Gmina położona jest w powiecie nowodworskim, na obszarze Żuław Wiślanych przy drodze wojewódzkiej nr 501. Miejscowość jest siedzibą gminy Sztutowo. Pomiędzy Sztutowem a Kątami Rybackimi znajduje się rezerwat kormoranów czarnych. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w granicach administracyjnych województwa elbląskiego. Pierwsze wzmianki o Sztutowie pojawiły się w 1432 r.

Po I rozbiorze Polski Sztutowo zostało zaanektowane przez Prusy. W latach 1773-1918 Sztutowo podlegało administracji pruskiej, a w 1919 r. znalazło się na terenie Wolnego Miasta Gdańska. 1 września 1939 zostało włączone do III Rzeszy.

Fot. Muzeum Stutthof

Nadmorska gmina Sztutowo położona jest we wschodniej części województwa pomorskiego. W całości znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana oraz w jego otulinie, stanowiącej północny skraj Żuław Wiślanych. Granice gminy w dużej części wytyczyła sama natura. Od północy stanowi ją Bałtyk, od wschodu Zatoka Wiślana, od południa rzeka Szkarpawa, a od południowego zachodu rzeka Wisła Królewiecka. Teren gminy został ukształtowany przez naniesione przez prądy morskie i Wisłę piasek i muł. W ten sposób powstał obecny kształt Mierzei Wiślanej i Żuław. Obszar gminy obejmuje 10 749 ha, z czego prawie 2/3 zajmują wody i lasy. Gmina Sztutowo umiejscowiona jest w pobliżu drogi krajowej Nr 7 łączącej Trójmiasto z Warszawą. Położenie u nasady Mierzei Wiślanej umożliwia dogodną lokalizację dla działalności gospodarczej/ a zarazem połączenia transportowe z Trójmiastem, Elblągiem oraz Nowym Dworem Gdańskim. Gmina Sztutowo wyróżnia się bogatymi walorami przyrodniczo-krajobrazowymi oraz bioklimatycznymi, korzystnymi dla rozwoju turystyki uzdrowiskowej w części mierzejowej gminy. W Sztutowie i Kątach Rybackich znajdują się czyste i szerokie plaże morskie, las nadmorski z przewagą sosnowego drzewostanu, obfitość wód, malownicze przystanie rybackie w Kątach Rybackich, a także największy rezerwat kormoranów w Polsce. Odwiedzającym gminę turystom oferowane są różne formy wypoczynku i rekreacji w tym: wodna, przy wykorzystaniu sprzętu pływającego na Zatoce Wiślanej w Kątach Rybackich i na Wiśle Królewieckiej w Sztutowie, plażowa, w formie gier zespołowych (piłka plażowa siatkowa i nożna) na plaży morskiej w Sztutowie i Kątach Rybackich, konna, w ośrodku jazdy konnej w Sztutowie. Atrakcją dla turystów zwiedzających gminę będą zapewne muzea. Na terenie byłego obozu koncentracyjnego Stutthof znajduje się międzynarodowe miejsce pamięci ofiar hitleryzmu – Muzeum Stutthof. W Kątach Rybackich mieści się Muzeum Zalewu Wiślanego będące filią Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsk. Występują tu liczne budowle hydrotechniczne, jak most zwodzony w Sztutowie, stacje pomp w Kobylej Kępie, Grochowie oraz port i przystań rybacka w Kątach Rybackich.

Pielgrzymka podczas Dni Rybaka

Dni rybaka
Fot. Urząd Gminy Sztutowo

Zabytki, które warto zobaczyć:

  • kościół parafialny pw. św. Wojciecha w Sztutowie z pocz. XX w.,
  • most zwodzony na Wiśle Królewieckiej w Sztutowie z 1934 r.,
  • budynki mieszkalne z XIX w. w Sztutowie i Łaszce.

Podstawowe dane

Powiat: nowodworski
Gmina: Sztutowo
Sztutowo - herb
Nazwa: Urząd Gminy
Ulica: Gdańska 55
Miejscowość: 82-110 Sztutowo
Telefon: 55 247 81 51
Faks: 55 247 83 96
Strona WWW http://sztutowo.pl
Strona BIP http://bip_sztutowo.bipgmina.pl
Adres e-mail info@sztutowo.ug.gov.pl
Wójt: Stanisław Kochanowski
Powierzchnia: 107 km2
Ludność: 3 710

Wykaz miejscowości w gminie:
Sztutowo, Kąty Rybackie, Kobyla Kępa, Łaszka, Grochowo Trzecie, Groszkowo, Płonina.

Mapa dojazdu