Aktualności

Przez pandemię prawie 6 tys. pracowników w Pomorskiem już teraz potrzebuje dopłat do pensji. WUP przyjmuje wnioski od firm

W pierwszym tygodniu kwietnia do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku wpłynęło ponad 150 wniosków o dofinansowanie dla przedsiębiorców. Chodzi o pomoc w sytuacji przestoju ekonomicznego lub zmniejszenia czasu pracy. Według raportu z 6 kwietnia pomorscy pracodawcy wystąpili o pomoc dla 5865 pracowników na kwotę ponad 29,5 mln zł. Dofinansowanie wynagrodzeń dotyczy maksymalnie trzech miesięcy.

Szpital zakaźny w Gdańsku ma już tomograf komputerowy. Urządzenie do diagnozowania pacjentów z SARS-CoV-2 kupiono ze środków Unii Europejskiej

Do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku dotarł kontenerowy tomograf komputerowy. Urządzenie pozwoli na pełną diagnostykę pacjentów, którzy do szpitala trafili z powodu zakażenia koronawirusem.

Nie ma zajęć, ale szkolne maszyny do szycia pracują. Uczniowie i nauczyciele szyją na nich maski dla szpitali

Pracownikom ochrony zdrowia i opieki społecznej bezinteresownie pomagają uczniowie, nauczyciele, pracownicy i dyrektorzy wojewódzkich szkół policealnych ze Sztumu, Gdańska, Starogardu Gdańskiego, Gdyni i Słupska. Szyją maseczki na szkolnych maszynach i przekazują zapasy środków ochrony osobistej, które były wykorzystywane w czasie zajęć kosmetycznych.

Jesteśmy razem już 20 lat. Jubileusz współpracy województwa pomorskiego i regionu Środkowej Frankonii

Dokładnie dziś, 5 kwietnia 2020 r. mija 20 lat od podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy naszym regionem a Środkową Frankonią w Republice Federalnej Niemiec. Ten czas to okres intensywnych kontaktów samorządowych, wymiany kulturalnej czy wspólnych projektów.

Pomorze na szarym końcu, jeśli chodzi o testowanie osób w kierunku zakażenia koronawirusem. Czy kolejne laboratoria pomogą?

Na Pomorzu trzy laboratoria wykonują badania w kierunku koronawirusa. Właśnie rusza czwarte, czyli Invicta. Mimo to, wciąż za mało potencjalnie zakażonych ma pobierane wymazy, a czas oczekiwania na wynik z laboratorium WSSE wynosi 6-7 dni.

Dzięki zmianom w RPO będzie dodatkowe 130 mln zł na walkę ze skutkami epidemii na Pomorzu. Wsparcie dostaną służba zdrowia i przedsiębiorcy

Pieniądze będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Decyzja o ich przekazaniu była możliwa dzięki szybkiej zgodzie Rady Europejskiej, która umożliwia sprawniejsze przesuwanie środków na cele związane z walką z epidemią koronawirusa.

„Siostro, bracie – zostań w chacie”. Dziewięć konkursów z nagrodami dla uczniów na czas epidemii

Laurki dla medyków, rodzinne przepisy na ulubione potrawy i kreatywne zdjęcia z książką – to tylko kilka tematów prac konkursowych, jakie mogą nadsyłać uczniowie pomorskich szkół i przedszkoli. Warto wykorzystać wolny czas w domu i stworzyć coś ciekawego. Czekają nagrody książkowe.

To nie zagraniczna podróż marszałka była przyczyną zachorowań na COVID-19 w urzędzie marszałkowskim. „GW” dotarła do dokumentu sanepidu

Reporter „Gazety Wyborczej Trójmiasto" poznał wyniki dochodzenia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Wynika z nich, że inne było źródło wirusa SARS-CoV-2 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego niż sugerowana do tej pory podróż zagraniczna.

W czasie epidemii problemy mają właściciele firm i pracownicy. Jak radzą sobie pomorskie przedsiębiorstwa społeczne?

Kryzys gospodarczy w obliczu epidemii koronawirusa jest faktem. Żaden ze specjalistów nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie duży, ile potrwa ani ilu osób dotknie. Trudna sytuacja stawia biznesmenów przed niełatwymi wyborami o zawieszeniu działalności, bezpłatnych urlopach, a nawet zwolnieniach. Z takimi wyzwaniami mierzą się również osoby prowadzące na co dzień przedsiębiorstwa społeczne, czyli takie, które zatrudniają osoby wykluczone społeczne i niepełnosprawne.

Koronawirus. Sytuacja w urzędzie marszałkowskim [TEKST AKTUALIZOWANY]

W związku z potwierdzonym 28 marca wynikiem badania dotyczącego koronawirusa u marszałka Mieczysława Struka w niedzielę, 29 marca rozpoczęła się kwarantanna części pracowników UMWP. Budynek urzędu przy ulicy Okopowej 21/27 w Gdańsku w poniedziałek, 30 marca będzie nieczynny z powodu wykonywanej wewnątrz dekontaminacji. Marszałek Struk decyzją Sanepidu został przeniesiony do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Wyniki badań WSSE potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnej osoby pracującej w urzędzie marszałkowskim.

Święto wszystkich ludzi teatru. Międzynarodowy Dzień Teatru i nagrody marszałka województwa pomorskiego

Najciekawsze przedstawienie 2019 roku. Wybitna osobowość artystyczna. Najwartościowsze trendy w sztuce. Marszałek przyznał Nagrody Teatralne za 2019 rok.

Tego fotografa z bujną czupryną znał prawie każdy gdańszczanin. Maciej Kosycarz nie żyje, miał 56 lat

Kontynuował dzieło swojego ojca Zbigniewa, który był fotografem od 1945 roku. Maciek prawie zawsze miał przy sobie aparat. Uwieczniał na zdjęciach najważniejsze wydarzenia i miejsca na Pomorzu. Maciej Kosycarz zmarł 26 marca 2020 roku w szpitalu w Warszawie z powodu powikłań po operacji.

Mniej zakażeń koronawirusem w Pomorskiem niż w innych regionach. Specjaliści: „To efekt małej liczby testów”

Według danych Ministerstwa Zdrowia do 23 marca w całej Polsce było 649 zachorowań na COVID-19, dzień później już 774. Dziś liczba ta zbliża się do tysiąca osób. W województwie pomorskim od początku epidemii potwierdzono 22 przypadki zakażenia koronawirusem, a testów wykonano niespełna tysiąc. W całej Polsce zrobiono ponad 25 tys. testów. – W naszym regionie, podobnie jak w całym kraju i większości państw świata, jest kilka razy więcej osób z koronawirusem niż wykazuje statystka oparta na sprawozdawczości – mówi Tadeusz Jędrzejczyk, lekarz i dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP.

Krawcowe z Opery Bałtyckiej będą szyły maseczki ochronne. Trafią do Szpitali Pomorskich

W Sztumie niepełnosprawne krawcowe maseczki ochronne szyją już od tygodnia. To dlatego, że brakuje ich w sklepach i hurtowniach. Problem ze zdobyciem masek mają nie tylko osoby prywatne, ale przychodnie lekarskie i szpitale. Dlatego coraz więcej osób włącza się w akcje samodzielnego szycia masek. Pierwszą partię materiału otrzymały właśnie krawcowe z Opery Bałtyckiej.

Zrealizowałeś ciekawy projekt za unijne fundusze? Zgłoś go do międzynarodowej nagrody Regio Stars 2020

Regio Stars to wyróżnienia przyznawane przez Komisję Europejską dla innowacyjnych projektów, które zmieniają życie mieszkańców regionu i rozwijają lokalne społeczności. Poszukiwane są pomysły w pięciu kategoriach. To m.in. edukacja, gospodarka, transformacja przemysłowa i aktywność obywatelska. Projekty można zgłaszać do 9 maja 2020 roku. Wręczenie nagród odbędzie się w październiku w Brukseli.

Biznes i rynek pracy w czasach koronawirusa. Najważniejsze informacje [specjalny serwis WUP]

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku przygotował specjalny serwis informacyjny – Warto Wiedzieć. Można w nim sprawdzać bieżące informacje dotyczące nowych regulacji prawnych, które związane są z rynkiem pracy, prowadzeniem działalności gospodarczej i funduszami unijnymi. Dzięki niemu przedsiębiorcy i pracownicy mogą w jednym miejscu znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania firm w czasie epidemii COVID-19.

Spektakle, wirtualne spacery po wystawach, e-booki oraz konkursy. Kulturalna oferta na czas kwarantanny [ZMIANA]

W czasie, gdy wskazane jest pozostanie w domu, instytucje kultury z Pomorza przygotowują ofertę internetową. Już teraz można sprawdzić wstępne programy i pomysły wojewódzkich i gdańskich bibliotek, muzeów, teatrów czy galerii.

Niepełnosprawni pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej w Sztumie pomagają szpitalom. Szyją maseczki

Na co dzień szyją pościele, woreczki na pieczywo, stroje karnawałowe i torby. Jednak w czasie epidemii koronawirusa postanowili wesprzeć szpitale i uszyć brakujące maseczki. – To była nasza wspólna decyzja. Odłożyliśmy dotychczasowe zadania na bok, zostajemy nawet po godzinach, a w pracę szwalni włączyli się pracownicy biura i wolontariusze – mówi Anna Cielas, kierownik ZAZ w Sztumie.

Na Pomorzu będą trzy nowe laboratoria diagnostyczne wykrywające koronawirusa

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk 20 marca podjął decyzję o pilnym zakupie sprzętu i uruchomieniu trzech laboratoriów do wykrywania koronawirusa dla mieszkańców naszego regionu. Laboratoria powstaną w szpitalach w Kościerzynie, Wejherowie i Słupsku.

Pilna decyzja Zarządu Województwa. 50 mln zł ze środków unijnych trafi do pomorskich szpitali na walkę z koronawirusem

Dzięki tej decyzji służba zdrowia będzie miała do dyspozycji dodatkowe środki na walkę z epidemią koronawirusa w regionie. Pieniądze trafią nie tylko do tzw. szpitali marszałkowskich, ale i do 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku.

NGO-sy zorganizują festiwale filmowe, muzyczne i przeglądy teatralne. Marszałek przyznał granty na kulturę warte 1,4 mln zł

Dzięki dotacjom, organizacje pozarządowe przygotują dla Pomorzan prawie 70 inicjatyw kulturalnych m.in. festiwale kina niezależnego, koncerty, spektakle teatralne, spotkania z poezją, warsztaty i jarmarki. Wśród nich są takie popularne wydarzenia, jak Gdańsk DocFilmFestiwal, Komeda Jazz Festival, Globaltica World Cultures Festival czy Octopus Film Festival.

Teatr Wybrzeże jak nowy! Modernizacja Dużej Sceny, przebudowa foyer i nie tylko dzięki dotacjom marszałka i prezydent Gdańska

Radni Miasta Gdańska zadecydowali o przekazaniu 10 milionów złotych dla Teatru Wybrzeże. Budynek Dużej Sceny Teatru zostanie gruntownie zmodernizowany i wyposażony. Ponadto, przeznaczyli 2,8 mln zł na realizację najważniejszych projektów i wydarzeń kulturalnych w tym roku dla gdańskich instytucji.

Marszałek Struk chce zorganizować w Pomorskiem dwa dodatkowe laboratoria do badań na koronawirusa

Jedno byłoby w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a drugie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku. Dzięki temu będzie można wykonać więcej testów na koronawirusa i skróci się czas oczekiwania na wynik.

Z powodu koronawirusa planowe porady i badania na Pomorzu zostają zawieszone

W związku z sytuacją epidemiczną planowe zabiegi, wizyty konsultacyjne czy badania w szpitalach marszałkowskich na Pomorzu zostają ograniczone. Wizyty nie będą odwoływane, a przekładane. Nie znaczy to, że pacjenci zostaną bez opieki. W wielu przychodniach i poradniach działa teleopieka medyczna. Można skonsultować się z lekarzem, pielęgniarką czy położną. Co ważne, w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia np. udar, zawał, wypadek pacjenci będą przyjmowani.

Wiesz, jak uczyć o morzu? Masz pomysł na zajęcia pozaszkolne? Weź udział w tym konkursie

Żeglarstwo to nie tylko pomysł na aktywność na świeżym powietrzu, ale również wspaniała forma nauki, to fantastyczna przestrzeń kształtowania kompetencji kluczowych uczniów. Nowy program „Pomorskie żagle wiedzy" to odpowiedź na zainteresowanie młodych ludzi sprawami morskimi. Wezmą w nim udział zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.

Jesteś w domu na kwarantannie? Zobacz, kto i jak może dostarczyć ci żywność – nowe zasady udzielania pomocy

Osobom potrzebującym, które są objęte kwarantanną, żywność będzie dostarczana bezpośrednio do domów przez strażaków, policję, wojsko. W akcję włączyły się ośrodki pomocy społecznej i Banki Żywności. W tej chwili kwarantannę z powodu koronawirusa odbywa w Polsce prawie 8 tysięcy osób. Każda z nich musi zostać w domu przez 14 dni.

Msza święta w kościele św. Jana w Gdańsku [TRANSMISJA NA ŻYWO]

W porozumieniu z Rektorem kościoła św. Jana, księdzem Krzysztofem Niedałtowskim, ustalono, że kościół św. Jana będzie zamknięty w niedzielę 15 marca, a msza niedzielna będzie transmitowana on-line i odbędzie się bez udziału wiernych. Transmisja mszy św. rozpocznie się o godz. 12.00.

Na przyjęcie pacjentów z koronawirusem czeka w Gdańsku dodatkowo 70 łóżek. Pracownikom szpitala pomogli też strażacy

Zakończyły się dzisiaj przenosiny 60 pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (ZOL) Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Dzięki temu zwiększyła się liczba miejsc gotowych na przyjęcie osób zarażonych koronawirusem.

Dwie kobiety zakażone koronawirusem w województwie pomorskim. Pacjentki są już w szpitalu zakaźnym

Zakażenie koronawirusem u kobiet potwierdziły badania laboratoryjne. Są to mieszkanki Pomorza w wieku średnim i dojrzałym. Pacjentki w ostatnim czasie przebywały w innych krajach europejskich i mimo braku objawów choroby zgłosiły się do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku w celu pobrania próbek. Zgodnie z zaleceniami od tego czasu przebywały w domu.

Dodatkowe miejsca dla pacjentów zarażonych koronawirusem w szpitalach marszałkowskich na Pomorzu są zabezpieczone

Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku zabezpieczyło sześć stanowisk w standardzie intensywnej terapii. Szpital ma też 20 miejsc dla pacjentów zarażonych koronawirusem wydzielonych na oddziale. Marszałek Mieczysław Struk zaproponował również wojewodzie pomorskiemu utworzenie specjalnego oddziału w Szpitalu Specjalistycznym w Prabutach.

Koronawirus. Marszałek zawiesza działalność pomorskich instytucji kultury [LISTA]

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk w środę 11 marca 2020 roku zalecił instytucjom kultury, dla których samorząd województwa pomorskiego pełni funkcję organizatora, zawieszenie działalności.

Znasz się na kuchni regionalnej? Weź udział w konkursie o Bursztynowy Laur – czekają atrakcyjne nagrody

W konkursie o prestiżowy tytuł mogą wziąć udział restauratorzy, koła gospodyń wiejskich oraz gospodarstwa rolne z Pomorza. Uczestnicy zmierzą się w dwóch kategoriach – potrawa i produkt, a w kategorii produkt oceniane będą dodatkowo cztery konkurencje. Uczestnictwo można zgłosić do środy, 20 maja 2020 r.

Znasz wyjątkowego seniora? Zgłoś go do konkursu marszałka województwa Pomorskie dla Seniora

Może w Twoim otoczeniu znajduje się osoba starsza, która jest życzliwa, otwarta na potrzeby innych, działa na rzecz swojego środowiska czy ma niezwykłą pasję – zgłoś ją do nagrody marszałka województwa pomorskiego. A może znasz pracodawcę czy organizację, którzy aktywizują seniorów, wspomagają ich oraz rodziny opiekujące się nimi – pomóż ich wyróżnić.

Dwa nowe ambulanse kryminalistyczne już służą policjantom. Ich zakup wsparł marszałek województwa [FILM]

Są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i zapewniają duży komfort pracy. Mają też oświetlenie zewnętrzne. Dzięki nim ekipy policyjne już na miejscu zdarzenia mogą prowadzić niezbędne analizy. Na zakup pojazdów 350 tys. zł przekazał marszałek województwa pomorskiego.

Będą pieniądze dla mikro i małych przedsiębiorstw. Pomorski Fundusz Rozwoju ma dla nich 29 mln zł

Na remont pomieszczeń albo na zakup towaru lub maszyn. Nawet milion złotych mogą zyskać mikro i małe przedsiębiorstwa. Wszystko dzięki Pożyczce Ogólnorozwojowej, czyli nowej propozycji Pomorskiego Funduszu Rozwoju.

Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa. Pacjent przebywa w szpitalu w Zielonej Górze

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku nie otrzymała informacji o podejrzeniu zakażenia koronawirusem. U wszystkich osób, które były konsultowane w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku i Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, wynik testów był negatywny. Pacjenci cierpieli na inne, niezwiązane z koronawirusem, schorzenia. Na Pomorzu nadzorem sanitarnym objęte są 682 osoby, w tym 5 obywateli Chin.

Stypendia marszałka dla 104 artystów z Pomorza. Powstaną nowe książki, płyty, filmy i obrazy [LISTA]

Samorząd województwa pomorskiego na stypendia dla twórców kultury przeznaczył 400 tys. zł. W tym roku wsparcie otrzyma 104 artystów, którzy średnio dostaną ponad 3,8 tys. zł. Wśród nich najwięcej jest muzyków, literatów i twórców sztuk wizualnych. Są też fotografowie, przedstawiciele sztuki regionalnej i reżyserzy.

Chcesz jechać w maju do Brukseli? Weź udział w konkursie dla uczniów „Pomorskie kreUEje” [ZGŁOSZENIA]

Młodzież ze szkół ponadpodstawowych w województwie pomorskim może wygrać 5-dniowy pobyt w stolicy Belgii. By wziąć udział w rywalizacji, trzeba w 3-osobowych grupach zaproponować ciekawy projekt dla szkoły, miasta, gminy lub regionu. Ważne, by wpisywał się w wartości Unii Europejskiej i wspierał lokalne inicjatywy.

Ekologia, ochrona środowiska, redukcja odpadów. Konferencja o odpowiedzialnym hotelarstwie w urzędzie marszałkowskim [SPOTKANIE ODWOŁANE]

Czy można pić wodę z kranu? Jak produkty chemiczne używane w branży hotelarskiej wpływają na zdrowie i środowisko? Jak maksymalnie wykorzystać dary ziemi w restauracji? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi będą szukać uczestnicy konferencji.

Zaślubinowa lekcja historii w Słupsku. Uczniowie obejrzeli film i stworzyli scenariusze wydarzeń sprzed 100 lat [FILM]

Specjalną lekcję zawiązaną ze stuleciem powrotu Pomorza w granice Polski przeprowadził nauczyciel historii Wojciech Gajewski. Młodzież z V LO im. Zbigniewa Herberta w Słupsku obejrzała krótki historyczny film o wydarzeniach sprzed stu lat. Przygotowała też listy najważniejszych wydarzeń związanych ze stuleciem zaślubin Polski z Bałtykiem.

Specjalistyczna pomoc dla pomorskich przedsiębiorców. Jak lepiej poprowadzić firmę?

Dwadzieścia siedem milionów złotych będzie kosztowało stworzenie pomorskiego systemu usług doradczych „Spektrum". Dzięki niemu, co najmniej 270 przedsiębiorstw z województwa pomorskiego otrzyma wsparcie doradców oraz weźmie udział w spotkaniach i warsztatach.

Bariery przeciw ASF w województwie pomorskim. Rolnicy i myśliwi cały czas muszą być czujni

W czwartek, 27 lutego 2020 roku w Starym Dzierzgoniu odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Rozwoju Obszarów Wiejskich Sejmiku Województwa Pomorskiego. Komisja w terenie sprawdzała skuteczność barier przeciw ASF, czyli 8 km płotu w pasie drogowym i bariery biologicznej o długości ok. 17 km, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń.

Dr Homenda: „Przeszczepy się przyjęły. To sukces całego zespołu”. Pierwsze transplantacje szpiku w słupskim szpitalu

Na Oddziale Hematologicznym i Transplantacji Szpiku Kostnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku przeprowadzono cztery transplantacje. Pacjenci czują się dobrze. Dwoje z nich wypisano do domu. Na taki zabieg czeka już 20 osób.

Czterdziestu kandydatów nominowanych do Pomorskich Sztormów 2020 [GŁOSOWANIE]

Głosowanie na Pomorskie Sztormy rozpoczęło się w piątek, 28 lutego. Szansę na wyróżnienie przez Pomorzan ma czterdziestu kandydatów, którzy walczą w czterech kategoriach: inwestycja, sportowiec, wydarzenie oraz euroinspiracje. Nagrody przyznawane są za osiągnięcia z 2019 roku. Głosować można do 13 marca.

Rolniku, sprawdź jakie odmiany roślin są zalecane do uprawy w 2020 r. Lista obowiązuje na Pomorzu

Na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO) wybrano listę odmian zalecanych do uprawy w województwie pomorskim. Spis powstał na podstawie badań przeprowadzonych przez Centralny Ośrodek Badań Roślin Uprawnych. Lista dotyczy upraw w 2020 roku.

Przed nami kolejna edycja konkursu Pomorska Nagroda Muzealna. Można już zgłaszać kandydatów

Już po raz szósty organizowany jest przegląd najważniejszych wydarzeń muzealnych w naszym regionie. Oceniane będą m.in. wystawy, konferencje naukowe i działania edukacyjne. Kandydatów do Pomorskiej Nagrody Muzealnej można zgłaszać do 4 kwietnia 2020 r.

Wybory miss spośród pomorskich wsi i zagród. Która otrzyma tytuł tej najpiękniejszej w 2020 roku? [REGULAMIN]

Kolejna edycja konkursu Piękna Wieś Pomorska rozpoczyna się już 3 marca 2020 r. Podobnie jak w ubiegłym roku konkurs będzie przebiegać na trzech szczeblach: gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach — wieś i zagroda.

Wiemy, które szpitale na Pomorzu są przyjazne kombatantom. Porozumienie podpisano już po raz drugi

Do projektu Szpitali Przyjaznych Kombatantom przystąpiło 25 podmiotów leczniczych w województwie pomorskim. To placówki w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Słupsku i Kościerzynie. Poza tzw. placówkami marszałkowskimi są też szpitale powiatowe m.in. w Bytowie, Kartuzach, Malborku, Kwidzynie, Człuchowie, Miastku, a także zakłady opieki zdrowotnej w Lęborku i Sztumie.

Szpital zakaźny w Gdańsku otrzyma dodatkowe pieniądze. Będą przeznaczone na modernizację izby przyjęć

Zarząd Województwa Pomorskiego podjął 27 lutego 2020 r. decyzję o przekazaniu dodatkowych 350 tys. zł z budżetu na doposażenie Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. To odpowiedz na nadzwyczajną sytuacją wynikającą z rosnącej liczby zakażeń koronawirusem w Europie.

Czy innowacje w gospodarce połączą Pomorze i Finlandię? Dwustronna współpraca może przynieść efekty

Trwa właśnie dwudniowa wizyta delegacji fińskiej na Pomorzu pod przewodnictwem ambasadora Finlandii w Polsce, Juha Ottmana. We wtorek, 25 lutego 2020 r. ambasador spotkał się z delegacją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, której przewodniczył wicemarszałek Wiesław Byczkowski.