Przejdź do komentarzy

Aktualności

Zdrowie

Można powąchać i posmakować jak w prawdziwym ogrodzie. Domowa apteka na wyciągniecie ręki w skansenie w Swołowie

Kolaż ogród Swołowo
Fot. źródło: https://www.muzeum.swolowo.pl

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza zaprasza do Zagrody nr 15, w której każdy poczuje się jak w prawdziwym ogrodzie. Wystawa Rezerwat obfituje w różne gatunki roślin, które mają właściwości lecznicze i są wykorzystywane w medycynie ludowej.

 

Wystawa powstała w ramach programu badawczo-dokumentacyjnego Uprawa roślin zielarskich i ich zastosowanie lecznicze na Pomorzu Środkowym realizowanego w latach 2018-2019. Kuratorem wystawy jest Mikołaj Radomski. Aranżację roślinną stworzyła Bożena Lewuszewska.

 

Medycyna sprzed lat wciąż leczy

Wystawa Rezerwat została zaaranżowana na wolnym powietrzu. Odwiedzających skansen wprowadza w świat ogródków działkowych i ich użytkowników. Na muzealnej działce można obejrzeć, powąchać i posmakować roślin, które pomorscy działkowcy zaliczają do leczniczych i które wykorzystują w formie nieprzetworzonej lub do sporządzania środków terapeutycznych. Domowe sposoby leczenia noszą ślady tradycyjnej medycyny ludowej. 
 

Czym są ROD-y?

Rodzinne ogrody działkowe w miastach to oazy zieleni i prawdziwe rezerwaty przyrody. Obfitują w setki gatunków roślin – kwiatów, drzew owocowych, krzewów i krzewinek, warzyw oraz roślin zielnych. Są wśród nich rośliny, które wykazują właściwości lecznicze i są wykorzystywane w lecznictwie domowym. 

 

Rezerwat – wystawa

  • muzealna działka udostępniona jest do zwiedzania w godzinach otwarcia
  • od wtorku do niedzieli  w godz. 10.00-18.00, bilety: normalny – 16zł, ulgowy – 10 zł
  • poniedziałek – bezpłatnie
  • Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
  • Swołowo 8

Zobacz: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

view szablon artykułu

Kultura

Patronat marszałka województwa

Kalendarium Pomorskie

Kalendarz wydarzeń
Usuń filtry X


Używamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Akceptuj