Aktualności

Wiecha na Teatrze Muzycznym

Na modernizowanym budynku Teatru Muzycznego w Gdyni 16 kwietnia zawisła wiecha symbolizująca ukończenie prac związanych z konstrukcją budynku. Uroczystość, wywodząca się z tradycji staropolskiej, uświetniła ważny etap budowy: położenie ostatniego elementu konstrukcji dachu.

II Pomorskie Forum ds. profilaktyki i promocji zdrowia

12 kwietnia 2013 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku zacznie się drugie posiedzenie Pomorskiego Forum Samorządowego ds. profilaktyki i promocji zdrowia (PoFoS). Spotkanie, pod patronatem wicemarszałek Hanny Zych-Cisoń, organizuje Departament Zdrowia UMWP. W forum wezmą udział pracownicy jednostek samorządu terytorialnego zajmujący się zagadnieniami z zakresu ochrony zdrowia.

74 twórców kultury nagrodzonych przez marszałka

Marszałek województwa pomorskiego po raz dwunasty przyznał stypendia dla twórców kultury z naszego regionu. Dofinansowanie otrzymało 74 artystów. Łączna wartość stypendiów to 250 tys. zł.

Nowy dyrektor Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku

Zarząd Województwa Pomorskiego zdecydował o powołaniu Dariusza Kostrzewy na dyrektora Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku. Nowy szef placówki obejmie stanowisko z początkiem maja.

Stypendia dla najlepszych młodych sportowców z Pomorza

Już po raz piąty w historii 50 wybitnie uzdolnionych młodych sportowców z województwa pomorskiego otrzymało stypendia marszałka województwa pomorskiego w łącznej kwocie 222 500 zł. Uroczystość, z udziałem marszałka Mieczysława Struka i wicemarszałka Czesława Elzanowskiego odbyła się 27 marca w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku.

Za Zasługi dla Województwa Pomorskiego

Na ostatniej, XXVIII sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, która odbyła się 25 marca, przyznano honorowe wyróżnienia województwa dla prof. Józefa Borzyszkowskiego oraz Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku.

Idąc rakiem – Przedstawieniem Roku 2012

Ludzie teatru odebrali z rąk marszałka Mieczysława Struka doroczne nagrody, którymi samorząd województwa pomorskiego honoruje artystów scen z naszego regionu.

PIWO POMORSKIE na Liście Produktów Tradycyjnych

Piwo Pomorskie – to kolejny produkt z naszego regionu, który został wpisany na prowadzoną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi we współpracy z marszałkami województw Listę Produktów Tradycyjnych.

Inwestor z Finlandii stworzy 300 miejsc pracy w Lęborku

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 22 marca w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku, marszałek województwa Mieczysław Struk, przedstawił nowego inwestora, który wkrótce rozpocznie swoją działalność na Pomorzu.

Pomorski Jarmark Wielkanocny w Gdańsku!

23 marca warto było znaleźć czas i wybrać się na Pomorski Jarmark Wielkanocny. W pawilonie wystawienniczym na Targu Węglowym w Gdańsku prezentowane były wielkanocne dania i produkty przygotowane według tradycyjnych receptur przez panie z kół gospodyń wiejskich, które kontynuują tradycje wiejskie oraz popularyzują dziedzictwo kulinarne województwa pomorskiego.

Szansa na modernizację baz danych pomorskiej geodezji

O możliwościach pozyskania środków unijnych na realizację priorytetowych działań służby geodezyjnej i kartograficznej rozmawiał 7 marca br. wicemarszałek Wiesław Byczkowski z Głównym Geodetą Kraju Kazimierzem Bujakowskim, wiceprezydentem Gdyni Bogusławem Stasiakiem oraz z Romualdem Nowakiem, Pomorskim Wojewódzkim Inspektorem Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego.

Biuro Turystyczne Tramp z Gdyni złożyło oświadczenie o niewypłacalności

7 marca 2013 r. właściciel Biura Turystycznego TRAMP z Gdyni (ul. Wielkopolska 44), złożył oświadczenie o niewypłacalności. Poza granicami Polski nie ma klientów niewypłacalnego biura. Marszałek województwa pomorskiego uruchomi procedurę wynikającą z umów gwarancji ubezpieczeniowych, posiadanych przez ww. organizatora, w celu dokonania zwrotów wpłat wniesionych tytułem niezrealizowanych imprez turystycznych.

Termomodernizacja w urzędzie

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego – Departament Majątku Województwa zrealizował projekt „Termomodernizacja budynku UMWP w Gdańsku".

InnoDoktorant po raz piąty

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk uhonorował stypendiami (w wysokości do 30 tys. zł każde) 59 doktorantów z Pomorza. Uroczystość tradycyjnie odbyła się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdańsku. To już piąta edycja projektu „InnoDoktorant – stypendia dla doktorantów", realizowanego przez wojewódzki samorząd.

Marszałek czyta dzieciom

Dzieci z Przedszkola św. Jana de La Salle w Gdańsku-Wrzeszczu odwiedził niecodzienny gość: marszałek województwa Mieczysław Struk.

Khalidov gratuluje zwycięzcom

Z I Mistrzostw Polski Urzędów Marszałkowskich w Piłce Nożnej Halowej, które w dniach 1-2 marca odbyły się w Iławie, pomorscy urzędnicy przywieźli złoto! W finale pokonali gospodarzy turnieju – zespół Warmii i Mazur – 3:0.

Rynek pracy wyzwaniem dla Euroregionu

Prezydium Euroregionu Bałtyk 25 i 26 lutego obradowało w Gdańsku. Gospodarz spotkania – Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego – gościł przedstawicieli organizacji członkowskich z Danii, Litwy, Polski, Rosji i Szwecji. Delegaci wzięli też udział w seminarium dotyczącym sytuacji na rynkach pracy. Pomorskie reprezentuje w Euroregionie wicemarszałek Wiesław Byczkowski.

6 milionów złotych unijnego wsparcia dla Słupska, Ryjewa i Starego Targu

Marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpisali umowy o dofinansowaniu trzech inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013: w gminach Słupsk, Ryjewo i Stary Targ.

Inicjatywa JEREMIE wsparła blisko 1500 firm na Pomorzu

Od 2010 r. ze wsparcia w formie pożyczek i kredytów na łączną kwotę 194 mln zł z Inicjatywy JEREMIE skorzystało już 1456 małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z województwa pomorskiego. Do 2015 r. ten instrument zwrotny pozwoli dofinansować działalność ponad 12 tysięcy firm.

XXVII sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego

Podczas sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, która odbyła się 25 lutego 2013 r., radni poddali się badaniom profilaktycznym, m.in. spirometrii, badaniom ciśnienia i poziomu cukru oraz cholesterolu we krwi. Pomorscy samorządowcy sprawdzili swoje BMI, a także mieli możliwość poznania zasad udzielania pierwszej pomocy.

W Sopocie powstanie ośrodek opieki geriatrycznej

Wojewódzki Zespół Reumatologiczny w Sopocie zostanie rozbudowany o ośrodek opieki geriatrycznej. Umowę o przekazaniu przez Sopot samorządowi województwa dotacji w wysokości 750 tys. zł podpisali 26 lutego prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz marszałek województwa Mieczysław Struk.

Nowe inkubatory dla dzieci z wadami serca

Pomorskie Centrum Traumatologii wzbogaciło się o dwa inkubatory. Znalazły się na Oddziale Kardiochirurgii dla Dzieci z Wadami Wrodzonymi. W uroczystości przekazania sprzętu przez Fundację „Serce Dziecka" w same walentynki, 14 lutego 2013 r., wzięła udział wicemarszałek województwa pomorskiego Hanna Zych-Cisoń. PCT jest jednostką podległą Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Pomorskiego.

Razem o gazie łupkowym

Z ankiety przeprowadzonej wśród pomorskich samorządowców i w instytucjach partnerskich wynika, że mieszkańcy Pomorza są bardziej niż mieszkańcy innych regionów skłonni zaakceptować rozwój sektora wydobycia gazu z łupków. Wyniki badań zostały przestawione podczas seminarium, które 12 lutego 2013 r. odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Rok Jezior Pomorza

Sejmik Województwa Pomorskiego ustanowił rok 2013 Rokiem Jezior Pomorza.

Organizacje pozarządowe otwarte na współpracę

Pomorskie organizacje pożytku publicznego i organizacje pozarządowe deklarują chęć współpracy nie tylko między sobą, ale także z przedsiębiorcami. W ostatnim czasie odbyły się dwa spotkania poświęcone rozszerzaniu działalności tzw. NGO-sów.

Mała elektrownia na urzędzie

Na jednym z budynków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego została uruchomiona mała elektrownia, złożona z paneli fotowoltaicznych. Uroczystość, połączona z odsłonięciem rzeźby XVII-wiecznego gdańskiego kupca i społecznika Zachariasza Zappio, odbyła się 8 lutego 2013 r. przy ulicy Augustyńskiego 2.

Dyskusja o Europejskim Roku Obywateli

W dniach 31 stycznia – 1 lutego br. marszałek Mieczysław Struk uczestniczył w sesji plenarnej Komitetu Regionów w Brukseli. Pierwszy dzień obrad poświęcony został m.in. omówieniu i przyjęciu opinii dotyczącej kwestii wzmocnienia obywatelstwa UE poprzez propagowanie praw wyborczych obywateli wspólnoty europejskiej.

W Chojnicach o przyszłości połączeń kolejowych

W tym roku samorząd województwa pomorskiego będzie kontynuował finansowanie przewozów na odcinku Chojnice – Kościerzyna. O tej decyzji poinformował 30 stycznia w Chojnicach marszałek Mieczysław Struk. Marszałek zagwarantował również, że przynajmniej do czerwca br. będzie finansował pociągi kursujące na odcinku Chojnice – Szczecinek.

Heweliusz dla prof. Brunona Synaka

28 stycznia, w 402. rocznicę urodzin gdańskiego astronoma Jana Heweliusza, w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska wręczono Heweliusze, czyli gdańskie nagrody naukowe, za 2012 r. W tym roku jednym z wyróżnionych był prof. Brunon Synak, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego w latach 2002-2010.

20 mln zł dla najlepszych LGD z Pomorskiego

24 stycznia 2013 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego zgromadzili się przedstawiciele sześciu lokalnych grup działania funkcjonujących na terenie Pomorza. Zostały wyróżnione w ogólnopolskim konkursie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Stawką były dodatkowe pieniądze na statutową działalność. Stowarzyszenia z naszego regionu otrzymały łącznie ponad 20 mln zł.

Termomodernizacja siedmiu szpitali w województwie pomorskim

W roku 2012 zakończono prace związane z termomdernizacją szpitali podlegających samorządowi województwa pomorskiego. Inwestycja przyniesie oszczędności w wysokości ponad 3 mln zł rocznie.

14 tysięcy złotych w 20 minut

Wylicytowano m.in.: wieczne pióro – od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego; piłkę UEFA i koszulkę reprezentacji Hiszpanii na zawody Euro 2012 z autografami hiszpańskiej drużyny – od marszałka województwa Mieczysława Struka; książki z dedykacjami – od Artura Żmijewskiego i Krystyny Jandy.