Aktualności

Żegnaj, Profesorze...

Odszedł Profesor Brunon Synak – mentor pomorskich samorządowców i przyjaciel Kaszubów. Człowiek uczciwy, sprawiedliwy, dobry i niezwykle aktywny. Miłośnik Kaszub. Przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego II i III kadencji. Wieloletni prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zmarł 18 grudnia 2013 roku.

Nowi członkowie kulinarnej sieci

Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego powiększyła się o kolejnych członków z Pomorza. Do sieci należy obecnie kilkadziesiąt gospodarstw i lokali gastronomicznych, a także producenci żywności z naszego regionu.

Dla kogo Bursztynowe Mieczyki?

10 grudnia 2013 r. w Polskiej Filharmonii FotBałtyckiej w Gdańsku odbyła się gala Nagrody Bursztynowego Mieczyka im. Marszałka Macieja Płażyńskiego. Nagrody najlepszym organizacjom pozarządowym z województwa pomorskiego przyznają: marszałek województwa pomorskiego, wojewoda pomorski oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Mikołajkowe niespodzianki w szpitalu Copernicus

Marszałek Mieczysław Struk i wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń odwiedzili pacjentów Oddziału Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży szpitala Copernicus w Gdańsku z prezentami od św. Mikołaja. 6 grudnia, z okazji mikołajek, dzieci zostały obdarowane sympatycznymi pluszakami.

Budżet 2014. Czytanie pierwsze

Głównym tematem listopadowej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego było pierwsze czytanie budżetu województwa na 2014 rok. Radni zdecydowali również o przekształceniu w spółkę prawa handlowego Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni.

Najlepsza pomorska przestrzeń publiczna – w Chojnicach

Marszałek województwa Mieczysław Struk ogłosił wyniki ósmej edycji konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2013". W tym roku nagrodę główną przyznano Chojnicom – za zagospodarowanie Parku 1000-lecia.

„Srebrne Drzewka” dla pięciu pracowników pomocy społecznej

Pięciu pracowników pomocy społecznej otrzymało „Srebrne Drzewka", nagrody marszałka województwa pomorskiego, w uznaniu za wybitne i nowatorskie osiągnięcia w zakresie polityki społecznej. Marszałek Mieczysław Struk wręczył je 20 listopada 2013 r. podczas seminarium „Ochrona dzieci przed przemocą w rodzinie", która odbyła się w Gdańsku.

Zabierz głos w sprawie rozwoju Pomorza

– W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej województwo pomorskie otrzyma największy w historii strumień środków rozwojowych: blisko 1,7 mld euro – powiedział marszałek Mieczysław Struk, otwierając konsultacje społeczne projektu Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Konferencja inaugurująca odbyła się 10 października 2013 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku.

Coraz więcej pięknych wsi na Pomorzu

Wieś Dąbrówka w gminie Starogard Gdański – najpiękniejsza na Pomorzu. W kategorii „zagroda" zwyciężyli państwo Maria i Janusz Szczypior z Łyśniewa w gminie Sierakowice. Wyniki konkursu „Piękna Wieś 2013" ogłosił marszałek Mieczysław Struk. Wręczył nagrody sołtysom najpiękniejszych wsi Pomorza i właścicielom wyróżniających się gospodarstw.

Wiecha nad Teatrem Szekspirowskim

28 października 2013 r. w uroczystości zawieszenia wiechy na budowie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wzięli udział m.in. wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, architekt Renato Rizzi – autor projektu, i pomysłodawca oraz dyrektor teatru Jerzy Limon. Inwestycję dofinansowuje samorząd województwa pomorskiego.

Wszystko o wszystkich rodzajach energii

Skąd pochodzi i jak jest wytwarzana energia, która ułatwia nam codzienne czynności? Jak zmniejszyć rachunki za energię i jak z niej korzystać, by nie niszczyć własnego środowiska życia? Okazją do poszerzenia wiedzy były Pomorskie Dni Energii, które otworzył marszałek województwa Mieczysław Struk. Impreza odbyła się 24 i 25 października 2013 r. podczas Targów „Technicon Innowacje" w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku.

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie sieci elektroenergetycznej

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wojewoda Ryszard Stachurski i przedstawiciele lokalnych samorządów podpisali z prezesem Polskich Sieci Elektroenergetycznych Henrykiem Majchrzakiem list intencyjny w sprawie współpracy przy budowie elektroenergetycznych stacji i linii przesyłowych na terenie Pomorza.

Pomorska misja gospodarcza do Chin

W Pekinie, podczas wizyty przedsiębiorców i samorządowców z Pomorza w Chinach, zostało otwarte biuro „Pomorskie w Chinach". Jego zadaniem będzie udzielanie pomocy polskim przedsiębiorcom działającym na rynku chińskim oraz obywatelom Państwa Środka chcącym wejść na polski rynek.

Pomorskie akcenty OPEN DAYS 2013

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast OPEN DAYS 2013 w Brukseli był nowy okres programowania i przygotowania samorządów do nowej perspektywy finansowej. Między 7 a 10 października odbyło się ponad sto seminariów i warsztatów. Nasz region reprezentowali m.in. marszałek Mieczysław Struk i wicemarszałek Wiesław Byczkowski.

Zabierz głos w sprawie rozwoju Pomorza

W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej województwo pomorskie otrzyma największy w historii strumień środków rozwojowych: blisko 1,7 mld euro – powiedział marszałek Mieczysław Struk, otwierając konsultacje społeczne projektu Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Konferencja inaugurująca odbyła się 10 października 2013 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku.

Blisko 11 mln zł z Unii dla Lęborka

Lębork na przebudowę ulic Kusocińskiego i Mieszka I otrzymał blisko 11 mln zł unijnego wsparcia. Cała inwestycja będzie kosztować ponad 14,5 mln zł.

JESSICA pożyczyła kolejne miliony

27 września 2013 r. podpisane zostały dwie umowy, których realizację ułatwi Inicjatywa JESSICA. Pierwsza dotyczyła budowy centrum administracyjno-usługowego w Gdańsku, druga – zespołu basenów rekreacyjnych w Redzie. W obu uroczystościach uczestniczyli wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i wicemarszałek Wiesław Byczkowski oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Solaris i Pendolino na TRAKO 2013

W halach wystawienniczych AmberExpo w Gdańsku trwają 10. Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO – największe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego.

Przedszkole przy Urzędzie Marszałkowskim

W lutym 2014 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego przy ul. Okopowej w Gdańsku rozpocznie działalność niepubliczne przedszkole dla dzieci pracowników urzędu. Na początku zostanie przyjętych 40 dzieci w wieku 3-5 lat.

Pomorskie Centrum Traumatologii – spółką z o.o.

Wicemarszałkowie Hanna Zych-Cisoń i Ryszard Świlski 20 września 2013 r. podpisali notarialnie akt przekształcenia Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku w spółkę z o.o. ze 100-procentowym udziałem samorządu województwa pomorskiego. Szpital przyjmie nazwę COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.

40 tysięcy gości obiektów unijnych

Zakończył się największy w województwie pomorskim cykl imprez promujących projekty unijne. Przez dziewięć dni, od 7 do 15 września, obiekty powstałe dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich odwiedziło ponad 40 tysięcy osób. Dni Otwarte Projektów Unijnych, zorganizowane przez Urząd Marszałkowski w Gdańsku i partnerów, obejmowały 207 wydarzeń promujących prawie 100 projektów.

Nowy dyrektor szpitala w Gdańsku-Zaspie

Zarząd Województwa Pomorskiego zdecydował o powołaniu Piotra Wróblewskiego na p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. św. Wojciecha w Gdańsku. Szpital jest jednostką podległą samorządowi województwa.

Strategiczne porozumienie z Eurolotem

Wczoraj Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski, Prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy Tomasz Kloskowski i Prezes Eurolotu Mariusz Dąbrowski podpisali wspólnie list intencyjny w sprawie rozwoju siatki połączeń z gdańskiego lotniska.

Targi Baltexpo 2013

Ponad 200 wystawców z kilkunastu krajów z całego świata brało udział w Międzynarodowych Targach Morskich i Konferencji Baltexpo. To największa i najbardziej prestiżowa w Europie Środkowo-Wschodniej impreza targowa przemysłu morskiego, mająca ponad 30 letnią tradycję.

„Kaszëbë Team”: przez Węgry na Syberię

Marszałek Mieczysław Struk pożegnał czworo młodych ludzi – członków załogi „Kaszëbë Team 2013", którzy ruszyli na podbój Europy. Najpierw pojadą na Węgry, gdzie wystartują w rajdzie Jedwabnym Szlakiem „The Bamako Summer", a po zakończeniu rajdu udadzą się aż za Ural, śladami deportowanych na Syberię.

Laury św. Dominika dla „Pomorskich Smaków”

Projekt Urzędu Marszałkowskiego „Pomorskie Smaki" – wyróżniony w konkursie o Grand Prix Jarmarku św. Dominika! Komisja konkursowa doceniła „szeroką prezentację bogactwa kulinarnego i kulturowego Kaszub, Kociewia, Żuław i Powiśla".

Wystawa artystów z Małego Trójkąta Weimarskiego

Od 9 sierpnia do 5 września w Centrum św. Jana w Gdańsku można oglądać wystawę malarstwa i rzeźby artystów z regionów Małego Trójkąta Weimarskiego. Ekspozycja to wynik współpracy regionalnej województwa pomorskiego, okręgu Środkowej Frankonii oraz Limousin. Wystawę uroczyście otworzył marszałek Mieczysław Struk.

Wspólny pomysł na dobrą żywność i rolnictwo

Marszałkowie trzech województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego podpisali 5 sierpnia 2013 roku w Olsztynie porozumienie o współpracy w dziedzinie rolnictwa lokalnego, żywności tradycyjnej i turystyki. Regiony dzięki wspólnemu działaniu chcą w przyszłości pozyskiwać środki unijne na badania naukowe, edukację i promocję oraz kolejne inwestycje w tych branżach gospodarki.

Bobby McFerrin+

Program V edycji międzynarodowego festiwalu sztuki Solidarity of Arts został zaprezentowany 2 sierpnia 2013 r. o godz. 10.30 podczas konferencji prasowej w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance w Gdańsku. Gwiazdą tegorocznego koncertu będzie Bobby McFerrin.

Nowi dyrektorzy samorządowych szpitali

Komisja konkursowa powołana przez Zarząd Województwa Pomorskiego wybrała nowego dyrektora Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Został nim Tomasz Sławatyniec. W drugim konkursie – na stanowisko dyrektora Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Psychiatrycznego ZOZ w Słupsku – najlepszy okazał się Krzysztof Sikorski.

Smaki Pomorza na „Dominiku”

Na Jarmarku św. Dominika, w specjalnym pawilonie przygotowanym przez Urząd Marszałkowski przy ul. św. Ducha, mieszkańcy i turyści codziennie kosztują lokalnych przysmaków i spotykają się z artystami. Podczas konkursu kulinarnego o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego gotował sam skarbnik województwa Henryk Halmann.

Siedziba PODR i centrum pszczelarstwa w Lubaniu

24 lipca 2013 r. w Lubaniu z roboczą wizytą gościł Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. Głównym celem spotkania było omówienie planów związanych z przeniesieniem siedziby Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Gdańska do Lubania.

Szybki Internet, e-administracja i e-integracja

19 lipca 2013 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego odbyła się konferencja, na której ministrowie Michał Boni i Paweł Orłowski przedstawili założenia Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020.

Blisko pół miliona złotych dla policji i straży pożarnej

Samorząd województwa pomorskiego wsparł Komendę Wojewódzką Policji i Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku kwotą 490 tys. zł. Podpisanie umów i porozumień odbyło się 22 lipca 2013 r. w Urzędzie Marszałkowskim.

Gokarty, squash i muzeum sportu

Dzięki realizowanej przez samorząd województwa pomorskiego Inicjatywie JESSICA powstanie kolejny obiekt: centrum rekreacyjno-sportowe koło stadionu PGE Arena w Gdańsku. Umowa pożyczki została podpisana 19 lipca 2013 r. w pobliżu stadionu – w siedzibie AmberExpo.

Kamień węgielny pod przystankiem PKM

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wzięli udział m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, ministrowie Sławomir Nowak, Andrzej Massel i Paweł Orłowski oraz marszałek województwa Mieczysław Struk. Pomorski samorząd finansuję tę największą w powojennej Polsce nową inwestycję kolejową.

XXXI sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego

Podczas czerwcowej sesji sejmiku radni udzielili absolutorium Zarządowi Województwa Pomorskiego z wykonania budżetu za rok 2012. Pomorscy parlamentarzyści zagłosowali też za przyjęciem stanowiska związanego z kontraktowaniem usług medycznych przez NFZ w Pomorskiem, skierowanego do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Zastrzyk wiedzy i technologii dla pomorskiej ochrony zdrowia

Stworzenie mieszkańcom województwa pomorskiego lepszych warunków ochrony zdrowia poprzez rozwój wiedzy w zakresie wykorzystania technologii IT – taki jest cel współpracy, którą 19 czerwca 2013 r. władze Pomorza podjęły z firmą Microsoft. To pierwsze w Europie porozumienie podpisane przez Microsoft w zakresie podwyższania kwalifikacji informatycznych w sektorze ochrony zdrowia.

Hallerówka i Adiutantówka przekazane muzeum w Pucku

Marszałek Mieczysław Struk oraz wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń podpisali umowę darowizny o przekazaniu przez samorząd województwa pomorskiego na rzecz Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy dwóch zabytkowych nieruchomości we Władysławowie – Hallerówki i Adiutantówki.

Pięć tysięcy uczniów przeszkolonych z edukacji morskiej

W projekcie „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie przez edukację morską" w roku szkolnym 2012/2013 wzięło udział ponad 5 tys. uczniów. Efekty programu przedstawili podczas konferencji prasowej, która odbyła się 17 czerwca 2013 r. w Gdańsku, m.in. olimpijczyk Mateusz Kusznierewicz i marszałek województwa Mieczysław Struk.

Lubań – największe targi rolne w regionie

8 i 9 czerwca 2013 r. w Lubaniu niedaleko Kościerzyny odbyły XXII Targi Rolno-Przemysłowe oraz Pomorska Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Targi odwiedziło ponad 50 tys. zwiedzających. Była to największa jak dotąd impreza targowa w województwie pomorskim.

Koleją na Kaszuby

Modernizacja odcinka linii kolejowej nr 229 Glincz – Kartuzy będzie jednym z istotnych elementów składających się na projekt Pomorska Kolej Metropolitalna. Połączenie to pozwoli już w 2015 roku mieszkańcom Kartuz na przejazd pociągiem do Gdańska i Gdyni szybciej i w komfortowych warunkach.

Szpital geriatryczny w Sopocie – koncepcja zagospodarowania

W Wojewódzkim Zespole Reumatologicznym w Sopocie 6 czerwca odbyła się konferencja poświęcona budowie sopockiego centrum opieki geriatrycznej. W spotkaniu, na którym zaprezentowano koncepcję rozbudowy obiektów przy ul. 23 Marca w Sopocie uczestniczyli: dyrektor WZR Barbara Gierak-Pilarczyk, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Dzień Samorządu Terytorialnego

Podczas regionalnych obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego, który w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku świętowano 29 maja, marszałek Mieczysław Struk nagrodził 23 pomorskie samorządy. Doceniono zwłaszcza te, które były najbardziej aktywne w pozyskiwaniu i realizacji projektów dofinansowywanych ze środków Unii Europejskiej w latach 2007-2013.

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę w ramach programu Inwestycje Polskie

Podczas IX Ogólnopolskiej Konferencji dla samorządów, BGK podpisał umowę w ramach programu Inwestycje Polskie. Przedmiotem umowy jest organizacja i gwarantowanie programu emisji obligacji w kwocie 170 mln zł na rzecz Pomorskiej Kolei Metropolitalnej SA.

Pomorskie Centrum Traumatologii w Gdańsku – większe i nowocześniejsze

Dzięki zakończonej inwestycji, szpital z powodzeniem może teraz konkurować z najlepszymi ośrodkami w Europie pod względem wyposażenia i warunków udzielania świadczeń medycznych.

Pomorski Kongres Kobiet

Serdecznie zapraszamy na Pomorski Kongres Kobiet, który odbędzie się 25 maja 2013 r. w Pomorskiej Specjalna Strefa Ekonomicznej Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Marszałek Województwa Pomorskiego objął to wydarzenie honorowy patronatem.

Piłkarski Puchar Mediów w Gniewinie

Przed nami kolejna edycja Piłkarskiego Pucharu Mediów. Po raz pierwszy impreza rozegrana będzie w Gniewinie, które gościło w czasie Euro 2012 narodową drużynę Hiszpanii. Rozgrywki zostaną przeprowadzone na Stadionie Gminnym, a miejscem zakwaterowania zespołów będzie Hotel Mistral Sport ****. Patronem honorowym wydarzenia, które odbędzie się w dniach 15-16 maja, jest marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Ponad 7 mln zł na budowę „Nadmorskiej Sieci Szerokopasmowej”

Marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpisali umowę na realizację przez spółkę TELMAX, ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego, budowy Nadmorskiej Sieci Szerokopasmowej, realizowanej na terenie powiatów: puckiego, wejherowskiego i lęborskiego.

Polsko-hiszpańskie konsorcjum wybuduje Pomorską Kolej Metropolitalną

7 maja 2013 r. Krzysztof Rudziński, prezes spółki samorządu województwa pomorskiego PKM SA, oraz Dariusz Blocher, prezes zarządu i dyrektor generalny Budimeksu, podpisali umowę na budowę kolei. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych regionu: marszałek Mieczysław Struk i członek zarządu Ryszard Świlski.