Sławni Pomorzanie

Abraham Antoni

Antoni Abraham, żarliwy obrońca polskości Pomorza, urodził się 19 grudnia 1869 r. w niewielkiej kaszubskiej wiosce Zdrada w powiecie puckim. Uchodził za człowieka światłego i oczytanego, choć powszechnie wiadomo, iż zawdzięczał to wyłącznie sobie, wszak był samoukiem, a jego edukacja skończyła się już po pierwszej klasie w pruskiej szkole.

Bądkowski Lech

Lech Bądkowski całe swoje życie poświęcił działaniom na rzecz jedności polskiego Pomorza, które – jak wciąż przypominał – rozciąga się od Elbląga po Szczecin, od Władysławowa po Toruń. Takie zadanie nałożył też na Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, które współtworzył.

Ceynowa Florian Stanisław Wenancjusz

Florión Stanisłôw Wenancjusz Cenôwa – kaszubski działacz narodowy, lekarz, badacz folkloru i języka kaszubskiego, powstaniec, pisarz. Urodził się 4 maja 1817 r. w Sławoszynie k. Krokowej (powiat pucki). Zmarł 26 marca 1881 r. w Bukowcu k. Świecia. Pochowany został w Przysiersku. Syn Wojciecha (rolnika i kowala) i Magdaleny z domu Pienczeń (z lęborskiego).

Christa Janusz

Narodzili się w Sopocie i to aż dwukrotnie. Najpierw w 1958 r. - jako Kajtek i Koko oraz w 1972 r. - jako Kajko i Kokosz. Dziś są absolutną klasyką polskiego komiksu, a ich autor uchodzi za jednego z pionierów tego gatunku literatury w naszym kraju.

Chwin Stefan

Wybitny powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury i grafik urodził się 11 kwietnia 1949 r.w Gdańsku. Jego powieści, opowiadania i eseje były publikowane w wielu krajach, m.in. Niemczech, Austrii, Francji, Danii, Rosji czy USA.