Nowa Karczma jest położona  na terenie Pojezierza Kaszubskiego. Obszar jej charakteryzuje się bardzo urozmaiconą rzeźbą terenu, powstałą w wyniku ostatniego zlodowacenia, z ciągami moren czołowych, sandrami oraz dużą ilością jezior o powierzchni niemal 300 ha. Największe z nich to Grabowskie, Grabówko i Małe Kamionki. Na terenie gminy ustanowiono sześć obszarów należących do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, powstały trzy Obszary Chronionego Krajobrazu, a także wyznaczono kilkanaście pomników przyrody. Przez teren Gminy przebiegają dwa istotne szlaki komunikacyjne. Jeden łączący Gdańsk z Chojnicami, natomiast drugi Starogard Gdański z Kartuzami. Swoistą perłą na obszarze gminy jest XVII-wieczny dworek w Będominie należący niegdyś do twórcy hymnu narodowego Józefa Wybickiego. Obecnie mieści się tam Muzeum Hymnu Narodowego z wyjątkowo cennymi zbiorami prezentowanymi na ekspozycjach stałych oraz tematycznych wystawach czasowych. W Będominie organizowane są również cykliczne imprezy historyczno-patriotyczne i sportowe jak Majówka z gen. Józefem Wybickim, Batalia Napoleońska, czy Bieg Mazurka Dąbrowskiego.

Wieś gminna na ważnym skrzyżowaniu dróg wiodących do Gdańska, Starogardu Gdańskiego, Skarszew, Kościerzyny i Kartuz.

Fot. Urząd Gminy Nowa Karczma

Nazwa wsi pochodzi prawodpodobnie od karczmy, która była tu pod koniec XVIII w. – obecnie jest to restauracja. Nowa Karczma należała wówczas do Lniskich z pobliskiego Lubieszyna. Rozwój wsi nastąpił dopiero na przełomie XIX i XX w.

Fot. Muzeum Hymnu Narodowego
w Będominie

Fot. Gmina Nowa Karczma

Wiele jezior o łącznej pow. 289 ha. Największe to Grabowskie, Grabówko, Barkoczyńskie. Gmina położona jest na pograniczu kultury kaszubskiej i kociewskiej, jednocześnie sama należy do regionu kaszubskiego. Przez jej teren przebiegają dwa ważne szlaki komunikacyjne. Jeden ze szlaków łączy Gdańsk z Chojnicami, a drugi Starogard Gdański z Kartuzami. Wielu turystów przyciąga XVII-wieczny dworek w Będominie, należący niegdyś do twórcy hymnu polskiego Józefa Wybickiego. Obecnie mieści się tam jedyne w Polsce Muzeum Hymnu Narodowego.

Zabytki, które warto zobaczyć:

  • Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie 
  • kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Nowym Barkoczynie
  • kościół pw. św. Michała Archanioła w Rekownicy
  • kościół pw. św. Anny w Grabowie Kościerskim
  • kościół pw. św. Piotra i Pawła w Lubaniu
  • kościół pw. św. Antoniego w Nowej Karczmie

Podstawowe dane

Powiat: kościerski
Gmina: Nowa Karczma
Nazwa: Urząd Gminy
Ulica: Kościerska 9
Miejscowość: 83-404 Nowa Karczma
Telefon: 58 687 71 89
Faks: 58 687 71 71
Strona WWW http://www.nowakarczma.pl
Strona BIP http://bip.nowakarczma.pl
Adres e-mail urzad@nowakarczma.pl
Wójt: Andrzej Pollak
Powierzchnia: 11309 km2
Ludność: 6700

Wykaz miejscowości w gminie:
Będomin, Rekownica, Szpon, Jasiowa Huta, Sztofrowa Huta, Grabowska Huta, Nowa Karczma, Lubań, Szumleś Szlachecki, Szumleś Królewski, Grabówko, Grabowo Kościerskie, Stary Barkoczyn, Nowy Barkoczyn, Liniewko Kaszubskie, Szatarpy, Skrzydłowo, Skrzydłówko, Guzy, Lubieszynek, Liniewsko Kościerskie.

Mapa dojazdu