Aktualności

Krynica jest jedna, a miasta są dwa! Z Mierzei Wiślanej ruszył rajd rowerowy przez całą Polskę [ZDJĘCIA]

To już piąta edycja Krynickiego Rajdu Rowerowego, którego trasa przebiega od Krynicy Morskiej do Krynicy Zdrój. Tym razem kolarze nie jadą jednak prosto na południe kraju. Przez pierwsze dni, dwudziestu uczestników rajdu przejedzie wzdłuż wybrzeża –przez Mierzeję Wiślaną, Trójmiasto, Półwysep Helski, Rozewie, Łebę aż do Szczecina.

Nowe odcinki tras rowerowych w Pomorskiem. Oficjalnie otwarty został szlak o długości 30 km

Nowe trasy przebiegają przez gm. Pruszcz Gdański, Cedry Wielkie i miasto Pruszcz Gdański. Wpisują się w międzynarodowe szlaki rowerowe: R-10 i Wiślaną Trasę Rowerową (R-9). Ponad 20-kilometrowy odcinek trasy przetestowali już marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i wójt gminy Cedry Wielkie Janusz Goliński.

Niezwykły przewodnik po lasach. Z nową „Niemapą” poznasz lasy Pomorza Gdańskiego

Na kartach nowej odsłony popularnego przewodnika dla dzieci znalazły się propozycje tras spacerowych, rowerowych, spływów kajakowych i biwaków. Wszystkie w granicach lasów Pomorza Gdańskiego. Nowa „Niemapa" pełna jest kolorowych ilustracji i kreatywnych pomysłów na poznanie przyrody. Plus bonus – w lesie nie trzeba nosić maseczek!

Szkoła Podstawowa nr 6 z oddziałami integracyjnymi w Kwidzynie zwycięzcą turnieju szachowego online

Trzeci i ostatni z turniejów szachowych online odbył się w niedzielę, 10 maja. W zmaganiach uczestniczyło 319 uczniów ze szkół podstawowych z województwa pomorskiego. Kto był najlepszy?

Wirtualne wyścigi kolarskie, czyli Garmin Iron Time Trial już w środę

Po raz pierwszy w historii wyścigi kolarskie w ramach Garmin Iron odbędą się przy użyciu aplikacji Rouvy. Każdego dnia do pokonania będą ponad 32 km. Wydarzenie rozpocznie się w środę, 6 maja 2020 r. i potrwa trzy dni.

Gdańsk pokonał Gdynię, a Kwidzyn – Korzeniewo. Którzy uczniowie okazali się najlepsi w Pomorskim Szachowym Turnieju Online SP?

Drugi z trzech turniejów szachowych online odbył się w niedzielę, 3 maja. W zmaganiach uczestniczyło 348 uczniów ze szkół podstawowych z województwa pomorskiego. Ostatnie zmagania w ramach Pomorskiego Szachowego Turnieju Online SP odbędą się 10 maja 2020 r. Udział jest bezpłatny.

Ponad 400 uczniów z pomorskich podstawówek rywalizowało w turnieju szachowym online. Kolejne rozgrywki już 3 maja

W niedzielę, 26 kwietnia odbył się pierwszy z trzech turniejów szachowych online. W zmaganiach uczestniczyło 404 uczniów z ponad 100 szkół podstawowych z 61 pomorskich miejscowości. Kolejne rozgrywki w ramach Pomorskiego Szachowego Turnieju Online SP odbędą się 3 i 10 maja 2020 r. Udział jest bezpłatny.

Powstał pomorski pakiet stabilizacji sportu dzieci i młodzieży. Ma pomóc organizacjom sportowym dotkniętym pandemią

W związku z pandemią koronawirusa i zawieszeniem działalności, kluby oraz organizacje sportowe znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Potrzebny jest m.in. sprzęt do pracy zdalnej. Wielu trenerów i instruktorów może stracić środki do życia. Dlatego samorząd województwa pomorskiego, we współdziałaniu z Pomorską Federacją Sportu, opracował specjalny program, który ma wspomóc środowisko sportowe. Do rozdysponowania będzie 350-400 tysięcy złotych.

Nietypowy turniej szachowy dla uczniów szkół podstawowych. Odbędzie się w Internecie. Zgłoszenia trwają do 23 kwietnia

Pomorski Szachowy Turniej Online SP odbędzie się w trzech cyklach: 26 kwietnia oraz 3 i 10 maja 2020 r. Organizatorami wydarzenia są samorząd województwa pomorskiego oraz Pomorska Federacja Sportu. Udział jest bezpłatny.

Dziewczyny na rowery. Ruszyły zapisy na kolarski wyścig dla kobiet i damsko-męskich par w Gdańsku

Velo Queen 2020 Gdańsk to impreza jakiej w Polsce jeszcze nie było. Po raz pierwszy miłośniczki kolarstwa będą mogły ścigać się na 60-kilometrowej trasie. Do wybory będzie formuła solo wyłącznie dla pań lub mix, czyli opcja dla damsko-męskich duetów. Zawody odbędą się 21 czerwca 2020 roku w Gdańsku.

Dzień Kobiet inny niż wszystkie? Wśród propozycji biegi, koncerty, spektakle teatralne i… protest

W niedzielę, 8 marca świętujemy już nie tylko klasycznym goździkiem i rajstopami. Panie w tym dniu mogą wybierać spośród kilkudziesięciu wydarzeń, przygotowanych specjalnie dla nich. Do wyboru są koncerty, spektakle, warsztaty makijażowe, wyścigi samochodowe i biegi. W Gdańsku odbędzie się także 16. Manifa.

Poznaj, jak wyglądało życie na pomorskiej wsi. Lekcje muzealne i warsztaty wielkanocne w Swołowie

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza uczniów na nietypowe zajęcia. Będą to lekcje muzealne i warsztaty wielkanocne. Uczestnicy zapoznają się m. in. z właściwościami ziół czy wezmą udział w tkaniu na krosnach.

Archiwum wiadomości

Aktualności

Dzięki zmianom w RPO będzie dodatkowe 130 mln zł na walkę ze skutkami epidemii na Pomorzu. Wsparcie dostaną służba zdrowia i przedsiębiorcy

Zarząd Wojewodztwa Pomorskiego
Zarząd Wojewodztwa Pomorskiego. Fot. mat pras. UMWP

Pieniądze będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Decyzja o ich przekazaniu była możliwa dzięki szybkiej zgodzie Rady Europejskiej, która umożliwia sprawniejsze przesuwanie środków na cele związane z walką z epidemią koronawirusa.

Decyzja została podjęta podczas pierwszego w historii zdalnego posiedzenia Zarządu Województwa Pomorskiego, które odbyło się 1 kwietnia 2020 r.

 

Ważna decyzja

Sytuacja epidemiologiczna na Pomorzu wymaga podejmowania kolejnych pilnych decyzji. – Dzisiejszą uchwałą Zarząd Województwa Pomorskiego potwierdził swój kierunkowy zamiar wyrażony w dniu 19 marca i zaangażował dostępne środki unijne w niwelowanie społecznych i gospodarczych strat związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa – wyjaśnia Adam Mikołajczyk dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego UMWP. Co ważne, było to możliwe dzięki rozwiązaniom przyjętym przez Radę Europejską. – Przekierowanie środków w Regionalnym Programie Operacyjnym było możliwe dzięki bardzo szybkiemu wynegocjowaniu z wyprzedzeniem nieformalnej zgody Komisji Europejskiej, która umożliwiła elastyczne przesuwanie środków na cele związane z obecnym kryzysem – dodaje. Warto dodać, że w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej w województwie, zarząd województwa gotowy jest zwrócić się do Komisji Europejskiej o przekierowanie kolejnych 50 mln zł na działania w ochronie zdrowia związane z walką z koronawirusem.

 

Łącznie 130 mln zł

W ramach przekazanych środków 50 mln zł przeznaczone będzie na służbę zdrowia. – Pieniądze pozwolą na zakup niezbędnego wyposażenia, aparatury diagnostycznej, lekarstw czy środków do odkażania. Posłużą również na prace remontowo-budowlane – wylicza dyrektor Mikołajczyk. Dokładny zakres wsparcia będzie uzgodniony ze szpitalami oraz Wojewodą Pomorskim. Druga pula, również 50 mln zł będzie skierowana do pomorskich przedsiębiorców, którzy mierzą się dzisiaj z nagłym niedoborem środków finansowych i brakiem płynności wynikającym z zaprzestania prowadzenia działalności. – To między innymi wsparcie w formie preferencyjnych pożyczek, które będzie ukierunkowane na zapewnienie płynności finansowej mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – dodaje Mikołajczyk. Pozostałe 30 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego otrzymają osoby które w wyniku epidemii koronawirusa znalazły się w trudnej sytuacji na rynku pracy lub utraciły zatrudnienie. Z kolei pracodawcy zyskają środki na eliminowanie czynników ryzyka (w tym epidemiologicznych) w miejscu pracy.  

 

Będzie dodatkowy program wsparcia

Przekierowania środków unijnych czy wsparcie szpitali to nie jedyne narzędzia, jakie samorząd województwa uruchomił, aby zwalczać skutki epidemii COVID-19. – Pracujemy nad dodatkowym programem wsparcia zwrotnego dla mikro i małych przedsiębiorstw. Będzie on finansowany ze środków własnych samorządu – informuje dyrektor departamentu UMWP. Już dziś wprowadzane są ułatwienia dla firm, które spłacają dotychczas udzielone pożyczki. Jako przykład można podać umożliwienie zastosowania karencji w ich spłacie. W perspektywie najbliższych dni uruchomione zostanie dodatkowe 30 mln zł, służące zwiększeniu płynności w sektorze małego biznesu.

view szablon artykułu