Sopot położony jest w północnej części województwa pomorskiego bezpośrednio nad Zatoką Gdańską, rozciąga się między morzem a zalesionymi wzgórzami Wysoczyzny Gdańskiej, na wąskiej przestrzeni o długości ok. 4,5 km w odległości ok.15 km od centrum Gdańska, 20 km od lotniska w Rębiechowie i ok. 8 km od centrum Gdyni. Wraz z Gdańskiem i Gdynią tworzy doskonale zurbanizowaną aglomerację zwaną Trójmiastem. Sopot leży w samym centrum głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta oraz posiada bezpośrednie połączenia kolejowe z dowolnie wybranym miejscem w Polsce, jak i w Europie.

Pierwsza wzmianka o Sopocie pochodzi z 1283 r., kiedy to małą wioskę rybacką o tej nazwie, książę pomorski Mściwój II podarował cystersom oliwskim. To oni zarządzali tymi terenami przez prawie 500 lat. Już od połowy XVI w. bogaci patrycjusze gdańscy i dyplomaci obcych państw zaczęli budować w Sopocie swoje letnie rezydencje. W tym też czasie pojawiły się pierwsze próby organizowania specjalnych miejsc do kąpieli morskich. Po I rozbiorze Polski w 1772 r. Sopot przeszedł w ręce pruskie.

Po klęsce Napoleona w Rosji i odwrocie armii francuskiej spod Moskwy, w Gdańsku osiedlił się francuski chirurg wojskowy major Jan Jerzy Haffner, który kupił tu kawałek ziemi i w 1823 r. wybudował zakład kąpielowy (łazienki). Rok później za jego sprawą powstał tu pierwszy Dom Zdrojowy. Następnie dzięki aktywności Haffnera założono okoliczny park (istniejący do dziś), wytyczono ścieżki spacerowe i zbudowano pierwsze molo. Do Sopotu zaczęli przybywać pierwsi kuracjusze, a miejscowość uznana została za kąpielisko. Po uruchomieniu w 1870 r. połączenia kolejowego Koszalina z Gdańskiem i Warszawą, na trasie którego znalazł się Sopot, nastąpił szybki rozwój miejscowości. W 1901 r. Sopot otrzymał prawa miejskie, kurort powoli stawał się bardzo modnym miejscem w Europie - nazywano go Riwierą Północy. W 1909 r. rozpoczęła swoją działalność Opera Leśna.

Traktat Wersalski włączył tereny Sopotu w skład Wolnego Miasta Gdańska. W 1920 r. założono w mieście kasyno, a w 1927 r. oddany do użytku został Grand Hotel. Drewniane molo przedłużono do obecnej długości 511,5 m.

Po II wojnie światowej w 1945 r. Sopot został włączony do Polski, zaś pozostającą jeszcze w mieście ludność niemiecką wysiedlono, a ich miejsce zajęli Polacy z Kresów Wschodnich. W 1961 r. miasto ponownie zyskało rozgłos, kiedy zorganizowano tu I Międzynarodowy Festiwal Piosenki.

Sopot to piękne miasto o wyjątkowych walorach uzdrowiskowych i krajobrazowych, które położone nad Zatoką Gdańską malowniczo rozciąga się między morzem, a zalesionymi wzgórzami. Miasto usytuowane jest u podnóża wysoczyzny morenowej, która skutecznie osłania je od porywistych wiatrów, przyczyniając się do złagodzenia klimatu. Od północy zaś osłonę stanowi Półwysep Helski, dzięki czemu nie docierają na sopockie plaże zimne wody bałtyckich głębin.

W pejzażu sopockim uwidacznia się przede wszystkim zalesiona krawędź Wysoczyzny Gdańskiej. Wkomponowana w nią, rozpościerająca się poniżej, tonąca w zieleni, secesyjna i modernistyczna zabudowa tworzą razem najpiękniejszy zakątek polskiego wybrzeża. Nie bez przyczyny Sopot określany jest mianem letniej stolicy Polski. Niepowtarzalny krajobraz z widokiem na morze, czysta plaża oraz szeroki wachlarz możliwości wypoczynku i rekreacji sprawiają, że każdego roku odwiedza Sopot ponad 2 miliony turystów i wczasowiczów. Sopot to miasto zarówno dla kochających ciszę, jak i dla spragnionych rozrywki.

W słoneczne dni największą atrakcją jest oczywiście plaża i najdłuższe w Europie molo spacerowe (540 m). Wycieczkę z molo można sobie przedłużyć wsiadając do przybijających doń statków pasażerskich. Na molo odbywa się wiele festynów, zabaw do białego rana oraz koncertów muzyki poważnej i rockowej. Natomiast amatorów sportów wodnych w pełni zaspokoi bogata oferta miejscowych wypożyczalni. Przy plaży zlokalizowanych jest kilkadziesiąt obiektów restauracyjno-rozrywkowych, z renomowanym Grand Hotelem na czele. W pochmurne dni w popularnym Grandzie można się rozgrzać przy ruletce lub black jacku. Od uroków sopockiej plaży można odetchnąć choćby na torach wyścigów konnych. Specjalnie dla entuzjastów konnego hazardu, na przełomie lipca i sierpnia, przez kilka dni bomba idzie w górę. Dla amatorów zawodów hippicznych co roku przygotowuje się szereg atrakcji. W Sopocie mieści się również najbardziej renomowany w Polsce klub tenisowy. Poza kompleksem kortów otwartych, jest on również gospodarzem hali tenisowej, wykorzystywanej jako centrum targowe.

Grand Hotel w Sopocie

Grand Hotel w Sopocie
Fot. Urząd Miasta w Sopocie

Miejsca, które warto zobaczyć:

  • najdłuższe drewniane Molo w Europie,
  • Opera Leśna z Salą Koncertową Polskiej Filharmonii Kameralnej,
  • Grodzisk,o
  • Przystań Rybacka,
  • Dworek Sierakowskich,
  • Dwór Hiszpański,
  • Park Północny i Południowy.

Widok zawartości stron

Powiat: Sopot
Gmina: Sopot - miasto
Nazwa: Urząd Miasta
Ulica: Kościszki 25/27
Miejscowość: 81-704 Sopot
Telefon: 58 521 37 50
Faks: 58 551 01 33
Strona WWW http://www.sopot.pl
Strona BIP http://bip.umsopot.nv.pl
Adres e-mail ums@sopot.pl
Prezydent: Jacek Karnowski
Powierzchnia: 17,31 km2
Ludność: 37 903

Mapa dojazdu