Powiat jest najdalej wysuniętym na północ powiatem województwa pomorskiego. Położony jest w odległości 60 km od Gdańska, 20 km od Wejherowa i ok. 120 km od Słupska, a dogodne połączenie drogami krajowymi i siecią linii kolejowych stwarza bardzo dobre i szybkie możliwości dojazdu. Istnieje również dobre połączenie z Trójmiastem drogą morską.

Wiele jest cech, które wyróżniają powiat pucki spośród innych powiatów w Polsce, lecz najważniejsze są dwie: morze i Kaszubi. Obie się wzajemnie przenikają, bowiem bez morza nie byłoby Kaszubów, a bez Kaszubów nie miała, by Rzeczpospolita swojego okna na świat.

Kilkanaście wieków trwania tej grupy etnicznej nad Wielkim i Małym Morzem odcisnęło trwałe piętno w historii powiatu puckiego. Powiat pucki, leżący w południowym rejonie basenu Morza Bałtyckiego, jest najbardziej na północ wysuniętym powiatem Rzeczpospolitej. Społeczność powiatu puckiego z zasadniczą część stanowią Kaszubi, nazywani Nordowi, gdyż zajmują najbardziej na północ wysunięty obszar, na jakim zachowała się ta blisko 500-tysięczna grupa etniczna.

Kultura, zwyczaje i obrzędy tutejszej ludności kształtowały się pod silnym wpływem morza. Po dziś dzień pozostają one dumą mieszkańców ziemi puckiej. To dzięki ich uporowi i trwaniu w tradycji, Norda zachowała etniczną odrębność, stając się jednym z najbardziej unikalnych regionów w kraju. Przywiązanie do wartości kulturowych idzie w parze z dużą otwartością, innowacją i ambicją społeczności powiatu puckiego, którą cechuje wyjątkowa przedsiębiorczość, co sprzyja dynamicznemu rozwojowi gospodarczemu regionu. Swoistej odrębności tej ziemi dowodzi język kaszubski. Przed wiekami granica jego występowania przebiegała od dolnego brzegu Wisły, przez Jezioro Wdzydze, jezioro Swornegacie, rzekę Gwdę i docierała aż do Odry.

Obecnie językiem tym posługują się mieszkańcy niewielkiego terytorium, w tym mieszkańcy powiatu puckiego. W ostatnim czasie język kaszubski przeżywa prawdziwy renesans i dzięki uporowi jego użytkowników, poprzez lokalną prasę, radio i telewizję, ciągle się wzbogaca. Często odwiedzając te tereny można usłyszeć w sklepie, na ulicy czy w restauracjach rozmowy, które dla gości spoza północnych krańców Polski są całkowicie niezrozumiałe, ale fascynują i dodają uroku tej ziemi

Widok z lotu ptaka na Zatokę Pucką - Fot.powiat pucki

Widok na Zatokę Pucką


Zamek w Rzucewie

Zabytki, które warto zobaczyć:

O tradycjach regionu można się dowiedzieć odwiedzając m.in. Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku czy Muzeum Rybołówstwa w Helu. Oprócz odrębności kulturowej i naturalnego położenia, turystów przyciąga również bogata przeszłość Ziemi Puckiej związana m.in. z zakonem cysterek, panowaniem krzyżackim, później zaś z rządami starostów królewskich. Do najstarszych zabytków na terenie powiatu puckiego należy pochodzący z przełomu XIII i XIV wieku gotycki klasztor w Żarnowcu oraz pucka Fara – kościół pw. św. apostołów Piotra i Pawła – wzniesiony w XV wieku przez Krzyżaków. Symbolem zawiłych, kaszubsko-polsko-niemieckich, losów ziemi puckiej jest zamek w Krokowej, będący siedzibą starego niemieckiego rodu von Krockow, którego przodkowie przed 700 laty przybyli tu wraz z Wielkim Mistrzem Zakonu Najświętszej Marii Panny. Z pałacem w Rzucewie swe losy związały słynne w historii Pomorza i kraju rody: Wejherów, Sobieskich i Przebendowskich. Obydwa obiekty są pięknie odrestaurowane i pełnią funkcje hotelowe.

Podstawowe dane

Powiat: pucki
Gmina: Puck
powiat pucki - herb
Nazwa: Starostwo Powiatowe
Ulica: Orzeszkowej 5
Miejscowość: 84-100 Puck
Telefon: 58 673 42 02
Faks: 58 673 42 02
Strona WWW http://starostwo.puck.pl
Strona BIP http://bip.starostwo.puck.pl
Adres e-mail sekretariat@starostwo.puck.pl
Starosta pucki: Jarosław Białk
Powierzchnia: 580 km²
Ludność: 80 738

Wykaz gmin w powiecie:

Mapa dojazdu