Powiat starogardzki usytuowany jest w południowej części województwa pomorskiego; w odległości 48 km od Gdańska, 25 km od Tczewa, 37 km od Malborka, 68 km od Gdyni. Starogard Gdański leży na przecięciu dwóch szlaków komunikacyjnych. Krzyżują się tutaj droga krajowa nr 22, tzw. Berlinka, w kierunku wschód-zachód i droga wojewódzka nr 222 w kierunku północ-południe. Starogard Gdański leży 20 km na zachód od drogi międzynarodowej nr 1 (E 75).

Kociewie jest drugim, po Kaszubach, zwartym etnicznie regionem Pomorza Gdańskiego, obejmującym tereny leżące nad doliną Wisły, w dorzeczu Wierzycy, Wdy i Mątawy. Pierwsze źródła pisane dotyczące tych terenów, określanych mianem SCURGEON, pojawiają się na mapach Ptolemeusza z II wieku n.e. przedstawiających tzw. szlak bursztynowy. Przez Kociewie biegła również droga, którą zmierzał św. Wojciech, ewangelizując Prusy.

Po raz pierwszy określenia Kociewie użyto dopiero w 1807 roku w "Źródłach wojskowych do dziejów Pomorza", a szerzej spopularyzowano w II poł. XIX wieku. Od dawna ziemia ta była gościnna, zarówno dla kupców z krajów egzotycznych, jak i dla osiedlających się tu licznie od XII wieku przybyszów z Europy Zachodniej. Czasy dominacji Krzyżaków na tych ziemiach zaowocowały rozwojem przestrzennym i gospodarczym Kociewia, a istniejące do dziś gotyckie zabytki z tego okresu stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych. Jednak najsilniejszym atutem Kociewia jest jego położenie - z przepięknymi krajobrazami i malowniczymi terenami.

Podstawowym elementem krajobrazu kociewskiego są lasy. W olbrzymiej części są to Bory Tucholskie, których walory należą bezsprzecznie do najwyższej klasy nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Bory Tucholskie, nazywane też zielonym morzem, stanowią jeden z największych w Polsce kompleksów leśnych obejmujących około 1170 km kw. powierzchni, z czego około 30% mieści się w granicach Kociewia.

Powiat starogardzki pod względem liczby mieszkańców zajmuje drugie miejsce wśród powiatów ziemskich województwa pomorskiego, a jego obszar zajmuje większą część Kociewia, którego stolicą jest miasto Starogard Gdański. Powiat starogardzki jest atrakcyjny turystycznie - posiada dwa obszary chronionego krajobrazu, osobliwości przyrodnicze, pomniki przyrody, duże kompleksy leśne z bogactwami natury (zwierzyna, runo leśne) oraz czyste, rybne jeziora i rzeki. Kociewskie lasy, ze względu na swój urok oraz różnorodność drzewostanu, stanowią szczególne miejsce spotkań człowieka z naturą i wraz z czystymi jeziorami i rzekami dają wspaniałe możliwości wypoczynku.

kościół w Czarnym Lesie, fot. UG Skórcz

Kościół w Czarnym Lesie
Fot. UG Skórcz

Zabytki, które warto zobaczyć:

  • gotycki kościół pw. św. Mateusza (XIV w.) w Starogardzie Gdańskim,
  • pałac Wiechertów z końca XIX w. w Starogardzie Gdańskim,
  • chata kociewska z podcieniem w Borzechowie,
  • zamek joannitów wraz z kompleksem murów obronnych w Skarszewach,
  • zespoły pałacowo-parkowe (Miradowo, Kopytkowo, Bolesławowo, Mysinek, Pinczyn, Radziejewo, Rokocin, Rynkówka, Sucumin, Szpęgawsk).

Podstawowe dane

Powiat: starogardzki
Gmina: Starogard Gdański
powiat starogardzki - herb
Nazwa: Starostwo Powiatowe
Ulica: Kościuszki 17
Miejscowość: 83-200 Starogard Gdański
Telefon: 58 563 35 14
Faks: 58 562 32 94
Strona WWW http://powiatstarogard.pl
Strona BIP http://bip.powiatstarogard.pl
Adres e-mail starostwo@powiatstarogard.pl
Starosta starogardzki: Leszek Burczyk
Powierzchnia: 1346 km²
Ludność: 127 097

Wykaz gmin w powiecie:

Mapa dojazdu