Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Praca
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/76f6eb9a-52dc-4bfb-b023-5f5e22c194d5.jpg To tylko jeden procent, ale ogromna pomoc dla organizacji. Jak pomagają podatnicy z Pomorza?

To tylko jeden procent, ale ogromna pomoc dla organizacji. Jak pomagają podatnicy z Pomorza?

Fot. Pixabay.com/Stevepb

Każdy, kto rozlicza się z fiskusem może przekazać 1 procent swojego podatku dowolnej organizacji pożytku publicznego (OPP). Dzięki temu wsparcie otrzymają chorzy, ubodzy czy domy opieki i hospicja. W ubiegłym roku od pomorskich podatników na konta OPP wpłynęło ponad 56 tys. złotych. To najwięcej od 5 lat.

 

Do 30 kwietnia 2020 r. mamy czas, by w urzędzie skarbowym złożyć zeznanie podatkowe (PIT lub CIT) za 2019 rok.

 

Czym są organizacje pożytku publicznego? 

Są nimi hospicja, fundacje, stowarzyszenia wspierające osoby z niepełnosprawnościami, zdrowy tryb życia czy edukację, a także schroniska dla zwierząt i domy opieki – organizacje pożytku publicznego działają non profit, więc nie generują zysków, lecz wszystkie datki przekazują potrzebującym. 

Potrzeb jest wiele, więc od 2013 roku każdy podatnik w swoim zeznaniu podatkowym może zaznaczyć, że chce przekazać jeden procent odprowadzanego podatku wybranej OPP. 

 

Jak pomagają Pomorzanie?

W ubiegłym roku aż 81 proc. podatników z Pomorza przekazało setną część swojego podatku na rzecz wybranej OPP. – Z danych, które otrzymaliśmy z Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku wynika, że z roku na rok coraz więcej osób przekazuje 1 procent na działalność organizacji pożytku publicznego – mówi Agata Chrul z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Gdańsku. – W 2019 roku aż o 12 procent wzrosła liczba podatników wspierających OPP. To rekordowy wzrost odkąd istnieje możliwość przekazania części podatku, czyli od 2013 r. – dodaje Chrul.

Izba Administracji Skarbowej poinformowała również, że do tej pory Pomorzanie wsparli organizacje pożytku publicznego kwotą 259 692 504,21 zł. Tylko w 2019 r. z jednego proc. podatku mieszkańców Pomorza na rzecz OPP przekazane zostało ponad 57 tysięcy złotych. 

 

Jak przekazać 1 procent?

Wypełniając roczne zeznanie podatkowe (PIT), wystarczy w odpowiedniej rubryce wpisać numer Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wybranej organizacji pożytku publicznego. Kwotę  obliczoną jako 1 procent podatku należnego program do wypełniania PIT wyliczy nam sam. Urząd skarbowy przekazuje pieniądze na rachunek wskazanej przez nas organizacji. W ten sposób pomagamy potrzebującym bez robienia przelewów i wypełniania dodatkowych dokumentów – niezbędnymi formalnościami zajmie się fiskus. 

 

Zobacz:

Organizacje pożytku publicznego uprawnione do 1 proc. podatku za 2019 rok. 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.