Przejdź do komentarzy

Aktualności

Zdrowie

Rysunki i kolaże Alexa Urso. Europa w obliczu ruchów skrajnie prawicowych na wystawie w Ustce

Hotel Europa
Hotel Europa. Fot. materiał prasowy organizatora

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na otwarcie wystawę prac włoskiego artysty rezydenta Alexa Urso „Grand Hotel Europa", która odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Wernisaż 23 maja 2019 r. Ekspozycję można oglądać do 30 maja. Wstęp jest wolny.

 

Artysta uczestniczy w rezydencji w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Ustce dzięki wsparciu Fondazione Paolina Brugnatelli z Mediolanu.
 

Nacjonalizm i problemy z uchodźcami

W ostatnich latach artysta obserwuje w Europie wzrost ruchów skrajnie prawicowych. W wielu krajach partie konserwatywne i nacjonalistyczne zyskały znaczące poparcie elektoratów. Projekt „Grand Hotel Europa" zachęca do refleksji nad tymi zjawiskami.
Wystawa obejmuje rysunki i kolaże Alexa Urso, które stworzył podczas miesięcznej rezydencji artysty w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Ustce. Prezentowane cykle prac skupiają się na problemach wynikających z narastających nastrojów nacjonalistycznych, zwłaszcza na kryzysie uchodźczym, ukazując je z różnych perspektyw.

„Grand Hotel Europa" jest projektem rozwojowym. Jego pierwsza część została zainaugurowana w Serbii podczas rezydencji artystycznych w ramach programu BAIR/Center424 w Belgradzie.


O artyście

Alex Urso (urodził się w 1987 r.) – włoski artysta multidyscyplinarny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych Brera w Mediolanie. Zajmuje się głównie sztuką kolażu, asamblażu i instalacji przestrzennej. Jego prace były wystawiane w wielu publicznych i prywatnych instytucjach artystycznych, w tym: Estorick Collection (Londyn), Casa Testori (Mediolan), Zachęta Projekt Room (Warszawa), BWA Katowice, Monopol Gallery (Warszawa), Instytut Włoskiej Kultury Krakowa, Galeria Entropia (Wrocław). Oprócz pracy twórczej, Urso zajmuje się też projektami kuratorskimi i publicystyką. W 2017 r. był współkuratorem Biennale de La Biche. Od 2015 r. współtworzy włoskie czasopismo „Artribune".

„Grand Hotel Europa" (part two) – Alex Urso – wystawa w ramach rezydencji artystycznej

  • 23 maja 2019 r., godz. 17.00 – wernisaż
  • wystawę można ogładą do 30 maja
  • Centrum Aktywności Twórczej
  • ul. Zaruskiego 1a
  • Ustka
  • wstęp – wolny

Zobacz: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

view szablon artykułu

Kultura

Patronat marszałka województwa

Kalendarium Pomorskie

Kalendarz wydarzeń
Usuń filtry X


Używamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Akceptuj