Aktualności

Adam Orzechowski ponownie dyrektorem Teatru Wybrzeże

Marszałek województwa Mieczysław Struk 29 lipca 2016 r. wręczył Adamowi Orzechowskiemu trzeci już angaż powołujący go na stanowisko dyrektora Teatru Wybrzeże w Gdańsku na najbliższych pięć sezonów artystycznych – do końca sierpnia 2021 roku. Uroczystość miała miejsce w foyer teatru, przy licznie zgromadzonych pracownikach instytucji.


Stara Apteka i Przejście Bramne w Gdańsku nowymi miejscami kultury

Teatr Wybrzeże w Gdańsku pod koniec 2017 r. zyska nową scenę z salą prób oraz taras widokowy. Wszystko dzięki realizacji projektu pn. „Poprawa stanu zabytkowego budynku Starej Apteki z XVII w. wraz z Przejściem Bramnym i murami obronnymi Głównego Miasta w Gdańsku, poprzez nadanie nowych funkcji kulturalnych", który otrzyma dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 20014-2020. Umowę w tej sprawie marszałek Mieczysław Struk podpisał z dyrektorem teatru Adamem Orzechowskim 29 lipca 2016 r.


Województwo pomorskie i jego regionalny program operacyjny zaprezentowane w 22 językach

W 57. numerze wydawanej w 22 językach publikacji Komisji Europejskiej „Panorama", województwu pomorskiemu i Regionalnemu Programowi Operacyjnemu na lata 2014-2020 poświęcono okładkę i osiem stron. Znalazł się tam także wywiad z marszałkiem województwa Mieczysławem Strukiem. Pomorskie to pierwszy region tak kompleksowo przedstawiony.


Unijne wsparcie na ratowanie słupskich zabytków

4 słupskie obiekty zabytkowe: kościół Mariacki, kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku oraz dwa XIX-wieczne spichlerze otrzymają wsparcie unijne ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Uroczystość podpisania umów z udziałem marszałka Mieczysława Struka odbyła się 27 lipca 2016 r., w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.


Sejmik przyjął rezygnację wicemarszałek Hanny Zych-Cisoń

Sejmik Województwa Pomorskiego podczas lipcowej sesji, która odbyła się w Chojnicach 25 lipca 2016 r., przyjął rezygnację Hanny Zych-Cisoń z funkcji członka Zarządu Województwa Pomorskiego. Pani marszałek złożyła ją dwa tygodnie wcześniej na ręce marszałka Mieczysława Struka, argumentując to powodami osobistymi.


Pomorskie liderem wdrażania środków unijnych

108 umów o dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 podpisał do połowy lipca 2016 r. Zarząd Województwa Pomorskiego. Łączna ich wartość to 1,69 mld zł, a unijne wsparcie wyniosło 1,19 mld zł. To najlepszy wynik w kraju.


Komunikat drogowy – utrudnienia na drodze w kierunku Łeby

Informacja Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, dotycząca sytuacji awaryjnej na drodze wojewódzkiej nr 214 w miejscowości Nowa Wieś Lęborska


Konkurs o Pomorską Nagrodę Jakości

Kierujesz przedsiębiorstwem lub pracujesz w firmie, która skutecznie zarządza, produkuje nowoczesne wyroby oraz świadczy usługi na wysokim poziomie? Jeśli tak, to weź udział w 20. edycji Konkursu o Pomorską Nagrodę Jakości. Zgłoszenia można nadsyłać do piątku, 30 września 2016 r. Konkurs patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.


Sejmik Województwa Pomorskiego będzie obradował w Chojnicach

Przed nami kolejna, wyjazdowa sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego w Chojnicach. Głównym tematem spotkania będzie dyskusja na temat audytu krajobrazowego w naszym województwie. Obrady odbędą się w poniedziałek, 25 lipca br., o godz. 11, w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym w Chojnicach, przy ul. Piłsudskiego 30a.


Nowa siedziba Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu

W piątek, 22 lipca 2016 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowej siedziby Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.


Zaproszenie dla NGO do Brukseli

Pracujesz w organizacji pozarządowej w województwie pomorskim? Jeśli tak, to propozycja specjalnie dla Ciebie. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego i zarazem przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Pomorskie w Unii Europejskiej, zaprasza organizacje non-profit do zgłaszania kandydatur do udziału w wizycie studyjnej w Brukseli. Europejski Tydzień Regionów i Miast trwa od 10 do 13 października 2016 r. Zgłoszenia można nadsyłać do 24 sierpnia.


Najnowsze informacje o sytuacji na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Informacja z 19 lipca 2016 r., godz. 14.00 – linia PKM na odcinku pomiędzy Rębiechowem a przystankiem Gdańsk Port Lotniczy – została udostępniona przewoźnikowi – SKM w Trójmieście.


Pomorskie z wizytą w Meklemburgii

Opowieści o Międzynarodowym Szlaku Bursztynowy, starożytna Faktoria, archeologiczne odkrycia, a nawet żywi żołnierze sprzed wieków – tak w tym roku województwo pomorskie promowało się u naszych zachodnich sąsiadów, podczas dorocznego święta Dni Maklemburgii (8-10 lipca 2016 r.)


„Pomorskie dla zdrowia". Bezpłatne badania lekarskie

Wszyscy, którzy podczas Jarmarku św. Dominika odwiedzą stoisko Urzędu Marszałkowskiego, będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań oraz porad lekarskich. Punkt otwarty będzie na Targu Węglowym w Gdańsku od 31 lipca do 14 sierpnia.


Sytuacja na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

PKM informuje, że w dniach 14-15 lipca 2016 r. w wyniku długotrwałych i intensywnych opadów atmosferycznych, w kilku miejscach nastąpiło obsunięcie skarp nasypów i wykopów PKM na liniach nr 248 i 253. Trwają intensywne prace na tych liniach, zmierzające do zabezpieczenia i zmniejszenia skutków zaistniałej sytuacji awaryjnej. Podejmowane działania mają na celu jak najszybsze przywrócenie ruchu.


Projekt Gniew – miasto z charakterem ze wsparciem unijnym

Miasto Gniew otrzymało unijne dofinansowanie na realizację projektu „Gniew – miasto z charakterem". Uroczyste podpisanie umowy, mającej na celu dofinansowanie przedsięwzięcia, z udziałem marszałka Mieczysława Struka, odbyło się w Urzędzie Miasta i Gminy w Gniewie, 13 lipca 2016 r. Wartość projektu to 6,9 mln zł, zaś unijne wsparcie wyniesie blisko 4,1 mln zł.


Liczba pasażerów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wciąż rośnie!

W czerwcu 2016 r. pociągi SKM obsługujące trzy trasy wchodzące w skład projektu PKM (Gdańsk-Kartuzy, Gdańsk Wrzeszcz-Gdynia Główna i Kościerzyna-Gdynia) przewiozły łącznie 218 tys. pasażerów, co w porównaniu z poprzednim miesiącem daje wzrost o 7 tys. osób.


12 mln zł dla pomorskich NGO

Ponad 12 mln zł unijnego dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 przeznaczono na wsparcie 13 projektów mających na celu aktywizację społeczno-zawodową mieszkańców Pomorza. Umowy w tej sprawie z pomorskimi organizacjami pozarządowymi, 11 lipca 2016 r. podpisali marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski.


Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku finalistą RegioStars 2016

Projekt Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku, realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, został finalistą konkursu RegioStars 2016 w kategorii CityStar – zintegrowane strategie na rzecz rozwoju obszarów miejskich będących w trudnej sytuacji.


280 mln zł dla nowych inwestorów oraz pomorskich eksporterów

Marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpisali dzisiaj z Agencją Rozwoju Pomorza SA umowy na realizację dwóch projektów pn. „Pomorski Broker Eksportowy. Kompleksowy system wspierania eksportu w województwie pomorskim" oraz „Invest in Pomerania 2020" o łącznej wartości 280 mln zł. Wartość unijnego wsparcia ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego wyniesie 177 mln zł.


Zmarł Andrzej Grzyb

Po długiej chorobie, 5 lipca 2016 r., w wieku 64 lat zmarł Andrzej Grzyb, senator RP, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, samorządowiec, poeta, prozaik i publicysta. W pamięci wielu pozostanie przede wszystkim jako społecznik i regionalista, niestrudzony propagator Kociewia, jego tradycji i kultury, bowiem całe swoje życie poświęcił pracy na rzecz małej ojczyzny.


Po VII Regatach o Puchar Trzech Marszałków

Już po raz siódmy odbyły się Międzynarodowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków. Od 30 czerwca do 3 lipca uczestników gościły mariny w Tolkmicku i we Fromborku. Regaty zostały podzielone na trzy wyścigi. Żeglarze rywalizowali na wodach polskiej części Zalewu Wiślanego, przy zmiennych warunkach pogodowych.


Chińska firma Chunxing otwiera prototypownię w Trójmieście

Chunxing Group, jeden z wiodących producentów komponentów aluminiowych na świecie, otwiera w Trójmieście prototypownię. Jest to pierwszy etap planów inwestycyjnych chińskiej firmy na Pomorzu. Wybór lokalizacji przez inwestora potwierdza, że region ma duży potencjał, aby stać się europejską bramą dla chińskich inwestorów. – Liczymy na więcej takich projektów – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.


Olivia Star będzie najwyższym budynkiem w północnej Polsce

Olivia Star staje się nowym biznesowym symbolem Trójmiasta i naturalnym dopełnieniem Olivia Business Centre, jednej z najciekawszych wielofunkcyjnych inwestycji w Polsce. 30 czerwca 2016 r. wmurowano kamień węgielny pod powstający budynek. W uroczystości uczestniczył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.


Oddział Okulistyczny w szpitalu na gdańskiej Zaspie otwarty po remoncie

3 miliony złotych kosztował remont Oddziału Okulistycznego dla Dorosłych w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. W uroczystym otwarciu 30 czerwca 2016 r. uczestniczyła Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego.


Absolutorium dla Zarządu Województwa Pomorskiego

Zarząd Województwa Pomorskiego otrzymał podczas dzisiejszej sesji absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. 22 radnych PO i PSL było „za", zaś 6 radnych z Klubu PiS głosowało „przeciw".


Rozpoczął się II etap przetargu na budowę dwóch dodatkowych przystanków PKM na terenie Gdyni

PKM SA wysłała w środę, 29czerwca 2016 r., zaproszenia do składania ofert na budowę przystanków PKM Gdynia Karwiny i PKM Gdynia Stadion do ośmiu firm, które wcześniej przeszły pozytywnie weryfikację w I etapie przetargu na budowę dwóch dodatkowych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przy linii kolejowej 201 Gdynia - Kościerzyna. Podpisanie umowy z wykonawcą oraz rozpoczęcie budowy planowane jest jesienią br., a zakończenie inwestycji i oddanie obu przystanków do użytku w II połowie 2017 r.


Urzędnicy oddają krew

Ponad 30 pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oddało dzisiaj krew w ramach akcji promującej ideę honorowego krwiodawstwa.


Blisko 200 mln zł na poprawę efektywności energetycznej

Zmodernizowanie energetyczne 284 budynków użyteczności publicznej, zmniejszenie zużycia energii o blisko 70 mln kWh rocznie to efekt realizacji 20 projektów, które otrzymają wsparcie unijne w wysokości 194,83 mln zł na poprawę efektywności energetycznej ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Umowy podpisano 28 czerwca 2016 r. w Gdańsku.


Turniej Do Przerwy 0:1 w Gdańsku

Letnia edycja sportowych zmagań amatorskich drużyn piłkarskich z cyklu Do Przerwy 0:1 odbędzie się na boisku na gdańskiej Zaspie w sobotę, 2 lipca 2016 r. W rywalizacji będą uczestniczyć sześcioosobowe zespoły. Wydarzenie honorowym patronatem objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.


Rusza budowa autostrady elektroenergetycznej dla Pomorza

Wkrótce rozpocznie się budowa linii 400 kV Gdańsk Przyjaźń – Żydowo Kierzkowo. Nowe połączenia elektroenergetyczne są niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa naszego regionu. Sprawna realizacja inwestycji będzie zależała od dobrej współpracy wykonawcy z lokalną społecznością i władzami gmin. To główne wnioski płynące z konferencji elektroenergetycznej w Szymbarku, która odbyła się 15 czerwca 2016 r.


Regaty o Puchar Trzech Marszałków

Wody Zalewu Wiślanego w okolicach Tolkmicka i Fromborka staną się areną VII Międzynarodowych Regat o Puchar Trzech Marszałków. Impreza odbędzie się od 30 czerwca do 3 lipca 2016 r. Wydarzenie – poza wymiarem sportowym i promocją żeglarstwa w regionach przygranicznych obu państw – ma również na celu wzmocnienie relacji mieszkańców regionów przybrzeżnych Zalewu Wiślanego w Polsce i Zalewu Kaliningradzkiego w Obwodzie Kaliningradzkim.


Do Przerwy 0:1

Wiosenna edycja sportowych zmagań amatorskich drużyn piłkarskich z cyklu Do Przerwy 0:1 odbędzie się na boiskach na gdańskim Przymorzu i Zaspie w sobotę, 18 czerwca 2016 r. W rywalizacji będą uczestniczyć sześcioosobowe zespoły. Wydarzenie honorowym patronatem objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.


Wygodne podróże z Grudziądza do Malborka

Dobre połączenia kolejowe dla mieszkańców województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego to efekt rewitalizacji linii pomiędzy Gardeją a Malborkiem. Marszałek województwa pomorskiego i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach RPO wyremontują tory, perony i przejazdy kolejowo-drogowe. To kolejne wspólne przedsięwzięcie realizowane z województwem pomorskim poprawiające dostęp do kolei. Projekt o wartości prawie 270 mln zł zostanie zrealizowany do 2020 r.


Znamy najlepszą pomorską potrawę

Restauracja Zielona Brama z Przywidza wygrała konkurs kulinarny o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki". Zwycięstwo zapewniła jej szmurowana gęś. Konkurs towarzyszył X Pomorskiemu Świętu Produktu Tradycyjnego, które odbyło się 12 czerwca 2016 r. w Gdańsku-Oliwie.


O odpowiedzialności za jakość edukacji

W poniedziałek, 6 czerwca 2016 roku, w Auli Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku odbyło się 2. posiedzenie Pomorskiej Rady Oświatowej. Tematem przewodnim minionego spotkania była odpowiedzialność jednostek samorządu terytorialnego za jakość edukacji.


Nowy rozkład jazdy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Samorząd województwa pomorskiego przekazał PKP SKM w Trójmieście Sp. z o.o. do realizacji nowy rozkład jazdy pociągów na liniach kolejowych obsługiwanych w ramach projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, który obowiązywać będzie od grudnia 2016 r. Mimo mniejszej liczby pociągów, organizatorowi przewozów udało się przygotować jak najlepsze rozwiązania komunikacyjne, umożliwiające dojazd mieszkańcom Kaszub do Trójmiasta. Największą zmianą będzie skierowanie połączeń pomiędzy Kościerzyną a Gdynią przez Gdańsk Wrzeszcz. Dziesięć par pociągów obsługujących to połączenie pojedzie przez Wrzeszcz, trzy pozostałe linią 201 przez stację Gdańsk Osowa.


Teatr Muzyczny w Gdyni ma nową kurtynę

Jest imponująca, granatowa, wykonana z aksamitu i subtelnie zdobiona. Ma 18 metrów szerokości, 9 metrów wysokości i waży 300 kg. Może być podsuwana do góry, rozsuwana na boki oraz podpinana w stylu wagnerowskim. Teatr Muzyczny zaprezentował nową, największą w Polsce, kurtynę.

Konferencja dla organizacji pozarządowych

Możliwości dla organizacji pozarządowych w ramach RPO WP będą tematem konferencji, która odbędzie się w Sali im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, w środę, 22 czerwca 2016 r.


AgroTargi w Lubaniu zakończone

Do Lubania, 4 i 5 czerwca 2016 r. zjechali wystawcy, hodowcy oraz odwiedzający z terenu całej Polski. Wszystko za sprawą XXV Jubileuszowych Pomorskich AgroTargów, jednej z największych imprez targowo-wystawienniczych w województwie pomorskim, którym towarzyszyła Pomorska Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych.


Wielki Przejazd Rowerowy

20. edycja Wielkiego Przejazdu Rowerowego odbędzie się w niedzielę, 12 czerwca 1016 r. W wydarzeniu wezmą udział: Wejherowo, Reda, Rumia, Gdynia, Sopot, Gdańsk, Kartuzy, Żukowo, Pruszcz Gdański, Tczew, Słupsk, Elbląg, Malbork, Lębork, Starogard Gdański oraz Kościerzyna. Poza rowerzystami mogą uczestniczyć, rolkarze, deskarze, wrotkarze i osoby na wózkach inwalidzkich. Udział jest bezpłatny.


Znamy laureatów „Gryfa Gospodarczego”

Wykorzystywanie dobrodziejstw mikroalg, ekologiczne produkty budowlane oraz nowoczesne rozwiązania z zakresu robotyki i automatyki – m.in. taka działalność pomorskich firm została nagrodzona podczas Gali Finałowej Nagrody Pomorskiej „Gryf Gospodarczy". Laureaci odebrali statuetki z rąk marszałka Mieczysława Struka.


Pomorski rynek pracy i kształcenie zawodowe

W Kwidzynie odbyła się kolejna, wyjazdowa sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego. Głównym tematem spotkania była dyskusja na temat rynku pracy oraz kształcenia zawodowego w regionie. Radni obradowali w poniedziałek, 30 maja br., w Urzędzie Miejskim w Kwidzynie.


Region Morza Bałtyckiego – współpraca w ramach programów Interreg

Przedstawienie wpływu programów Interreg na rozwój obszaru Morza Bałtyckiego, a tym samym zachęcenie większej liczby instytucji do realizacji wspólnych przedsięwzięć – to cel zorganizowanej w Gdańsku konferencji „INTERREG changes the Baltic Sea Region. Stories that inspire", która odbyła się 23 maja br. w Europejskim Centrum Solidarności.


58 mln euro dla pomorskich Lokalnych Grup Działania

Na rozwój turystyki, aktywizację społeczną czy tworzenie miejsc pracy Lokalne Grupy Działania z województwa pomorskiego otrzymają łącznie 58 mln euro dofinansowania. W poniedziałek, 23 maja br., marszałek Mieczysław Struk wziął udział w uroczystym podpisaniu umów z przedstawicielami LGD na realizację strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.


Delegacja parlamentu Bośni i Hercegowiny na Pomorzu

Marszałek Mieczysław Struk oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt w piątek, 20 maja, spotkali się z delegacją parlamentu Bośni i Hercegowiny. Wśród gości byli m.in. Mladen Bosić, przewodniczący Izby Reprezentantów Zgromadzenia Parlamentarnego Bośni i Hercegowiny oraz Dusko Kovacević, ambasador BiH w Warszawie.


Wielospecjalistyczny Oddział Zabiegowy w Gdańsku

W Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, należącym do spółki Copernicus Pl, zakończyła się budowa Wielospecjalistycznego Oddziału Zabiegowego. Uroczyste otwarcie z udziałem marszałków województwa pomorskiego Mieczysława Struka i Hanny Zych-Cisoń odbyło się w poniedziałek, 23 maja 2016 r.


Ponad 95 mln zł dofinansowania na dziedzictwo kulturowe

XIX-wieczne słupskie spichlerze, Bazylika Mariacka w Gdańsku i miejskie mury obronne w Malborku – łącznie 17 projektów, decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego, otrzyma dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 95 mln zł.


Region Morza Bałtyckiego wspólnym dziedzictwem

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk spotkał się w piątek, 13 maja br., z ambasadorem Estonii, Harri Tiido, który podczas swojej wizyty w Gdańsku otworzył „Dni Kultury Estonii" w Trójmieście.


Sezon żeglarski 2016 rozpoczęty

Ogólnopolski, pomorski i klubowy sezon żeglarski 2016 został oficjalnie otwarty w Gdyni, w sobotę, 14 maja. Pamiątkową tablicą uhonorowano również kpt. Zdzisława Pieńkawę. W uroczystości wziął udział m.in. marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.