Przejdź do komentarzy

Aktualności

Samorząd i środowisko

Rejsy, tańce, szanty i… książka. Co będzie się działo podczas Tygodnia Zawiszy Czarnego?

Zawisza Czarny
Fot. Tadeusz Lademann

Wodowanie książki Miry Urbaniak, rejsy po Zatoce Gdańskiej oraz koncerty i zabawa taneczna na pokładzie żaglowca. To tylko niektóre atrakcje zaplanowane na Tydzień Zawiszy Czarnego. Od 18 do 26 maja na miłośników tematyki morskiej czekają atrakcje, w których głównym bohaterem będzie flagowy żaglowiec ZHP.

 

Tydzień Zawiszy Czarnego to cykl wydarzeń zorganizowanych przez Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerstwa Polskiego w Gdyni. 

 

20 lat minęło 

– W tym roku postanowiliśmy wcześniej przez nas organizowane wydarzenia zebrać i skomasować jako Tydzień Zawiszy Czarnego – tłumaczy Rafał Klepacz, prezes Fundacji Centrum Wychowania Morskiego ZHP. – Chcemy w ten sposób uczcić dwudziestolecie opłynięcia Hornu przez nasz żaglowiec oraz udziału w rejsie pokoju. Była to skautowska inicjatywa, w ramach której po Morzu Śródziemnym pływali ze sobą w jednej załodze przedstawiciele zwaśnionych narodów – Palestyńczycy i Żydzi, Serbowie i Bośniacy oraz Turkowie i Grecy cypryjscy. Przede wszystkim jednak chcemy, żeby Zawisza Czarny zaistniał w świadomości gdynian, bo najczęściej nie ma go przy nabrzeżu, cały czas pływa. Teraz będzie świetna okazja, żeby lepiej go poznać i zwiedzić – zachęca do udziału w imprezach Klepacz.

 

Szanty i książka

Tydzień Zawiszy Czarnego rozpocznie się w sobotę 18 maja o godz. 16.00 wodowaniem książki „Za sterem. Od krawcowej do kaphornowca" Miry Urbaniak. Jedna z najsłynniejszych dziennikarek podejmujących tematykę morską zawarła w niej najlepsze teksty z 45 lat kariery zawodowej. – Na pokładzie żaglowca odbędzie się mini koncert szantowy, a w kubryku pokażę prezentację „Niepodległa i morska według historii rodzin Wądołowskich i Urbaniaków" – zapowiada Mira Urbaniak. – To historia mojej rodziny wpleciona w początki odzyskania przez Polskę niepodległości – dodaje Urbaniak.

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów w sobotę, 18 maja jacht zostanie udostępniony do zwiedzania. Pomoże w tym specjalna gra, której uczestnicy będą krok po kroku poznawać kolejne części żaglowca. W niedzielę 19 maja Zawisza Czarny wypłynie na Bałtyk w dwugodzinne rejsy. Zapisy prowadzone są za pośrednictwem strony CWM ZHP.

 

Tańce i koncerty

Kolejny weekend przyniesie następne emocje. W piątek, 24 maja na pokładzie żaglowca odbędą się koncerty Melany i Sestry. Są to dwa zespoły wykonujące tradycyjną muzykę z różnych zakątków świata. Początek o godz. 18. W sobotę, 25 maja o godz. 19.00, na jachcie odbędzie się potańcówka swingowa zorganizowana przez Swing Revolution Trójmiasto. Obchody zamknie w niedzielę, 26 maja o godz. 19.00 uświetni koncert wyjątkowego Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny".

Tydzień Zawiszy Czarnego odbywa się pod patronatem honorowym Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Patronem medialnym wydarzeń jest portal Żeglarski.info.

view szablon artykułu

Patronat marszałka województwa

Kalendarium Pomorskie

Kalendarz wydarzeń
Usuń filtry X


Używamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Akceptuj