Aktualności

30. rocznica pierwszych wyborów samorządowych w Polsce. „To, co się wtedy wydarzyło, to była rewolucja”

Wprowadzona 30 lat temu reforma administracyjna przywróciła w Polsce samorząd gminny. Dzięki niej, 27 maja 1990 r. mogły zostać zorganizowane wybory samorządowe, uznawane za pierwsze w pełni demokratyczne wybory w powojennej historii naszego kraju.

Twój nauczyciel jest pomysłowy, zaangażowany i po prostu dobry? Zgłoś go do konkursu! [NAUCZYCIEL POMORZA 2020]

Można już zgłaszać kandydatów do piątej edycji konkursu Nauczyciel Pomorza. Poszukiwani są pedagodzy wyróżniający się zaangażowaniem, kreatywnością i niekonwencjonalnym podejściem do edukacji. Konkurs to także okazja, by nagrodzić wychowawców, którzy w wyjątkowy sposób wspierali uczniów w czasie epidemii i nauczania zdalnego.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy budynek wejherowskiego szpitala. To inwestycja za ponad 130 mln zł

Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy w Wejherowie powiększy się o nowy budynek. W obiekcie będą m.in. Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń z Oddziałem Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej i Oddziałem Kardiochirurgii oraz Blok Operacyjny. Rozbudowa potrwa do drugiego kwartału 2022 r.

Pomorska gospodarka i rynek pracy w recesji. Szacunkowe dane za maj nie są optymistyczne [RAPORT]

W szacunkowych danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy za pierwszą połowę maja 2020 widać, że nie poprawia się sytuacja na rynku pracy w województwie pomorskim. Przybywa osób bez pracy, a jednocześnie coraz mniej bezrobotnych wyrejestrowuje się z urzędów, bo brakuje dla nich ofert zatrudnienia. Nie pomagają też nastroje przedsiębiorców, którzy spodziewają się bardziej negatywnych skutków epidemii wypływających na ich działalność.

Specjalna gala online dla zawodowców. Poznamy laureatów konkursu „Razem do zawodu”

Konkurs to inicjatywa dla uczniów szkół zawodowych. Młodzież wspólnie realizuje projekty, m.in. z zakresu budownictwa, elektroniki czy chemii. Ze względu na epidemię koronawirusa uroczysta gala, podsumowująca tegoroczną edycję, została przeniesiona do sieci. Będzie można na żywo śledzić ją w poniedziałek, 1 czerwca o godz. 14.00 przez Facebook.

Otolaryngologia w Szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku po remoncie i w nowym miejscu. Koszt inwestycji to prawie 6,5 mln zł

W ramach modernizacji Oddział Otolaryngologiczny został przeniesiony ze Szpitala im. Mikołaja Kopernika do znajdującego się nieopodal budynku przy ul. Powstańców Warszawskich. Inwestycja była realizowana w latach 2018-2020. Oddział został wyposażony w nowy sprzęt m.in. w: zestaw do operacji endoskopowych nosa i zatok, skaner żył oraz nowe meble.

27 maja to Dzień Samorządu Terytorialnego. Ile mają lat i kim z zawodu są radni z Pomorza? [INFOGRAFIKA]

W województwie pomorskim liczba mieszkańców wynosi 2 343 928 osób, w tym 2365 Pomorzan zasiada w radach gminy, powiatu lub województwa. Mamy 20 powiatów, w tym 4 miasta na prawach powiatu. W 123 pomorskich gminach jest 2877 wsi i 1645 sołectw. Miast w Pomorskiem mamy 42, a połowa z nich ma status gminy.

Już 238 mln zł dla pomorskich pracodawców z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Pomagają ponad 56 tys. pracowników

Na konta pomorskich przedsiębiorców trafi prawie 240 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Wsparciem objętych zostanie 56,5 tys. pracowników z 1650 firm. Pieniądze sukcesywnie przekazywane przez WUP pomagają przedsiębiorcom przetrwać najtrudniejszy czas epidemii i ochronić miejsca pracy w regionie.

Zawieście flagi z okazji 30. rocznicy odrodzenia samorządu. Wspólny apel marszałka Mieczysława Struka i prezydent Aleksandry Dulkiewicz

W środę, 27 maja 2020 r. mija 30 lat od pierwszych po II wojnie światowej w pełni wolnych wyborów. Były to wybory do odrodzonego samorządu terytorialnego. Z tej okazji prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wspólnie apelują, aby w tym dniu przyozdobić pomorskie wsie, miasta i miasteczka flagami narodowymi, gminnymi i regionalnymi.

Znasz kogoś, kto pomaga seniorom w czasie epidemii i nie tylko? Zgłoś przyjaciela seniora do konkursu

Do 17 czerwca można zgłaszać kandydatów do wyróżnień marszałka województwa pomorskiego dla osób, które wspierają seniorów z Pomorza. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: Zwyczajny–Niezwyczajny Senior, Pracodawca Przyjazny Seniorom i Przyjaciel Seniora. Ostatnia z kategorii to okazja, by uhonorować osoby niosące bezinteresowną pomoc w czasie izolacji społecznej ostatnich miesięcy.

Nowe odcinki tras rowerowych w Pomorskiem. Oficjalnie otwarty został szlak o długości 30 km

Nowe trasy przebiegają przez gm. Pruszcz Gdański, Cedry Wielkie i miasto Pruszcz Gdański. Wpisują się w międzynarodowe szlaki rowerowe: R-10 i Wiślaną Trasę Rowerową (R-9). Ponad 20-kilometrowy odcinek trasy przetestowali już marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i wójt gminy Cedry Wielkie Janusz Goliński.

Zmiany w działalności szpitali jednoimiennych. Zostanie po jednym w regionie, ale nie każdym

W województwach, w których będzie najniższa liczba nowych zakażeń, szpitale jednoimienne sukcesywnie będą powracały do normalnej pracy. W każdym regionie zostanie jeden taki szpital. Nie oznacza to jednak końca pandemii koronawirusa.

Ogromna laurka w kształcie serca. Dzieci z Pomorza podziękowały walczącym z epidemią [ZDJĘCIA]

W kwietniu Pedagogiczne Biblioteki Wojewódzkie w Gdańsku i Słupsku zorganizowały szereg konkursów dla najmłodszych na czas epidemii pod hasłem „Siostro, bracie, zostań w chacie!". Jednym z nich było przygotowanie laurek dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, policji, strażaków i wszystkich tych, którzy pomagają innym w tym trudnym czasie. Dzieci nadesłały ponad 80 laurek, z których powstał plakat z sercem. Plakat trafi m.in. do pomorskich szpitali.

Spotkania i debaty dla młodych z regionu Morza Bałtyckiego. Oczywiście online! [ZAPISY]

Sieć współpracy subregionalnej obszaru Morza Bałtyckiego, której obecnie przewodzi Pomorskie, organizuje spotkanie BSSSC Spring Youth Event. To konferencja dla młodych w wieku 16-26 lat, którzy interesują się klimatem, edukacją, demokracją i ich zmianami, podyktowanymi pandemią koronawirusa. Wykłady, spotkania i debaty odbędą się w formie wirtualnych sesji 2-5 czerwca. Zapisy już trwają.

Otwieramy kolejne muzea. Chodzi o skansen we Wdzydzach, zamek w Bytowie i galerię w Słupsku

We wtorek, 19 maja swoje zbiory zwiedzającym udostępniły Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie oraz Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku. Oczywiście, na specjalnych zasadach związanych z trwającym nadal stanem zagrożenia epidemicznego. Zwiedzać trzeba będzie w maseczkach, po dezynfekcji rąk i przy ograniczonej liczbie osób.

Zmiany w Konkursie Piękna Wieś Pomorska! Będzie więcej czasu na zgłaszanie kandydatur

Nowe terminy obowiązują we wszystkich etapach konkursu. Nie będzie też wizyt wojewódzkiej komisji konkursowej w nominowanych wsiach. Wszystko w związku z epidemią Covid-19. Zwycięska wieś dostanie 30 tys. zł, a najładniejsza zagroda 5 tys. zł.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna otwiera się dla czytelników. Co z odmrażaniem innych instytucji kultury?

Od 12 maja otwarte będą dla czytelników cztery filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, a od jutra, czyli środy 13 maja odwiedzających ponownie zaprosi Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. W planach są kolejne otwarcia, a wszystkie łączy jedno: nowe zasady działalności, mniejsza liczba gości i specjalne środki bezpieczeństwa. Poniżej szczegóły odmrażania „marszałkowskich" instytucji kultury w Pomorskiem.

Blok operacyjny w szpitalu na Zaspie otwarty. Są też nowe oddziały i bezpłatny parking. Budowa trwała prawie dwa lata

W nowym trzykondygnacyjnym budynku, który powstał przy Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku znajduje się m.in. osiem sal operacyjnych. Parter w nowym skrzydle zajęły dwa oddziały – urologiczny i urazowo-ortopedyczny na łącznie 68 łóżek. Kupiono nowoczesny sprzęt m.in.: urządzenie do pozaustrojowego utlenowania krwi ECMO, aparat do krążenia pozaustrojowego, defibrylatory i aparat USG. Koszt inwestycji to prawie 90 mln zł.

Tysiące maseczek i przyłbic dla szpitali, nowy sprzęt i posiłki dla medyków. Firmy, agencje, lokalni restauratorzy – pomagali wszyscy

Duże firmy, drobni przedsiębiorcy, lokalne restauracje i ludzie dobrej woli pomagali, jak mogli. Pomoc przybierała różne formy. Od remontów, poprzez zakupy wyposażenia i aparatury medycznej, środki ochrony osobistej, preparaty do dezynfekcji, aż po dostawy gotowych posiłków i produktów żywnościowych oraz wpłaty pieniężne. Kto i co dostał?

Nowe miejsca na Pomorskich Trasach Rowerowych. Zobacz, co i gdzie się zmieniło w ostatnich miesiącach i zaplanuj wycieczkę

Cały czas trwają prace na szlakach rowerowych w Pomorskiem. Tylko w ubiegłym roku wydłużyły się o 100 km, a w tym roku rowerzyści będą mogli korzystać z kolejnych zmodernizowanych lub całkowicie nowo wybudowanych tras. Już teraz dostępne są wygodne i malownicze trasy na Półwyspie Helskim, koronie wału przeciwpowodziowego Wisły w okolicach Tczewa oraz przez gm. Puck.

Pomorska Przyjazna Szkoła Zdalna. Nowoczesne technologie wsparciem dla nauczycieli i uczniów

W związku z epidemią koronawirusa oraz przejściem szkół na edukację zdalną, samorząd województwa pomorskiego podjął działania mające na celu wsparcie nauczycieli oraz uczniów. W ramach projektu Pomorska Przyjazna Szkoła Zdalna bezpłatnie zostaną im udostępnione programy i aplikacje komputerowe.

Zwolnienia grupowe i coraz mniej nowych ofert zatrudnienia. Jak na epidemię reaguje rynek pracy?[RAPORT]

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku przedstawił szacunkowe dane o rynku pracy w kwietniu. Potwierdzają to, czego spodziewał się każdy: od początku epidemii rośnie bezrobocie, pracodawcy zapowiadają coraz więcej zwolnień grupowych, a w bardzo trudnej sytuacji znaleźli się i polscy, i zagraniczni pracownicy. Jak wygląda w czasach zagrożenia epidemicznego pomorski rynek pracy i co dalej?

Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku bardziej ekologiczne. Ma instalację fotowoltaiczną

Na dachu Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku zamontowano 96 paneli słonecznych. Dzięki temu zmniejszą się wydatki na energię elektryczną. Będzie też bardziej ekologicznie.

Są zawsze blisko tych, którzy potrzebują pomocy. Ponad 260 tys. zł. dla pomorskich organizacji pozarządowych

Działają na rzecz wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem. A także dla tych w trudnej sytuacji życiowej, którą spowodowała epidemia COVID-19. 39 pomorskich organizacji pozarządowych otrzyma ponad 260 tys. zł na wsparcie najbardziej potrzebujących.

Dobra informacja dla pacjentów: szpitale na Pomorzu powoli odmrażają planowe zabiegi, rehabilitacje i poradnie [RAPORT]

Pacjenci będą mogli skorzystać z większej niż do tej pory liczby świadczeń oferowanych w szpitalach. Powracają planowe zabiegi i operacje. Jak przedstawia się sytuacja w szpitalach marszałkowskich?

Szpitale w województwie pomorskim dostaną ponad 21,5 mln zł na walkę z pandemią. Połowa trafi do placówek powiatowych

Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej i preparatów dezynfekcyjnych, a także na aparaturę diagnostyczną wykrywającą koronawirusa dla laboratoriów. W sumie wsparcie otrzymają 34 podmioty lecznicze z Pomorza m.in.: szpitale, stacje pogotowia ratunkowego i przychodnie. Łączna wartość wsparcia wynosi 21 532 000 zł. Z tego prawie 11 mln zł trafi do szpitali powiatowych.

Potrzebne śpiwory, maseczki i komputery? Nie ma sprawy! Tak Pomorzanie pomagają innym w czasie epidemii

W obecnej sytuacji potrzebna jest każda pomoc – od transportu dla chorego, naprawy komputera do lekcji online po lekcje angielskiego czy nocleg dla medyka, który nie chce narażać swoich bliskich na zakażenie COVID-19. W szpitalach przydają się nawet śpiwory i koce. Pomagają zwykli ludzie, duże firmy. Potrafią skrzyknąć się w kilka godzin. Pandemia koronawirusa obudziła w nas wielkie pokłady dobra i chęci wspierania innych.

Nowe przystanie kajakowe czekają na kajakarzy i koniec epidemii [ZDJĘCIA]

Mimo panującej epidemii, od początku roku trwają prace na Pomorskich Szlakach Kajakowych. Dzięki nim, w ciągu kilku ostatnich miesięcy udostępniono kajakarzom ponad 10 nowych, wygodnych przystani, kilka pomostów pływających oraz dwie przenoski. Będzie można z nich korzystać, gdy tylko skończy się epidemia i zostaną zniesione zakazy dotyczące turystyki.

Znasz wyjątkowego seniora? Zgłoś go do konkursu marszałka województwa Pomorskie dla Seniora [WYDŁUŻENIE TERMINU ZGŁOSZEŃ]

Może w Twoim otoczeniu znajduje się osoba starsza, która jest życzliwa, otwarta na potrzeby innych, działa na rzecz swojego środowiska czy ma niezwykłą pasję – zgłoś ją do nagrody marszałka województwa pomorskiego. A może znasz pracodawcę czy organizację, którzy aktywizują seniorów, wspomagają ich oraz rodziny opiekujące się nimi – pomóż ich wyróżnić.

8 maja Bibliotekarze i Biblioteki mają swoje święto. Życzenia od marszałka Mieczysława Struka

W całej Polsce 8 maja obchodzony jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Tego dnia rozpoczyna się także Tydzień Bibliotek, który potrwa do 15 maja.

Niebieskie iluminacje, koncert carillonowy i muzyka online. Obchody Dnia Europy w czasie pandemii

W tym roku obchody Dnia Europy przypadającego w sobotę, 9 maja będą znacznie ograniczone. Nie oznacza to jednak, że święto minie bez echa. W Gdańsku z tej okazji zawisną flagi Unii Europejskiej, a z wieży Ratusza usłyszymy carillonową „Odę do radości".

Ponad 650 mln złotych na ratowanie pomorskiej gospodarki od samorządu województwa. Kto korzysta z pomocy?

Zarząd Województwa Pomorskiego w ostatnim czasie podjął szereg uchwał, dzięki którym do pomorskich przedsiębiorców trafiają dodatkowe środki. Jest to dziewięć różnych narzędzi finansowych, które mają uratować gospodarkę regionu przed bankructwem i bezrobociem. Łącznie na ten cel przeznaczono już dokładnie 669 067 316 ‬zł.

Wspólnota to nie tylko pieniądze, to także solidarność, wolność i praworządność. Polska w Unii Europejskiej

Od 16 lat środki unijne wspierają rozwój gospodarczy, działania społeczne i edukacyjne. W tym czasie staliśmy się jednym z najlepiej rozwijających się regionów nie tylko w Polsce, ale też w Europie.

Nie każdy uczeń może uczestniczyć w lekcjach online. Marszałek Struk apeluje do ministra edukacji o pilne działanie

Mieczysław Struk w piśmie do Dariusza Piontkowskiego apeluje o zapewnienie wszystkim uczniom równego dostępu do wykształcenia, niezbędnych narzędzi do zdalnego nauczania i wsparcie dla nauczycieli. Jak pokazują dane, ponad 66 proc. nauczycieli na Pomorzu nie czuje się przygotowanymi do nauczania na odległość, wprowadzonego przez MEN z dnia na dzień. Jednak minister twierdzi inaczej – że 92 proc. szkół jest gotowych do takiego trybu nauki.

Pożyczka płynnościowa dla pomorskich firm. Od dziś można składać wnioski

Z pożyczki mogą skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które ucierpiały z powodu epidemii koronawirusa. Samorząd województwa wygospodarował na ten cel 30 mln zł. Maksymalna wysokość pożyczki to 150 tys. zł. Można ją spłacać przez 5 lat. Wnioski przyjmuje Pomorski Fundusz Pożyczkowy.

Gdzie będą rodzić mieszkanki Pomorza? Brakuje miejsc na porodówkach, zwłaszcza dla kobiet w zagrożonej ciąży

W 17 miastach województwa pomorskiego w 21 szpitalach jest ponad 700 łóżek dla przyszłych mam. Jednak w związku z zakażeniami koronawirusem personelu medycznego oddziałów położniczo-ginekologicznych, w kilku podmiotach leczniczych zaczyna brakować miejsc dla rodzących. Dotyczy to zwłaszcza pań w ciążach zagrożonych.

Szpital psychiatryczny na Srebrzysku ma nowego dyrektora. Ekonomista i specjalista ochrony zdrowia pokieruje placówką

Nowym dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku od 1 maja 2020 r. jest ekonomista dr Mariusz Kaszubowski. Został powołany przez Zarząd Województwa Pomorskiego na 6-letnią kadencję, czyli do 30 kwietnia 2026 r.

W szpitalu w Kościerzynie będą wykonywane testy na koronawirusa. Laboratorium ruszy lada moment

W laboratorium Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie jest już niezbędna aparatura diagnostyczna i testy wykrywające SARS CoV-2, a personel jest po przeszkoleniu. Placówka została już wpisana przez Ministerstwo Zdrowia na listę ośrodków diagnostycznych COVID-19. W najbliższych dniach będzie mogła rozpocząć badania w kierunku koronawirusa.

Praca. Nowe zasady wsparcia antykryzysowego z urzędów pracy. Skorzysta więcej przedsiębiorców

Tarcza antykryzysowa 2.0 wprowadziła kolejne zmiany w świadczeniach dla firm. Mają pomóc im przetrwać gospodarcze trudności. Modyfikacje dotyczą zarówno wsparcia udzielanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, jak i pomocy z powiatowych urzędów pracy. Może skorzystać więcej firm, a zasady są mniej restrykcyjne. W związku z tym urzędy pracują na najwyższych obrotach.

Specjalny konkurs z okazji Dnia Flagi 2 maja. Sprawdź, co trzeba zrobić i wygraj ciekawe nagrody

Święto polskiej flagi już w sobotę, 2 maja. Można tego dnia wziąć udział w specjalnym konkursie fotograficznym i wygrać karty podarunkowe do księgarni, bilety do Centrum Nauki Experyment w Gdyni i gry logiczne. Wystarczy zrobić zdjęcie flagi lub innego symbolu narodowego.

Inwestycja w zdrowie mieszkańców powiatu człuchowskiego. 4,4 mln zł unijnego dofinansowania dla szpitala powiatowego

Dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w Szpitalu Powiatowym w Człuchowie powstanie w pełni wyposażona, nowoczesna pracownia endoskopowa. Przebudowana zostanie również sala operacyjna.

Remonty i łatwiejszy dostęp. 4,5 mln zł na modernizację jednostek rehabilitacyjnych z Pomorza

Dofinansowanie uzyskają obiekty służące rehabilitacji, jak domy pomocy społecznej czy ośrodki szkolno-wychowawcze. Zamontowane zostaną windy i podjazdy la wózków. Dzięki inwestycjom dostęp do budynków będzie łatwiejszy, wygodniejszy i dostosowany do potrzeb

Marszałek Mieczysław Struk i prezydent Aleksandra Dulkiewicz apelują o pomoc dla instytucji kultury i dla artystów

W piątek, 24 kwietnia 2020 r. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska wysłali pismo, w którym wspólnie zwracają się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego z apelem o pilną pomoc dla instytucji kultury. Nie tylko tych państwowych, ale również samorządowych.

Prawie 30 mln zł dla nowych mikroprzedsiębiorstw z Pomorza. Dotacja na podjęcie działalności gospodarczej

Na posiedzeniu Zarządu Województwa Pomorskiego, 24 kwietnia 2020 r. zostało wybranych 12 projektów które otrzymają dofinansowanie. W ich ramach będzie można starać się o dotacje na utworzenie mikroprzedsiębiorstw.

Wirtualna tablica ogłoszeń pomaga przedsiębiorcom. Znajdziesz ją na Facebooku

Od dwóch tygodni działa specjalna grupa dla przedsiębiorców potrzebujących wsparcia i dla osób, które chcą im pomóc. Społeczność grupy Pomoc dla firm !Pomorskie wymienia się informacjami o tym, jak poradzić sobie w czasie zastoju gospodarczego, gdzie znaleźć chętnych do współpracy czy wymiany towarów i usług. Każdy może dołączyć i odnaleźć rozwiązanie dla siebie.

Laboratorium w słupskim szpitalu od poniedziałku wykonuje testy na koronawirusa

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku powstało laboratorium, w którym wykonywane są testy wykrywające SARS CoV-2. To jedno z trzech laboratoriów, o których utworzenie zabiegał w marcu marszałek Mieczysław Struk.

Nowe wsparcie dla pomorskich przedsiębiorców. W urzędach pracy mogą dostać pożyczkę do 5 tys. złotych

Powiatowe urzędy pracy na Pomorzu uruchomiły kolejną pomoc dla mikro przedsiębiorców. To proste do uzyskania, niskooprocentowane pożyczki, dzięki którym pomorskie firmy będą mogły pokryć bieżące koszty działalności gospodarczej w czasie epidemii. Po spełnieniu warunków, będzie można nawet ubiegać się o umorzenie spłaty pożyczki. Środki na ten cel pochodzą m.in. z programu Praca dla Pomorzan, który zainicjował marszałek województwa pomorskiego.

Do dyspozycji jest 10 mln zł. Samorząd województwa pomorskiego uruchamia projekt grantowy Pomorskie S.O.S.

Ze względu na pilną potrzebę Zarząd Województwa Pomorskiego już dzisiaj (24 kwietnia 2020 r) postanowił o przeznaczeniu 2 milionów złotych z budżetu województwa na pierwszy etap konkursu grantowego przeznaczonego dla placówek prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Chodzi m. in. o hospicja, domy pomocy społecznej czy zakłady opiekuńczo-lecznicze. Celem jest wsparcie pracowników tych placówek w walce z epidemią COVID-19.

Kto odbierze statuetki Pomorskiej Nagrody Artystycznej? Kiedy poznamy zwycięzców?

Gala wręczenia Pomorskich Nagród Artystycznych za rok 2019, najważniejszych nagród Województwa Pomorskiego przyznawanych w dziedzinie kultury, miała odbyć się dziś w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Z powodu pandemii została przełożona. Mimo to procedura wyboru laureatów odbywa się bez zakłóceń.

Praca. Są wstępne dane o bezrobociu w kwietniu: coraz mniej ofert pracy i zwolnienia grupowe. Co jeszcze?

Już w marcu widać było pierwsze symptomy zmian na pomorskim rynku pracy, związane z wyhamowaniem gospodarczym z powodu pandemii. Dane za pierwszą połowę kwietnia pokazują, że proces się pogłębia. W urzędach pracy jest coraz mniej ofert zatrudnienia, rośnie bezrobocie i zapowiadane są zwolnienia grupowe. Od początku roku pracodawcy zapowiedzieli prawie 600 takie zwolnień, a tylko w kwietniu aż 442.

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka