Latarnia morska

Latarnia
Fot. Miasto Władysławowo

Łódka

Fot. Miasto Władysławowo

Najciekawsze imprezy promocyjne:

Kaszubskie Łodzie pod Żaglami - tradycyjna impreza plenerowa promująca kulturę regionu kaszubskiego,która odbywa się w Chałupach. Jej głównym elementem są regaty starych łodzi, tzw. pomeranek, prezentacja tutejszego folkloru i pokazy rzemiosła rybackiego. W programie m.in. muzyka regionalna, szanty, konkursy i zwyczaje starokaszubskie: zażywanie tabaki, łowienie węgorzy, repasacja sieci. Turyści mają niepowtarzalną okazję zapoznać się z językiem, obyczajami, tańcami i kuchnią kaszubską. Rybka we Władku – tradycyjna impreza podkreślająca morski charakter gminy oraz tradycje regionalne. Jej dwie edycje odbywają się w pierwsze weekendy lipca i sierpnia. W programie m.in. biesiada morska, muzyka żeglarska, konkursy i zabawy o charakterze morskim, degustacja ryb pod każdą postacią. Festiwal Sportu - impreza cykliczna, będąca doskonałą okazją do spotkania z największymi olimpijskimi gwiazdami. Kulminacją festiwalu jest uroczystość odsłonięcia mosiężnych gwiazd na reprezentacyjnym deptaku Władysławowa - Alei Gwiazd Sportu - upamiętniającym sylwetki znanych sportowców. Podczas festiwalu organizowane są liczne imprezy towarzyszące, jak np. programy artystyczne z udziałem znanych wykonawców, pokazy sztucznych ogni, sadzenie okolicznościowych drzewek, mecze piłki nożnej, w których biorą udział znane postaci sportu. Festiwal Dorsza - Międzynarodowe Mistrzostwa w Połowach Morskich o Puchar Burmistrza – jedyna tego typu impreza w kraju, z kilkuletnią tradycją, przyciągająca amatorów morskiego wędkowania z kraju i zagranicy. W ciągu dwóch dni odbywają się połowy dorsza, trzeciego zaś program artystyczny połączony z wręczaniem nagród zwycięzcom. Wielka Majówka – odbywająca się zawsze w pierwszy weekend maja, uznawana za początek zbliżającego się sezonu, połączona z wieloma imprezami towarzyszącymi: Internetowym Rajdem Rowerowym, Piknikiem Western, Zlotem Miłośników Samochodów Terenowych, pokazem latawców, pokazami modelarskimi, występami artystycznymi, pokazem rycerskim, rejsem po morzu itp.

Atrakcje turystyczne

Ludzie na koniach na brzegu morza

Fot. Miasto Władysławowo

Władysławowo jest położone u nasady Półwyspu Helskiego, w odległości 48 km od Gdyni i 33 km od Helu. Od strony północnej ma dostęp do Bałtyku, a od strony południowo-wschodniej do Zatoki Puckiej. Swoim zasięgiem obejmuje osiem miejscowości: od Karwi poprzez Ostrowo, Tupadły, Jastrzębią Górę, Rozewie, Chłapowo, Władysławowo aż do Chałup.Turyści odwiedzający Władysławowo niezwykle cenią sobie walory krajobrazowe gminy. Na szczególną uwagę zasługują: klifowe wybrzeże pomiędzy Władysławowem i modnym kurortem Jastrzębia Góra, które jako miejsce startu chętnie wybierają paralotniarze; ciągnące się ok. 28 km wzdłuż bałtyckiego brzegu – piękne, piaszczyste, szerokie i rozgrzane słońcem plaże, ku którym schodzą łagodnie sosnowo-jodłowe lasy, a miejscami wypiętrzają się klify przecięte wąwozami i mrocznymi jarami, nasada Półwyspu Helskiego z Chałupami „patrzącymi" na Małe (Zatoka Pucka) i Wielkie Morze (Bałtyk), charakterystyczna roślinność, w tym rzadko gdzie indziej spotykane żółto kwitnące żarnowce czy torfowe osobliwości Bielawskich Błot wokół Ostrowa. Targane wiatrem od Bałtyku sosny i jodły szczodrze dodają do przesyconego jodem powietrza zapach żywicy. Dla wielu turystów niezwykle istotna jest możliwość połączenia wakacyjnego wypoczynku z aktywnym udziałem w szerokiej propozycji sportów letnich. Wybór atrakcji jest przebogaty: windsurfing, paralotniarstwo, kitesurfing, rejsy po Bałtyku kutrem rybackim, żaglowcem bądź łodzią wikingów, wyprawy na połów dorsza, wczasy "w siodle", trasy dydaktyczne i szlaki turystyki pieszej, loty widokowe, lunaparki, tory kartingowe, skoki na bungee, baseny, siłownie, korty tenisowe i wiele innych.

Zachód Słońca

Fot. Miasto Władysławowo

Rokrocznie na terenie gminy Władysławowo odbywa się kilkadziesiąt imprez rozrywkowych, podczas których turyści oraz mieszkańcy mogą wziąć udział we wspólnej zabawie przy różnorodnej muzyce - folklorystycznej, tanecznej, biesiadnej, dyskotekowej, popowej, rockowej, szanty, a nawet cygańskiej, irlandzkiej czy latynoamerykańskiej, jak również spróbować swoich sił i szczęścia w wielu zabawach i konkursach. Bazy noclegowa oraz gastronomiczna są w stanie zaspokoić wiele potrzeb turystów, związanych z wypoczynkiem czy rekreacją. Wyrosły tu hotele, domy wypoczynkowe, pensjonaty, kwatery prywatne, campingi, pola namiotowe, zadbano również o rozwój gastronomii. Znaczna część obiektów przystosowana jest do organizacji konferencji, szkoleń i spotkań integracyjnych. Baza gastronomiczna - zarówno całoroczna, jak i sezonowa, obejmuje najróżniejsze placówki: od ekskluzywnych restauracji hotelowych, poprzez kawiarnie, bary, bary bistro, punkty małej gastronomii, aż po stołówki i jadłodajnie w kwaterach prywatnych.

Zabytki, które warto zobaczyć:

  • dom rybaka we Władysławowie,
  • Hallerówka – obecnie Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Jego Żołnierzy,
  • kościół pw. WNMP,
  • Wąwóz Chłapowski, zwany przez Kaszubów Rudnikiem,
  • XIX-wieczna przydrożna kapliczka w Chłapowie,
  • latrania w Rozewiu,
  • obelisk Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze wyznaczający miejsce najdalej wysunięte na północ Polski,
  • kapliczka ojców jezuitów,
  • wąwóz Lisi Jar.

Podstawowe dane

Powiat: pucki
Gmina: Władysławowo - miasto
Władysławowo - herb
Nazwa: Urząd Miasta
Ulica: gen. J. Hallera 19
Miejscowość: 84-120 Władysławowo
Telefon: 58 674 54 00
Faks: 58 674 54 46
Strona WWW http://www.wladyslawowo.pl
Strona BIP http://bip.wladyslawowo.pl
Adres e-mail um@wladyslawowo.pl
Burmistrz: Roman Kużel
Powierzchnia: 38 km2
Ludność: 15 017

Wykaz miejscowości w gminie:
Chałupy, Chłapowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Ostrowo, Tupadły, Władysławowo.

Mapa dojazdu