Przejdź do komentarzy

W związku z zagrożeniem koronawirusem i przejściem części pracowników na system pracy zdalnej rekomendujemy rezygnację z wizyt  w urzędzie i kontakt z nami za pomocą środków elektronicznych: e-mail, e-puap. 

Aktualności

Zdrowie

Blokowisko blokowane kolorem. PRL-owska Ustka oczami holenderskiej artystki

Mężczyzna na tle wieżowca
Fot. materiał prasowy organizatora

W socjalizmie wszystko było takie same – szarobure budynki i identyczne meble. Czy mieszkańcy Ustki potrafili dostosować je do kapitalistycznych realiów XXI wieku? Spotkanie z Tamarą Stoffers odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w środę, 12 czerwca. Natomiast we wtorek, 18 czerwca 2019 r. będzie wernisaż prac, na którym zaprezentuje zgromadzony materiał. Wstęp jest bezpłatny.

 

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Organizatorzy zapraszają w szczególności mieszkańców Ustki. Artystka posługuje się językami: angielskim, niemieckim i rosyjskim.

 

Socrealne budowle w XXI wieku

Tamara Stoffers od 3 do 27 czerwca 2019 r. realizuje projekt o nazwie Blokowisko blokowane kolorem w ramach rezydencji artystycznej w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. W badaniach koncentruje się na estetyce i atmosferze doby socjalizmu uwiecznianej w kolażach i montażach.

W architekturze socrealistycznej dominowały budowle masywne, monumentalne o surowej, pozbawionej ozdób formie. Lokatorzy starali się stworzyć przyjazną przestrzeń w zuniformizowanych  mieszkalniach, lecz ponura fasada budynku nie sprzyjała atmosferze intymności. – Interesują mnie zmiany przeprowadzane w budynkach doby socjalizmu w celu dostosowania ich do potrzeb społeczeństwa kapitalistycznego – tak o projekcie mówi Tamara Stoffers. – Szczególnie fascynująca jest dla mnie kolorystyka budynków, pozostająca w sprzeczności z oryginalnym zamysłem architektonicznym. W moim projekcie chciałabym skupić się na blokach mieszkalnych przy ulicy Dąbrowszczaków w Ustce. Mieszkańcy będą mogli pomóc w realizacji projektu, udostępniając zdjęcia bloku z czasów PRL-u. Mam nadzieję, że w ten sposób uda mi się odpowiedzieć na nurtujące mnie pytania związane z fenomenem malowania budynków. Czy są to próby odcięcia się od przeszłości, czy też decyzje oparte na względach czysto estetycznych? – tłumaczy artystka z Holandii.

Kolejnym etapem realizacji projektu będzie wykonanie czarno-białych powiększeń zebranych zdjęć, na które ręcznie nałoży kolor. Chciałaby w ten sposób zachęcić mieszkańców Ustki, aby przyjrzeli się architekturze funkcjonalnej oraz nowej tradycji malowania budynków.

 

O artystce

Tamara Stoffers urodziła się w 1996 r. w Zwolle w Holandii.  Dyplom w pracowni sztuk pięknych na Academie Minerva w Groningen uzyskała w 2017 r. i od tego czasu pracuje samodzielnie. Jej prace były wystawiane w Sztokholmie, Brukseli, Rotterdamie i Moskwie.

 

Blokowisko blokowane kolorem

  • 12 czerwca 2019 r., środa, godz.15.00-18.00 oraz 19.30-21.00 – spotkanie
  • 18 czerwca 2019 r., wtorek, godz. 17.00 – wernisaż. Prace można oglądać do 27 czerwca.
  • Centrum Aktywności Twórczej – I piętro
  • ul. gen. Zaruskiego 1 a
  • Ustka
  • wstęp – wolny

Zobacz: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

view szablon artykułu

Patronat marszałka województwa

Kalendarium Pomorskie

Kalendarz wydarzeń
Usuń filtry X


Używamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Akceptuj