Gmina położona jest w powiecie gdańskim. Pierwsze wzmianki o Pszczółkach (jako o Psolcicz) pochodzą z 1307 r. Od początku losy wsi wiązały się z klasztorem cystersów w Oliwie, któremu dostarczano miód z miejscowych pasiek. W latach 1773-1918 Pszczółki podlegały administracji zaboru pruskiego, w 1919 r. znalazły się na terenie Wolnego Miasta Gdańska, a 1 września 1939 r. wraz z nim zostały włączone do III Rzeszy. Wiosną 1945 roku Pszczółki ponownie znalazły się w granicach Polski.

W gminie znajdują się, zabytki, umieszczone w rejestrze wojewódzkiego konserwatora zabytków. Są to domy podcieniowe w Różynach i Kolniku, zbudowane przez osadników holenderskich. Zaliczają się do nich również XIX-wieczny wiatrak w miejscowości Pszczółki, zespół pałacowy w Żelisławkach i wspaniały zabytek sztuki sakralnej, Kościół pw. Św. Wawrzyńca w Różynach.

Gmina Pszczółki słynie również z pszczelarstwa, które stanowi ważny element lokalnych tradycji. Od kilkudziesięciu lat funkcjonuje tu koło pszczelarzy. A na terenie gminy znajduje się 37 pasiek, w których mieszka 800 rodzin pszczelich. Stanowi to ok. 30 milionów pszczół.

Dom podcienowy

Zabytki, ktore warto zobaczyć:

  • drewniany wiatrak holender z XIX w.
  • dwa kamienne słupy z XIX wieku

Podstawowe dane

Powiat: gdański
Gmina: Pszczółki
Nazwa: Urząd Gminy
Ulica: Pomorska 18
Miejscowość: 83-032 Pszczółki
Telefon: 58 683 91 28
Faks: 58 682 91 95
Strona WWW http://www.pszczolki.pl
Strona BIP http://bip.pszczolki.pl
Adres e-mail urzad@pszczolki.pl
Wójt: Hanna Katarzyna Brejwo
Powierzchnia: 50 km2
Ludność: 8381

Wykaz miejscowości w gminie:
Kleszczewko, Kolnik, Pszczółki, Rębielcz, Różyny, Skowarcz, Ulkowy.

Mapa dojazdu