Przepisy

Fot. Gazeta Wyborcza

Sztuka mięsa z Gdańska w cieście francuzkiem

Przygotowanie:
Przepis na „sztukę mięsa z Gdańska w cieście francuzkiem" podaje Natalia Bojarska w swojej książce „Dobra wieść, niosą jeść" z 1979 roku:
Weź mięsa ile ci potrzeba z krzyżowej albo zrazowej części, uduś w jarzynach naszpikowane gęsto słoniną aby było miękkie; poczem zrób sobie do niego beszamel następującym sposobem: Zrobiwszy z dosyć sporego kawałka masła rumianą zaprażkę, rozprowadź ją na gęsto tym smakiem, w którym się mięso dusiło, potem daj w to dużą garść chrzanu tartego, nakraj kwaśnych ogórków albo korniszonów dość sporo, dodaj garstkę całych kaparów, ząbek czosnku, pół kwarty śmietany, octu i cukru tyle, aby było słodko-kwaskowate, osól, wsyp gałki muszkatołowej tartej; to wszystko razem wymieszaj i zagotuj na ogniu, poczem zdejm z ognia, wbij w to 4 do 5 żółtek surowych, postaw aby ci wychłódło i zgęstniało. Tymczasem wyłóż sobie rądel wałkowanem ciastem francuzkiem w jednej sztuce, skraj to mięso w ładne zrazy i układaj je warstwami w rądel na to ciasto. Każdą warstwę zlewaj powyższym beszamelem, aż wszystko zmieścisz, poczem zasklep to z wierzchu znowu ciastem, wsadź w gorący piec na godzinę przed wydaniem. Gdy gotowe, wywróć na półmisek, wytnij ciasto z wierzchu tak, aby na cal w koło rąbek został, ubierz rzeżuchą, zalej cokolwiek rumianym sosem i wydaj na stół.
 
 


 

Uwagi:

Sztuka mięsa w różnej postaci podawana była na obiad w zamożnych domach, najczęściej podczas różnych uroczystości. Informacje o jej podawaniu, jako jednego z licznych dań obiadowych, znajdujemy w opracowaniach przedstawiających dawne obyczaje i sztukę kulinarną. Czytamy m.in., iż serwowana była na dworze królewskim jako jedna z 25 niezwykle wyszukanych i ekskluzywnych potraw. Przygotowanie jej zgodnie z XVIII-wiecznym przepisem wymaga uduszenia mięsa w jarzynach, przyrządzenia słodko-kwaśnego sosu beszamelowego z dużą ilością różnorodnych przypraw i warzyw oraz obłożenia plastrów mięsa płatami ciasta francuskiego.
Smak potrawy, który uznać można za dość wykwintny, zależał w dużej mierze od przypraw i dodatków. Stosowano je chętnie w kuchni gdańskiej, a ich ilości zależały od zamożności konsumentów. Sposób przyrządzania sztuki mięsa przetrwał do dziś w tradycji kuchni gdańskiej.

Na liście produktów tradycyjnych wojewodztwa pomorskiego od 19 grudnia 2008 r.Trudność: Prosty


Lista produktów tradycyjnych

Lista Produktów Tradycyjnych została utworzona na mocy ustawy z 17 grudnia 2004 roku o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych (DzU z 2005 r. nr 10, poz. 68, z późn. zm.). Listę prowadzi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi  we  współpracy z marszałkami województw.

Producenci żywności z naszego regionu zarejestrowali już 178 produktów, dzięki temu województwo pomorskie znajduje się w ścisłej czołówce w kraju pod względem liczby zarejestrowanych produktów na liście, tym samym zajmując czwarte miejsce na ogólnopolskiej liście. Na pierwszym jest podkarpackie – 222 produktów, na drugim – małopolskie ze 203 rejestracjami, na trzecim lubelskie – 185. Stawkę zamyka warmińsko-mazurskie – 31 produktów na liście.

 

Czym  jest Lista Produktów Tradycyjnych?

Jest to krajowa lista, na którą wpisano już blisko 1800 produktów z całej Polski. Istnieje od dziesięciu lat i ma na celu zidentyfikowanie tradycyjnej, polskiej żywności, a co za tym idzie, celowe zwiększenie zainteresowania tą żywnością wśród konsumentów. Spis ten ma służyć jako przewodnik po regionalnej kuchni polskiej i jako źródło informacji na temat tradycji, sposobów wytwarzania oraz wyjątkowych cech najstarszych polskich specjałów.

Wpis na Listę nie przyznaje żadnej ochrony produktom, ale jedynie informuje o spełnieniu przez produkt wymogów ustawowych. Z wpisem produktu na Listę nie wiąże się także dodatkowa kontrola ani nie przyznaje on wytwórcom żadnych dodatkowych praw. Wnioskodawca, po zarejestrowaniu produktu, otrzymuje  pisemną informację potwierdzającą wpis produktu na Listę,  nie jest to jednak certyfikat. Lista Produktów Tradycyjnych została stworzona w celu identyfikacji i promocji produktów wytworzonych tradycyjnymi metodami.

 

Jakie są korzyści z wpisu na Listę?

 • urzędowe potwierdzenie stosowanej nazwy, metod produkcji oraz receptury,
 • wzrost popytu na produkty tradycyjne i zaufania klientów do producenta,
 • poszerzenie rynku zbytu,
 • promocja produktu, a przez to regionu, z którego pochodzi,
 • przygotowanie producentów do rejestracji nazw produktów na szczeblu unijnym,
 • możliwość stosowania przy produkcji łagodniejszych procedur weterynaryjnych i sanitarnych.

 

Jakie produkty można wpisać?

Produkty rolne, środki spożywcze i napoje spirytusowe:

 • których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, za które uważa się metody wykorzystywane od co najmniej 25 lat (okres ten odnosi się do produktu, a nie do konkretnego producenta),
 • będące elementem dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane,
 • będące elementem tożsamości społeczności lokalnej,
 • klasyfikujące się w 10 kategoriach: 
 1.  Sery i inne produkty mleczne
 2.  Mięso świeże oraz produkty mięsne
 3.  Przetwory rybołówstwa, w tym ryby
 4.  Warzywa i owoce (przetworzone i nie)
 5.  Wyroby piekarnicze i cukiernicze
 6.  Oleje i tłuszcze (masło, margaryna olej itp.)
 7.  Miody
 8.  Gotowe dania i potrawy
 9.  Napoje (alkoholowe i bezalkoholowe)
 10.  Inne produkty, np. grzyby

 

Kto może dokonać wpisu na Listę ?

Każda osoba, zarówno fizyczna (niekoniecznie prowadząca działalność gospodarczą), jak i prawna oraz jednostki organizacyjne (nieposiadające osobowości prawnej). Wystarczy, że są wytwórcami danego produktu, np. produkują na własny użytek, nie przeznaczając do sprzedaży lub nie zajmują się systematycznym wyrobem w ogóle, a posiadają umiejętności i wiedzę pozwalające na wytworzenie, lub też firmy produkujące i sprzedające oraz gospody czy restauracje.

 

Prawidłowo wypełnione wnioski (do pobrania poniżej) należy przesyłać pod adres:

Departament Środowiska i Rolnictwa
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27 
80-810 Gdańsk

Więcej informacji:

Pełny wykaz produktów ze wszystkich województw znajduje się na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Do pobrania:

 
 
 

Zarejestrowane produkty tradycyjne województwa pomorskiego: