Aktualności

Komisja Europejska: Przekop przez Mierzeję Wiślaną jest budowany niezgodnie z prawem

W Brukseli odbyło się spotkanie przedstawicieli Komisji Europejskiej z urzędnikami Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Na spotkaniu omawiane były kwestie związane z rozpoczęciem przez rząd polski budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Omawiany był między innymi raport oddziaływania inwestycji na środowisko.

Wiatr od Morza. Zgłoszenia do literackiej nagrody dla pomorskich twórców

Samorząd województwa pomorskiego oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zapraszają wydawnictwa, stowarzyszenia literackie, instytucje kultury, redakcje czasopism literackich, wyższe uczelnie humanistyczne, biblioteki i media do zgłaszania kandydatur do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2018.

Tłusty czwartek i zapusty to nie tylko pączki, ale też faworki i ciastka. Fantazje kulinarne pracowników UMWP

W ostatni weekend karnawału tradycją jest pieczenie pączków i przygotowywanie wystawnych uczt. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego z tej okazji odbył się konkurs na najlepszy wypiek. Oprócz tradycyjnych pączków, każdy mógł spróbować także faworków, dietetycznych pączków z pieca oraz domowych ciasteczek.

Pomorze jest dobrym miejscem do życia! Bez wstąpienia Polski do UE mogłoby być zupełnie inaczej. Debata z cyklu Przyszłość Europy

W debacie na temat przyszłości Europy udział wzięli uczniowie pomorskich szkół, samorządowcy i politycy. Wśród nich byli m.in. europoseł Janusz Lewandowski i marszałek Mieczysław Struk. Rozmawiali o polityce spójności i istocie UE. Dyskusja odbyła się 28 lutego 2019 r. w sali Niebo Polskie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Potrzebujesz pożyczki na rewitalizację, modernizację lub ekologiczne źródła energii? Spotkanie dla inwestorów

Podczas specjalnego spotkania 6 marca 2019 r. zainteresowani dowiedzą się, jak dostać nisko oprocentowane pożyczki. Można przeznaczyć je na ocieplenie budynków, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w ogrzewaniu i rewitalizację zdegradowanych dzielnic miejskich. Łącznie do wzięcia jest ok. 265 mln zł, a o pieniądze mogą się starć m.in. przedsiębiorcy, samorządy, szkoły i organizacje pozarządowe.

Przedterminowe wybory w Gdańsku. Głosowanie już w najbliższą niedzielę, 3 marca 2019 roku

W wyborach startuje trzech kandydatów. Największe szanse na zwycięstwo ma pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Głosowanie zostało zarządzone w związku ze śmiercią prezydenta Pawła Adamowicza.

Stypendia marszałka dla 50 najlepszych młodych sportowców z Pomorza. Są wśród nich m.in. żeglarze, szermierzy i gimnastycy

Marszałek Mieczysław Struk wręczył sportowcom decyzje stypendialne 26 lutego 2019 r. To 50 osób, które osiągają sukcesy w różnych dziedzinach sportu. Wsparcie będzie wypłacane przez 10 miesięcy. Łącznie na stypendia sportowe Zarząd Województwa Pomorskiego przeznaczył ponad 220 tys. zł.

Przechlewo i Czarne będą bardziej eko. Prawie 4 miliony zł unijnego wsparcia dla czystej energii

Odnawialne źródła energii będą dawać prąd nie tylko dla gospodarstw domowych. Skorzystają z nich również szkoły i przedszkola oraz oczyszczalnia ścieków. Łącznie prawie 1 MW czystej energii popłynie jeszcze w 2019 roku, co znacząco ograniczy emisję dwutlenku węgla.

O przyszłości Unii Europejskiej pod Niebem Polskim. Debata z udziałem polityków i ekspertów

W czwartek 28 lutego 2019 r. w Gdańsku spotkają się samorządowcy, eksperci i unijny poseł Janusz Lewandowski. Będą dyskutować o polityce spójności, zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego i rocznicy 15-lecia Polski w UE.

Zmiany budżetu województwa i nowe składy sejmikowych komisji. Jakie jeszcze uchwały zostały przyjęte podczas sesji sejmiku?

Podczas VI sesji sejmiku 25 lutego 2019 r. radni zajęli się między innymi kwestią powołania nowej komisji sejmiku oraz zmianami w składach już istniejących. Zadecydowali też o uprawach maku i konopi włóknistych na terenie województwa.

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka