Stypendia twórcze pomorskich artystów


Wiktor Gabor – Nieoblicza

Wokalista zespołu ⅚ (pięć szóstych) – grupy studentów i absolwentów Akademii Muzycznej w Gdańsku, śpiewających a cappella utwory pop, jazz i funk.

Tomasz Olszewski – Łatwa miłość

Autor, kompozytor, wykonawca i bard. Debiutował na początku lat 80. XX wieku. Koncertował w miejscach niezależnych od władz i często zmagał się z cenzurą, ale także występował na festiwalach piosenki studenckiej, autorskiej i poetyckiej, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

Piotr Szwabe vel Pisz – Dobro

Artysta malarz, poeta, streetartowiec, jeden z najważniejszych muralistów w Polsce. Jego prace można podziwiać na wielu murach i blokach w Gdańsku.

Natalia Zacharek – Kociewskie demony ludowe

Badaczka kultury. Jej zainteresowania zawodowe skupiają się wokół definiowania zwierząt w kulturze tradycyjnej, współczesnej oraz w religiach, a także sposobów adaptacji treści etnograficznych wybranych regionów na gruncie teatru.

Marek Wróbel – Malarstwo. Jubileusz 35-lecia pracy twórczej

Artysta malarz. Tworzy w nurcie abstrakcyjnego ekspresjonizmu, czerpiąc inspiracje z natury. Jego prace wyróżniają się wyrazistymi barwami i śmiałymi zestawieniami kolorystycznymi.

Jerzy Fryckowski – Treny. Listy od matki

Poeta i krytyk literacki. Zajmuje się teatrem i twórczością satyryczną. Wydał dwadzieścia tomików poetyckich i trzy antologie, w tym pierwszą w Polsce antologię wierszy o ojcu. Laureat wielu prestiżowych konkursów literackich.

Jan Niżnikiewicz – Oczy bestii

Neurolog, autor kilku powieści, w których dzięki obszernej wiedzy na temat religii, mitów, tajnych informacji, metafizyki i zjawisk paranormalnych, wprowadza czytelnika w tajemnicze spiskowe teorie dotyczące naszej cywilizacji. Jego książki niewątpliwie wywołują ferment intelektualny i prowokują do refleksji.

Anna i Adam Witkowscy – Exist

Duet w życiu artystycznym i prywatnym: Anna - artystka wizualna, grafik, okazjonalna kuratorka, Adam – malarz, twórca instalacji i filmów wideo, muzyk występujący m.in. w duecie Nagrobki.

Anna Brałkowska TO-EN – Butoh Mon Amour

TO-EN oznacza po japońsku „ziemia-ogród", „ogród ziemski" i jest imieniem artystycznym tancerki. Artystka rozwija unikalny styl tańca butoh, oparty na metodzie SU-EN wywodzącej się z nauk legendarnej Yoko Ashikawy i Metody Hijikaty, rozwijanych w Japonii w latach 1988-1994, a następnie przekształconych w Metodę Tomoe Shizune i Hakutobo.

Aleksander Knitter – Wyjątkowi sportowcy

Fotoreporter – obecnie freelancer, autor reportaży fotograficznych i dokumentalista projektów. Nagrodzony m.in. Grand Prix National Geographic, finalista Grand Press Photo oraz Gdańsk Press Photo.

Agnieszka Wołodźko – W moim imieniu, w ich imieniu

Artystka, kuratorka i badaczka kultury. W swojej twórczości zajmuje się sztuką w przestrzeni publicznej, sztuką zaangażowaną, fotografią, instalacją, ceramiką, pracami dźwiękowymi i akcjami.

Bożena Duda-Ehling – Magia średniowiecznych Chojnic

Malarka tworząca obrazy, które nawiązują do kultury i historii Chojnic. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. Wielokrotnie brała udział w aukcjach charytatywnych.

Jakub Klemensiewicz – Cassubia

Pochodzący z Jastarni improwizator, kompozytor, aranżer, klarnecista i saksofonista. Założyciel zespołu jazz-fusion Mapa Kota, z którym koncertował wielokrotnie na terenie Pomorza.

Maciej Zakrzewski – Time to Time

Koncertujący organista, kompozytor, improwizator oraz bloger. Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka. Wykładowca gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wiceprezes Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane.

Katarzyna Kadłubowska – Minimal Blood. Tradycyjne pieśni o kobietach i krwi

Perkusistka, wibrafonistka i performerka. Barwna osobowość artystyczna, balansująca między sztukami performatywnymi, konceptualizmem, minimalizmem, muzyką współczesną, elektroniczną i eksperymentalną

Maja Miro-Wiśniewska – Minimal Blood. Tradycyjne pieśni o kobietach i krwi

Flecistka specjalizująca się w instrumentach historycznych, improwizatorka i kompozytorka. Autorka projektów intermedialnych, łączących brzmienie dawnych fletów z dźwiękami elektronicznymi.

Szymon Chyliński – Piaśnicki Lament

Muzyk, kompozytor, aranżer, instrumentalista i pedagog. Wieloletni członek Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis. Założyciel zespołu folkowego Folk Acoustic.

Zbigniew Gach – Gach plays Bach

Organista, pedagog oraz menedżer kultury. Jako solista i kameralista występował m.in. w Niemczech, Czechach i Włoszech.

Paweł Nowicki – 3City Ensemble „Przypływy”

Artysta, muzyk, znany między innymi z gry w takich zespołach, jak Kwartludium, Kwadrofonik i goście, Pink Freud, Mitch and Mitch, Kobiety czy wieloletniej współpracy z festiwalem Warszawska Jesień.

Małgorzata Znarowska – LowBow

Wiolonczelistka, solistka i kameralistka. Brała udział w licznych festiwalach, koncertach i przedstawieniach, wykonując różnorodny repertuar – od renesansu po współczesną muzykę rozrywkową i jazz.

Maciej Sadowski – LowBow

Kontrabasista, kompozytor oraz muzyk sesyjny płynnie poruszający się we wszystkich gatunkach muzycznych, w szczególności w muzyce jazzowej. Jest silnie związany z trójmiejską sceną jazzową oraz bierze czynny udział w zarówno polskich, jak i zagranicznych przedsięwzięciach muzycznych.

Jarosław „Max“ Szwoch – Movement for the future

Artysta multimedialny, grafik, malarz, animator kultury, montażysta filmowy, fotograf, a także twórca teledysków i video art. Jego prace wystawiane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

Andrzej Mozol – Odlot bocianów – opowieść z czasoprzestrzeni

Artysta plastyk. W swoim dorobku ma między innymi projektowanie architektoniczne, plastykę reklamową i grafikę cyfrową.

Tomasz „Lipi” Lipski – Prymityw

Poeta, muzyk i animator kultury. Członek zespołu Ikenga Drummers oraz współzałożyciel zespołu Lipi & Czemuś.

Sławomir Grabowy – 45 lat pracy, czyli autoportret albo list starego do młodego. Grafika i malarstwo

Artysta plastyk – uprawia grafikę warsztatową, rysunek i malarstwo. Wielokrotny laureat Pomorskiej Grafiki Roku oraz zdobywca innych nagród i wyróżnień na konkursach i przeglądach graficznych.

Małgorzata Żerwe – Pocztówki z cmentarza / Postcards from cemetery

Artystka wizualna i dźwiękowa. Autorka reportaży i słuchowisk radiowych oraz tekstów o sztuce, moderatorka spotkań i dyskusji, kuratorka wystaw.

Jarosław Janiszewski – TAG

Wokalista, kompozytor, autor tekstów, showman, konferansjer. Dziennikarz radiowy i felietonista z absurdalnym poczuciem humoru. Lider trójmiejskiego zespołu Bielizna.

Iwona Partyka – Pan Odutek i inne opowiadania

Recenzentka książkowa, autorka opowiadań, powieści, felietonów i artykułów z dziedziny literatury i filozofii.

Aleksandra Skorupa – Tlen

Teatrolożka, dramaturżka i reżyserka spektakli teatralnych.

Małgorzata Walentynowicz – Oko i Ucho. Narcyz i Echo

Pianistka i performerka. Na stałe współpracuje z Ensemble Garage z Kolonii, a gościnnie z New European Ensemble z Hagi i grupą OperaLab z Berlina.

Dorota Walentynowicz – Oko i Ucho. Narcyz i Echo

Artystka wizualna, pracuje w obszarze fotografii, nowych mediów, instalacji i performansu. Członkini międzynarodowego kolektywu artystycznego dienstag abend oraz kolektywu kuratorskiego pisze/mówi/robi.

Waldemar Chyliński – Stało się życie

Autor tekstów piosenek, bard i poeta. Silnie związany ze środowiskiem poezji śpiewanej i piosenki turystycznej. Laureat wielu nagród na festiwalach piosenki – od studenckiego Krakowa po Opole.

Piotr Wyszomirski – Oczyszczony

Krytyk kultury, recenzent teatralny, filmowy i muzyczny, felietonista. Scenarzysta i reżyser filmów krótkometrażowych, spektakli teatralnych i widowisk muzycznych. Pomysłodawca i autor koncepcji programowej Kongresu Kultury Pomorskiej.

William Malcolm (Nightrun87) – A Night At The Radio

Amerykańsko-brytyjski wokalista i kompozytor mieszkający w Polsce. Znany jako Nightrun87 i współtwórca elektronicznego projektu Vacos Malcolm.

Andrzej Kasperek – Żuławy w literaturze polskiej

Nauczyciel, pisarz, badacz literatury, doktor nauk humanistycznych. Nominowany do finału Nagrody Literackiej Gdynia 2011 za książkę „Back in the DDR i inne opowiadania" (2010).

Andrzej Kasperek – Opowieści muzeum żuławskiego

Nauczyciel, pisarz, badacz literatury, doktor nauk humanistycznych. Nominowany do finału Nagrody Literackiej Gdynia 2011 za książkę „Back in the DDR i inne opowiadania" (2010).

Marta Flisykowska – Równoległa rzeczywistość / Parallel reality

Doktor habilitowana, artystka i wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wykorzystuje swoją fascynację kosmosem i futurologią w projektach, wystawach i publikacjach. Jej prace były wystawiane na najważniejszych międzynarodowych targach i festiwalach.

Marek „Rogulus” Rogulski – Rekurancje

Artysta multimedialny, rzeźbiarz, malarz, performer, twórca video i fotografii, muzyk, teoretyk sztuki.

Maciej Rauch – Projekt Tolerancja: AlienBoy & Homofobia

Malarz, grafik, twórca instalacji, obiektów przestrzennych, animacji, videoclipów oraz muzyki eksperymentalnej. Tworzy w nurcie realizmu magicznego.

Beata Staszyńska-Hansen – Epitafium dla Piotra S.

Reżyserka i producentka. Razem z mężem Onno Hansen-Staszyńskim tworzą polsko-holenderską parę filmowców. Zaangażowana społecznie, pracuje z grupami zagrożonymi wykluczeniem. Współautorka książek edukacyjnych dla dorosłych dotyczących spraw społecznych, edukacji medialnej oraz obecności online.

Jarosław Figura – Epitafium dla Piotra S.

Alternatywny kompozytor, gitarzysta i instrumentalista. Współzałożyciel zespołu Bielizna, z którym rozpoczął działalność artystyczną w połowie lat 80. XX wieku. Występował na najważniejszych polskich festiwalach muzycznych: Jarocin, Off Festiwal, Poza Kontrolą oraz na niezliczonych koncertach w całym kraju.

Irena Brzeska – Kania drewniany ptak

Artystka ludowa. Jej prace nawiązują zarówno do codzienności, relacji z drugim człowiekiem, jak i do świata baśni, legend i snów.

Paweł Zagańczyk – Globulus

Wirtuoz akordeonu zajmujący się muzyką improwizowaną, nowymi kompozycjami oraz eksperymentami muzycznymi. Wykładowca akademicki kształcący kolejne generacje młodych artystów.

Katarzyna Swinarska – Czarna Sukienka

Artystka zajmująca się malarstwem, realizacją prac wideo oraz instalacjami multimedialnymi.

Anna Miler – Stoczniowe archiwum cyfrowe

Animatorka kultury, aktywistka i przewodniczka po terenach postoczniowych, badająca historię kobiet związanych ze Stocznią Gdańską.

Michał Piotrowski (eMPi) – Drobnostki

Poeta i muzyk. Autor kilku książek poetyckich.

Helena Leman – W każdym końcu jest początek. Lutry na Kaszubach

Nauczycielka historii, dziennikarka, autorka reportaży i felietonów przekonana o tym, że w spotkaniu z drugim człowiekiem można odnaleźć „mikrocząstkę Absolutu, Dobra, które mamy szansę dotknąć".

Aleksandra Majdzińska – Morkut i inne opowiadania

Pisarka, scenarzystka, tłumaczka, a także wieloletni nauczyciel polonijny na Wschodzie.

Wojciech Staroniewicz – North Park

Saksofonista, kompozytor, jazzman. Koncertował już prawie we wszystkich krajach europejskich, a nawet w dalekim Szanghaju. Grał na głównych scenach festiwali jazzowych, m.in. Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Warsaw Summer Jazz Days, Gdynia Summer Jazz Days czy Bielska Zadymka Jazzowa.