Pierwsze wzmianki o Parchowie pochodzą z 1253 r. Od 1309 r. po zdobyciu Pomorza Gdańskiego przez Krzyżaków pod administracją zakonną. Od 1466 r. własność królewska i siedziba starostwa niegrodowego (większość starostów pochodziła z rodów Szczepańskich i Krokowskich). Do 1918 r. Parchowo znajdowało się na terenach objętych administracją zaboru pruskiego. Po I wojnie światowej Parchowo wróciło do Polski.

Elektrownia wodna "Struga" na rzece Słupi, w miejscowości Soszyca.
Fot. Urząd Gminy Parchowo

Atrakcje turystyczne gminy Parchowo:

Fot. Gmina Parchowo

Z dala od zgiełku miast, w otoczeniu wzgórz, jezior i lasów, można odnaleźć ciszę, zakosztować pieszych wędrówek wśród dziewiczej przyrody, powędkować i skorzystać z orzeźwiających kąpieli w czystych wodach jezior. W miejscowości Struga, na rzece Słupi, znajduje się najstarsza w Europie (z 1897 r.) czynna elektrownia wodna. Do innych atrakcji turystycznych zaliczyć można grodziska, kurhany i inne obiekty archeologiczne oraz zabytkowy kościół neoromański z 1854 r. z barokową chrzcielnicą. Zachowały się u nas unikatowe w skali europejskiej enklawy przyrody z krystalicznie czystymi jeziorami lobeliowymi, pięknymi borami sosnowymi, fauną i florą niespotykaną nigdzie indziej - żółw błotny, kaczka czernica, orzeł bielik, węgorz, rosiczka okrągłolistna, poryblin jeziorny oraz kilkusetletnie dęby. Rezerwat przyrody – Jeziora Chośnickie o pow. 216 ha, obejmuje 7 jezior torfowiskowych, otoczonych borem sosnowym z roślinnością chronioną. Duże zalesienie sprzyja obfitości zwierzyny łownej, jak dziki, jelenie, sarny. Wśród wielu walorów naszej gminy są również interesujące trasy rowerowe, które zadowolą cyklistów. Niewątpliwym atutem jest również baza turystyczna, która może zaspokoić  potrzeby turystów przybywających całymi rodzinami.

Zabytki, które warto zobaczyć:

  • kościół neogotycki św. Mikołaja z 1855 r. z barokowym wyposażeniem wnętrz,
  • XVIII i XIX-wieczna kaszubska zabudowa wiejska,
  • pałac szlachecki z XIX w. (obecnie siedziba ośrodka opieki społecznej),
  • w miejscowości Struga, na rzece Słupi, znajduje się najstarsza w Europie (z 1897 r.) czynna elektrownia wodna.

Podstawowe dane

Powiat: bytowski
Gmina: Parchowo
Nazwa: Urząd Gminy
Ulica: Krótka 2
Miejscowość: 77-124 Parchowo
Telefon: 59 821 48 00
Faks: 59 821 48 01
Strona WWW http://www.parchowo.pl
Strona BIP http://bip.parchowo.pl/
Adres e-mail gmina@parchowo.pl
Wójt: Andrzej Dołębski
Powierzchnia: 135 km²
Ludność: 3 630

Wykaz miejscowości w gminie:
Parchowo, Parchowo Bór, Parchowo-Karłowo, Parchowo-Wiślany, Parchowo-Zielony Dwór, Parchowski Młyn, Bawernica, Baranowo, Bylina, Chałupa, Chośnica, Folwark, Frydrychowo, Garbacz, Gołczewo, Grabowo, Jamno, Jamnowski Młyn, Jeleńcz, Nakla, Nowa Wieś, Soszyca, Struga, Sumin, Sylczno, Wygoda, Żukówko

Mapa