Powiat tczewski położony jest w północnej części województwa pomorskiego nad Wisłą, na skraju Żuław Wiślanych, w odległości około 50 km od Gdańska. Powiat tczewski usytuowany jest przy głównym szlaku komunikacyjnym, tj. na skrzyżowaniu dwóch głównych dróg międzynarodowych łączących Trójmiasto z południem kraju oraz część północno-wschodnią z północno-zachodnią. Miasto Tczew jest ważnym węzłem komunikacyjnym, ponieważ znajduje się tutaj jedna z największych w kraju stacji rozrządowych.

Geograficznie obszar powiatu rozciąga się pomiędzy lewym brzegiem Doliny Dolnej Wisły a krawędzią wysoczyzny morenowej Pojezierza Starogardzkiego. Jego północna część obejmuje niewielki fragment Żuław Wiślanych, natomiast południowe krańce powiatu wyznaczają kompleksy leśne znajdujące się w okolicach Swarożyna i Opalenia.

Ziemia Tczewska, będąca częścią regionu Kociewia, szczyci się wieloma walorami przyrodniczymi, pięknymi i różnorodnymi krajobrazami, bogatą przeszłością historyczną. Powiat tczewski położony jest w dolinie dolnej Wisły, wzdłuż jej lewego brzegu. Od zachodu granicę stanowi krawędź wysoczyzny morenowej Pojezierza Starogardzkiego, a krańce południowe powiatu zamyka piękna Wierzyca uchodząca do królowej polskich rzek w okolicy Gniewa.

Wyjątkową atrakcję, ze względu na rzeźbę terenu, roślinność i ptactwo, stanowią malownicze skarpy wiślane wzdłuż Niziny Opaleńskiej i Walichnowskiej, a także rezerwaty przyrody Wiosło duże i małe, chroniące unikatową roślinność głębokich parowów, rozcinających skraj wysoczyzny nadwiślańskiej.

Lasy i jeziora położone wśród wysoczyzn południowo-wschodniej części Pojezierza Kaszubskiego stanowią również atrakcję dla wędkarzy i myśliwych. Natomiast zwolenników turystyki pieszej usatysfakcjonują wędrówki przez najbardziej interesujące zakątki powiatu, gdzie biegnie szlak turystyczny wiodący z Tczewa przez Rokitki i Swarożyn do Starogardu Gdańskiego.

Jednym z najpiękniejszych miast powiatu tczewskiego jest bez wątpienia Gniew, który nie od dziś zwany jest Kazimierzem Północy. Zawdzięcza to malowniczej lokalizacji, pięknie zachowanym i odrestaurowanym średniowiecznym zabytkom, wśród których prym wiedzie górujący nad miastem i tętniący życiem zamek krzyżacki. Odbudowany w ciągu czterech lat przyciąga dziś turystów z całej Europy i Stanów Zjednoczonych. Co roku w okresie letnim można w Gniewie uczestniczyć w imprezach organizowanych przez Zamek w Gniewie i Bractwo Rycerskie Zamku Gniewskiego. Poza sezonem turystycznym na zamku organizuje się sympozja naukowe i spotkania okazjonalne. Do rejestru zabytków wpisany został także cały układ urbanistyczny miasta w obrębie murów obronnych, zachowany jako relikt czasu lokacyjnego. Ponadto na uwagę zasługują: kamienice mieszczańskie wokół rynku, kamienice plebejskie, kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja, zabudowa Wzgórza Zamkowego (zamek pokrzyżacki, pałac Marysieńki, budynek bramny, pałacyk myśliwski, mury zamkowe).

<img alt="Zespół parkowo-dworski w Lipie Górnej" data-cke-saved-src="/documents/39036/353261/Zesp%C3%B3%C5%82+parkowo-dworski+w+Lipiej+G%C3%B3rze/f38d5c0a-1f91-442b-9f1f-d8098c5be702?t=1426151255000" src="/documents/39036/353261/Zesp%C3%B3%C5%82+parkowo-dworski+w+Lipiej+G%C3%B3rze/f38d5c0a-1f91-442b-9f1f-d8098c5be702?t=1426151255000" width:="" 385px;="" height:="" 236px;"="">

Zespół parkowo-dworski w Lipiej Górze

Zabytki, które warto zobaczyć:

  • gotycka katedra pocysterska w Pelplinie z kompleksem gmachów seminaryjnych i przebogatą biblioteką, szczycącą się posiadaniem skarbu w postaci unikatowego egzemplarza Biblii Gutenberga,
  • kościół farny pod wezwaniem Bożego Ciała w Pelplinie,
  • muzeum diecezjalne i jego skarbiec w Pelplinie,
  • XIX-wieczny pałac Biskupi w Pelplinie,
  • kościół i Sanktuarium Maryjne w Piasecznie, wybudowane w 1348 r. i rozbudowane w XVIII w., z cudowną figurą czczoną od 1380 r.,
  • sanktuarium św. Wojciecha w Gorzędzieju (gmina Subkowy) – w późnogotyckim kościele zgromadzono liczne skarby malarstwa i rzeźby sakralne,
  • obiekty XIX-wiecznej techniki – zabytkowe przepompownie wód wraz z zespołem śluz wałowych we wsi Rajkowy.

Podstawowe dane

Powiat: tczewski
Gmina: Tczew
powiat tczewski - herb
Nazwa: Starostwo Powiatowe
Ulica: Dąbrowskiego 18
Miejscowość: 83-110 Tczew
Telefon: 58 531 30 60
Faks: 58 531 29 26
Strona WWW http://powiat.tczew.pl
Strona BIP http://bip.powiat.tczew.pl
Adres e-mail starostwo@powiat.tczew.pl
Starosta tczewski: Tadeusz Dzwonkowski
Powierzchnia: 697 km²
Ludność: 115 975

Wykaz gmin w powiecie:

Mapa dojazdu