Aktualności

W Skórczu będzie się lepiej oddychało. Unijne dofinansowanie dla ekologicznych źródeł energii

Prawie 3,5 mln zł unijnego dofinansowania trafi do kociewskiego Skórcza. Zainstalowane zostaną tam panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Dzięki temu produkowana energia będzie ekologiczna.

Filmowe spotkanie z „Sądem Ostatecznym” Hansa Memlinga. Odsłona nowej strony internetowej

Stronę internetową, dedykowaną projektowi Filmowe Spotkanie z „Sądem Ostatecznym" Hansa Memlinga, po raz pierwszy będzie można zobaczyć 12 listopada 2019 r. pod adresem www.sadostateczny.pl.

Wspominamy zasłużonych mieszkańców Pomorza, którzy odeszli od nas w minionym roku...

Tradycyjnie 1 listopada, czyli uroczystość Wszystkich Świętych, to dzień zadumy i refleksji nad przemijającym życiem. W minionym roku pożegnaliśmy wielu wybitnych i zasłużonych mieszkańców naszego regionu.

Oddziały ratunkowe trzeba uzdrowić. Samorządowcy, lekarze i ratownicy medyczni apelują do rządu

Zwiększenie nakładów na publiczną ochronę zdrowia, odciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych, podniesienie wyceny świadczeń medycznych, zwiększenie kompetencji i zasobów POZ oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. To główne postulaty apelu do rządu przyjętego przez uczestników konferencji, która odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku 29 października 2019 r. Mówiono też o przeorganizowaniu nocnej i świątecznej opieki lekarskiej.

Zmiany w budżecie, pożegnania radnych i gość ze Szwajcarii. Obrady Sejmiku Województwa

Wykład Ambasadora Konfederacji Szwajcarskiej rozpoczął obrady sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego. Dotyczył spraw związanych z demokracją oraz współpracy polsko-szwajcarskiej. Wystąpienia ambasadora słuchali nie tylko radni, ale również studenci-członkowie Forum Młodych Dyplomatów i uczniowie VII LO w Gdańsku. Radni przyjęli również ważne uchwały.

Gimnastyka bardziej popularna od masaży. Jednak na Pomorzu w 2018 r. pacjenci rzadziej korzystali z fizjoterapii [INFOGRAFIKA]

W województwie pomorskim z różnych zabiegów fizjoterapeutycznych skorzystało 26,5 tys. osób, w tym 23,6 tys. pacjentów leczyło się stacjonarnie. To o ponad 20 proc. mniej niż rok wcześniej. Mniej też było pacjentów z zagranicy.

XIII sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego [TRANSMISJA NA ŻYWO]

Trzynasta sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego odbędzie się 28 października 2019 r. o godz. 11.00. Podczas sesji m.in. będzie rozpatrywana uchwała dotycząca wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia ustawowego badania sprawozdania finansowego województwa pomorskiego za rok obrotowy 2019 i 2020.

W Centrum św. Jana rozdano Pomorskie Nagrody Literackie „Wiatr od Morza". Poznaj laureatów

Jury nagrodziło „Latawiec z betonu" Moniki Milewskiej i „Gdańskie ogrody" Ewy Barylewskiej-Szymańskiej, Katarzyny Rozmarynowskiej, Zofii Maciakowskiej i Wojciecha Szymańskiego. Wyróżnienie za całokształt pracy literackiej otrzymał Aleksander Jurewicz, a Kaszubską Nagrodę Literacką za opowiadania otrzymała Krystyna Lewna.

Czy w Chinach sprawdzi się budżet obywatelski? Na spotkaniu z samorządowcami sprawdzała to delegacja z Szanghaju

Podczas wizyty delegacji z chińskiego Szanghaju były rozmowy o tym, jak współpracować z organizacjami pozarządowymi i jakie są kompetencje samorządu lokalnego? Poruszone zostały również kwestie gospodarcze, a pomorskie firmy dostały zaproszenie na targi gospodarcze w Szanghaju.

Latawiec, ogrody i kaszubskie opowiadania. Znamy laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza! [GALERIA]

„Latawiec z betonu" Moniki Milewskiej i „Gdańskie ogrody" Ewy Barylewskiej-Szymańskiej, Katarzyny Rozmarynowskiej, Zofii Maciakowskiej i Wojciecha Szymańskiego to książki nagrodzone w 2. edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza. Wyróżnienie za całokształt pracy literackiej otrzymał Aleksander Jurewicz, a Kaszubską Nagrodę Literacką za opowiadania przyznano Krystynie Lewnie.

Już dziś poznamy laureatów literackiej nagrody Wiatr od Morza! Kto z ośmiorga nominowanych dostanie statuetki?

Jury konkursu nominowało ośmioro kandydatów w dwóch kategoriach Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza. Podczas uroczystej gali poznamy również laureatów nagrody za całokształt pracy literackiej i Kaszubskiej Nagrody Literackiej.

Wszystko o klimacie i przyszłości miast. Dziś zaczyna się kongres Smart Metropolia. Zostały ostatnie wolne miejsca

Eksperci, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i biznesu będą rozmawiać o tym, co metropolie mogą zrobić dla klimatu. Wśród tematów kongresu Smart Metropolia są m.in. zrównoważony rozwój miast, zielona infrastruktura, gospodarka niskoemisyjna i współpraca metropolii z małymi miastami i wsiami. Kongres odbędzie się 7-8 listopada 2019 r. w Gdańsku.

Gdańszczanie zadecydują na co przeznaczyć 50 tysięcy euro od Księżnej Asturii. Głosowanie trwa do północy w piątek

Na wspólne inicjatywy czy na solidarne współtworzenie miasta? A może na zupełnie inny cel? Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zachęca do przysyłania swoich propozycji.

Będą zachęcać uczniów do zawodu pielęgniarki. Akcje OIPiP wspiera pomorski samorząd

Pielęgniarki z Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku będą prowadziły zajęcia dla uczniów ósmych klas szkół podstawowych oraz pierwszych klas szkół średnich. Akcja promocyjna ma przede wszystkim pokazać młodym ludziom, że to zawód bardzo potrzebny, perspektywiczny i dający pewne zatrudnienie. Będzie też nauka udzielania pierwszej pomocy.

Już jutro poznamy najlepszych pomorskich autorów. We czwartek gala nagrody literackiej Wiatr od Morza

Kulisy życia towarzyskiego i politycznego w czasach PRL-u i współczesnego, biografia wybitnego muzyka i genialnego fizyka. Opowieść o falowcu i małych ojczyznach, studia z nadmorskiej architektury i analiza gdańskich ogrodów. O tym właśnie piszą nominowani do nagrody. Kim są i czym się zajmują wybrani?

Już za trzy dni poznamy laureatów nagrody literackiej Wiatr od Morza. Z prawie 350 zgłoszeń jury wybrało osiem tytułów

„Poste restante", „Komeda: osobiste życie jazzu", „Latawiec z betonu", „Zapiski na paczce papierosów" czy „Noblista z Nowolipek: Józefa Rotblata wojna o pokój"? Który tytuł zostanie uhonorowany statuetką?

Chcesz poznać laureatów nagrody literackiej Wiatr od Morza? Bezpłatne zaproszenia na galę czekają w bibliotece

Kto w tym roku otrzyma statuetki? Już niedługo poznamy laureatów i najlepszych książek. Gala wręczenia nagród odbędzie się we czwartek, 24 października 2019 r. o godz. 18 w Centrum Świętego Jana przy ul. Świętojańskiej 50 w Gdańsku.

Jak unia zmieniła świat dookoła Ciebie? Zrób zdjęcie i wygraj nagrody w konkursie #RealneRealizacje

Wystarczy rozejrzeć się dookoła i pokazać na zdjęciu, jak dzięki funduszom unijnym i realizowanym projektom zmienia się krajobraz i codzienne życie. W konkursie wygrać można m.in. laptopa, nowoczesny monitor, słuchawki i kamerkę sportową. Fotografie trzeba zgłosić do niedzieli, 20 października 2019 roku.

Jesteś twórcą kultury? Weź udział w konkursie i zdobądź stypendium marszałka województwa pomorskiego

Chcesz wydać tomik wierszy, stworzyć wystawę plastyczną, nagrać płytę czy zrealizować projekt multimedialny? Złóż wniosek o stypendium marszałka dla twórców kultury z budżetu Województwa Pomorskiego w roku 2020.

Pełne wyniki wyborów do parlamentu. Zobacz, kto z Pomorza zasiądzie w sejmowych ławach

Państwowa Komisja Wyborcza w rekordowo krótkim czasie poda wyniki wyborów do Parlamentu RP. Największą siłą polityczną zostało Prawo i Sprawiedliwość, które otrzymało 43,59 proc. głosów i tym samym 235 mandatów. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej z 27,4 proc. głosów oraz 134 mandatami. Frekwencja w kraju wyniosła 61,74 proc.

Ponad 4 mln zł pożyczki OZE na ekologiczny prąd i ciepło na Żuławach. W Mątowach Małych powstanie biogazowa elektrownia

Pożyczka OZE to kolejny sposób na inwestowanie w odnawialne źródła energii. Dzięki temu zmniejszy się m.in. emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Pomorski Fundusz Pożyczkowy (PFP) ma dla pomorskich przedsiębiorców prawie 60 mln zł.

Są pieniądze na zakup sprzętu skradzionego ze Szpitala Morskiego im PCK. Marszałek odpowiada na apel Szpitali Pomorskich i przekazuje 740 tys. zł

Za ponad 740 tys. zł zostanie kupione niezbędne wyposażenie m.in. gastroskopy i kolonoskopy dla Pracowni Endoskopowej Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Nowy sprzęt zastąpi ten, który padł łupem złodziei w ubiegłym tygodniu.

Ponad 450 razy dziennie wyjeżdżały karetki na Pomorzu w 2018 r. Do jakich przypadków najczęściej? [INFOGRAFIKA]

Zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały ponad 166 tys. razy, czyli ponad 450 w ciągu doby. To mniej o 0,5 proc. niż w 2017 r. Pomocy udzielono 167 tys. poszkodowanych. Karetki najczęściej wzywano do wypadków w ruchu uliczno-drogowym, a najrzadziej do zdarzeń w domach.

Ponad 3 mln zł na 16 pomorskich projektów. Środki zostaną przeznaczone m.in na termomodernizację budynków

Unijne dofinansowanie będzie przeznaczone na budowę węzła integracyjnego we Władysławowie i Jastarni oraz termomodernizację budynków we Władysławowie, Rumi, Wejherowie, Luzinie, Pucku, Jastarni, Redzie, Helu i Szemudzie. Dodatkowe pieniądze zostaną też przeznaczone na rewitalizację Zagórza w Rumi i Śródmieścia Wejherowa.

Najpiękniejsze pomorskie wsie i zagrody wybrane. Zwyciężyło Lubieszewo i posiadłość w Żabnie [ZDJĘCIA]

Z 12 zgłoszonych wsi i 14 zagród specjalne jury wybrało te najpiękniejsze. Pierwsze miejsce zajęła wieś Lubieszewo (gm. Nowy Dwór Gdański) oraz posiadłość państwa Szczepańskich we wsi Żabno (gm. Brusy). Nagrody w konkursie Piękna Wieś Pomorska 2019 wręczył 10 października Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Samorząd na nagrody przeznaczył 84 tys. zł.

Ponad 4 mln zł na walkę z cukrzycą. Z pomocy skorzysta 10 tys. Pomorzan

Ankieta ryzyka, doustny test obciążenie glukozą (OGTT) konsultacje lekarskie i pielęgniarskie, indywidualne spotkania z dietetykiem i fizjoterapeutą to m.in. założenia programu przeciwdziałania cukrzycy typu 2. Przez Szpitale Pomorskie będzie realizowany do 31 grudnia 2022 r., a jego wartość to prawie 4,4 mln zł.

Pasażerowie zgłaszają, samorząd województwa reaguje. Będzie więcej pociągów na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Dodatkowych siedem pociągów z Gdyni Głównej do Gdańska Wrzeszcza i Kartuz ułatwi podróż. Będą kursować w dni robocze. Wyjadą na tory już 14 października 2019 r., czyli od najbliższego poniedziałku.

Prawie 656 tys. zł więcej dostanie Politechnika Gdańska. Dodatkowe dofinansowanie dla budynku „Chemia C”

Sale wykładowe, laboratoria i nowy kierunek studiów II stopnia. Wszystko wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Taki jest budynek „C" Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej. Inwestycja uzyskała dodatkowe dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

Polska szkoła przed strajkiem włoskim. Czy jest szansa na poprawę sytuacji w edukacji?

O trudnej sytuacji w szkole, chaosie prawnym i organizacyjnym, problemach z finansowaniem i zarobkach nauczycieli rozmawiali w piątek, 4 października 2019 roku na Politechnice Gdańskiej uczestnicy Pomorskiej Samorządowej Debaty Edukacyjnej. Uczestnicy spotkania określili kierunki rozwoju edukacji w naszym regionie.

Ponad 4,3 mln zł unijnego wsparcia na ochronę zdrowia. Będą cztery mammobusy i centrum geriatryczne w Sopocie

Panie z województwa pomorskiego będą miały lepszy dostęp do badań mammograficznych. Dzięki najnowocześniejszemu sprzętowi badania w mammobusach będą też bezpieczniejsze. Natomiast w Sopocie seniorzy będą mieli nowoczesny ośrodek geriatryczny.

Zwiększone unijne dofinansowanie trafi również na Żuławy. Ponad 200 tys. zł na inwestycje w powiecie nowodworskim

Unijne dofinansowanie będzie przeznaczone na budowę węzła integracyjnego w Nowym Dworze Gdańskim oraz na termomodernizację budynków w Stegnie. Dodatkowe pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego to zasługa korzystnych różnic kursowych euro i złotówki.

Samorząd Pomorza z Wektorem 30-lecia Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Kto jeszcze otrzymał statuetki?

Pomorze oraz Mazowsze zostały wyróżnione Wektorami 30-lecia Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej w kategorii województw. Rada Dialogu Społecznego otrzymała Wektora Nadziei. Natomiast prof. dr hab. Henryk Skarżyński został uhonorowany Wektorem Specjalnym.

Kawa, kontrabas i rozmowy o literaturze. Spotkanie z autorami nominowanymi do Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza [AKTUALIZACJA, FOTO]

Rozmowa o literaturze przy dźwiękach kontrabasu, pyszna kawa i słodki podwieczorek. Spotkanie z zaproszonymi gośćmi poprowadził Jarosław Zalesiński.

Czy koszyczki zapachowe zatrzymają chore na ASF dziki? Specjalne bariery staną na granicy województwa

Od poniedziałku, 7 października 2019 r. na drogach 515 i 519, graniczących z województwem warmińsko-mazurskim, będą rozstawiane tzw. repelenty zapachowe, które odstraszają dziki. Dzięki temu w głąb Pomorza nie przedostaną się zwierzęta ze strefy zagrożenia, gdzie odnotowano przypadek groźnej dla trzody choroby ASF. W planach są także odstrzały dzików oraz akcje informacyjne.

Na węzły integracyjne i ekologiczne źródła ciepła. Zwiększone unijne dofinansowanie na inwestycje w regionie słupskim i kartuskim

Ponad 18 mln zł dodatkowych pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego trafi do Lęborka, Ustki, Bytowa oraz miejscowości powiatu kartuskiego. Dzięki temu dokończone zostaną ważne dla mieszkańców inwestycje. Rozpocznie się też energetyczna inwestycja w Miastku. Wszystko dzięki korzystnym zmianom kursu euro i złotówki.

Aneksy do umów podpisane. Będą dodatkowe pieniądze z Unii Europejskiej na inwestycje w Trójmieście i nie tylko

Dzięki zmianom kursu euro i złotówki Zarząd Województwa Pomorskiego ma o prawie 80 mln zł więcej na inwestycje. Zwiększone zostanie dofinansowanie na budowę węzłów integracyjnych, modernizację obiektów oświatowych i termomodernizację na terenie Trójmiasta. Zyskają też samorządy z powiatu gdańskiego.

Centrum Reaktywacja na kolejowym dworcu i nie tylko. Unijne dofinansowanie rewitalizacji Czerska oraz wsparcia mieszkańców

Część Czerska zmieni się nie do poznania. Wyremontowane zostaną komunalne podwórka, powstaną przydomowe ogródki, a na budynkach będą murale. W Centrum "Reaktywacja" wsparcie otrzymają osoby niesamodzielne oraz rodziny. Wszystko dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej o łącznej wysokości ponad 7 mln zł.

Seniorze sprawdź, gdzie za darmo możesz się zaszczepić przeciwko pneumokokom? [LISTA PODMIOTÓW MEDYCZNYCH]

Samorząd województwa pomorskiego i powiaty, już po raz drugi, wspólnie realizują program szczepień przeciw pneumokokom dla osób powyżej 65 roku życia z tzw. grupy ryzyka. Do końca 2019 r. z bezpłatnych szczepień skorzysta 2220 osób. Program kosztował ponad 730 tys. zł.

Pomorzanie skorzystają na kursie euro. Prawie 80 mln zł na transport, edukację, zdrowie i ocieplenie budynków

Zarząd Województwa Pomorskiego ma do dyspozycji 78,8 mln więcej na inwestycje, dzięki korzystnym różnicom kursowym między walutą euro a złotym. Dodatkowe miliony wesprą prawie 60 projektów ważnych dla mieszkańców Pomorza. To m.in. rozwój transportu, termomodernizacje budynków, rewitalizacja dzielnic oraz wsparcie edukacji i ochrony zdrowia w całym województwie.

Radni województwa byli jednomyślni. Ponad 400 tysięcy zł na ratowanie bazyliki pw. św. Mikołaja w Gdańsku

Dotacja będzie przeznaczona na ratowanie jednego z najcenniejszych kościołów w Gdańsku. W 2018 roku na sklepieniach i filarach zaczęły pojawiać się pęknięcia grożące zawaleniem. Pieniądze pozwolą wykonać rusztowanie zabezpieczające świątynię.

XII sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego [TRANSMISJA NA ŻYWO]

Dwunasta sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego odbędzie się 30 września 2019 r. o godz. 11.00. Podczas sesji zostanie rozpatrzona uchwała dotycząca udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Będzie też omawiana uchwała w sprawie przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia w celu wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego województwa pomorskiego za rok obrotowy 2019 i 2020.

Czy cukierek może pomóc odstresować ucznia? Konferencja Zdrowy Pomorzanin

Stres problem dzisiejszych czasów. Rodzina. Szkoła. Środowisko. Pod takim hasłem odbyła się 7. edycja konferencji Zdrowy Pomorzanin. O stresie dzieci i młodzieży m.in. rozmawiali eksperci m.in.: psychiatrzy, psychologowie i nauczyciele.

Nie masz pomysłu na ostatni weekend września? Wybierz się na spływ kajakowy i korzystaj z nowych przystani

Tylko w ciągu ostatniego miesiąca w województwie pomorskim oddano do użytku siedem nowych przystani, stanic wodnych oraz miejsc wypoczynku. Miłośnicy sportów wodnych mogą już korzystać z kolejnych wygodnych pomostów, przenosek i przystani kajakowych m.in. na środkowym i dolnym odcinku Słupi, na Brdzie oraz Wierzycy.

To już pewne. 90 mln zł z Unii Europejskiej na wdrożenie zintegrowanego pomorskiego biletu

Umowa pomiędzy spółką Innobaltica a Centrum Unijnych Projektów Transportowych została podpisana 24 września 2019 r. podczas targów Trako 2019 w Gdańsku. Dzięki temu na Pomorzu powstanie jeden z najnowocześniejszych systemów płacenia za przejazdy w transporcie publicznym w Europie.

Kobiety, praca i wzajemna pomoc. Spotkanie w ramach Pomorskiego Forum Inicjatyw

W województwie pomorskim bezrobocie jest na rekordowo niskim poziomie, jednak wśród osób pozostających bez pracy niepokojąco duży odsetek stanowią kobiety. Podczas specjalnego spotkania pracownicy urzędów pracy, klubów integracji społecznej i instytucji wspierających aktywizację kobiet zastanawiali się nad tym, jak poprawić sytuację kobiet na rynku pracy.

Wyjątkowe obchody 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. Co będzie się działo?

Specjalny koncert, album, gra miejska i patriotyczny festyn na dworcu PKP w Gdańsku, wspólny przejazd specjalnym pociągiem z generałem Józefem Hallerem do Pucka, gdzie odbędą się uroczystości upamiętniające zaślubiny Polski z Bałtykiem – to niektóre z wielu atrakcji, jakie czekają w lutym 2020 r. z okazji 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej.

Specjalny weekend z kulturą dla seniorów. Zobacz co, gdzie i kiedy?

Spektakle, wystawy, lekcje muzealne i warsztaty. W weekend 27 i 28 września 2019 r. pomorscy seniorzy mogą skorzystać ze specjalnych ofert w placówkach kultury na Pomorzu. Do akcji włączyły się jednostki kultury podlegające samorządowi województwa pomorskiego.

Po Debrznie, Starym Targu i innych pomorskich miejscowościach czas na Skórcz. Dzięki unijnej dotacji powstanie tam ekologiczne ogrzewanie

Panele fotowoltaiczne i geotermalne pompy ciepła. Dzięki ponad 3,4 mln zł z Unii Europejskiej w Skórczu powietrze będzie czystsze.

Już po raz 20. nagrodzono najlepsze firmy naszego regionu. Jubileuszowa gala finałowa Gryfa Gospodarczego [ZDJĘCIA]

W tym roku Gryf Gospodarczy obchodzi swój jubileusz. Już po raz 20. nagrodzono liderów biznesu i najlepszych przedsiębiorców działających na Pomorzu. Zwycięzców poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się 20 września 2019 r. w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Przed nami jubileuszowa gala finałowa Gryfa Gospodarczego. Już dziś poznamy liderów biznesu na Pomorzu

W tym roku do konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń. Statuetkę otrzymają najlepsze przedsiębiorstwa działające w naszym regionie. Zwycięzców jubileuszowej edycji poznamy podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się o godz. 17.00 w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka