Aktualności

Drzewko za kasztany i żołędzie dla leśnej zwierzyny

„Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę" to akcja po raz kolejny organizowana przez Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana wraz z partnerami: Nadleśnictwem Elbląg, Kołem Łowieckim nr 7 Sokół z Gdańska, we współpracy z Żuławskim Parkiem Historycznym. Jej celem jest zebranie karmy dla leśnych przyjaciół. Podczas finału akcji, 20 października 2016 r., za oddane żołędzie, kasztany czy orzechy będzie można otrzymać drzewko lub krzew.


Inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową

26 projektów dotyczących gospodarki wodno-ściekowej otrzyma dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Podpisanie umów z wnioskodawcami odbyło się 6 października 2016 r. w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.


Finał konkursu Piękna Wieś Pomorska 2016

Która wieś zostanie tegoroczną laureatką konkursu Piękna Wieś Pomorska? Wyniki 23. edycji konkursu poznamy w czwartek, 13 października 2016 r. Uroczysty finał odbędzie się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Wstęp na galę jest otwarty.


Doświadczenia, dobre praktyki i nowe technologie energetyczne

Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego SA i samorząd województwa pomorskiego zapraszają 12 października 2016 r. do Słupskiego Inkubatora Technologicznego na konferencję „Doświadczenia, dobre praktyki i nowe technologie energetyczne" połączoną z Targami Technologii Energetycznych oraz specjalistycznymi warsztatami tematycznymi. Wydarzenia są organizowane w ramach 6. edycji Pomorskich Dni Energii.


Kolejne kilometry ścieżek rowerowych w gminie Słupsk

Dobra wiadomość dla fanów dwóch kółek. W gminie Słupsk wybudowane zostały kolejne ścieżki rowerowe: kilometrowa pomiędzy osiedlem Jezierzyce SHR a wsią za torami oraz o pół kilometra dłuższa, łączącą Słupsk z Redzikowem. Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.


Dzień Ryby w Gdańsku

Pokazy kulinarne z rybami w roli głównej, prezentacja zalet płynących ze spożywania ryb, wskazówki dotyczące zdrowego żywienia, a także możliwość zakupu ryb morskich i słodkowodnych od rybaków to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w Dniu Ryby. Wystarczy przyjść na Targ Rybny w Gdańsku w sobotę, 24 września 2016 r., aby poczuć prawdziwie morski klimat.


Święto plonów już za nami

W słoneczną niedzielę 11 września 2016 r. w Brusach odbyły się Dożynki Województwa Pomorskiego. Organizatorami święta plonów byli: Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Stanisław Skaja, starosta chojnicki oraz Witold Ossowski, burmistrz Brus. Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. Wszystkich Świętych w Brusach, podczas której poświęcone zostały wieńce i chleby dożynkowe.


Pomorskie Dni Energii – wykłady, warsztaty, porady

VI edycja Pomorskich Dni Energii – jednego z największych wydarzeń energetycznych w północnej Polsce – odbędzie się 16 i 17 września 2016 r. w Gdańsku. Organizatorzy – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego – przygotowali wykłady na temat poprawy efektywności energetycznej oraz wiele atrakcji dla mieszkańców.


Zostań liderem ekologii – bezpłatne szkolenie dla nauczycieli i przedstawicieli NGO

Jeśli interesujesz się tematyką zmian klimatu i ochroną środowiska oraz chciałbyś przekazywać tę wiedzę kolejnym osobom, zgłoś się na szkolenie realizowane w ramach projektu „Czyste powietrze nad Wisłą". Spotkanie odbędzie się w sobotę, 17 września 2016 r. w Gdańsku i jest bezpłatne.


Stu wystawców na Jesieni w ogrodzie

6. edycja kiermaszu Jesień w ogrodzie odbędzie się w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym Rënk w Gdańsku, 11 i 12 września 2016 r. Wśród blisko 100 wystawców znajdą się producenci cebulek kwiatowych, drzew, krzewów ozdobnych, owocowych, iglastych, liściastych, wrzosów oraz wrzośców. Wstęp – bezpłatny.


Rezerwaty przyrody jako atrakcje turystyczne

W Borowie koło Kartuz, 7 września 2016 r. odbędzie się wernisaż wystawy „Rezerwaty przyrody na terenie gminy Kartuzy jako niedoceniana atrakcja turystyczna". Ekspozycja ma popularyzować i zapoznać mieszkańców z niecodzienną ofertą atrakcji turystycznych gminy Kartuz.


Zostań Królową Mleka 2017

Królowa Mleka jest ambasadorką zdrowego stylu odżywiania się w oparciu o naturalne produkty nabiałowe, reprezentuje także branżę mleczarską. Promuje wiedzę o walorach odżywczych mleka i jego przetworów, szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej, gdzie nawyki żywieniowe dopiero są kształtowane. Ruszyła czwarta już edycja konkursu, zgłoszenia są przyjmowane do 30 września 2016 r.


Dożynki Województwa Pomorskiego 2016

Uroczyste dziękowanie za dobre zbiory to staropolski obyczaj, ważny element naszego dziedzictwa kulturowego. Doceniając znaczenie rolnictwa i obszarów wiejskich Urząd Marszałkowski współorganizuje regionalne święta plonów. W tym roku Dożynki Województwa Pomorskiego odbędą się 11 września w Brusach, w powiecie chojnickim.


Co w sierpniu piszczy w marszewskiej trawie?

Botaniczne pokazy i warsztaty, prelekcje o roli leśnika, a także spacer po ogrodzie, podczas którego będzie można poznać różnego rodzaju zioła i dowiedzieć się, które z nich mają właściwości lecznicze – to wszystko i jeszcze więcej składa się na program „Ogrodowych Niedziel" zorganizowanych w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie. Najbliższe spotkanie 7 sierpnia 2016 r.


Po seminarium dotyczącym audytu krajobrazowego

Podczas seminarium pt. „Audyt krajobrazowy. Funkcja, konstrukcja prawna, metodyka prac" ponad 100 ekspertów z całego kraju debatowało w Gdańsku na temat kształtu regulacji audytu krajobrazowego. Spotkanie odbyło się w kwietniu 2016 r. w Olivia Sky Club (Olivia Business Centre) pod patronatem m.in. Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego.


Serial przyrodniczy „Misja Natura” na antenie TVP3 Gdańsk

Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych zaprasza mieszkańców województwa pomorskiego do oglądania premierowych odcinków serialu „Misja Natura" na antenie TVP3 Gdańsk we wtorki o godzinie 17.30. Pierwszy odcinek pt. „Kurze Grzędy" zostanie wyemitowany 5 lipca 2016 r.


Rusza budowa autostrady elektroenergetycznej dla Pomorza

Wkrótce rozpocznie się budowa linii 400 kV Gdańsk Przyjaźń – Żydowo Kierzkowo. Nowe połączenia elektroenergetyczne są niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa naszego regionu. Sprawna realizacja inwestycji będzie zależała od dobrej współpracy wykonawcy z lokalną społecznością i władzami gmin. To główne wnioski płynące z konferencji elektroenergetycznej w Szymbarku, która odbyła się 15 czerwca 2016 r.


Wodna Fiesta w Gdańsku

Kajakarstwo, żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing, nurkowanie, motorówki lub skutery, czyli mnóstwo wodnej rozrywki dla każdego, bez względu na wiek czy kondycję fizyczną – tak zapowiada się Wodna Fiesta, która odbędzie się w Gdańsku, 18 i 19 czerwca 2016 r. Dla chętnych przygotowano warsztaty i spotkania z mistrzami. Większość atrakcji dostępna będzie bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę.


IX Sopocki Dzień Nauki

Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk zaprasza wszystkich małych i dużych miłośników wiedzy na IX Sopocki Dzień Nauki – hasło tegoroczne edycji to „Morska Edukacja Ekologiczna". W sobotę, 4 czerwca 2016 r., naukowe instytucje związane z Sopotem zaprezentują swoje edukacyjne oferty a także przygotowane specjalnie na ten dzień liczne atrakcje.


Bioróżnorodność – poznaj by zachować

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych zapraszają na piknik pełen przyrodniczych atrakcji i grę terenową, które odbędą się w piątek, 20 maja w Gdyni i w sobotę, 21 maja w Gdańsku. Wydarzenia zostały objęte patronatem honorowym marszałka województwa pomorskiego, Mieczysława Struka. Wstęp – bezpłatny.


Wiosna w ogrodzie

14. Ogólnopolska Wystawa Ogrodnicza połączona z kiermaszem Wiosna w ogrodzie odbędzie się w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym Rënk, w dniach 13-15 maja 2016 r. Wśród wystawców znajdą się producenci kwiatów rabatowych, bylin, drzewek owocowych, ziół, nawozów, środków oraz sprzętu do pielęgnacji roślin, donic czy mebli ogrodowych. Wstęp – bezpłatny. Wydarzenie patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.


Wiosenny ogród w Kolibkach

Nie lada gratką dla miłośników kwiatów, ogrodów oraz wypoczynku na świeżym powietrzu będzie 10. edycja imprezy Ogród, która odbędzie się w Kolibkach w Gdyni-Orłowie. Swoje produkty prezentować będzie blisko 100 szkółkarzy, ogrodników, producentów zdrowych tradycyjnych produktów, rękodzielników, artystów wystawców. W programie coś dla ciała i coś dla ducha – spotkanie z bogatą kulturą, tradycją kulinarną i muzyczną, a dodatkowo, polski, sielski ogród. Organizatorzy przygotowali również atrakcje dla najmłodszych.


Zbuduj hotel dla owada

W sieni Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, Stowarzyszenie PoCoTo, 23 kwietnia 2016 r. zaprasza na zajęcia przeznaczone dla rodzin z dziećmi oraz dla wszystkich, którym los owadów nie jest obojętny. Podczas warsztatów powstaną różnego rodzaju drewniane domki dla owadów – pszczół, trzmieli, biedronek, złotooków i innych, a ich budowę poprzedzi prezentacja entymologa o życiu tych zwierząt.


Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukuszimy

Dokładnie 30 lat po wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu, w poniedziałek, 25 kwietnia 2016 r., Volodymir Stryzhak, naoczny świadek wydarzeń na Ukrainie, opowie o swoich doświadczeniach, przeżyciach i wspomnieniach. Spotkanie odbędzie się w Pałacu Przebendowskich w Wejherowie.


Ochrona wód Bałtyku

W czwartek, 14 kwietnia 2016 r., w Sali Okrągłej im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbyła się konferencja międzynarodowa dotycząca redukcji biogenów w basenie Morza Bałtyckiego. Spotkanie uroczyście rozpoczął wicemarszałek Krzysztof Trawicki.


Zdobądź grant w konkursie „Zielona Ławeczka”

To ostatnie dni na przesyłanie zgłoszeń do projektu „Zielona Ławeczka". Fundacja Banku Ochrony Środowiska po raz kolejny przeznaczy 40 tys. zł na rewitalizację polskich osiedli. Zarejestruj swoją grupę do 15 kwietnia 2016 r., do 30 kwietnia przyślij projekt i odnów swoją okolicę.


Bezpłatne szkolenia „Czyste powietrze nad Wisłą”

Fundacja Rozwoju Regionalnego Prometheus zaprasza na bezpłatne szkolenia realizowane w ramach projektu „Czyste powietrze nad Wisłą". Najbliższe spotkanie odbędzie się w sobotę, 16 kwietnia 2016 r. w Gdańsku.


Wspólne sadzenie lasu

Nadleśnictwo Lębork, 14 kwietnia 2016 r. o godz. 9.00 zaprasza do wspólnego sadzenia lasu. W tym roku odbywa się ono pod hasłem „100 milionów drzew do 2017 roku". Miejscem zbiórki chętnych do sadzenia lasu jest leśniczówka Małoszyce.


Seminarium dotyczące audytu krajobrazowego

„Audyt krajobrazowy. Funkcja, konstrukcja prawna, metodyka prac" to temat seminarium eksperckiego, które odbędzie się w piątek, 15 kwietnia 2016 r. w Gdańsku. Do udziału zapraszają Instytut Metropolitalny wraz z Pomorskim Biurem Planowania Regionalnego.


Współpraca samorządu z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska

Podczas otwarcia nowej siedziby Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przy ul. Rybaki Górne 8, które odbyło się w czwartek, 31 marca 2016 r., marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpisali z prezes WFOŚiGW Danutą Grodzicką-Kozak Porozumienie o współpracy w zakresie wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.