Kościerzyna – warto tu bywać

W samym sercu Kaszub, na północnym krańcu Borów Tucholskich, w otoczeniu pięknych lasów, między jeziorami, które mienią się jak klejnoty, leży miasto Kościerzyna.

To centrum turystyczne i gospodarcze regionu, przez które codziennie przewijają się rzesze mieszkańców i turystów. Miasto z bogatą przeszłością, sięgającą 1284 r., kiedy to Costerina została nadana przez księcia pomorskiego Mściwoja II księżniczce Gertrudzie. Dziś ze Wzgórza księżniczki Gertrudy można podziwiać piękną panoramę miasta, z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym.

Kościerzyna zawsze słynęła z wielokulturowości. W okresie zaborów mieszkali tutaj: Polacy-Kaszubi, Niemcy i Żydzi. Tu powstały pierwsze próby kodyfikacji języka i literatury kaszubskiej, a od końca XIX wieku inteligencja skupiona w ruchu młodo kaszubskim ratowała fenomen wyjątkowej w swoim rodzaju kultury kaszubskiej.

Kościerzyna

Dziś Kościerzyna chlubi się nazwiskami ks. dra Leona Heykego, Franciszka Sędzickiego, Tomasza Rogali, Jana Karnowskiego i Aleksandra Majkowskiego. Ten ostatni napisał w języku kaszubskim epopeję „Życie i przygody Remusa" („Żëcé i przigòdë Remùsa"), w której dał świadectwo niezłomnej wiary w kulturę i zasady Kaszubów. Herosem powieści jest emisariusz Remus, który wędrując po jarmarkach i odpustach budził wśród Kaszubów świadomość chlubnej przeszłości i wolę przetrwania podczas pruskiego zaboru. Dziś figura Remusa stoi na kościerskim rynku, a wartości przekazywane kolejnym pokoleniom pozwoliły Kaszubom przetrwać trudny okres do czasów obecnych, w których dzieci mogą uczyć się języka kaszubskiego w szkołach.

Kościerzyna to także ważne miejsce na mapie europejskich sanktuariów maryjnych (dwa w jednej parafii), do których zmierzają liczni pielgrzymi. Atrakcją jest też stojący niedaleko rynku Stary Browar, który łączy tradycję (1856 r.) z nowoczesną technologią warzenia złotego trunku. Bogata oferta kulturalna i sportowa, dopełniona nowoczesnymi ekspozycjami Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Kolejnictwa i Muzeum Akordeonu sprawia, że Kościerzyna to atrakcyjne miejsce wypoczynku przez cały rok. Na turystów czeka dobrze zorganizowana baza noclegowa, gastronomiczna, obiekty sportowo-rekreacyjne oraz miejsca kultywujące kaszubskie tradycje. Na wszystkich czekają piękne, kaszubskie jeziora, szlaki rowerowe oraz lasy pełne grzybów i jagód. Zaprasza też kościerski rynek, który szczególną aurę roztacza latem, tętni życiem, kolorami i zapachami, a w każdy weekend muzyką na żywo i atrakcyjnymi rozrywkami.

Kościerzyna zaprasza na wypoczynek – warto tu bywać i to przez cały rok!  

Zobacz: www.facebook.com/koscierzyna.gda

Już dziś pobierz bezpłatną aplikację mobilną Kościerzyny!

                                          

 

Szczegóły na: www.miastokoscierzyna.pl

Atrakcje turystyczne Kościerzyny:

  • Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby w Kościerzynie
  • Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
  • Muzeum Akordeonu w Kościerzynie
  • Centrum Kultury Kaszubskiej „Strzelnica"
  • Kino Remus, Sala Widowiskowo-kinowa im. Lubomira Szopińskiego
  • Basen Aqua Centrum
  • Neobarokowy kościół pw. Świętej Trójcy w Kościerzynie
  • Neogotycki kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego
  • Kościerski rynek

panorama Kościerzyny

Podstawowe dane

Powiat: kościerski
Gmina: Kościerzyna
Nazwa: Urząd Miasta
Ulica: 3 maja 9
Miejscowość: 83-400 Kościerzyna
Telefon: 58 680 23 00
Faks: 58 680 23 20
Strona WWW http://www.koscierzyna.gda.pl
Strona BIP http://bip.koscierzyna.gda.pl
Adres e-mail urzadz@koscierzyna.gda.pl
Burmistrz: Michał Majewski
Powierzchnia: 16 km2
Ludność: 23 765

Mapa dojazdu