategoriach – potrawa i produkt, a w kategorii produkt oceniane będą dodatkowo cztery konkurencje. Uczestnictwo można zgłosić do środy, 20 maja 2020 r.

Znasz wyjątkowego seniora? Zgłoś go do konkursu marszałka województwa Pomorskie dla Seniora [WYDŁUŻENIE TERMINU ZGŁOSZEŃ]

Może w Twoim otoczeniu znajduje się osoba starsza, która jest życzliwa, otwarta na potrzeby innych, działa na rzecz swojego środowiska czy ma niezwykłą pasję – zgłoś ją do nagrody marszałka województwa pomorskiego. A może znasz pracodawcę czy organizację, którzy aktywizują seniorów, wspomagają ich oraz rodziny opiekujące się nimi – pomóż ich wyróżnić.

Dwa nowe ambulanse kryminalistyczne już służą policjantom. Ich zakup wsparł marszałek województwa [FILM]

Są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i zapewniają duży komfort pracy. Mają też oświetlenie zewnętrzne. Dzięki nim ekipy policyjne już na miejscu zdarzenia mogą prowadzić niezbędne analizy. Na zakup pojazdów 350 tys. zł przekazał marszałek województwa pomorskiego.

Będą pieniądze dla mikro i małych przedsiębiorstw. Pomorski Fundusz Rozwoju ma dla nich 29 mln zł

Na remont pomieszczeń albo na zakup towaru lub maszyn. Nawet milion złotych mogą zyskać mikro i małe przedsiębiorstwa. Wszystko dzięki Pożyczce Ogólnorozwojowej, czyli nowej propozycji Pomorskiego Funduszu Rozwoju.

Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa. Pacjent przebywa w szpitalu w Zielonej Górze

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku nie otrzymała informacji o podejrzeniu zakażenia koronawirusem. U wszystkich osób, które były konsultowane w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku i Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, wynik testów był negatywny. Pacjenci cierpieli na inne, niezwiązane z koronawirusem, schorzenia. Na Pomorzu nadzorem sanitarnym objęte są 682 osoby, w tym 5 obywateli Chin.

Stypendia marszałka dla 104 artystów z Pomorza. Powstaną nowe książki, płyty, filmy i obrazy [LISTA]

Samorząd województwa pomorskiego na stypendia dla twórców kultury przeznaczył 400 tys. zł. W tym roku wsparcie otrzyma 104 artystów, którzy średnio dostaną ponad 3,8 tys. zł. Wśród nich najwięcej jest muzyków, literatów i twórców sztuk wizualnych. Są też fotografowie, przedstawiciele sztuki regionalnej i reżyserzy.

Chcesz jechać w maju do Brukseli? Weź udział w konkursie dla uczniów „Pomorskie kreUEje” [ZGŁOSZENIA]

Młodzież ze szkół ponadpodstawowych w województwie pomorskim może wygrać 5-dniowy pobyt w stolicy Belgii. By wziąć udział w rywalizacji, trzeba w 3-osobowych grupach zaproponować ciekawy projekt dla szkoły, miasta, gminy lub regionu. Ważne, by wpisywał się w wartości Unii Europejskiej i wspierał lokalne inicjatywy.

Ekologia, ochrona środowiska, redukcja odpadów. Konferencja o odpowiedzialnym hotelarstwie w urzędzie marszałkowskim [SPOTKANIE ODWOŁANE]

Czy można pić wodę z kranu? Jak produkty chemiczne używane w branży hotelarskiej wpływają na zdrowie i środowisko? Jak maksymalnie wykorzystać dary ziemi w restauracji? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi będą szukać uczestnicy konferencji.

Zaślubinowa lekcja historii w Słupsku. Uczniowie obejrzeli film i stworzyli scenariusze wydarzeń sprzed 100 lat [FILM]

Specjalną lekcję zawiązaną ze stuleciem powrotu Pomorza w granice Polski przeprowadził nauczyciel historii Wojciech Gajewski. Młodzież z V LO im. Zbigniewa Herberta w Słupsku obejrzała krótki historyczny film o wydarzeniach sprzed stu lat. Przygotowała też listy najważniejszych wydarzeń związanych ze stuleciem zaślubin Polski z Bałtykiem.

Specjalistyczna pomoc dla pomorskich przedsiębiorców. Jak lepiej poprowadzić firmę?

Dwadzieścia siedem milionów złotych będzie kosztowało stworzenie pomorskiego systemu usług doradczych „Spektrum". Dzięki niemu, co najmniej 270 przedsiębiorstw z województwa pomorskiego otrzyma wsparcie doradców oraz weźmie udział w spotkaniach i warsztatach.

Bariery przeciw ASF w województwie pomorskim. Rolnicy i myśliwi cały czas muszą być czujni

W czwartek, 27 lutego 2020 roku w Starym Dzierzgoniu odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Rozwoju Obszarów Wiejskich Sejmiku Województwa Pomorskiego. Komisja w terenie sprawdzała skuteczność barier przeciw ASF, czyli 8 km płotu w pasie drogowym i bariery biologicznej o długości ok. 17 km, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń.

Dr Homenda: „Przeszczepy się przyjęły. To sukces całego zespołu”. Pierwsze transplantacje szpiku w słupskim szpitalu

Na Oddziale Hematologicznym i Transplantacji Szpiku Kostnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku przeprowadzono cztery transplantacje. Pacjenci czują się dobrze. Dwoje z nich wypisano do domu. Na taki zabieg czeka już 20 osób.

Czterdziestu kandydatów nominowanych do Pomorskich Sztormów 2020 [GŁOSOWANIE]

Głosowanie na Pomorskie Sztormy rozpoczęło się w piątek, 28 lutego. Szansę na wyróżnienie przez Pomorzan ma czterdziestu kandydatów, którzy walczą w czterech kategoriach: inwestycja, sportowiec, wydarzenie oraz euroinspiracje. Nagrody przyznawane są za osiągnięcia z 2019 roku. Głosować można do 13 marca.

Rolniku, sprawdź jakie odmiany roślin są zalecane do uprawy w 2020 r. Lista obowiązuje na Pomorzu

Na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO) wybrano listę odmian zalecanych do uprawy w województwie pomorskim. Spis powstał na podstawie badań przeprowadzonych przez Centralny Ośrodek Badań Roślin Uprawnych. Lista dotyczy upraw w 2020 roku.

Przed nami kolejna edycja konkursu Pomorska Nagroda Muzealna. Można już zgłaszać kandydatów

Już po raz szósty organizowany jest przegląd najważniejszych wydarzeń muzealnych w naszym regionie. Oceniane będą m.in. wystawy, konferencje naukowe i działania edukacyjne. Kandydatów do Pomorskiej Nagrody Muzealnej można zgłaszać do 4 kwietnia 2020 r.

Wybory miss spośród pomorskich wsi i zagród. Która otrzyma tytuł tej najpiękniejszej w 2020 roku? [REGULAMIN]

Kolejna edycja konkursu Piękna Wieś Pomorska rozpoczyna się już 3 marca 2020 r. Podobnie jak w ubiegłym roku konkurs będzie przebiegać na trzech szczeblach: gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach — wieś i zagroda.

Wiemy, które szpitale na Pomorzu są przyjazne kombatantom. Porozumienie podpisano już po raz drugi

Do projektu Szpitali Przyjaznych Kombatantom przystąpiło 25 podmiotów leczniczych w województwie pomorskim. To placówki w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Słupsku i Kościerzynie. Poza tzw. placówkami marszałkowskimi są też szpitale powiatowe m.in. w Bytowie, Kartuzach, Malborku, Kwidzynie, Człuchowie, Miastku, a także zakłady opieki zdrowotnej w Lęborku i Sztumie.

Szpital zakaźny w Gdańsku otrzyma dodatkowe pieniądze. Będą przeznaczone na modernizację izby przyjęć

Zarząd Województwa Pomorskiego podjął 27 lutego 2020 r. decyzję o przekazaniu dodatkowych 350 tys. zł z budżetu na doposażenie Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. To odpowiedz na nadzwyczajną sytuacją wynikającą z rosnącej liczby zakażeń koronawirusem w Europie.

Czy innowacje w gospodarce połączą Pomorze i Finlandię? Dwustronna współpraca może przynieść efekty

Trwa właśnie dwudniowa wizyta delegacji fińskiej na Pomorzu pod przewodnictwem ambasadora Finlandii w Polsce, Juha Ottmana. We wtorek, 25 lutego 2020 r. ambasador spotkał się z delegacją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, której przewodniczył wicemarszałek Wiesław Byczkowski.

Ponad sto darmowych warsztatów dla Pomorzanek w całym województwie. Przed nami Marzec na Obcasach

Przez cały miesiąc panie będą mogły korzystać z bezpłatnych spotkań. Wśród tematów: motywacja, rozwój kompetencji, biznesu oraz budowanie wizerunku. Warsztaty odbędą się aż w 20 lokalizacjach, m.in. w Bytowie, Człuchowie, Chojnicach, Kartuzach, Kościerzynie, Malborku, Tczewie, Trójmieście, Sztumie, Słupsku i Wejherowie.

Oddział Rehabilitacji Pneumonologicznej powstał w Prabutach. Dla pacjentów przygotowano 21 łóżek

W Szpitalu Specjalistycznym w Prabutach powstał nowy Oddział Rehabilitacji Pneumonologicznej. W ramach inwestycji kupiono m.in. aparat USG i ergospirometr, a także nowe meble. Na jednym z budynków wymieniono dach. Inwestycja kosztowała prawie 9,5 mln zł.

Poradnia stomatologiczna dla niepełnosprawnych w Gdyni dostanie 170 tys. zł na sprzęt medyczny

Aparat do znieczulenia oraz wiertła stomatologiczne to m.in. sprzęt, jaki będzie kupiony do poradni stomatologicznej, która znajduje się w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni.

Strategia województwa, uchwały antysmogowe i remonty zabytków. Dziewiętnasta sesja sejmiku

W poniedziałek, 24 lutego 2020 roku odbyła się XIX sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego. Radni podjęli uchwałę antysmogową, która będzie obowiązywać w Sopocie, a także wsparli kwotą ponad 1,7 mln zł konserwacje i remonty zabytków w regionie. Debatowali także o projekcie strategii województwa na rok 2030.

W Sopocie nie będzie smogu i będzie ciszej. Uchwała antysmogowa dla miasta

Od 1996 roku Sopot realizuje program likwidacji niskiej emisji. Do końca 2019 roku wszystkie lokalne kotłownie węglowe zostały zlikwidowane. Sejmik Województwa Pomorskiego 24 lutego 2020 roku przyjął uchwałę zachęcającą mieszkańców Sopotu do zmiany systemów ogrzewania, które wytwarzają dużo zanieczyszczeń.

XIX sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego [TRANSMISJA NA ŻYWO OD GODZ. 11]

Dziewiętnasta sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego będzie rozpocznie się o godz. 11 w poniedziałek, 24 lutego 2020 r. W jej trakcje odbędzie się debata na temat kluczowych uwarunkowań oraz kierunków rozwoju województwa pomorskiego do 2030 r. Będą rozpatrywane uchwały m.in. w sprawie udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa pomorskiego oraz podziału województwa pomorskiego na obwody łowieckie oraz zaliczenia obwodów łowieckich do kategorii.

To jest ten dzień, kiedy zapominamy o liczeniu kalorii. Jakie łakocie na tłusty czwartek przygotowali pracownicy UMWP? [GALERIA]

W ostatni czwartek karnawału tradycyjnie piecze się pączki i faworki, by pozwolić sobie na trochę luzu przed nadchodzącym Wielkim Postem. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego z okazji tłustego czwartku odbył się konkurs na najlepszy wypiek. Oprócz tradycyjnych pączków, pracownicy przygotowali również pyszne: faworki, ciasteczka, obwarzanki i wiele innych przysmaków.

Najlepsi kaszubscy pisarze i tłumacze poszukiwani. Można zgłaszać kandydatów do Kaszubskiej Nagrody Literackiej

To trzecia edycja nagrody dla pisarzy tworzących w języku kaszubskim. Poszukiwani są nie tylko autorzy książek, ale także tłumacze dzieł na język Kaszubów. Nagrodę można otrzymać ponadto za całokształt pracy twórczej. Laureat Kaszubskiej Nagrody Literackiej za rok 2019 otrzyma statuetkę i nagrodę pieniężną wysokości 10 tys. zł.

Kolejny nowoczesny pociąg na pomorskich torach. Pasażerowie jeżdżą nim wcześniej niż zakładano

Na Pomorze trafił ostatni z dziesięciu elektrycznych pojazdów typu Impuls. Samorząd województwa pomorskiego odebrał pociąg od producenta we wtorek, 18 lutego 2020 roku. Pojazd obsługuje linię Słupsk – Elbląg i już wjechał na tory. Producent zrealizował zamówienie ponad siedem miesięcy przed terminem.

Ból brzucha, krwotok czy nagły wypadek – gdzie szukać fachowej pomocy? Powstał specjalny poradnik [INFORMATOR]

Nowy poradnik ma pomóc w wyborze właściwej placówki medycznej w przypadku nagłego zachorowania, zagrożenia zdrowia czy życia. Są tam informacje, gdzie i z jakiej pomocy można skorzystać. Poradnik został opracowany w pięciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, ukraińskiej, rosyjskiej i niemieckiej.

Wielki dzień Funduszy Europejskich. Tysięczna umowa dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego podpisana

Pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego trafiają m.in. do osób bezrobotnych, z niepełnosprawnościami oraz do biernych zawodowo. Powstają dzięki nim przedszkola czy centra integracji społecznej. Łącznie ze środków Unii Europejskiej na Pomorzu skorzystało już ponad 330 tys. osób.

Ogromne serce stanęło przed urzędem marszałkowskim. Wrzuć do niego plastikowe zakrętki i pomóż chorym dzieciom

Czerwony kosz w kształcie serca jest wykonany z metalu, ma ponad 1,5 metra wysokości i pomieści aż 150 kg surowca. Zbiornik stoi przed głównym wejściem do UMWP w Gdańsku, każdy może wrzucić do środka plastikowe zakrętki, z których dochód będzie przeznaczony na pomoc niepełnosprawnym dzieciom.

W Szpitalu Dziecięcym na Polankach są izolatki dla chorych na mukowiscydozę. Co jeszcze zmieniło się za ponad 7,5 mln zł?

Na Oddziale Pediatrii i Mukowiscydozy utworzono izolatki. Są też m.in. nowe spirometry, inhalatory, sprzęt do fizjoterapii, stoły zabiegowe, a WOŚP przekazał kardiomonitory i zestaw do intubacji. Ponadto, nową siedzibę z podjazdem dla wózków będzie miała Poradnia Rehabilitacyjna.

Morski utwór „Balticetta” Leszka Możdżera zachwycił publiczność. Powstał na 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem [ZDJĘCIA I FILM]

Prapremiera utworu odbyła się 9 lutego 2020 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Leszek Możdżer inspirował się morzem, wodą i falami, dlatego „Balticetta" jest dynamiczna, lekka i niejednorodna. Kompozycję na fortepianie wykonał sam kompozytor z orkiestrą PFB pod batutą Agnieszki Duczmal. Widownia nagrodziła artystów oklaskami na stojąco.

Zaślubiny Polski z morzem sto lat później. Uroczystości rocznicowe w Pucku. „To był dzień pełen emocji”

Dla Pomorzan 10 lutego 1920 r. to jedna z najważniejszych dat w historii. Tradycyjnie uroczystości rocznicowe, nawiązujące do zaślubin Polski z morzem sprzed stu lat, zostały zorganizowane w Pucku. Wzięli w nich udział pomorscy samorządowcy, rekonstruktorzy historyczni oraz tłumy mieszkańców.

Pociąg z generałem Hallerem jest już w Pucku. Dalsza część obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem [ZDJĘCIA]

Zabytkowy pociąg, który rano wyjechał z Gdańska, dotarł do Pucka o godz. 9.35. Na pokładzie był gen. Józef Haller oraz około 200 osób, w tym potomkowie uczestników zaślubin Polski z morzem w 1920 roku. Na dworcu w Pucku czekały na nich burmistrz miasta, tłumy mieszkańców oraz rekonstruktorzy. Wszyscy krzyczeli „Wiwat generał Haller". Po południu w puckim porcie rybackim odbędzie się historyczna inscenizacja zaślubin Polski z morzem.

Córka Lecha Bądkowskiego napisała książkę o ojcu. Spotkanie autorskie ze Sławiną Kosmulską

Książka „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego" pełna jest fotografii i dokumentów, jednak najważniejsze są wspomnienia córki pisarza i pomorskiego działacza politycznego. Spotkanie z autorką nietypowej biografii organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku we wtorek, 18 lutego 2020 roku.

Tłumy gdańszczan świętowały 100-lecie zaślubin Polski z morzem [ZDJĘCIA I FILM]

Uczestnicy festynu w niedzielę 9 lutego 2020 r.na peronie nr 5 w Gdańsku mogli się poczuć niczym gdańszczanie przed 100 laty. Był zabytkowy pociąg, starodawne fotografie, golibroda, oficerowie Wojska Polskiego i przedwojenne gry rodzinne. Mieszkańców miasta odwiedził też gen. Józef Haller, któremu marszałek Mieczysław Struk, odpowiednik przedwojennego starosty pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz w roli administracji pomorskiej, oraz przedstawicielka Polonii gdańskiej wręczyli dwie platynowe obrączki. W historycznej grze miejskiej wzięło udział ponad 1,2 tys. osób.

Marszałek Struk: „Z Pomorza zawsze wiał wiatr wolności”. Uroczysta sesja sejmiku w 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej [GALERIA]

Na specjalnej sesji pomorskiego sejmiku, 9 lutego 2020 r. radni przyjęli rezolucję upamiętniającą 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. Marszałek Mieczysław Struk podkreślał, że „trzeba stawać twarzą ku przyszłości, nie zapominając o historii, która buduje regionalną i narodową tożsamość".

Uroczysta sesja sejmiku. Radni upamiętniają 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubiny Polski z Bałtykiem [TRANSMISJA I GALERIA]

Osiemnasta, nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego rozpoczęła się w niedzielę, 9 lutego 2020 r. o godz. 11.00. Podczas sesji okolicznościowe wystąpienie miał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. W programie jest też przyjęcie rezolucji z okazji 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem.

Parowóz i przedwojenne wagony w Gdańsku. Historyczny pociąg z okazji zaślubin Polski z morzem

Tak jak 100 lat temu, tak i 10 lutego 2020 r. z Gdańska do Pucka wyruszy pociąg prowadzony parowozem. Na pokładzie zabytkowych, przedwojennych wagonów będzie między innymi generał Haller.

Tajemnice zaślubin Polski z morzem. Weź udział w awanturniczej grze miejskiej i uratuj kraj przed zamachem

Podczas gry miejskiej w Gdańsku dowiesz się, dlaczego mieszkańcy miasta wręczyli gen. Hallerowi dwie platynowe obrączki, uratujesz polską delegację przed zamachem i zwiedzisz nieznane zakamarki miasta. Przewodniczką po awanturniczej grze będzie ciotka Apolonia i zagadkowy Dziadek. Tajemnice zaślubin Polski z morzem będzie można poznać w niedzielę, 9 lutego w Gdańsku.

To będzie symboliczny projekt. Na pomorskie wody wypłynie 100 nowych białych żagli

Setna rocznica powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej to wyjątkowa data. Z tej okazji pomorskie samorządy kupią 100 łodzi żaglowych dla mieszkańców. Łodzie będą służyć edukacji wodnej. Pływać będą po wodach Zatoki Gdańskiej, Pętli Żuławskiej i na pomorskich jeziorach.

Setna rocznica zaślubin Polski z morzem. Do tych obchodów szykuje się całe województwo

Inscenizacje historyczne z generałem Hallerem i jego żołnierzami, rocznicowe koncerty, wystawy i publikacje, rodzinny festyn, gra miejska oraz uroczysta sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego. To najważniejsze wydarzenia, które zostaną zorganizowane z okazji 100. rocznicy powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. Główne uroczystości tradycyjnie zostaną zorganizowane 10 lutego w Pucku.

Zaślubiny Polski z morzem sto lat później. Nic podczas jubileuszowych wydarzeń nie jest przypadkowe

W niedzielę, 9 lutego na dworcu w Gdańsku Głównym Pomorzanie będą świętować 100-lecie powrotu Pomorza w granice Polski. Na peronie nr 5, przy specjalnym historycznym pociągu pojawi się gen. Józef Haller. Symboliczne zaślubinowe obrączki z platyny wręczą mu, podobnie jak 100 lat temu, przedstawiciele lokalnych władz i Polonii.

Będzie nowy budynek szpitala w Wejherowie. To inwestycja za ponad 130 mln zł

Umowę z wykonawcą robót budowlanych – firmą Budimex SA – podpisał Zarząd Szpitali Pomorskich. W nowym budynku Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie znajdą się Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń, blok operacyjny, zakład patomorfologii, centralna sterylizatornia oraz bank krwi.

Rzeczywistość zaskakuje – nie daj się zaskoczyć. Podsumowanie dwóch lat kampanii

O nietypowych sposobach na zachęcenie do korzystania z bezpłatnej cytologii i kolonoskopii po dwóch latach, od kiedy rozpoczęła się kampania informacyjno-edukacyjna, dyskutowano w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. Przedstawiono dane dotyczące badań profilaktycznych. Nagrodzono też statuetkami trzy firmy: JB Soluttions, Polska Sieć Windykacji oraz LPP, które brały udział w konkursie Mistrz Profilaktyki.

Powrót do idei Lecha Bądkowskiego. Inauguracyjny koncert w Centrum św. Jana

„Dziś jest jeden bohater – Lech Bądkowski". Tymi słowami prof. Cezary Obracht-Prondzyński rozpoczął uroczysty koncert, który odbył się 31 stycznia 2020 r. w Centrum św. Jana w Gdańsku. To wydarzenie stanowiło oficjalną inaugurację obchodów Roku Lecha Bądkowskiego.