Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/04/welding-g3a6ccb9d4_1920.jpg To będzie olimpiada młodych fachowców. Trwają zgłoszenia do EuroSkills Gdańsk 2023

To będzie olimpiada młodych fachowców. Trwają zgłoszenia do EuroSkills Gdańsk 2023

Fot. pixabay.com
04.05.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
04.05.2023

Można już rejestrować się na konkurs EuroSkills Gdańsk 2023. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi setki młodych profesjonalistów z krajów całej Europy. Rywalizują oni o bycie najlepszym w Europie w wybranej przez siebie umiejętności. A konkursowych konkurencji będzie aż 45.

Turniej odbędzie się od 5 do 9 września 2023 r. na terenie stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk oraz Amber Expo.

Tu będą najlepsi

EuroSkills Gdańsk 2023 to ósma edycja odbywającego się co dwa lata konkursu EuroSkills – największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności. W konkursie stają setki młodych profesjonalistów z całej Europy. Rywalizują o tytuł najlepszego na całym kontynencie fachowca w wybranej dziedzinie.

– EuroSkills to wyjątkowe wydarzenie. Można powiedzieć, że to taka zawodowa olimpiada dla młodych fachowców. Serdecznie zapraszam do udziału w zawodach wszystkie pomorskie szkoły zawodowe i branżowe – zaprasza Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu UMWP.

Ale EuroSkills Gdańsk 2023 to nie tylko wydarzenie dla uczniów szkół zawodowych i branżowych. Widzowie również będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w specjalnej strefie „Try-a-Skill”.

– Kto wie, może to właśnie dzięki temu, uda się zachęcić młodych ludzi do rozwinięcia swojej pasji i wyboru przyszłego zawodu – dodaje.

A jakie dyscypliny znajdziemy w olimpijskim programie?

Kilkadziesiąt konkurencji

Uczestnicy będą mogli zmierzyć się w 45 konkurencjach z wielu dziedzin. Będą to np. konkurencje z branży budowlanej, takie jak meblarstwo czy chłodnictwo i klimatyzacja. Młodzi profesjonaliści zmierzą się również w frezowaniu CNC, cukiernictwie, mechanice samochodowej oraz florystyce. Słowem, każdy znajdzie coś dla siebie. Jak szacują organizatorzy do Gdańska przyjedzie ponad 600 zawodników z 32 krajów Europy. Zmagania oceniać będzie 500 ekspertów. Można powiedzieć, że EuroSkills będzie jak olimpiada fachowców. Ceremonia otwarcia odbędzie się na stadionie, na którym będzie parada wszystkich narodowych drużyn.

Czas na rejestrację

Polska do tej pory brała udział w EuroSkills Budapeszt 2018 (medal doskonałości dla Polski w konkurencji gotowanie), WorldSkills Kazań 2019 (srebrny medal dla Polski w konkurencji gotowanie) oraz EuroSkills Graz 2021, gdzie biało-czerwona drużyna wywalczyła aż 3 brązowe medale, w konkurencji: florystyka, gotowanie i spawalnictwo.

– Ile medali zdobędziemy w Gdańsku? To okaże się we wrześniu 2023 r. Mam nadzieję, że wśród najlepszych znajdą się również uczniowie z Pomorza – mówi Krawiec.

Rejestracja uczestników już ruszyła. Formularz znajduje się na stronie EuroSkills Gdańsk 2023.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.