Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/03/Jerzy_Limon.jpg Profesor Jerzy Limon

Rocznica śmierci prof. Jerzego Limona, twórcy i dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Prof. Jerzy Limon. Fot. źródło: gedanopedia.pl
03.03.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
03.03.2022

Profesor Jerzy Limon był wybitnym anglistą, pisarzem, tłumaczem i teatrologiem, wieloletnim prezesem Fundacji Theatrum Gedanense oraz dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Zmarł 3 marca 2021 r.

Jerzy Limon urodził się 24 maja 1950 r. w Malborku. Był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie studiował filologię angielską i historię. W 1993 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Jako nauczyciel akademicki związał się z Uniwersytetem Gdańskim, pełniąc funkcję wicedyrektora Instytutu Anglistyki, a następnie kierownika Zakładu Historii Literatury i Kultury Brytyjskiej. Wykładał w językach polskim i angielskim.

Profesor był członkiem m.in. Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a także korespondentem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Napisał około dziesięciu książek o tematyce szekspirowskiej oraz 80 artykułów, esejów i recenzji. Zajmował się przekładem sztuk elżbietańskich i współczesnych

W 1991 r. prof. Jerzy Limon objął funkcję prezesa Fundacji Theatrum Gedanense, działającej na rzecz odbudowy teatru szekspirowskiego w Gdańsku i organizującej Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski. Był również współtwórcą Sopockiego Forum Integracji Nauki, Kultury i Sztuki „Sfinks”. Za swoją działalność został wyróżniony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał też m.in. Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury oraz Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza.

W związku z otwarciem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, w 2014 r. królowa Elżbieta II przyznała mu za zasługi dla brytyjsko-polskiej współpracy kulturalnej Honorowy Order Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.