Przepisy

Sok leczniczy z żurawiny po mermecku

Przygotowanie:

Sok leczniczy z żurawiny po mermecku wytwarzany jest od ponad 25 lat zgodnie z recepturą rodzinną przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Do rozdrabniania owoców stosuje się drewnianą prasę pochodzącą z 1905 roku. Według „Kucharki Litewskiej" z 1938 roku, sok żurawinowy sporządzało się poprzez utłuczenie w stępie zmarzniętych owoców i dalsze ich przechowywanie na mrozie. Świeże owoce przecierano przez sito i mieszano z cukrem. Sok leczniczy z żurawiny po mermecku dodatkowo wzbogacony jest o sok pochodzący z innych owoców oraz miód, któremu zawdzięcza swe właściwości lecznicze.Uwagi:

Sok ze świeżych owoców żurawiny odznacza się największą zawartością przeciwutleniaczy. Owoce żurawiny mają dużą wartość odżywczą, dietetyczną i leczniczą, a także charakteryzują się specyficznym smakiem i aromatem. Wśród mieszkańców Borów Tucholskich jest to owoc znany i bardzo ceniony. Owoce żurawiny są dostępne w lasach i na torfowiskach tylko raz w roku i to zaledwie przez dwa miesiące. Żurawinę zbierało się dawniej w zimie, w okresie od lutego do marca. Ze względu na surowe zimy i trudne warunki zbioru, obecnie zbiera się owoce w okresie od końca sierpnia do początku września, ale wówczas owoce muszą dojrzeć w suchym i ciemnym miejscu. Gdy nabiorą ciemnoczerwonego koloru (przypada to zwykle na przełom października i listopada), przystępuje się do sporządzania soku. Żurawinę przeciera się i przechowuje w cukrze lub miodzie albo od razu się przetwarza. Żurawina ma właściwości lecznicze. Zawarte w owocach proantocyjaniny, kwas chinonowy, witamina C oraz fruktoza zapobiegają zapaleniom dróg moczowych. Ponadto żurawina działa również korzystnie na żołądek i dwunastnicę. Owoce żurawiny są również jednym z najbogatszych źródeł polifenoli – przeciwutleniaczy, które zapobiegają chorobom nowotworowym. Najwięcej przeciwutleniaczy zawiera sok ze świeżych owoców żurawiny. Sok leczniczy z żurawiny po mermecku wspomaga i łagodzi skutki uboczne grzybic spowodowane używaniem antybiotyków. Jest to doskonały środek wzmacniający cały organizm przy wszelkim przemęczeniu i wyczerpaniu. Działanie profilaktyczne i lecznicze żurawiny, jak również jej charakterystyczny lekko kwaśny smak, sprawiły, że żurawina jest obecnie chętnie stosowana w diecie europejskiej i amerykańskiej.

Na liście produktów tradycyjnych wojewodztwa pomorskiego od 14 czerwca 2006 r.

 Trudność: Prosty


Lista produktów tradycyjnych

Lista Produktów Tradycyjnych została utworzona na mocy ustawy z 17 grudnia 2004 roku o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych (DzU z 2005 r. nr 10, poz. 68, z późn. zm.). Listę prowadzi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi  we  współpracy z marszałkami województw.

Producenci żywności z naszego regionu zarejestrowali już 178 produktów, dzięki temu województwo pomorskie znajduje się w ścisłej czołówce w kraju pod względem liczby zarejestrowanych produktów na liście, tym samym zajmując czwarte miejsce na ogólnopolskiej liście. Na pierwszym jest podkarpackie – 222 produktów, na drugim – małopolskie ze 203 rejestracjami, na trzecim lubelskie – 185. Stawkę zamyka warmińsko-mazurskie – 31 produktów na liście.

 

Czym  jest Lista Produktów Tradycyjnych?

Jest to krajowa lista, na którą wpisano już blisko 1800 produktów z całej Polski. Istnieje od dziesięciu lat i ma na celu zidentyfikowanie tradycyjnej, polskiej żywności, a co za tym idzie, celowe zwiększenie zainteresowania tą żywnością wśród konsumentów. Spis ten ma służyć jako przewodnik po regionalnej kuchni polskiej i jako źródło informacji na temat tradycji, sposobów wytwarzania oraz wyjątkowych cech najstarszych polskich specjałów.

Wpis na Listę nie przyznaje żadnej ochrony produktom, ale jedynie informuje o spełnieniu przez produkt wymogów ustawowych. Z wpisem produktu na Listę nie wiąże się także dodatkowa kontrola ani nie przyznaje on wytwórcom żadnych dodatkowych praw. Wnioskodawca, po zarejestrowaniu produktu, otrzymuje  pisemną informację potwierdzającą wpis produktu na Listę,  nie jest to jednak certyfikat. Lista Produktów Tradycyjnych została stworzona w celu identyfikacji i promocji produktów wytworzonych tradycyjnymi metodami.

 

Jakie są korzyści z wpisu na Listę?

 • urzędowe potwierdzenie stosowanej nazwy, metod produkcji oraz receptury,
 • wzrost popytu na produkty tradycyjne i zaufania klientów do producenta,
 • poszerzenie rynku zbytu,
 • promocja produktu, a przez to regionu, z którego pochodzi,
 • przygotowanie producentów do rejestracji nazw produktów na szczeblu unijnym,
 • możliwość stosowania przy produkcji łagodniejszych procedur weterynaryjnych i sanitarnych.

 

Jakie produkty można wpisać?

Produkty rolne, środki spożywcze i napoje spirytusowe:

 • których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, za które uważa się metody wykorzystywane od co najmniej 25 lat (okres ten odnosi się do produktu, a nie do konkretnego producenta),
 • będące elementem dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane,
 • będące elementem tożsamości społeczności lokalnej,
 • klasyfikujące się w 10 kategoriach: 
 1.  Sery i inne produkty mleczne
 2.  Mięso świeże oraz produkty mięsne
 3.  Przetwory rybołówstwa, w tym ryby
 4.  Warzywa i owoce (przetworzone i nie)
 5.  Wyroby piekarnicze i cukiernicze
 6.  Oleje i tłuszcze (masło, margaryna olej itp.)
 7.  Miody
 8.  Gotowe dania i potrawy
 9.  Napoje (alkoholowe i bezalkoholowe)
 10.  Inne produkty, np. grzyby

 

Kto może dokonać wpisu na Listę ?

Każda osoba, zarówno fizyczna (niekoniecznie prowadząca działalność gospodarczą), jak i prawna oraz jednostki organizacyjne (nieposiadające osobowości prawnej). Wystarczy, że są wytwórcami danego produktu, np. produkują na własny użytek, nie przeznaczając do sprzedaży lub nie zajmują się systematycznym wyrobem w ogóle, a posiadają umiejętności i wiedzę pozwalające na wytworzenie, lub też firmy produkujące i sprzedające oraz gospody czy restauracje.

 

Prawidłowo wypełnione wnioski (do pobrania poniżej) należy przesyłać pod adres:

Departament Środowiska i Rolnictwa
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27 
80-810 Gdańsk

Więcej informacji:

Pełny wykaz produktów ze wszystkich województw znajduje się na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Do pobrania:

 
 
 

Zarejestrowane produkty tradycyjne województwa pomorskiego: