Gmina jest położona w powiecie nowodworskim, na Mierzei Wiślanej, między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym, przy drodze wojewódzkiej nr 501. Miejscowość turystyczna z portem rybacko-jachtowym i letnim kąpieliskiem morskim.

Po raz pierwszy wzmiankowana w XV w. jako Kahlberg. Od 1466 r. należała do Gdańska, po 1842  r. przeszła na własność Elbląga. W tym czasie uruchomiono połączenia morskie z Elblągiem i Królewcem. Znacznie rozbudowana po II wojnie światowej.

Do końca 1972 r. Krynica Morska należała do powiatu elbląskiego jako osiedle typu miejskiego. Wraz z likwidacją osiedli w 1973 r. miejscowość została siedzibą sołectwa w gminie Sztutowo., od 1975 r. w nowo powstałym województwie elbląskim.

W 1991 r. połączono 3 miejscowości (Krynica Morska, Nowa Karczma i Przebrno) i utworzono gminę miejską przez odłączenie tych wsi od gminy wiejskiej Sztutowo. Krynica Morska otrzymała prawa miejskie, stając się najmłodszym miastem w ówczesnym województwie elbląskim. W 1999 r. miasto znalazło się w województwie pomorskim.

Aktualna nazwa Krynica Morska odwołująca się do wyrazu ukraińskiego i regionalizmu południowopolskiego jest nazwą niefortunną i całkowicie obcą z punktu widzenia mowy rdzennych mieszkańców Pomorza.

Historia Krynicy Morskiej sięga wczesnej epoki kamiennej. Od niepamiętnych czasów wzdłuż mierzei biegła droga handlowa z Gdańska do Sambii. W XIII w.okolice te zamieszkiwane były przez słowiańskich Pomorzan oraz Prusów.

Szlak komunikacyjny z Gdańska do Królewca skłonił Komtura elbląskiego do obsadzenia w Kahlbergu – karczmarza Mikołaja Wildenberga z którego gościnności korzystali kupcy, rycerze waganci i inni wędrowcy podążający tym traktem. Po wojnie trzynastoletniej i likwidacji panowania krzyżackiego na tym terenie Król Kazimierz Jagiellończyk nadał całą mierzeję miastu Gdańsk. Rozwój Kahlbergu jako kurortu morskiego rozpoczął się dopiero w 1840 r. kiedy to pięciu zamożnych kupców elbląskich założyło konsorcjum do spraw żeglugi po zalewie wiślanym, a szczególnie do obsługi linii Królewiec-Elbląg. Rok później parowiec o wdzięcznej nazwie Jaskółka przywiózł pierwszych gości letników do Kahlbergu. Konsorcjum zachęcone powodzeniem wycieczek, wybudowało pierwszą willę. Powoli następował rozwój kąpieliska, przybywało nowych domów ,wybudowano duże molo, na plaży zbudowano łazienki oraz uruchomiono zakład serwujący kąpiele w grzanej wodzie morskiej.

Wzburzone morze

Fot. Miasto Krynica Morska

Krynica Morska leży na Mierzei Wiślanej, otoczona od północy wodami Morza Bałtyckiego, a od południa Zalewu Wiślanego. Z najwyższej wydmy, tj. Wielbłądziego Garbu (48,5 m n.p.m.), można zobaczyć piękny widok: z jednej strony widać Bałtyk z drugiej Zalew Wiślany, którego horyzont zamykają Wzgórza Wysoczyzny Elbląskiej z katedrą fromborską. Rezerwat leśny Buki Mierzei Wiślanej.

Zabytki, które warto zobaczyć:

  • latarnia morska,
  • stara zabudowa miasta (zespół zabytkowych willi i pensjonatów), pochodząca z pocz. XX w.
Latarnia

Fot. Miasto Krynica Morska

Podstawowe dane

Powiat: nowodworski
Gmina: Krynica Morska
Krynica Morska herb
Nazwa: Urząd Miasta i Gminy
Ulica: Górników 15
Miejscowość: 82-120 Krynica Morska
Telefon: 55 247 65 27
Faks: 55 247 65 66
Strona WWW http://krynicamorska.tv/
Strona BIP http://bip.krynicamorska.pl
Adres e-mail um@krynicamorska.tv
Burmistrz: Krzysztof Swat
Powierzchnia: 102,04 km2
Ludność: 1 318

Wykaz miejscowości w gminie:
Krynica Morska, Piaski, Przebrno.

Mapa dojazdu