Aktualności

Pomorskie nagrodzone na Smakach Regionów

Największe targi żywności regionalnej i tradycyjnej w kraju odbyły się w dniach 24-27 września 2016 r. w Poznaniu. Stolica Wielkopolski gościła 15 województw podczas targów Smaki Regionów. Przez cztery dni odwiedzający mogli rozsmakować się w tradycyjnych produktach z każdego zakątka kraju, także z województwa pomorskiego. Aż 5 produktów z naszego regionu zdobyło Medal Targów Smaki Regionów, a 6 zostało uhonorowanych statuetką Perły.


91 milionów złotych na budowę i modernizację dróg lokalnych

Już w przyszłym roku kolejne 52 projekty drogowe z Pomorza zostaną zrealizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Umowy w tej sprawie podpisali w środę, 28 września 2016 r., marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski.


XXVI sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego w Wejherowie

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej gościło radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego, którzy 26 września 2016 r. obradowali tu na XXVI sesji. Poprzedziło ją podpisanie przez marszałków Mieczysława Struka i Wiesława Byczkowskiego umów o dofinansowaniu z PROW projektów dotyczących dróg lokalnych z powiatu wejherowskiego oraz wręczenie decyzji o dofinansowaniu projektów edukacyjnych z RPO WP.


Ocena stanu technicznego Pomorskiej Kolei Metropolitalnej po lipcowej ulewie

Prezentacja dokumentu pt. „Ocena stanu technicznego obiektów budowlanych Pomorskiej Kolei Metropolitalnej po ekstremalnym opadzie atmosferycznym w dniach 14-15 lipca 2016" była tematem konferencji prasowej, która odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w piątek, 23 września 2016 r.


Dwa dodatkowe przystanki PKM w Gdyni

PKM SA oraz konsorcjum firm Budimex SA i Ferrovial Agroman SA podpisały 22 września 2016 r., umowę na budowę dwóch dodatkowych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na terenie Gdyni. Powstaną one w II połowie 2017 r. W wydarzeniu, które odbyło się w siedzibie PKM SA przy ul. Budowlanych 77, uczestniczyli także przedstawiciele samorządu województwa pomorskiego, władz Gdyni oraz PKP PLK.


Diagnoza stanu kultury na Pomorzu

Nadbałtyckie Centrum Kultury wraz z Departamentem Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przygotowało ankietę, która pomoże przeprowadzić diagnozę obecnego stanu kultury na Pomorzu. Jest ona skierowana do wszystkich instytucji, organizacji, artystów i edukatorów działających w obszarze kultury, w tym edukacji kulturowej.


Europejski Koncert Wolności

Niezwykły koncert odbył się 18 września 2016 r. w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Z okazji 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy przed publicznością wystąpiły Baltic Sea Youth Philharmonic Orchestra i Kremerata Baltica. Spotkanie odbyło się pod patronatem Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego.


Dzień Ryby w Gdańsku

Pokazy kulinarne z rybami w roli głównej, prezentacja zalet płynących ze spożywania ryb, wskazówki dotyczące zdrowego żywienia, a także możliwość zakupu ryb morskich i słodkowodnych od rybaków to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w Dniu Ryby. Wystarczy przyjść na Targ Rybny w Gdańsku w sobotę, 24 września 2016 r., aby poczuć prawdziwie morski klimat.


Święto plonów już za nami

W słoneczną niedzielę 11 września 2016 r. w Brusach odbyły się Dożynki Województwa Pomorskiego. Organizatorami święta plonów byli: Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Stanisław Skaja, starosta chojnicki oraz Witold Ossowski, burmistrz Brus. Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. Wszystkich Świętych w Brusach, podczas której poświęcone zostały wieńce i chleby dożynkowe.


300 tysięcy złotych dla pomorskiej policji

Marszałkowie Mieczysław Struk i Ryszard Świlski podpisali z Jarosławem Rzymkowskim, Komendantem Wojewódzkim Policji w Gdańsku, porozumienie w sprawie przekazania 300 tys. zł na Fundusz Wsparcia Policji, z przeznaczeniem na zakup specjalistycznego chronografu gazowego z detektorem masowym GC/MS dla Laboratorium Kryminalistycznego KW Policji w Gdańsku. Uroczystość odbyła się w 15 września 2016 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku.


Zmiany w prezydium pomorskiego sejmiku

Podczas ostatniej sesji, która odbyła się 12 września 2016 r., nastąpiła również zmiana w prezydium Sejmiku Województwa Pomorskiego. Dotychczasowego wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego Jerzego Barzowskiego zastąpiła radna Hanna Zych-Cisoń.


Paweł Orłowski w Zarządzie Województwa Pomorskiego

Podczas sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, która odbyła się 12 września 2016 r., radni podjęli decyzję o powołaniu Pawła Orłowskiego na stanowisko członka Zarządu Województwa Pomorskiego. W tajnym głosowaniu otrzymał on 22 głosów „za", przy 8 głosach „przeciw".


Pierwsze urodziny Bohatera Borysa, czyli kilka słów o rzeczach trudnych

Na czym polegają choroby rzadkie dowiedzieć się będzie można w sobotę, 10 września 2016 r. w Centrum św. Jana w Gdańsku. Pod patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka odbędzie się tam ważne spotkanie – 1. urodziny Bohatera Borysa – czyli opowieść o 7-letnim chłopcu, który od dwóch lat zmaga się z genetyczną i nieuleczalną chorobą. A wszystko przy kawie, torcie i muzyce!


Ośrodki Wspierania Ekonomii Społecznej dofinansowane z RPO

Ponad 32 mln zł trafią do trzech akredytowanych Ośrodków Wspierania Ekonomii Społecznej. Zarząd Województwa Pomorskiego zatwierdził wyniki oceny merytorycznej na dofinansowanie wniosków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Dzięki dofinansowaniu pomocą objętych zostanie 460 instytucji społecznych w naszym województwie.


Ponad 260 mln zł na poprawę jakości edukacji w województwie pomorskim

111 projektów otrzyma dofinansowanie unijne na poprawę jakości edukacji ogólnej ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Zarząd Województwa Pomorskiego zatwierdził właśnie wyniki oceny merytorycznej największego konkursu pod względem kwoty przeznaczonej na dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego.


Pomorskie Dni Energii – wykłady, warsztaty, porady

VI edycja Pomorskich Dni Energii – jednego z największych wydarzeń energetycznych w północnej Polsce – odbędzie się 16 i 17 września 2016 r. w Gdańsku. Organizatorzy – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego – przygotowali wykłady na temat poprawy efektywności energetycznej oraz wiele atrakcji dla mieszkańców.


List otwarty do Prezydenta RP w sprawie przemówienia podczas pogrzebu „Inki” i „Zagończyka”

Z inicjatywy marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, przy poparciu pomorskich samorządowców, 6 września 2016 r. do Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany został list otwarty, odnoszący się do słów wypowiedzianych przez prezydenta podczas pogrzebu Żołnierzy Niezłomnych – „Inki" i „Zagończyka" w gdańskiej bazylice Mariackiej 28 sierpnia 2016 r.


O zwiększeniu atrakcyjności inwestycyjnej regionu

Agencja Rozwoju Pomorza, koordynator inicjatywy Invest in Pomerania, zaprasza na spotkanie „Invest in Pomerania 2020 – zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej regionu", które odbędzie się w czwartek, 8 września 2016 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku.


Fujifilm otwiera w Gdańsku pierwsze europejskie Centrum Usług Wspólnych

Firma Fujifilm właśnie ogłosiła utworzenie nowego oddziału w Gdańsku. Od 1 września 2016 r. nowe centrum będzie wykonywać procesy operacyjne dla Fujifilm w Europie głównie w obszarze finansów, zaopatrzenia i zasobów ludzkich.


Linia PKM z Kartuz do Gdańska Wrzeszcza działa od 4 września

Dzięki szybszemu wykonaniu niezbędnych do wznowienia ruchu prac naprawczych na linii PKM, pociągi SKM z Kartuz dojeżdżają do Gdańska Wrzeszcza od 4 września, a nie jak wcześniej przewidywano, od 1 października 2016 r. Również pociągi SKM na trasie Gdynia Główna – Gdańsk Osowa – Gdańsk Wrzeszcz w ciągu kilku dni powrócą do rozkładu jazdy – prawdopodobnie już od 7 września. Obecnie trwa opracowywanie nowego, tymczasowego rozkładu jazdy uwzględniającego także tę trasę.


Zgłoś kandydata do Srebrnego Drzewka

Jeśli znasz kogoś, kto działa społecznie i uważasz, że zasługuje na wyróżnienie, to zgłoś go do Srebrnego Drzewka. Jest to nagroda marszałka województwa pomorskiego, Mieczysława Struka, przyznawana za wybitne i nowatorskie osiągnięcia w dziedzinie pomocy społecznej dla pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej z województwa pomorskiego. Termin nadsyłania kandydatur upływa 25 września 2016 r.


Rekomendacja dla nowego członka Zarządu Województwa

Pomorski Zarząd Platformy Obywatelskiej oraz Klub Radnych Platformy Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Pomorskiego, podczas posiedzeń 22 sierpnia 2016 r., pozytywnie zaopiniowały kandydaturę Pawła Orłowskiego na członka Zarządu Województwa Pomorskiego.


IV Pomorskie Święto Wisły

Pomorskie Święto Wisły odbędzie się w dniach 20-21 sierpnia 2016 r. (sobota-niedziela) na terenie dwóch powiatów – tczewskiego i sztumskiego oraz 9 miast: Gdańsk, Gniew, Grudziądz, Kwidzyn, Malbork, Pelplin, Świecie, Tczew i Wisła. Uczestnikami międzynarodowej imprezy będą goście z Ukrainy, Niemiec i Litwy i Polski. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął m.in. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.


Podziel się książką z pacjentami szpitali

Trwa zbiórka książek dla pacjentów pomorskich szpitali, którą Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego prowadzi przy swoim pawilonie „Pomorskie dla Zdrowia" na Targu Węglowym w Gdańsku. Tytuły, które chcemy przekazać w ramach akcji, można przynosić do 14 sierpnia 2016 r.


Dożynki Województwa Pomorskiego 2016

Uroczyste dziękowanie za dobre zbiory to staropolski obyczaj, ważny element naszego dziedzictwa kulturowego. Doceniając znaczenie rolnictwa i obszarów wiejskich Urząd Marszałkowski współorganizuje regionalne święta plonów. W tym roku Dożynki Województwa Pomorskiego odbędą się 11 września w Brusach, w powiecie chojnickim.


Marszałek o małym ruchu granicznym z Obwodem Kaliningradzkim

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysława Struka skierował list do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka oraz ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Wyraża w nim nadzieję na przywrócenie małego ruchu granicznego z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej.


Adam Orzechowski ponownie dyrektorem Teatru Wybrzeże

Marszałek województwa Mieczysław Struk 29 lipca 2016 r. wręczył Adamowi Orzechowskiemu trzeci już angaż powołujący go na stanowisko dyrektora Teatru Wybrzeże w Gdańsku na najbliższych pięć sezonów artystycznych – do końca sierpnia 2021 roku. Uroczystość miała miejsce w foyer teatru, przy licznie zgromadzonych pracownikach instytucji.


Stara Apteka i Przejście Bramne w Gdańsku nowymi miejscami kultury

Teatr Wybrzeże w Gdańsku pod koniec 2017 r. zyska nową scenę z salą prób oraz taras widokowy. Wszystko dzięki realizacji projektu pn. „Poprawa stanu zabytkowego budynku Starej Apteki z XVII w. wraz z Przejściem Bramnym i murami obronnymi Głównego Miasta w Gdańsku, poprzez nadanie nowych funkcji kulturalnych", który otrzyma dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 20014-2020. Umowę w tej sprawie marszałek Mieczysław Struk podpisał z dyrektorem teatru Adamem Orzechowskim 29 lipca 2016 r.


Województwo pomorskie i jego regionalny program operacyjny zaprezentowane w 22 językach

W 57. numerze wydawanej w 22 językach publikacji Komisji Europejskiej „Panorama", województwu pomorskiemu i Regionalnemu Programowi Operacyjnemu na lata 2014-2020 poświęcono okładkę i osiem stron. Znalazł się tam także wywiad z marszałkiem województwa Mieczysławem Strukiem. Pomorskie to pierwszy region tak kompleksowo przedstawiony.


Unijne wsparcie na ratowanie słupskich zabytków

4 słupskie obiekty zabytkowe: kościół Mariacki, kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku oraz dwa XIX-wieczne spichlerze otrzymają wsparcie unijne ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Uroczystość podpisania umów z udziałem marszałka Mieczysława Struka odbyła się 27 lipca 2016 r., w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.


Sejmik przyjął rezygnację wicemarszałek Hanny Zych-Cisoń

Sejmik Województwa Pomorskiego podczas lipcowej sesji, która odbyła się w Chojnicach 25 lipca 2016 r., przyjął rezygnację Hanny Zych-Cisoń z funkcji członka Zarządu Województwa Pomorskiego. Pani marszałek złożyła ją dwa tygodnie wcześniej na ręce marszałka Mieczysława Struka, argumentując to powodami osobistymi.


Pomorskie liderem wdrażania środków unijnych

108 umów o dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 podpisał do połowy lipca 2016 r. Zarząd Województwa Pomorskiego. Łączna ich wartość to 1,69 mld zł, a unijne wsparcie wyniosło 1,19 mld zł. To najlepszy wynik w kraju.


Komunikat drogowy – utrudnienia na drodze w kierunku Łeby

Informacja Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, dotycząca sytuacji awaryjnej na drodze wojewódzkiej nr 214 w miejscowości Nowa Wieś Lęborska


Konkurs o Pomorską Nagrodę Jakości

Kierujesz przedsiębiorstwem lub pracujesz w firmie, która skutecznie zarządza, produkuje nowoczesne wyroby oraz świadczy usługi na wysokim poziomie? Jeśli tak, to weź udział w 20. edycji Konkursu o Pomorską Nagrodę Jakości. Zgłoszenia można nadsyłać do piątku, 30 września 2016 r. Konkurs patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.


Sejmik Województwa Pomorskiego będzie obradował w Chojnicach

Przed nami kolejna, wyjazdowa sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego w Chojnicach. Głównym tematem spotkania będzie dyskusja na temat audytu krajobrazowego w naszym województwie. Obrady odbędą się w poniedziałek, 25 lipca br., o godz. 11, w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym w Chojnicach, przy ul. Piłsudskiego 30a.


Nowa siedziba Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu

W piątek, 22 lipca 2016 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowej siedziby Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.


Zaproszenie dla NGO do Brukseli

Pracujesz w organizacji pozarządowej w województwie pomorskim? Jeśli tak, to propozycja specjalnie dla Ciebie. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego i zarazem przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Pomorskie w Unii Europejskiej, zaprasza organizacje non-profit do zgłaszania kandydatur do udziału w wizycie studyjnej w Brukseli. Europejski Tydzień Regionów i Miast trwa od 10 do 13 października 2016 r. Zgłoszenia można nadsyłać do 24 sierpnia.


Najnowsze informacje o sytuacji na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Informacja z 19 lipca 2016 r., godz. 14.00 – linia PKM na odcinku pomiędzy Rębiechowem a przystankiem Gdańsk Port Lotniczy – została udostępniona przewoźnikowi – SKM w Trójmieście.


Pomorskie z wizytą w Meklemburgii

Opowieści o Międzynarodowym Szlaku Bursztynowy, starożytna Faktoria, archeologiczne odkrycia, a nawet żywi żołnierze sprzed wieków – tak w tym roku województwo pomorskie promowało się u naszych zachodnich sąsiadów, podczas dorocznego święta Dni Maklemburgii (8-10 lipca 2016 r.)


„Pomorskie dla zdrowia". Bezpłatne badania lekarskie

Wszyscy, którzy podczas Jarmarku św. Dominika odwiedzą stoisko Urzędu Marszałkowskiego, będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań oraz porad lekarskich. Punkt otwarty będzie na Targu Węglowym w Gdańsku od 31 lipca do 14 sierpnia.


Sytuacja na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

PKM informuje, że w dniach 14-15 lipca 2016 r. w wyniku długotrwałych i intensywnych opadów atmosferycznych, w kilku miejscach nastąpiło obsunięcie skarp nasypów i wykopów PKM na liniach nr 248 i 253. Trwają intensywne prace na tych liniach, zmierzające do zabezpieczenia i zmniejszenia skutków zaistniałej sytuacji awaryjnej. Podejmowane działania mają na celu jak najszybsze przywrócenie ruchu.


Projekt Gniew – miasto z charakterem ze wsparciem unijnym

Miasto Gniew otrzymało unijne dofinansowanie na realizację projektu „Gniew – miasto z charakterem". Uroczyste podpisanie umowy, mającej na celu dofinansowanie przedsięwzięcia, z udziałem marszałka Mieczysława Struka, odbyło się w Urzędzie Miasta i Gminy w Gniewie, 13 lipca 2016 r. Wartość projektu to 6,9 mln zł, zaś unijne wsparcie wyniesie blisko 4,1 mln zł.


Liczba pasażerów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wciąż rośnie!

W czerwcu 2016 r. pociągi SKM obsługujące trzy trasy wchodzące w skład projektu PKM (Gdańsk-Kartuzy, Gdańsk Wrzeszcz-Gdynia Główna i Kościerzyna-Gdynia) przewiozły łącznie 218 tys. pasażerów, co w porównaniu z poprzednim miesiącem daje wzrost o 7 tys. osób.


12 mln zł dla pomorskich NGO

Ponad 12 mln zł unijnego dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 przeznaczono na wsparcie 13 projektów mających na celu aktywizację społeczno-zawodową mieszkańców Pomorza. Umowy w tej sprawie z pomorskimi organizacjami pozarządowymi, 11 lipca 2016 r. podpisali marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski.


Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku finalistą RegioStars 2016

Projekt Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku, realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, został finalistą konkursu RegioStars 2016 w kategorii CityStar – zintegrowane strategie na rzecz rozwoju obszarów miejskich będących w trudnej sytuacji.


280 mln zł dla nowych inwestorów oraz pomorskich eksporterów

Marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpisali dzisiaj z Agencją Rozwoju Pomorza SA umowy na realizację dwóch projektów pn. „Pomorski Broker Eksportowy. Kompleksowy system wspierania eksportu w województwie pomorskim" oraz „Invest in Pomerania 2020" o łącznej wartości 280 mln zł. Wartość unijnego wsparcia ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego wyniesie 177 mln zł.


Zmarł Andrzej Grzyb

Po długiej chorobie, 5 lipca 2016 r., w wieku 64 lat zmarł Andrzej Grzyb, senator RP, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, samorządowiec, poeta, prozaik i publicysta. W pamięci wielu pozostanie przede wszystkim jako społecznik i regionalista, niestrudzony propagator Kociewia, jego tradycji i kultury, bowiem całe swoje życie poświęcił pracy na rzecz małej ojczyzny.


Po VII Regatach o Puchar Trzech Marszałków

Już po raz siódmy odbyły się Międzynarodowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków. Od 30 czerwca do 3 lipca uczestników gościły mariny w Tolkmicku i we Fromborku. Regaty zostały podzielone na trzy wyścigi. Żeglarze rywalizowali na wodach polskiej części Zalewu Wiślanego, przy zmiennych warunkach pogodowych.


Chińska firma Chunxing otwiera prototypownię w Trójmieście

Chunxing Group, jeden z wiodących producentów komponentów aluminiowych na świecie, otwiera w Trójmieście prototypownię. Jest to pierwszy etap planów inwestycyjnych chińskiej firmy na Pomorzu. Wybór lokalizacji przez inwestora potwierdza, że region ma duży potencjał, aby stać się europejską bramą dla chińskich inwestorów. – Liczymy na więcej takich projektów – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.


Olivia Star będzie najwyższym budynkiem w północnej Polsce

Olivia Star staje się nowym biznesowym symbolem Trójmiasta i naturalnym dopełnieniem Olivia Business Centre, jednej z najciekawszych wielofunkcyjnych inwestycji w Polsce. 30 czerwca 2016 r. wmurowano kamień węgielny pod powstający budynek. W uroczystości uczestniczył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.