Aktualności

Konkurs „Krajobrazy !Pomorza” rozstrzygnięty. Wygrywają wschody i zachody słońca, morze i kaszubskie jeziora

Krzysztof Chrabąszczewski, Wschód słońca nad Krępcem, 28.08.2016r. Krępiec
I miejsce – Krzysztof Chrabąszczewski, Wschód słońca nad Krępcem

Komisja konkursowa wybrała 6 najlepszych prac z pośród 168 nadesłanych zdjęć. W konkursie wzięli udział amatorzy, profesjonaliści, turyści oraz młodzież z całej Polski. Docenili przede wszystkim krajobrazy nadmorskie, wschody i zachody słońca oraz urokliwe jeziora.

 

Niewątpliwie uczestnikom konkursu tytułowy krajobraz kojarzy się z przyrodą i naturą. Tylko na kilku zdjęciach można było zobaczyć miasto i rzeczywistość zmienioną przez działanie człowieka.

 

Trzy nagrody i trzy wyróżnienia

Pierwsze miejsce zajął Krzysztof Chrabąszczewski, który sfotografował wschód słońca nad Krępcem na Żuławach. Tym samym wygrał 700 zł. Drugie miejsce i 600 zł należą do Arkadiusza Tomasza Kuźmińskiego – jego zdjęcie przedstawia łodzie rybackie w Jantarze oraz bardzo rzadkie zjawisko, jakim są obłoki srebrzyste (fotografia została zrobiona o godz. 1 w nocy). Natomiast trzecie miejsce zajął Witold Hintzke, który postawił na krajobraz leśny. Sfotografował jesienny las w Jastarni, przez który przebiegają tory kolejowe. Jego fotografia została nagrodzona kwotą wysokości 500 zł.

 

II miejsce  – Arkadiusz Kuźmiński, Plaża Jantar

 

III miejsce – Witold Hintzke, Wschód Las, Jastarnia

 

Komisja konkursowa przyznała 3 wyróżnienia w wysokości 300 zł. Otrzymają je: Jakub Landowski za zdjęcie surfera o zachodzie słońca w Jastarni, Wioleta Krefta, która sfotografowała las na bagnach w Szemudzie, oraz Maria Karczewska i jej zimowe Jezioro Ostrzyckie.

 

I wyróżnienie – Jakub Landowski, Surfer o zachodzie słońca, Jastarnia

 

II wyróżnienie – Maria Karczewska, Zimowe jezioro, styczeń 2012, Jezioro Ostrzyckie

 

III wyróżnienie – Wioleta Krefta, Tajemniczy las otoczony bagnami, Szemud

 

Prawie 170 zdjęć

W konkursie wzięło udział 60 osób, a 1/3 z nich to osoby niepełnoletnie. Swoje zdjęcia z wakacji, miejsc zamieszkania czy wycieczek po Pomorzu nadesłały całe rodziny. Były też zgłoszenia osób spoza naszego województwa (lubelskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i małopolskiego), które spędzały tu urlopy. Największym powodzeniem wśród fotografujących cieszyły się nadmorskie krajobrazy – plaże, morze, wydmy czy klify, w szczególności w rejonie Półwyspu Helskiego. Uczestnicy konkursu docenili także krajobrazy jezior kaszubskich oraz pomorskie lasy, jednak wśród zdjęć zabrakło Żuław oraz krajobrazów miejskich.

Każdy z uczestników, nawet ci, którzy nie dostali się na podium, otrzyma pamiątkowy dyplom. A zwycięzcy i wyróżnieni zostaną nagrodzeni na sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego 21 grudnia 2017 r. Tego dnia będzie można też obejrzeć mini-wystawę nadesłanych zdjęć.

Konkurs zorganizowany był z okazji Dnia Krajobrazu, któremu patronował Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Poniżej zamieściliśmy galerię najciekawszych zdjęć, którym jednak nie udało się otrzymać wyróżnień.

 

view szablon artykułu