Przepisy

Ryba na kwaśno

Przygotowanie:

Pomorskie rzeki i jeziora zasobne w różnorodne gatunki ryb, stwarzały dogodne warunki do rozwoju rybołówstwa. Dla części ludności tego regionu połów ryb był podstawowym źródłem dochodu, a ryby istotnym i częstym składnikiem pożywienia. Przyrządzano je na rozmaite sposoby, były jadane na co dzień i od święta. Dla urozmaicenia rybnego jadłospisu do ryb gotowanych, smażonych czy prażonych dodawano warzywa, sosy, zioła i rozmaite zaprawy. Wśród licznych kaszubskich przepisów na przygotowanie smacznych potraw z ryb znajdujemy propozycję przyrządzenia ryby na kwaśno, czyli z dodatkiem kiszonej kapusty. Przepisy i informacje o tej potrawie znajdują się w wydawnictwach dotyczących zarówno dawnej, jak i współczesnej kuchni pomorskiej. Potrawa ta, w zależności od regionu, różni się niekiedy gatunkiem ryby, z której jest przyrządzana i rodzaju dodawanych składników. Bliżej morza wykorzystywano do niej ryby morskie, w głębi lądu – ryby słodkowodne. Najlepiej, jeśli wykonana zostanie ze smacznego lina, wówczas nazywana jest lëniôk põ kaszëbskù (lin po kaszubsku) lub lin w kapuście bądź ryba na kwaśno (nazwa zależy od regionu Pomorza). Składnikami potrawy są: kawałki filetowanej ryby pokrojonej na małe kawałki, kiszona kapusta drobno posiekana lub zmielona oraz przyprawy. Kawałki ryby należy obsmażyć i dodać do ugotowanej kapusty. Całość poddusić, aby składniki się połączyły, a ryba przeszła smakiem kapusty. Na koniec gotowania należy dodać śmietanę. Tę smaczną potrawę można podawać na ciepło lub zimno. Na Pomorzu przyrządzanie ryby na kwaśno ma dawną tradycję, potrawa należała do jadłospisu mieszkańców głównie nadjeziornych części regionu. Gotowano ją zwykle w większych ilościach i jadano na obiad lub kolację, zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje. Doskonale smakowała z chlebem, z ziemniakami i kaszubskimi kluskami ziemniaczanymi.Uwagi: Na liście produktów tradycyjnych województwa pomorskieog od 9 grudnia 2014 r.

Trudność: Prosty


Lista produktów tradycyjnych

Lista Produktów Tradycyjnych została utworzona na mocy ustawy z 17 grudnia 2004 roku o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych (DzU z 2005 r. nr 10, poz. 68, z późn. zm.). Listę prowadzi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi  we  współpracy z marszałkami województw.

Producenci żywności z naszego regionu zarejestrowali już 178 produktów, dzięki temu województwo pomorskie znajduje się w ścisłej czołówce w kraju pod względem liczby zarejestrowanych produktów na liście, tym samym zajmując czwarte miejsce na ogólnopolskiej liście. Na pierwszym jest podkarpackie – 222 produktów, na drugim – małopolskie ze 203 rejestracjami, na trzecim lubelskie – 185. Stawkę zamyka warmińsko-mazurskie – 31 produktów na liście.

 

Czym  jest Lista Produktów Tradycyjnych?

Jest to krajowa lista, na którą wpisano już blisko 1800 produktów z całej Polski. Istnieje od dziesięciu lat i ma na celu zidentyfikowanie tradycyjnej, polskiej żywności, a co za tym idzie, celowe zwiększenie zainteresowania tą żywnością wśród konsumentów. Spis ten ma służyć jako przewodnik po regionalnej kuchni polskiej i jako źródło informacji na temat tradycji, sposobów wytwarzania oraz wyjątkowych cech najstarszych polskich specjałów.

Wpis na Listę nie przyznaje żadnej ochrony produktom, ale jedynie informuje o spełnieniu przez produkt wymogów ustawowych. Z wpisem produktu na Listę nie wiąże się także dodatkowa kontrola ani nie przyznaje on wytwórcom żadnych dodatkowych praw. Wnioskodawca, po zarejestrowaniu produktu, otrzymuje  pisemną informację potwierdzającą wpis produktu na Listę,  nie jest to jednak certyfikat. Lista Produktów Tradycyjnych została stworzona w celu identyfikacji i promocji produktów wytworzonych tradycyjnymi metodami.

 

Jakie są korzyści z wpisu na Listę?

 • urzędowe potwierdzenie stosowanej nazwy, metod produkcji oraz receptury,
 • wzrost popytu na produkty tradycyjne i zaufania klientów do producenta,
 • poszerzenie rynku zbytu,
 • promocja produktu, a przez to regionu, z którego pochodzi,
 • przygotowanie producentów do rejestracji nazw produktów na szczeblu unijnym,
 • możliwość stosowania przy produkcji łagodniejszych procedur weterynaryjnych i sanitarnych.

 

Jakie produkty można wpisać?

Produkty rolne, środki spożywcze i napoje spirytusowe:

 • których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, za które uważa się metody wykorzystywane od co najmniej 25 lat (okres ten odnosi się do produktu, a nie do konkretnego producenta),
 • będące elementem dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane,
 • będące elementem tożsamości społeczności lokalnej,
 • klasyfikujące się w 10 kategoriach: 
 1.  Sery i inne produkty mleczne
 2.  Mięso świeże oraz produkty mięsne
 3.  Przetwory rybołówstwa, w tym ryby
 4.  Warzywa i owoce (przetworzone i nie)
 5.  Wyroby piekarnicze i cukiernicze
 6.  Oleje i tłuszcze (masło, margaryna olej itp.)
 7.  Miody
 8.  Gotowe dania i potrawy
 9.  Napoje (alkoholowe i bezalkoholowe)
 10.  Inne produkty, np. grzyby

 

Kto może dokonać wpisu na Listę ?

Każda osoba, zarówno fizyczna (niekoniecznie prowadząca działalność gospodarczą), jak i prawna oraz jednostki organizacyjne (nieposiadające osobowości prawnej). Wystarczy, że są wytwórcami danego produktu, np. produkują na własny użytek, nie przeznaczając do sprzedaży lub nie zajmują się systematycznym wyrobem w ogóle, a posiadają umiejętności i wiedzę pozwalające na wytworzenie, lub też firmy produkujące i sprzedające oraz gospody czy restauracje.

 

Prawidłowo wypełnione wnioski (do pobrania poniżej) należy przesyłać pod adres:

Departament Środowiska i Rolnictwa
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27 
80-810 Gdańsk

Więcej informacji:

Pełny wykaz produktów ze wszystkich województw znajduje się na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Do pobrania:

 
 
 

Zarejestrowane produkty tradycyjne województwa pomorskiego: