Przejdź do komentarzy

Aktualności

Zdrowie

Gdynia stolicą kultury z czterech stron świata. Globaltica to nie tylko muzyka

Krzikopa
Krzikopa. Fot. mat. prasowe zespołu

Festiwal Kultur Świata Globaltica to nie tylko muzyka, to również wystawy, warsztaty, spotkania filmowe i literackie oraz dyskusje poruszające społeczne i polityczne wątki. To również pokazywanie wielokulturowości, zaznajamianie z odmiennymi tradycjami i religiami. Na część wydarzeń wstęp jest bezpłatny.

 

Gdyński park Kolibki od 17 do 21 lipca 2019 r. opanują kultury świata w wielu odsłonach. W tym roku będziemy gościć artystów m.in. z Ghany, Egiptu, Turcji, Kolumbii, Serbii, Francji, Włoch i Korei Południowej.

 

Otwórz się na nieznane

Globaltica nie prezentuje tradycji w muzealnej formie. Podczas licznych spotkań można zobaczyć żywotność kulturowych inspiracji, odnaleźć obszary, gdzie kulturowe korzenie spotykają się ze współczesnością, docenić to, co jest osadzone w tradycji, a staje się pożądane we współczesnej kulturze. Muzycy przyjeżdżający na festiwal chronią tradycje od zapomnienia, w swojej twórczości sięgają z korzeni i prezentują je we współczesnej odsłonie. Festiwal wprowadza w świat odmiennych tradycji i religii i związanych z nimi nieznanych zwyczajów. Podczas poznawania jednocześnie poszukuje się własnej tożsamości. Niezwykła oprawa – w zabytkowym parku Kolibki, zielonej enklawie w środku Trójmiasta – można piknikować, słuchać starannie dobranych dźwięków i uczestniczyć w imprezach. Na scenie głównej i kameralnej zaplanowano koncerty, na łące na terenie festiwalu będzie można wziąć udział w panelach dyskusyjnych i spotkaniach autorskich, warsztatach z muzykami, pokazach filmowych.

 

Nie tylko muzyka

Organizatorzy festiwalu Globaltica przygotowali też wiele aktywności w strefie przeznaczonej dla dzieci. Najmłodsi będą mogli poznać różnorodne kultury, zwyczaje i tradycje poprzez interaktywne warsztaty, spotkania i spektakle teatralne.

Będzie też można wziąć udział w warsztatach wokalnych i nauki tańca. Kinomaniacy też znajdą coś dla siebie. Część wydarzeń dedykowana jest tym, którym bliskie są ekologia, alternatywne podejście do życia i podążanie wbrew utartym ścieżkom. Dla nich przygotowano warsztaty, kwizy i spotkania.

 

Polish Showcase Day at Globaltica

Festiwal i Instytut Adama Mickiewicza przygotowali nowy projekt – Polish Showcase Day at Globaltica. Zaproszono polskie zespoły folkowe, by zaprezentowały się we czwartek, 18 lipca na dwóch scenach festiwalowych. W showcase'ie biorą udział delegaci najważniejszych festiwali, targów oraz mediów poświęconych muzyce świata, m.in. WOMEX, Roskilde czy magazynu „Songlines". Zagrają: Burónka, Fifidroki, Krzikopa, Mehehe, Sutari, Tęgie Chłopy oraz WoWaKin. Koncerty odbędą się w przestrzeni Starej Wozowni oraz na scenie obok pałacu w parku Kolibki. Każdy z wybranych artystów nie tylko kontynuuje tradycje wykonawcze i repertuarowe z różnych regionów Polski, ale także unowocześnia je, przystosowując do współczesnego, dynamicznego świata. Warto zaznaczyć, że muzyka zaproszonych zespołów nie traci wyjątkowego, lokalnego charakteru. Wstęp na koncerty jest bezpłatny

 

 

XV Festiwal Kultur Świata Globaltica

  • 17-21 lipca 2019 r., środa-niedziela
  • al. Zwycięstwa 291
  • park Kolibki
  • Gdynia

Program i rezerwacje biletów znajdują się na stronie internetowej festiwalu Globaltica.

 

 

view szablon artykułu

Kultura

Patronat marszałka województwa

Kalendarium Pomorskie

Kalendarz wydarzeń
Usuń filtry X


Używamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Akceptuj