Nowa Karczma jest położona  na terenie Pojezierza Kaszubskiego. Obszar jej charakteryzuje się bardzo urozmaiconą rzeźbą terenu, powstałą w wyniku ostatniego zlodowacenia, z ciągami moren czołowych, sandrami oraz dużą ilością jezior o powierzchni niemal 300 ha. Największe z nich to Grabowskie, Grabówko i Małe Kamionki. Na terenie gminy ustanowiono sześć obszarów należących do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, powstały trzy Obszary Chronionego Krajobrazu, a także wyznaczono kilkanaście pomników przyrody. Przez teren Gminy przebiegają dwa istotne szlaki komunikacyjne. Jeden łączący Gdańsk z Chojnicami, natomiast drugi Starogard Gdański z Kartuzami. Swoistą perłą na obszarze gminy jest XVII-wieczny dworek w Będominie należący niegdyś do twórcy hymnu narodowego Józefa Wybickiego. Obecnie mieści się tam Muzeum Hymnu Narodowego z wyjątkowo cennymi zbiorami prezentowanymi na ekspozycjach stałych oraz tematycznych wystawach czasowych. W Będominie organizowane są również cykliczne imprezy historyczno-patriotyczne i sportowe jak Majówka z gen. Józefem Wybickim, Batalia Napoleońska, czy Bieg Mazurka Dąbrowskiego.

Wieś gminna na ważnym skrzyżowaniu dróg wiodących do Gdańska, Starogardu Gdańskiego, Skarszew, Kościerzyny i Kartuz.

Fot. Urząd Gminy Nowa Karczma

Nazwa wsi pochodzi prawodpodobnie od karczmy, która była tu pod koniec XVIII w. – obecnie jest to restauracja. Nowa Karczma należała wówczas do Lniskich z pobliskiego Lubieszyna. Rozwój wsi nastąpił dopiero na przełomie XIX i XX w.

Fot. Muzeum Hymnu Narodowego
w Będominie

Fot. Gmina Nowa Karczma

Wiele jezior o łącznej pow. 289 ha. Największe to Grabowskie, Grabówko, Barkoczyńskie. Gmina położona jest na pograniczu kultury kaszubskiej i kociewskiej, jednocześnie sama należy do regionu kaszubskiego. Przez jej teren przebiegają dwa ważne szlaki komunikacyjne. Jeden ze szlaków łączy Gdańsk z Chojnicami, a drugi Starogard Gdański z Kartuzami. Wielu turystów przyciąga XVII-wieczny dworek w Będominie, należący niegdyś do twórcy hymnu polskiego Józefa Wybickiego. Obecnie mieści się tam jedyne w Polsce Muzeum Hymnu Narodowego.

Zabytki, które warto zobaczyć:

  • Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie 
  • kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Nowym Barkoczynie
  • kościół pw. św. Michała Archanioła w Rekownicy
  • kościół pw. św. Anny w Grabowie Kościerskim
  • kościół pw. św. Piotra i Pawła w Lubaniu
  • kościół pw. św. Antoniego w Nowej Karczmie