Aktualności

Słupsk. Ponad 15 tys. maseczek i przyłbice trafiły do placówek w mieście i okolicach. To pomoc w ramach akcji Widzialna ręka

Już drugi miesiąc wolontariusze pozyskują od darczyńców i przedsiębiorców materiały. Szyją i sterylizują maseczki, składają i dezynfekują przyłbice, a potem przekazują do miejsc, w których ich brakuje. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku, Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku, hospicjum i dom pomocy społecznej to tylko niektóre z instytucji, do których trafiły środki ochrony osobistej przekazane przez ludzi dobrej woli.

Nowe wsparcie dla pomorskich przedsiębiorców. W urzędach pracy mogą dostać pożyczkę do 5 tys. złotych

Powiatowe urzędy pracy na Pomorzu uruchomiły kolejną pomoc dla mikro przedsiębiorców. To proste do uzyskania, niskooprocentowane pożyczki, dzięki którym pomorskie firmy będą mogły pokryć bieżące koszty działalności gospodarczej w czasie epidemii. Po spełnieniu warunków, będzie można nawet ubiegać się o umorzenie spłaty pożyczki. Środki na ten cel pochodzą m.in. z programu Praca dla Pomorzan, który zainicjował marszałek województwa pomorskiego.

Uwaga społecznicy z Pomorza! Samorząd województwa ma dla was ofertę wsparcia w czasie pandemii

Chodzi o minigranty i nowe terminy składania dokumentów, a do tego dogodniejsze aneksy już zawartych umów. Wszystko po to, aby w tym trudnym czasie organizacje pozarządowe mogły łatwiej i lepiej pomagać potrzebującym.

Marszałek Struk, jako pierwszy ozdrowieniec z Pomorza, oddał osocze. Ma pomóc ciężko chorym na COVID-19

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk we wtorek, 21 kwietnia 2020 r. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku oddał osocze z krwi. Jako ozdrowieniec ma przeciwciała, które mogą zwalczyć koronawirusa. Taką terapię stosowano już przy leczeniu chorych podczas epidemii SARS, MERS czy ebola.

Działania pomorskich bibliotek wzorem dla innych. Tak bibliotekarze pomagają czytelnikom przetrwać epidemię

Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku i jej filie mają dla czytelników darmowe e-booki, usługi online, materiały do nauki zdalnej oraz konkursy. Z kolei Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku uruchomiła specjalną infolinię dla seniorów, wirtualną czytelnię i akcję czytania książek przez aktorów. Te działania w czasie epidemii koronawirusa jako przykład dla innych instytucji doceniło Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Ponad 20 tys. maseczek otrzymają placówki pomocy społecznej na Pomorzu. To wsparcie od pomorskiego samorządu i firmy LPP

Wspólna akcja samorządu województwa pomorskiego i gdańskiej firmy odzieżowej LPP polega na wsparciu pomorskich domów pomocy społecznej. W jej ramach PP przekaże na rzecz DPS-ów 20 tys. masek ochronnych. Natomiast pomorski samorząd zakupi dla DPS-ów maseczki uszyte przez Zakład Aktywności Zawodowej w Sztumie.

Życie w czasie pandemii. Mieszkańcy Pomorza są wspaniali! Pomagają sobie, dzielnie znoszą wszystkie trudności [WYWIAD]

Prawdziwymi bohaterami są pracownicy medyczni, ale na uznanie zasługują także osoby zatrudnione w sklepach i komunikacji. To dzięki nim udaje się nam funkcjonować.

Powiatowe urzędy pracy mają już pieniądze na pomoc dla przedsiębiorców i NGO-sów. Można składać wnioski o wypłaty

Do dyspozycji jest dodatkowo 71 mln zł, o które wnioskował do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej marszałek Mieczysław Struk. Powiatowe urzędy pracy przyjmują wnioski od pracodawców, samozatrudnionych i organizacji pozarządowych. Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego mogą otrzymać dofinansowanie do części kosztów wynagrodzeń pracowników, a samozatrudnieni mogą liczyć na dopłaty na utrzymanie płynności finansowej. Wyjaśniamy, na czym polega wsparcie i ile można otrzymać.

Firmom nie jest łatwo, ale chcą pomagać. Pomorski biznes przekazuje szpitalom respiratory, kardiogramy i maski chirurgiczne

Loża Gdańska Business Centre Club przekazała pomorskim szpitalom niezbędny do zwalczania koronawirusa sprzęt oraz środki ochrony osobistej, których brakuje niemal wszędzie. Trzy najnowocześniejsze respiratory, trzy kardiomonitory dla pacjentów, 20 urządzeń do sterylizacji narzędzi oraz 100 tysięcy masek chirurgicznych trafiło do szpitali zakaźnych w Gdańsku i Wejherowie, a także do UCK w Gdańsku.

Pomagasz innym w walce z koronawirusem i jesteś z Tczewa? Możesz otrzymać 5 tys. zł wsparcia na działania

Właśnie wystartował pilotażowy konkurs na dotacje „Solidarni z bohaterami czasu epidemii". Chodzi o dofinansowanie inicjatyw lokalnych, które pomagają zwalczać epidemię i wspierają społeczności w wychodzeniu z kryzysu pandemicznego. O granty mogą ubiegać się m.in. organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i grupy nieformalne. Pilotaż konkursu dedykowany jest gminom powiatu tczewskiego i miastu Tczew.

Stopniowe łagodzenie restrykcji. Będą m.in. zmiany w liczbie klientów w sklepach i wiernych w kościołach

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski, podczas konferencji prasowej 16 kwietnia 2020 r., zapowiedzieli łagodzenie istniejących do tej pory obostrzeń. Zmiany zaczną obowiązywać od 20 kwietnia. Dotyczą m. in. zwiększenia liczby klientów w zależności od powierzchni sklepu. Otwarte zostaną też lasy i parki, ale korzystanie z placów zabaw dalej będzie zabronione. Co jeszcze się zmieni?

Wszyscy pracownicy urzędu marszałkowskiego objęci kwarantanną mają negatywne wyniki testów na obecność koronawirusa

Zakończyły się badania pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego objętych kwarantanną. Ostatnia z badanych osób w czwartek, 16 kwietnia otrzymała informację z sanepidu o negatywnym wyniku wymazu.

Marszałek Struk, jako ozdrowieniec, chce oddać osocze. To metoda terapii stosowana u chorych na COVID-19

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą zwalczyć koronawirusa. Terapia była stosowana z powodzeniem m.in. w Chinach i Hiszpanii. W Polsce lada dzień taki preparat zostanie podany pierwszym chorym. Osocze pobrane od jednego ozdrowieńca może wyleczyć nawet trzy osoby. Na świecie na COVID-19 choruje ponad 2 mln osób, wyzdrowiało ponad 300 tys. W Polsce zakażonych SARS CoV-2 jest ponad 7,4 tys. osób. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia wyzdrowiało 668 osób, z czego 16 na Pomorzu.

Która inwestycja zwycięży w konkursie Forum Liderów PPP? Trwa głosowanie na najlepszą rewitalizację w Polsce

Do 15 czerwca 2020 r. potrwa konkurs na najlepszą rewitalizację, która została zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wśród czterech wskazanych inwestycji znalazły się dwie z województwa pomorskiego. Aby zagłosować, wystarczy wysłać SMS.

Na drukarkach 3D drukują przyłbice i adaptery do masek. Tak nauczyciele pomagają szpitalowi na Zaspie

Pracownicy Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku wspierają personel Szpitala św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. Na czterech drukarkach 3D przygotowują przyłbice ochronne oraz adaptery do masek pełno twarzowych, które mogą być wykorzystywane do zabiegów i operacji. Do tej pory udało się wykonać 60 kompletów środków ochronnych.

Specjalny telefon wsparcia dla rodzin adopcyjnych i zastępczych. Pomagają psychologowie i pedagodzy

Na telefony czekają pracownicy Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Gdańsku. Można dzwonić od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-15.00. – Cały czas działamy i wspieramy naszych podopiecznych oraz osoby, które przysposobiły dzieci. Mogą się oni czuć zagubieni w sytuacji kryzysu, która jest im zupełnie nieznana. A do tego dochodzi sytuacja więzi między członkami nowych rodzin adopcyjnych – tłumaczy Joanna Bartoszewska, dyrektor POA w Gdańsku.


10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Pomorze pamięta o ofiarach tej tragedii

Dziesięć lat temu, 10 kwietnia 2010 r. na lotnisku pod Smoleńskiem rozbił się samolot z polską delegacją zmierzającą na uroczystości związane z rocznicą zbrodni katyńskiej. W katastrofie zginął prezydent RP Lech Kaczyński oraz 95 towarzyszących mu osób, w tym wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

Lekcje zdalne co najmniej do 26 kwietnia, a granice zamknięte do 3 maja. Rząd przedłuża też dotychczasowe obostrzenia

Są też nowe zasady. Od 16 kwietnia trzeba będzie zakrywać nos i usta w przestrzeni publicznej. Egzaminy ośmioklasistów i matury zostały przełożone, ale nie jest znany jeszcze ich konkretny termin. Możliwe, że odbędą się w czerwcu, a uczniowie ostateczną decyzję ministra edukacji poznają z 3-tygodniowym wyprzedzeniem.

Marszałek Mieczysław Struk jest zdrowy. Opuścił szpital i przebywa w domu

Po 11 dniach pobytu w szpitalu i dwukrotnym badaniu potwierdzonym wynikiem negatywnym marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk w środę, 8 kwietnia opuścił szpital.

Placówki pomocy społecznej potrzebują wsparcia. Zobacz, jak pomóc i włącz się do akcji #PomagamyPomagać

Środków ochrony osobistej brakuje nie tylko w szpitalach i przychodniach zdrowia. Problem ze zdobyciem maseczek, rękawiczek i środków dezynfekcyjnych mają także domy pomocy społecznej, ośrodki opiekuńcze i schroniska dla bezdomnych. W niektórych miejscach sytuacja jest bardzo ciężka, wręcz dramatyczna. Dlatego Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej rozpoczął akcję #PomagamyPomagać. Już teraz zbiera informacje o potrzebach placówek i szuka darczyńców gotowych im pomóc.

Koronawirus uderza w gospodarkę. Rośnie liczba bezrobotnych, a urzędy pracy mają dla nich mniej ofert

Stan zagrożenia epidemicznego, izolacja społeczna i zamknięcie wielu firm odciskają piętno na gospodarce i rynku pracy. Według statystyk Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku już widać pierwsze zmiany. Liczba ofert pracy w marcu zmniejszyła się o ponad 1,4 tys. w stosunku do lutego. Prawie o 1/3 spadła też liczba oświadczeń o chęci zatrudnienia obcokrajowców w województwie pomorskim.

Przez pandemię prawie 6 tys. pracowników w Pomorskiem już teraz potrzebuje dopłat do pensji. WUP przyjmuje wnioski od firm

W pierwszym tygodniu kwietnia do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku wpłynęło ponad 150 wniosków o dofinansowanie dla przedsiębiorców. Chodzi o pomoc w sytuacji przestoju ekonomicznego lub zmniejszenia czasu pracy. Według raportu z 6 kwietnia pomorscy pracodawcy wystąpili o pomoc dla 5865 pracowników na kwotę ponad 29,5 mln zł. Dofinansowanie wynagrodzeń dotyczy maksymalnie trzech miesięcy.

Szpital zakaźny w Gdańsku ma już tomograf komputerowy. Urządzenie do diagnozowania pacjentów z SARS-CoV-2 kupiono ze środków Unii Europejskiej

Do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku dotarł kontenerowy tomograf komputerowy. Urządzenie pozwoli na pełną diagnostykę pacjentów, którzy do szpitala trafili z powodu zakażenia koronawirusem.

Nie ma zajęć, ale szkolne maszyny do szycia pracują. Uczniowie i nauczyciele szyją na nich maski dla szpitali

Pracownikom ochrony zdrowia i opieki społecznej bezinteresownie pomagają uczniowie, nauczyciele, pracownicy i dyrektorzy wojewódzkich szkół policealnych ze Sztumu, Gdańska, Starogardu Gdańskiego, Gdyni i Słupska. Szyją maseczki na szkolnych maszynach i przekazują zapasy środków ochrony osobistej, które były wykorzystywane w czasie zajęć kosmetycznych.

Jesteśmy razem już 20 lat. Jubileusz współpracy województwa pomorskiego i regionu Środkowej Frankonii

Dokładnie dziś, 5 kwietnia 2020 r. mija 20 lat od podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy naszym regionem a Środkową Frankonią w Republice Federalnej Niemiec. Ten czas to okres intensywnych kontaktów samorządowych, wymiany kulturalnej czy wspólnych projektów.

Pomorze na szarym końcu, jeśli chodzi o testowanie osób w kierunku zakażenia koronawirusem. Czy kolejne laboratoria pomogą?

Na Pomorzu trzy laboratoria wykonują badania w kierunku koronawirusa. Właśnie rusza czwarte, czyli Invicta. Mimo to, wciąż za mało potencjalnie zakażonych ma pobierane wymazy, a czas oczekiwania na wynik z laboratorium WSSE wynosi 6-7 dni.

Dzięki zmianom w RPO będzie dodatkowe 130 mln zł na walkę ze skutkami epidemii na Pomorzu. Wsparcie dostaną służba zdrowia i przedsiębiorcy

Pieniądze będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Decyzja o ich przekazaniu była możliwa dzięki szybkiej zgodzie Rady Europejskiej, która umożliwia sprawniejsze przesuwanie środków na cele związane z walką z epidemią koronawirusa.

„Siostro, bracie – zostań w chacie”. Dziewięć konkursów z nagrodami dla uczniów na czas epidemii

Laurki dla medyków, rodzinne przepisy na ulubione potrawy i kreatywne zdjęcia z książką – to tylko kilka tematów prac konkursowych, jakie mogą nadsyłać uczniowie pomorskich szkół i przedszkoli. Warto wykorzystać wolny czas w domu i stworzyć coś ciekawego. Czekają nagrody książkowe.

To nie zagraniczna podróż marszałka była przyczyną zachorowań na COVID-19 w urzędzie marszałkowskim. „GW” dotarła do dokumentu sanepidu

Reporter „Gazety Wyborczej Trójmiasto" poznał wyniki dochodzenia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Wynika z nich, że inne było źródło wirusa SARS-CoV-2 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego niż sugerowana do tej pory podróż zagraniczna.

W czasie epidemii problemy mają właściciele firm i pracownicy. Jak radzą sobie pomorskie przedsiębiorstwa społeczne?

Kryzys gospodarczy w obliczu epidemii koronawirusa jest faktem. Żaden ze specjalistów nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie duży, ile potrwa ani ilu osób dotknie. Trudna sytuacja stawia biznesmenów przed niełatwymi wyborami o zawieszeniu działalności, bezpłatnych urlopach, a nawet zwolnieniach. Z takimi wyzwaniami mierzą się również osoby prowadzące na co dzień przedsiębiorstwa społeczne, czyli takie, które zatrudniają osoby wykluczone społeczne i niepełnosprawne.

Koronawirus. Sytuacja w urzędzie marszałkowskim [TEKST AKTUALIZOWANY]

W związku z potwierdzonym 28 marca wynikiem badania dotyczącego koronawirusa u marszałka Mieczysława Struka w niedzielę, 29 marca rozpoczęła się kwarantanna części pracowników UMWP. Budynek urzędu przy ulicy Okopowej 21/27 w Gdańsku w poniedziałek, 30 marca będzie nieczynny z powodu wykonywanej wewnątrz dekontaminacji. Marszałek Struk decyzją Sanepidu został przeniesiony do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Wyniki badań WSSE potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnej osoby pracującej w urzędzie marszałkowskim.

Święto wszystkich ludzi teatru. Międzynarodowy Dzień Teatru i nagrody marszałka województwa pomorskiego

Najciekawsze przedstawienie 2019 roku. Wybitna osobowość artystyczna. Najwartościowsze trendy w sztuce. Marszałek przyznał Nagrody Teatralne za 2019 rok.

Tego fotografa z bujną czupryną znał prawie każdy gdańszczanin. Maciej Kosycarz nie żyje, miał 56 lat

Kontynuował dzieło swojego ojca Zbigniewa, który był fotografem od 1945 roku. Maciek prawie zawsze miał przy sobie aparat. Uwieczniał na zdjęciach najważniejsze wydarzenia i miejsca na Pomorzu. Maciej Kosycarz zmarł 26 marca 2020 roku w szpitalu w Warszawie z powodu powikłań po operacji.

Mniej zakażeń koronawirusem w Pomorskiem niż w innych regionach. Specjaliści: „To efekt małej liczby testów”

Według danych Ministerstwa Zdrowia do 23 marca w całej Polsce było 649 zachorowań na COVID-19, dzień później już 774. Dziś liczba ta zbliża się do tysiąca osób. W województwie pomorskim od początku epidemii potwierdzono 22 przypadki zakażenia koronawirusem, a testów wykonano niespełna tysiąc. W całej Polsce zrobiono ponad 25 tys. testów. – W naszym regionie, podobnie jak w całym kraju i większości państw świata, jest kilka razy więcej osób z koronawirusem niż wykazuje statystka oparta na sprawozdawczości – mówi Tadeusz Jędrzejczyk, lekarz i dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP.

Krawcowe z Opery Bałtyckiej będą szyły maseczki ochronne. Trafią do Szpitali Pomorskich

W Sztumie niepełnosprawne krawcowe maseczki ochronne szyją już od tygodnia. To dlatego, że brakuje ich w sklepach i hurtowniach. Problem ze zdobyciem masek mają nie tylko osoby prywatne, ale przychodnie lekarskie i szpitale. Dlatego coraz więcej osób włącza się w akcje samodzielnego szycia masek. Pierwszą partię materiału otrzymały właśnie krawcowe z Opery Bałtyckiej.

Zrealizowałeś ciekawy projekt za unijne fundusze? Zgłoś go do międzynarodowej nagrody Regio Stars 2020

Regio Stars to wyróżnienia przyznawane przez Komisję Europejską dla innowacyjnych projektów, które zmieniają życie mieszkańców regionu i rozwijają lokalne społeczności. Poszukiwane są pomysły w pięciu kategoriach. To m.in. edukacja, gospodarka, transformacja przemysłowa i aktywność obywatelska. Projekty można zgłaszać do 9 maja 2020 roku. Wręczenie nagród odbędzie się w październiku w Brukseli.

Biznes i rynek pracy w czasach koronawirusa. Najważniejsze informacje [specjalny serwis WUP]

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku przygotował specjalny serwis informacyjny – Warto Wiedzieć. Można w nim sprawdzać bieżące informacje dotyczące nowych regulacji prawnych, które związane są z rynkiem pracy, prowadzeniem działalności gospodarczej i funduszami unijnymi. Dzięki niemu przedsiębiorcy i pracownicy mogą w jednym miejscu znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania firm w czasie epidemii COVID-19.

Spektakle, wirtualne spacery po wystawach, e-booki oraz konkursy. Kulturalna oferta na czas kwarantanny [ZMIANA]

W czasie, gdy wskazane jest pozostanie w domu, instytucje kultury z Pomorza przygotowują ofertę internetową. Już teraz można sprawdzić wstępne programy i pomysły wojewódzkich i gdańskich bibliotek, muzeów, teatrów czy galerii.

Niepełnosprawni pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej w Sztumie pomagają szpitalom. Szyją maseczki

Na co dzień szyją pościele, woreczki na pieczywo, stroje karnawałowe i torby. Jednak w czasie epidemii koronawirusa postanowili wesprzeć szpitale i uszyć brakujące maseczki. – To była nasza wspólna decyzja. Odłożyliśmy dotychczasowe zadania na bok, zostajemy nawet po godzinach, a w pracę szwalni włączyli się pracownicy biura i wolontariusze – mówi Anna Cielas, kierownik ZAZ w Sztumie.

Na Pomorzu będą trzy nowe laboratoria diagnostyczne wykrywające koronawirusa

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk 20 marca podjął decyzję o pilnym zakupie sprzętu i uruchomieniu trzech laboratoriów do wykrywania koronawirusa dla mieszkańców naszego regionu. Laboratoria powstaną w szpitalach w Kościerzynie, Wejherowie i Słupsku.

Pilna decyzja Zarządu Województwa. 50 mln zł ze środków unijnych trafi do pomorskich szpitali na walkę z koronawirusem

Dzięki tej decyzji służba zdrowia będzie miała do dyspozycji dodatkowe środki na walkę z epidemią koronawirusa w regionie. Pieniądze trafią nie tylko do tzw. szpitali marszałkowskich, ale i do 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku.

NGO-sy zorganizują festiwale filmowe, muzyczne i przeglądy teatralne. Marszałek przyznał granty na kulturę warte 1,4 mln zł

Dzięki dotacjom, organizacje pozarządowe przygotują dla Pomorzan prawie 70 inicjatyw kulturalnych m.in. festiwale kina niezależnego, koncerty, spektakle teatralne, spotkania z poezją, warsztaty i jarmarki. Wśród nich są takie popularne wydarzenia, jak Gdańsk DocFilmFestiwal, Komeda Jazz Festival, Globaltica World Cultures Festival czy Octopus Film Festival.

Teatr Wybrzeże jak nowy! Modernizacja Dużej Sceny, przebudowa foyer i nie tylko dzięki dotacjom marszałka i prezydent Gdańska

Radni Miasta Gdańska zadecydowali o przekazaniu 10 milionów złotych dla Teatru Wybrzeże. Budynek Dużej Sceny Teatru zostanie gruntownie zmodernizowany i wyposażony. Ponadto, przeznaczyli 2,8 mln zł na realizację najważniejszych projektów i wydarzeń kulturalnych w tym roku dla gdańskich instytucji.

Marszałek Struk chce zorganizować w Pomorskiem dwa dodatkowe laboratoria do badań na koronawirusa

Jedno byłoby w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a drugie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku. Dzięki temu będzie można wykonać więcej testów na koronawirusa i skróci się czas oczekiwania na wynik.

Z powodu koronawirusa planowe porady i badania na Pomorzu zostają zawieszone

W związku z sytuacją epidemiczną planowe zabiegi, wizyty konsultacyjne czy badania w szpitalach marszałkowskich na Pomorzu zostają ograniczone. Wizyty nie będą odwoływane, a przekładane. Nie znaczy to, że pacjenci zostaną bez opieki. W wielu przychodniach i poradniach działa teleopieka medyczna. Można skonsultować się z lekarzem, pielęgniarką czy położną. Co ważne, w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia np. udar, zawał, wypadek pacjenci będą przyjmowani.

Wiesz, jak uczyć o morzu? Masz pomysł na zajęcia pozaszkolne? Weź udział w tym konkursie

Żeglarstwo to nie tylko pomysł na aktywność na świeżym powietrzu, ale również wspaniała forma nauki, to fantastyczna przestrzeń kształtowania kompetencji kluczowych uczniów. Nowy program „Pomorskie żagle wiedzy" to odpowiedź na zainteresowanie młodych ludzi sprawami morskimi. Wezmą w nim udział zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.

Jesteś w domu na kwarantannie? Zobacz, kto i jak może dostarczyć ci żywność – nowe zasady udzielania pomocy

Osobom potrzebującym, które są objęte kwarantanną, żywność będzie dostarczana bezpośrednio do domów przez strażaków, policję, wojsko. W akcję włączyły się ośrodki pomocy społecznej i Banki Żywności. W tej chwili kwarantannę z powodu koronawirusa odbywa w Polsce prawie 8 tysięcy osób. Każda z nich musi zostać w domu przez 14 dni.

Msza święta w kościele św. Jana w Gdańsku [TRANSMISJA NA ŻYWO]

W porozumieniu z Rektorem kościoła św. Jana, księdzem Krzysztofem Niedałtowskim, ustalono, że kościół św. Jana będzie zamknięty w niedzielę 15 marca, a msza niedzielna będzie transmitowana on-line i odbędzie się bez udziału wiernych. Transmisja mszy św. rozpocznie się o godz. 12.00.

Na przyjęcie pacjentów z koronawirusem czeka w Gdańsku dodatkowo 70 łóżek. Pracownikom szpitala pomogli też strażacy

Zakończyły się dzisiaj przenosiny 60 pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (ZOL) Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Dzięki temu zwiększyła się liczba miejsc gotowych na przyjęcie osób zarażonych koronawirusem.