Gmina położona jest wśród czystych lasów, a na jej terenie znajduje się sześć jezior rynnowych. Przy największym z nich, Jeziorze Przywidzkim, usytuowane jest kąpielisko gminne, z którego rozpościera się widok na wyspę z rezerwatem buków. Na półwyspie można obejrzeć pradawne grodzisko, ponadto warto spędzić czas, jeżdżąc konno lub na rowerze po pięciu pięknie położonych ścieżkach rowerowych bądź spacerując po ścieżce edukacyjnej. W samym Przywidzu godne uwagi są zabytkowy kościół z 1909 r. oraz Kamień Królewski, upamiętniający wizytę cesarza Fryderyka Wilhelma IV, króla Prus, w 1853 roku. Na terenie gminy istnieje dobrze rozwinięta sieć dróg, pozwalająca dotrzeć do wszystkich miejscowości, co sprawia, że Przywidz jest doskonałym miejscem do organizowania wypadów turystycznych do Trójmiasta, Kartuz (Muzeum Kaszubskie) oraz Będomina (Muzeum Hymnu Narodowego).

Tereny gminy Przywidz zamieszkałe były już dwa tysiące lat p. n. e. w młodszej epoce kamienia o czym świadczy znaleziona tu ceramika. W okolicach wsi Klonowo, Przywidz i Trzepowo lokalizowane są przez archeologów osady prasłowiańskie. Pierwsza wzmianka w przekazach historycznych na temat rejonu Przywidz pojawiła się ponad 700 lat temu, na przełomie XIII i XIV w. W dokumencie z 1294 r. mowa jest o nadaniu przez księcia pomorskiego Mestwina II majątków Przywidz, Trzepowo i Klonowo zakonowi cystersów z Eldeny. Nadanie to potwierdził król Władysław Łokietek w 1328 r. Losy Przywidza i okolic od 1466 r., więc od czasu podpisania pokoju toruńskiego, związane były z Królestwem Polskim. Dobra tutejsze często zmieniały właścicieli. Początkowo byli nimi biskupi kujawscy, następnie gdańszczanie - katolicka rodzina Przywidzkich, a po reformacji protestancka rodzina Linde.

W XVI wieku istniał w Przywidzu drewniany kościół rzymsko-katolicki, który stał w miejscu istniejącego obecnie cmentarza. Po wprowadzeniu na te ziemie protestantyzmu zbudowano zbór, który na początku XVIII w. przeszedł w ręce katolików, gdy ówczesna dziedziczka Barbara Lindówna przyjęła katolicyzm. Biskup Szembek wizytujący kościół na Pomorzu w 1701 r. konsekrował kościół i nadał mu tytuł Św. Franciszka Ksawerego, w 1722 r. obok starego kościoła wybudowano nowy murowany (ryglowy), po czym stary rozebrano.

Zabytki, które warto zobaczyć:

  • kościół pw. Matki Bożej Różańcowej (1909 r.),
  • kurhany,
  • grodzisko,
  • kamień królewski,
  • muzeum piłki nożnej,
  • przydrożne kapliczki,
  • dom kaszubski.

Podstawowe dane

Powiat: gdański
Gmina: Przywidz
Nazwa: Urząd Gminy
Ulica: Gdańska 7
Miejscowość: 83-047 Przywidz
Telefon: 58 682 51 46
Faks: 58 682 51 46
Strona WWW http://www.przywidz.pl
Strona BIP http://www.bip.przywidz.pl
Adres e-mail wojt@przywidz.pl
Wójt: Marek Zimakowski
Powierzchnia: 130 km2
Ludność: 5709

Wykaz miejscowości w gminie:
Przywidz, Pomlewo, Trzepowo, Jodłowno, Borowina, Marszewska Kolonia, Marszewo, Marszewska Góra, Ząbrsko Górne, Majdany, Huta Dolna, Huta Górna, Katarynki, Michalin, Nowa Wieś Przywidzka, Stara Huta, Roztoka, Klonowo Górne, Klonowo Dolne, Kozia Góra, Szklana Góra, Bliziny, Miłowo, Olszanka, Sucha Huta, Kierzkowo, Piekło Górne, Piekło Dolne, Gromadzin, Czarna Huta, Częstocin.

Mapa dojazdu