Gmina położona jest położona w powiecie słupskim, na Wybrzeżu Słowińskim.

Pierwsza historyczna wzmianka na temat Smołdzina pojawiła się w XIII w. Pierwotna nazwa wsi brzmiała Smolno, wywodziła się od rośliny zwanej smółd lub od smoły i została zapisana w 1281 r. Wówczas wieś należała do słupskich dominikanów. W 1291 r. książę Bogusłw IV przekazał wieś klasztorowi cystersów w Oliwie, a w latach 1329-1341 wieś należała do zakonu krzyżackiego. W 1622 r. ziemia smołdzińska powróciła do rodów Gryfitów. Od średniowiecza ziemie wokół Smołdzina wraz z jeziorami były własnością książąt słupskich.

Ostatnia księżna z rodu Gryfitów, Anna de Croy, spędziła tu ostatnie swoje lata. Księżna von Croy była fundatorką kościoła w Smołdzinie, który został wybudowany w 1632 r. W 1823 r. kościół rozbudowano, a w 1874 r. dobudowano nawę poprzeczną. Obecnie jest jedną z większych atrakcji turystycznych gminy.

Smołdzino powstało u podnóża świętej góry Słowińców – Rowokołu (115 m n.p.m). Wzgórze to było miejscem praktyk religijnych pogan i chrześcijan. Znajdowała się tu często uczęszczana kaplica pielgrzymów, poświęcona św. Mikołajowi. Dawano z niej sygnały świetlne dla żeglarzy. Na przestrzeni XVI w. kaplica przestała istnieć, około 1530 r. zburzona została przez mieszkańców Smołdzina. Fragmenty ścian rozebrano w 1821 r., a w kilka lat później rozebrano również fundament, materiał wykorzystano podobno do budowy innego budynku. Znalezione na tym miejscu ludzkie kości świadczą, że dawniej znajdował się tam cmentarz. Obecnie nie ma już śladów po kaplicy na wzgórzu Rowokół.

Gmina to Polska w miniaturze – podziwiać można jeziora, rzeki, góry i niziny oraz unikatowe w skali Europy, tzw. ruchome wydmy, które tworzą malowniczy krajobraz.

Zabytki, które warto zobaczyć:

 • zabytkowy kościół z 1282 r. przebudowany w 1842 r. w Gardnie Wielkiej,
 • kościół parafialny w Smołdzinie pw. Trójcy Świętej z 1632 r., przebudowany w1823 r. kościół, a w 1874 r. powiększony o nawę poprzeczną,
 • cmentarz z XVII w. we wsi Kluki,
 • Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach,
 • Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie,
 • latarnia morska w Czołpinie zbudowana w latach 1872-1875, położona 1000 m od brzegu morza na dominującej nad okolicą 50-metrowej wydmie, pomiędzy jeziorem Gardno i Łebsko.

Pozostałe atrakcje turystyczne gminy:

 • elektrownia wodna w Smołdzinie z 1935 r.
 • diabelski kamień w Gardnie Wielkiej – głaz narzutowy, z którym związana jest legenda, o budowie kościoła na środku jeziora Gardno,
 • wyrzutnia rakiet w Rąbce jest pohitlerowskim poligonem rakietowym z 1940 r.,
 • Wydma Łącka zwana Górą Łącką – 42 m n.p.m.,
 • Góra Rowokół – 115 m n.p.m.

Podstawowe dane

Powiat: słupski
Gmina: Smołdzino
Smołdzino - herb
Nazwa: Urząd Gminy
Ulica: Kościuszki 3
Miejscowość: 76-214 Smołdzino
Telefon: 59 811 72 15
Faks: 59 811 74 60
Strona WWW http://www.smoldzino.com.pl
Strona BIP http://bip.smoldzino.com.pl
Adres e-mail smoldzino@powiat.slupsk.pl
Wójt: Arkadiusz Walach
Powierzchnia: 257 km2
Ludność: 3 714

Wykaz miejscowości w gminie:
Bukowa, Człuchy, Czysta, Gardna Mała, Gardna Wielka, Kluki, Łokciowe, Retowo, Siecie, Smołdzino, Smołdziński Las, Stojcino, Wierzchocino, Witkowo, Wysoka, Żelazo.

Mapa dojazdu