Walorem gospodarczym miasta jest zaczynająca się w pobliżu autostrada A1. Tuż przy obwodnicy Trójmiasta, w pobliżu autostrady A1 powstała dzielnica przemysłowa – Bałtycka Strefa Inwestycyjna. Swoje magazyny i zakłady produkcyjne umieściły tu firmy z branży elektronicznej, spożywczej, magazynowej, odzieżowej i metalowej. W centrum miasta powstała nowoczesna zabudowa mieszkaniowo-usługowa, za którą miasto otrzymało Nagrodę Honorową Towarzystwa Urbanistów Polskich w ogólnopolskim konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w 2009 r.

Bałtycka Strefa Inwestycyjna. Fot. J. Swis – Silistra Studio

Bałtycka Strefa Inwestycyjna
Fot. J. Swis – Silistra Studio


Scena Letnia Teatru Wybrzeże. Fot. J. Swis – Silistra Studio

Scena Letnia Teatru Wybrzeże
Fot. J. Swis – Silistra Studio

Podczas wykopalisk archeologicznych na terenie Pruszcza odnaleziono wiele tysięcy przedmiotów przechowywanych obecnie w Muzeum Archeologicznym, które świadczą o tym, że w I-V w n.e. funkcjonowała tu faktoria handlowa stanowiąca zakończenie północnego szlaku bursztynowego i będąca jednym z silniejszych ośrodków nad Bałtykiem. Już latem 2011 r. otworzy swoje podwoje rekonstrukcja faktorii handlowej z okresu wpływów rzymskich. W okolicy Faktorii znajduje się Szlak Przedwojennych Elektrowni Wodnych na rzece Raduni.

W sąsiedztwie faktorii działa już, liczący ok. 5 ha powierzchni, Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy z amfiteatrem, ogrodem "Cztery pory roku", placem zabaw dla dzieci, boiskiem wielofunkcyjnym, skate parkiem i górką saneczkową.  Przez teren Parku Kulturowego przebiega stylizowany na okres wpływów rzymskich pieszo-rowerowy szlak bursztynowy, który prowadzi do najciekawszych miejsc w Pruszczu Gdańskim. Szlak Bursztynowy i Park Kulturowy żyją już własnym życiem, czego dowodem są liczne imprezy odbywające się na tym terenie. W miesiącach wakacyjnych w amfiteatrze Parku Kulturowego działa Scena Letnia Teatru Wybrzeże. W każdą sobotę odbywają się tu przedstawienia dla dzieci i dorosłych, natomiast niedziele są zarezerwowane dla letniej sceny muzycznej.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Fot. Sławomir Czalej

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Zabytki, które warto zobaczyć:

  • kościół parafialny pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z działką oraz starodrzewem,
  • kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego,
  • kanał Raduni – kanał wraz z groblami, towarzyszącą zabudową i zielenią na całej długości obiektu – od śluzy na zachód od Pruszcza Gdańskiego do ujścia Kanału do Starej Motławy w Gdańsku,
  • zespół cukrowni Pruszcz – portiernia z bramami i murem, budynek biura głównego, kotłownia główna, surownia, budynek techniczno-produkcyjny, budynek filtracji, pakownia, warniki, suszarnia, magazyn cukru, miodownik, piec wapienny, kuźnia, rezydencja akcjonariusza, willa dyrektora, ul. Chopina 17 (wpis do rejestru nr 1369 z 25 sierpnia 1992).

Podstawowe dane

Powiat: gdański
Gmina: Pruszcz Gdański - miasto
Nazwa: Urząd Miasta
Ulica: Grunwaldzka 20
Miejscowość: 83-000 Pruszcz Gdański
Telefon: 58 775 99 21
Faks: 58 682 34 51
Strona WWW http://www.pruszcz-gdanski.pl
Strona BIP http://pruszczgdanskigm.e-bip.pl
Adres e-mail urzad@pruszcz-gdanski.pl
Burmistrz: Janusz Wróbel
Powierzchnia: 16 km2
Ludność: 21 937

Mapa dojazdu