Gmina jest położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Stegna. Położona na Żuławach Wiślanych, nad Zatoką Gdańską, w rejonie Mierzei Wiślanej. Wieś rybacka, kąpielisko morskie i lokalny węzeł drogowy (skrzyżowanie dróg wojewódzkich: nr 501 i nr 502). W latach 1975-1998 znajdowała się w granicach administracyjnych województwa elbląskiego.

We wczesnym średniowieczu przebiegał w rejonie wsi szlak handlowy w kierunku Królewca. Pierwsza wzmianka o Stegnie pochodzi z 1432 r. Na terenie obecnej miejscowości znajdowały się wtedy dwie osady – jedna nad brzegiem morza, druga w okolicach kościoła. Steegen (nazwa pochodząca od stogu siana) była siedliskiem rybaków pomorskich, natomiast w Kobbelgrube (nazwa wywodząca się od stadniny zajmującej się hodowlą klaczy) znajdował się wzmiankowany w 1465 r. kościół. Pod koniec wojny trzynastoletniej, w 1465 r. przebywały tu delegacje: polska (w jej składzie zasiadał m.in. Jan Długosz) oraz krzyżacka, omawiające warunki II pokoju toruńskiego. Po I rozbiorze Polski Stegna została zaanektowana przez Prusy. W latach 1773-1918 Stegna podlegała administracji zaboru pruskiego, w 1919 r. znalazła się na terenie Wolnego Miasta Gdańska. 1 września 1939 r. została włączona do niemieckiej III Rzeszy. Wiosną 1945 r. Stegna znalazła się ponownie w Polsce.

Kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa zbudowany w latach 1681-1683 na fundamentach jeszcze starszego, gotyckiego kościoła. Kościół z prezbiterium ceglanym i nawą konstrukcji szachulcowej znajduje się w centrum miejscowości. Na wieży znajduje się gałka z chorągiewką wietrzną, na której widnieje data 1683 r. We wnętrzu znajdują się unikatowe podwieszone do stropu malowidła na płótnie oraz zabytkowe organy.

Warto zobaczyć na lądzie... Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie

Historia styka się w Stegnie z teraźniejszością, tworząc wyjątkowy klimat do wypoczynku. Znajdują się tutaj zarówno czyste i bezpieczne plaże, przepiękne ujście Wisły, jak i cenne zabytki – zarówno sakralne, jak i pozostałości kultury holenderskiej i menonickiej.

Na terenie gminy Stegna w pobliżu rzek Wisła i Szkarpawa leżą wsie Żuławki, Drewnica i Mikoszewo (przy ujściu Wisły), w których do naszych czasów przetrwały monumentalne domy podcieniowe dawnych bogatych gospodarzy, a w pobliżu Żuławek do tej pory działa potężna śluza Gdańska Głowa, która łączy Wisłę ze Szkarpawą kończącą swój bieg w Zalewie Wiślanym. W Drewnicy znajduje się również wiatrak – pozostałość kultury holenderskiej. W Rybinie można podziwiać dwa zabytkowe mosty zwodzone i uważany za jedyny na świecie kolejowy most obrotowy.

... i na wodzie

Łódka

Wypływając na wody gminy Stegna, np. Szkarpawy lub Wisły Królewieckiej, i kierując się na zachód, można siecią rzek i kanałów dopłynąć do Berlina, a stamtąd dalej w głąb Europy. Natomiast obierając kurs na wschód, czyli w kierunku Zalewu Wiślanego, wytrwali żeglarze dopłyną do Kaliningradu i dalej.

Tutejsze wody to również wymarzone miejsce dla wędkarzy. Obfitujące w ryby rzeki i kanały stają się wiosną celem dla wędkarzy poszukujących przygody z białą rybą, a od maja – z drapieżnymi szczupakami. Latem miłośników wędkarstwa spławikowego i gruntowego kusi karpiowe jeziorko w Jantarze, a jesienią – wyprawy na grubą rybę na Wisłę. Wędkarze bez problemu znajdą nawet po sezonie miejsce zakwaterowania w jednym z gospodarstw agroturystycznych lub całorocznych kwaterach i ośrodkach.

Tak wszechstronne możliwości wypoczynku są naprawdę rzadko spotykane. Stegna i jej okolice są wymarzonym miejscem na wiosenny, letni, jesienny i zimowy wypoczynek lub długi weekend. To właśnie jesienią i zimą podczas sztormowej pogody panują najlepsze warunki związane z poławianiem bursztynu na plażach Mikoszewa, Jantara, Junoszyna oraz Stegny. Jesienno-zimowe poszukiwania bursztynu znajdują coraz więcej zwolenników wśród turystów.

Gmina oferuje nie tylko piękno krajobrazu. Zabytkowe mosty, kilkusetletnie kościoły, domy podcieniowe przyciągają miłośników dawnej architektury. Nowa jakość turystyki, jaką gmina Stegna oferuje swoim gościom, sięga po całe bogactwo minionych lat, dodając to, co nowoczesne, aby wypoczynek na terenie gminy był niezapomnianą przygodą.

Podstawowe dane

Powiat: nowodworski
Gmina: Stegna
Stegna - herb
Nazwa: Urząd Gminy
Ulica: Gdańska 34
Miejscowość: 82-103 Stegna
Telefon: 55 247 81 71
Faks: 55 247 83 95
Strona WWW http://stegna.pl
Strona BIP http://bipstegna.eline6.serwery.pl
Adres e-mail info@stegna.ug.gov.pl
Wójt: Ewa Dąbska
Powierzchnia: 170 km2
Ludność: 95 00

Wykaz miejscowości w gminie:
Bronowo, Braniewo, Szkarpawa, Wiśniówka Gd., Chełmek, Chełmek, Chorążówka, Drewnica, Głobica, Izbiska, Jantar, Jantar Leśniczówka, Junoszyno, Mikoszewo, Niedźwiedzica, Dworek, Niedźwiedziówka, Wybicko, Stare Babki, Przemysław, Rybina, Stegienka, Stegienka, Stegna, Stobiec, Świerznica, Tujsk, Nowotna, Żuławki.

Mapa dojazdu