Aktualności

Pomoc dla pszczół – otwarto nowe centrum pszczelarskie

W Lubaniu otwarto Pomorskie Centrum Pszczelarskie, którego budowę rozpoczęto w zeszłym roku w ramach inwestycji modernizacji budynku pasieki i terenów przyległych. Uroczystość inauguracyjna odbyła się 21 września w Lubaniu. Symbolicznego otwarcia ośrodka poprzez przecięcie wstęgi dokonali m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i marszałek województwa Mieczysław Struk.

III Forum Pomorskiej Edukacji w subregionie nadwiślańskim

Samorząd województwa pomorskiego zobowiązał się do uruchomienia sieci dialogu edukacyjnego, która ma sprzyjać poprawie spójności edukacyjnej w regionie. Dlatego organizowane Forum Pomorskiej Edukacji to jedna z form realizacji tego zadania. W piątek, 26 września, członek zarządu Ryszard Świlski otworzył forum subregionu nadwiślańskiego.

Sprawna ewakuacja pacjentów w gdańskim szpitalu

Na V piętrze w budynku szpitala im. M. Kopernika przy ul. Powstańców Warszawskich w Gdańsku, po detonacji ładunku wybuchowego powstał pożar, w którym poszkodowanych zostało 13 osób. Sprawnie przeprowadzono akcję ratunkową i ewakuację pacjentów, a najciężej rannych przewieziono na Oddział Ratunkowy szpitala przy ul. Nowe Ogrody.

Pomorskie na prezydenckich dożynkach w Spale

Podczas dożynek w Spale, które odbyły się w dniach 20-21 września z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz jego małżonki, przedstawiciele wszystkich województw Polski mieli okazję do promocji swoich regionów. Województwo pomorskie reprezentował członek zarządu Czesław Elzanowski.

Kolejne miejsca pracy w branży IT na Pomorzu

Amerykański potentat w branży informatycznej, EPAM Systems Poland, otworzył swoje biuro w kompleksie biurowym Olivia Business Center w Gdańsku. W konferencji prasowej 17 września br. udział wziął członek zarządu województwa pomorskiego Ryszard Świlski.

Szpital Morski im. PCK wyróżniony za bardzo dobrą opiekę nad pacjentami

Szpital Morski im. PCK w Gdyni otrzymał od niemieckiej firmy GRB certyfikat potwierdzający efektywne wdrożenie systemu zarządzania ryzykiem klinicznym w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Ten ważny dokument odebrał dzisiaj Zarząd szpitala w obecności wicemarszałek województwa pomorskiego Hanny Zych-Cisoń.

Porozumienie o współorganizacji Festiwalu „Dwa Teatry”

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podpisał dzisiaj z porozumienie o współorganizacji Festiwalu „Dwa Teatry" z prezydentem Sopotu Jackiem Karnowskim, Prezesem Zarządu TVP SA Juliuszem Braunem oraz Członkiem Zarządu TVP SA Marianem Zalewskim oraz przedstawicielem Polskiego Radia SA.

Otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Minęło 5 lat od momentu wbudowania kamienia węgielnego pod budowę najnowocześniejszego obiektu kulturalnego w Polsce. 19 września br. Marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski wzięli udział w uroczystym otwarciu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, kulturalnym centrum o międzynarodowym zasięgu. Głównym punktem otwarcia był Triumfalny Przemarsz Gdańszczan.

Możliwości współpracy Polska - Teksas

W dniu 16 września marszałek Mieczysław Struk spotkał się z Michaelem Morrissey'em, starszym doradcą gubernatora Teksasu oraz Jimem Mazurkiewiczem, Teksańczykiem polskiego pochodzenia, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Texas A&M i AgriLife Extension Service.

Motocyklowe ratownictwo medyczne

W poniedziałek, 15 września br., o godz. 11 podsumowany został sezon letni (czerwiec-sierpień) funkcjonowania motocyklowego ratownictwa medycznego. Tylko w tym czasie motocykl był wzywany do ponad 460 zdarzeń i przejechał 5000 km. W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie Stacji Pogotowania Ratunkowego w Gdańsku, uczestniczyła wicemarszałek województwa pomorskiego Hanna Zych-Cisoń.

Najlepsze gospodarstwa ekologiczne na Pomorzu

Ponad 20. gospodarstw zgłoszono w tym roku do konkursu na najlepsze pomorskie gospodarstwo ekologiczne. Udział w nim mogli wziąć wszyscy ci, którzy prowadzą swoje gospodarstwa zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego, wytwarzając zarówno produkty na sprzedaż, jak i do własnego użytku.

Nowy Port się zmienia na naszych oczach

Rewitalizacja Nowego Portu w Gdańsku powoli dobiega końca, o czym można się przekonać podczas Dni Otwartych 12-13 września 2014 roku. W piątek, 12 września, o godz. 13.00, w konferencji podsumowującej działania rewitalizacyjne wziął udział marszałek Mieczysław Struk.

V Kongres Mobilności Aktywnej w Gdańsku

W centrum wystawienniczo - konferencyjnym Amber Expo, w dniach 11-12 września 2014 roku, odbywa się Kongres Mobilności Aktywnej. Podczas pierwszego dnia kongresu marszałek Mieczysław Struk wziął udział w sesjach i panelach tematycznych. Drugi dzień to m.in. seminaria eksperckie i warsztaty dla uczestników.

Umowa współpracy Gdańsk – Turku

Marszałek Mieczysław Struk spotkał się z delegacją Południowo – Zachodniej Finlandii, którą reprezentował szef regionu pan Juho Savo. Podczas spotkania podpisano wspólny plan pracy na lata 2015 – 2016.

Pół miliona złotych na sprzęt rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych

8 września, w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku, wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń podpisała z Dariuszem Majorkiem, dyrektorem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Gdańsku, umowy dotyczące wyposażenia obiektów służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych w sprzęt rehabilitacyjny.

Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa

Na Pomorzu rozpoczęły się obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem "Dziedzictwo – źródło tożsamości". 5 września , w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, uczestników wydarzenia przywitał Jerzy Litwin, dyrektor NMM, natomiast marszałek Mieczysław Struk oficjalnie dokonał inauguracji uroczystości.

Wdrożenie e-protokołu w sądach rejonowych

Minister sprawiedliwości Marek Biernacki, marszałek Mieczysław Struk oraz prezydent Paweł Adamowicz wzięli udział w pokazowej rozprawie, na której została zaprezentowana nowa forma protokołowania i możliwości dostępu do cyfrowej rejestracji rozpraw sądowych. Prezentacja odbyła się w budynku Sądu Apelacyjnego przy ul. Nowe Ogrody w Gdańsku.

Goście ze Środkowej Frankonii na Pomorzu

W dniach 29 sierpnia – 1 września z oficjalną wizytą przybyła na Pomorze delegacja ze Środkowej Frankonii. Okazją było otwarcie siedziby Europejskiego Centrum Solidarności oraz uroczystości 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

70 mln zł unijnego dofinansowania na zakup 10 pojazdów szynowych dla PKM

Marszałkowie Mieczysław Struk oraz Ryszard Świlski podpisali z przedstawicielami PESA Bydgoszcz SA: wiceprezesem Robertem Świechowiczem i prokurentem Maciejem Maciejewskim, umowę na dostawę 10 sztuk spalinowych zespołów trakcyjnych dla obsługi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Uroczystość odbyła się 2 września na terenie budowanej stacji PKM Gdańsk-Niedźwiednik.

Zadania priorytetowe dla Policji w latach 2014-2018

20 sierpnia w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku odbyło się posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Bezpieczeństwa Publicznego SWP. Spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa oraz wprowadzania nowych rozwiązań w zakresie funkcjonowania policji w województwie pomorskim.

Pieniądze z UE na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną

W Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku podpisano umowy z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w ramach działania pt: „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Umowy z 33 gminami parafowali marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski.

Pociągi typu EN57 połączą Pomorze z Elblągiem i Bydgoszczą

Jeszcze w tym roku na pomorskie tory trafią kolejne cztery zmodernizowane elektryczne zespoły trakcyjne typu EN57. To efekt podpisanej dzisiaj, tj. 12 sierpnia, w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku umowy pomiędzy województwem pomorskim a firmą NEWAG S.A., którą podpisali marszałkowie Mieczysław Struk i Ryszard Świlski oraz Zbigniew Konieczek, prezes Zarządu NEWAG S.A.

Umowa ze Służbą Więzienną

Marszałkowie Mieczysław Struk i Hanna Zych-Cisoń podpisali z ppłk Radosławem Chmielewskim, dyrektorem Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku, porozumienie dotyczące nieodpłatnego zatrudnienia skazanych przy pracach publicznych na rzecz podmiotów leczniczych podległych Samorządowi Województwa Pomorskiego. W uroczystości wziął także udział Marek Biernacki, minister sprawiedliwości RP.

Ponad 330 tys. zł dla Policji i Ochotniczej Straży Pożarnej

Marszałkowie Mieczysław Struk i Ryszard Świlski, w obecności Mariana Szajny, przewodniczącego Komisji Samorządu i Bezpieczeństwa Publicznego Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz przedstawicieli Policji i Straży Pożarnej podpisali 14 umów dotyczących dofinansowania przez województwo pomorskie zakupu samochodów ratowniczo – gaśniczych dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Do walki… gotowi… start…! Ruszyła kampania Rakoobrona

Wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń uczestniczyła w rozpoczęciu pomorskiej odsłony kampanii stop rakowi. W czarnym namiocie rozstawionym na gdańskiej plaży można było przeprowadzić darmowe badanie znamion skórnych za pomocą dermatoskopu i przeprowadzić konsultację lekarską z dermatologiem. 12 sierpnia organizatorzy zapowiedzieli swoją obecność na sopockiej plaży, zaś dzień później w Gdyni, na plaży Śródmieście.

Pomorskie rośnie w siłę

W tym roku aura zdecydowanie sprzyja letniemu wypoczynkowi nad Bałtykiem. Nie tylko turyści są zadowoleni z tegorocznych wakacji, ale i branża turystyczna. Na Pomorze przyjeżdżają goście z całego kraju, rezerwacje pobytów nadal napływają.

Nowoczesny Zakład Rehabilitacji w szpitalu Copernicus

W szpitalu Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o. (dawne Pomorskie Centrum Traumatologii w Gdańsku) otwarty został wyremontowany i zmodernizowany Zakład Rehabilitacji, który dedykowany jest chorym ze schorzeniami układu ruchu. Uroczystość z tej okazji z udziałem marszałka Mieczysława Struka, wicemarszałek Hanny Zych-Cisoń oraz radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego odbyła się 23 lipca.

Szansa na 770 mln zł dla Miejskich Obszarów Funkcjonalnych

16 lipca w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski zaparafowali Zintegrowane Porozumienia Terytorialne (ZPT) dla Miejskich Obszarów Funkcjonalnych (MOF) województwa pomorskiego, tj. Słupska, Starogardu Gdańskiego, Malborka, Chojnic-Człuchowa, Lęborka, Kwidzyna oraz Bytowa.

Bajkowy urlop w Polsce

9 lipca na Długim Targu w Gdańsku odbyła się pomorska odsłona kampanii Polskiej Organizacji Turystycznej „Bajkowy urlop w Polsce". Partnerem kampanii jest Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna.

Minister sportu i turystyki Andrzej Biernat z wizytą na Pomorzu

Marszałek Mieczysław Struk podpisał z ministrem sportu i turystyki Andrzejem Biernatem porozumienie w sprawie współdziałania obu instytucji w latach 2014-2018. Strony wyraziły zaniepokojenie z powodu negatywnych tendencji obniżania się sprawności fizycznej społeczeństwa, dramatycznie malejącej aktywności ruchowej wśród dzieci i młodzieży oraz wzrostem liczby dzieci otyłych, cierpiących na nadwagę i wady postawy.

Blisko 45 mln zł na dokapitalizowanie szpitala w Kościerzynie

Marszałek Mieczysław Struk i wicemarszałek Wiesław Byczkowski podpisali z p.o. prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu Jerzym Górą umowę inwestycyjną o dokapitalizowaniu kwotą 44,579 mln zł Szpitala Specjalistycznego sp. z o.o. w Kościerzynie.

Absolutorium dla Zarządu

Głównym tematem czerwcowej sesji Sejmiku było roczne sprawozdanie finansowe województwa pomorskiego za 2013 rok. Radni głosami: 22 „za", 4 „przeciw" i 2 „wstrzymujące się" udzielili również absolutorium zarządowi województwa.

Wizyta w Gdyńskim Centrum Onkologii

Marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski wraz z przewodniczącym sejmikowej Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Rodziny wizytowali Szpital Morski im. PCK w Gdyni Sp. z o.o.

Z komisarzem Hahnem o pomorskich inwestycjach i rozwoju regionu

26 czerwca marszałek Mieczysław Struk spotkał się w Brukseli z komisarzem ds. polityki regionalnej i miejskiej Johannesem Hahnem. Głównym tematem spotkania były pomorskie inwestycje współfinansowane ze środków UE w minionej oraz obecnej perspektywie finansowej.

Rozstrzygnięto przetarg na zakup 10 pojazdów szynowych dla Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Zarząd Województwa pomorskiego rozstrzygnął dzisiaj postępowanie przetargowe na dostawę 10 sztuk spalinowych zespołów trakcyjnych dla obsługi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

12 tysięcy uczniów z Pomorza złapało wiatr w żagle wiedzy

16 czerwca podsumowany został projekt „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską", w którym uczestniczyło 12 000 dzieci z Pomorza.

Rowerem przez Pomorze

W Pomorskim Centrum Informacji Turystycznej (mieszczącym się w Bramie Wyżynnej w Gdańsku) 12 czerwca odbyła się uroczystość podpisania umowy przez marszałka Mieczysława Struka z firmą DS Consulting na realizację analizy wykonalności przedsięwzięcia „Pomorskie Trasy Rowerowe o zasięgu międzynarodowym R-10 i WTR (R-9)".

Pierwsi absolwenci Pomorskiej Akademii Liderów Edukacji

Zakończyła się pierwsza edycja pilotażowego programu Pomorska Akademia Liderów Edukacji 2020, wpisującego się w działania samorządu w obszarze edukacji w ramach Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wręczył uroczyście 23. absolwentom Akademii pamiątkowe dyplomy oraz zaświadczenia o doskonaleniu zawodowym.

Truskawkowy Smak Wolności

4 czerwca w Brukseli Przedstawiciele Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek, rozdali około 400 kg truskawek kaszubskich, czyli blisko 4 tys. sztuk. Ubrani w regionalne, kaszubskie stroje częstowali owocami przechodniów i urzędników na Placu Schumana przed wejściem do Parlamentu Europejskiego oraz w instytucjach europejskich.

Już wkrótce 10 nowych pociągów na torach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Wicemarszałkowie Ryszard Świlski i Czesław Elzanowski podpisali w Warszawie umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych o udzieleniu województwu pomorskiemu dofinansowania na realizację projektu pn. „Zakup 10 sztuk spalinowych zespołów trakcyjnych do obsługi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Trójmieście" w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

IX Pomorskie Forum Przedsiębiorczości

W Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym w Gdyni, 29 maja, odbyło się zorganizowane przez Agencję Rozwoju Pomorza, IX Pomorskie Forum Przedsiębiorczości. Otworzył je uroczyście marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Ponad 131 mln zł na projekty transportu publicznego w Gdańsku i Gdyni

Ponad 131 mln zł przeznaczył Urząd Marszałkowski na dofinansowanie projektów transportu publicznego w Trójmieście. Z funduszy europejskich powstaną m.in. węzły integracyjne dla Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Sfinansowana zostanie również przebudowa ul. Chwarznieńskiej w Gdyni.

Kajakiem przez Pomorze

21 maja w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku odbyła się konferencja inaugurująca prace nad projektem „Kajakiem przez Pomorze", dzięki któremu zagospodarowane zostaną szlaki wodne w naszym regionie dla rozwoju turystyki kajakowej. Spotkanie pod dachem poprzedziła uroczystość podpisania umowy przez marszałków Mieczysława Struka oraz Ryszarda Świlskiego z firmą DS Consulting na wykonanie analizy wykonalności przedsięwzięcia wspomnianego projektu.

Dynamiczny wzrost liczby pracujących na Pomorzu

Jak wynika z aktualnych danych z bazy EUROSTAT (na podstawie Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności BAEL) dotyczących liczby pracujących w wieku 15 lat i więcej, na przestrzeni lat 2004-2013 w województwie pomorskim odnotowano znaczący wzrost liczby pracujących - o blisko 1/3 - z poziomu 676 do 894 tys. osób (tj. o ponad 217 tys. osób). To najdynamiczniejszy wzrost (o 32,2%) na tle wszystkich polskich województw.

Noc Muzeów 2014

Spacer po galerii, podziwianie eksponatów, spotkania z twórcami lub koncert nocą? Czemu nie! W sobotę, 17 maja 2014 r. instytucje kultury po raz kolejny otwierają swoje podwoje dla nocnych gości. Marszałek województwa Mieczysław Struk serdecznie zaprasza na Noc Muzeów, bowiem pomorskie placówki również przygotowały specjalne atrakcje. Wstęp jest darmowy lub za symboliczną kwotę.

30 zestawów komputerowych trafi do pomorskich przedszkoli

Już po raz drugi firma IBM Polska Sp. z. o.o we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego przekazała do pomorskich przedszkoli zestawy komputerowe w ramach „Programu Nauczania Przedszkolnego KidSmart".

Marszałek Mieczysław Struk wręczył Pomorskie Nagrody Artystyczne za 2013 rok

Znamy już laureatów Pomorskiej Nagrody Artystycznej za 2013 rok. Marszałek Mieczysław Struk uhonorował artystów podczas gali, która odbyła się 24 kwietnia br. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Szansa na dodatkowe miliardy złotych dla Pomorza

Podczas konferencji z udziałem Zarządu Województwa Pomorskiego, która odbyła się 14 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego mogli zapoznać się projektem „Stanowiska negocjacyjnego samorządu województwa pomorskiego do Kontraktu Terytorialnego", który wkrótce trafi do nich do zaopiniowania.

Młodzi Pomorzanie uczą się samorządu

W Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku, 11 kwietnia br., odbył się finał IX Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym.

Pomorski Jarmark Wielkanocny w Gdańsku

Z inicjatywy władz województwa pomorskiego odbył się Pomorski Jarmark Wielkanocny. W pawilonie, który stanął na Targu Węglowym w Gdańsku, można było poczuć wielkanocny klimat i smak tradycyjnych potraw kuchni pomorskiej. Gospodarzem była wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń, zaś wśród gości znaleźli się m.in. marszałek senatu RP Bogdan Borusewicz i poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Kozłowski.