Przejdź do komentarzy

W związku z zagrożeniem koronawirusem i przejściem części pracowników na system pracy zdalnej rekomendujemy rezygnację z wizyt  w urzędzie i kontakt z nami za pomocą środków elektronicznych: e-mail, e-puap. 

Aktualności

Zdrowie

Poznaj sekrety polskiej muzyki ludowej. Interaktywna wystawa zabierze zwiedzających w świat dźwięków

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (lata 60. XX w.)
Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (lata 60. XX w.). Autor: Piotr Gan. Fot. ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie

Instalacje dźwiękowe, zabytkowe instrumenty oraz archiwalne nagrania składać się będą na interaktywną wystawę stworzoną w Spichlerzu Opackim w Gdańsku-Oliwie. Jej wernisaż zorganizowany zostanie w piątek, 17 maja 2019 r. Wystawie towarzyszyć będzie specjalny program edukacyjny oraz liczne koncerty muzyki ludowej i współczesnej.

 

 „Dźwięki pierwotne" to pierwsza wystawa w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, która wykorzysta przestrzeń całego budynku, a także ogródek przymuzealny. Na potrzeby ekspozycji powstaną oryginalne instalacje dźwiękowe, wypożyczone zostaną wyjątkowe eksponaty i zabytkowe, często już nieznane instrumenty muzyczne. Natomiast przygotowany soundtrack wystawy stałej wzbogaci ekspozycję o muzyczną opowieść o nieistniejącym już świecie.

Do zespołu realizującego ten projekt zostali zaproszeni naukowcy, muzycy oraz artyści współcześni. Wszystko po to, by stworzyć interaktywną, atrakcyjną wizualnie i odbieraną wieloma zmysłami wystawę, która pozwoli wejść w sferę dźwięków i poznać sekrety polskiej muzyki ludowej.

 

Dźwięki w naturze i kulturze

Wystawa przybliży fenomen dźwięku w kulturze. Temat ten został ukazany na trzech poziomach: dźwięków naturalnych wyrastającej z dźwięków pierwotnych, muzyki ludowej oraz wtórnego zainteresowania muzyką tradycyjną i jej przetwarzaniu przez współczesnych artystów.

Pierwszy poziom jest poświęcony naśladowaniu dźwięków natury, naturalnym instrumentom (patyki, kamienie, źdźbła traw), dźwiękom pracy ludzkiej, sygnałom oraz dźwiękom magicznym. To wokół tej problematyki – dźwięków pierwotnych – jest osnuta koncepcja wystawy.

Drugi, najobszerniejszy poziom wystawy, dotyczy szeroko rozumianej polskiej muzyki ludowej, która wyrasta z dźwięków pierwotnych. Celem jest uchwycenie dźwięków dawnej wsi, zdefiniowanie polskiej muzyki ludowej, ukazanie jej charakterystycznych elementów (w zależności od regionu i grup etnicznych), w tym bogactwa instrumentów muzycznych, wreszcie – twórców i muzyków. Zwiedzający będą też mogli się zapoznać z historią badań nad dźwiękiem, nagrań terenowych czy archiwaliami.

Trzeci poziom tematyczny stanowić będzie próbę ukazania wpływu muzyki ludowej na kompozytorów klasycznych i popularnych oraz współczesnych artystów audiowizualnych, jak również pokazania podobieństwa między muzyką wsi a jazzem i bluesem.

 

 „Dźwięki pierwotne"

  • wernisaż: 17 maja 2019 r., piątek, godz. 19.00
  • wystawa czynna: 18 maja – 31 grudnia 2019 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)
  • ul. Cystersów 19
  • Gdańsk-Oliwa

 

Wystawie towarzyszyć będzie książka dla dzieci „Brzdęk. Jak złapać dźwięk" autorstwa Pawła i Piotra Sitkiewiczów z ilustracjami Agaty Królak.

Dodatkowo, zorganizowane zostaną sympozja popularnonaukowe, wykłady, spotkania oraz prelekcje. Projekt wzbogaci też specjalnie przygotowany program edukacyjny, dostosowany do odbiorców w różnym wieku, adresowany zarówno do grup zorganizowanych, jak i rodzin, seniorów, młodzieży i dzieci. Natomiast dzięki licznym koncertom przez cały czas trwania wystawy Oddział Etnografii będzie rozbrzmiewał muzyką ludową, klasyczną i współczesną.

 

Baner wystawy Dźwięki pierwotne

view szablon artykułu

Patronat marszałka województwa

Kalendarium Pomorskie

Kalendarz wydarzeń
Usuń filtry X


Używamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Akceptuj