Przepisy

Potrawka z kury po kociewsku

Przygotowanie:

Przepis na potrawkę z kury znajduje się w książce „Kuchnia polska" z 1959 roku (s. 381-382): Sprawioną, starannie opłukaną kurę uformować (…), włożyć do wrzącej, osolonej wody. Gotować pod przykryciem do miękkości. Gdy kura na dogotowaniu, dodać włoszczyznę oczyszczoną, opłukaną i zrumienioną cebulę. Rosół odtłuścić, zdejmując tłuszcz łyżką z powierzchni rosołu. Przyrządzić sos: masło rozetrzeć z mąką. Rozprowadzić zimnym rosołem z kury, zagotować. Kurę podzielić na części (…), jarzyny pokrajać karbowanym nożem w grube słupki, włożyć do sosu. Zagotować, zaciągnąć żółtkami: surowe żółtka rozmącić, zmieszać z 1/8 l gorącego sosu, przyprawić do smaku solą i sokiem z cytryny lub „Cytrynalem". Wymieszać ze śmietanką lub śmietaną. Wyłożyć na okrągły półmisek, obłożyć ryżem, kaszą lub ziemniakami piure (purée), posypać zieloną, siekaną pietruszką. Sos można przyrządzić bez śmietanki.

Na uwagę zasługuje przygotowanie białego rodzynkowego sosu. W każdym regionie Polski biały sos przygotowuje się w inny sposób, zgodnie z pieczołowicie przechowywanym przepisem i rodzinną tradycją. Na Kociewiu gospodynie przygotowują sos na bazie gorącego rosołu, czyli wywaru z gotowanego drobiowego mięsa. Konsystencja sosu jest jednolita, a kolor zależy od liczby żółtek. Sos zawsze przyrządza się na bazie kwaśnej śmietany. W wydawnictwie „W kuchni i przy stole. Ksiónżka o jeściu na Kociewiu" znajduje się przepis na przygotowanie sosu rodzynkowego, tym razem z odrobiną słodkich migdałów.
Każda gospodyni miała też receptę na prawidłowe przygotowanie ryżu, z którym potrawka kociewska obowiązkowo była podawana: Riż się nie gotuje do białygo sosu, parzi się gó. W kamienny garnek sie wszistko wsypie ji ciut ciut soli przyńdzie. Gotowana woda z mlykiem. Przikryje sie, na plata postawji (…) – czytamy w jednym z wywiadów prowadzonych przez M. Pająkowską-Kensik z mieszkanką Kociewia.
Potrawkę z kurczaka po kociewsku przygotowywano bardzo starannie, nie oszczędzając na składnikach, dobierano tylko te najwyższej jakości.


Uwagi:
Na liście produktów tradycyjnych od 25 lutego 2008 r.


Trudność: Prosty

Jak podawać?
Potrawka z kury po kociewsku była daniem wykwintnym, serwowanym podczas okolicznościowych uroczystości i świąt. Podawano ją zawsze z rosołem, który stanowił pierwsze danie. Na przystawkę do potrawki jadano groszek z marchewką.

Lista produktów tradycyjnych

Lista Produktów Tradycyjnych została utworzona na mocy ustawy z 17 grudnia 2004 roku o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych (DzU z 2005 r. nr 10, poz. 68, z późn. zm.). Listę prowadzi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi  we  współpracy z marszałkami województw.

Producenci żywności z naszego regionu zarejestrowali już 178 produktów, dzięki temu województwo pomorskie znajduje się w ścisłej czołówce w kraju pod względem liczby zarejestrowanych produktów na liście, tym samym zajmując czwarte miejsce na ogólnopolskiej liście. Na pierwszym jest podkarpackie – 222 produktów, na drugim – małopolskie ze 203 rejestracjami, na trzecim lubelskie – 185. Stawkę zamyka warmińsko-mazurskie – 31 produktów na liście.

 

Czym  jest Lista Produktów Tradycyjnych?

Jest to krajowa lista, na którą wpisano już blisko 1800 produktów z całej Polski. Istnieje od dziesięciu lat i ma na celu zidentyfikowanie tradycyjnej, polskiej żywności, a co za tym idzie, celowe zwiększenie zainteresowania tą żywnością wśród konsumentów. Spis ten ma służyć jako przewodnik po regionalnej kuchni polskiej i jako źródło informacji na temat tradycji, sposobów wytwarzania oraz wyjątkowych cech najstarszych polskich specjałów.

Wpis na Listę nie przyznaje żadnej ochrony produktom, ale jedynie informuje o spełnieniu przez produkt wymogów ustawowych. Z wpisem produktu na Listę nie wiąże się także dodatkowa kontrola ani nie przyznaje on wytwórcom żadnych dodatkowych praw. Wnioskodawca, po zarejestrowaniu produktu, otrzymuje  pisemną informację potwierdzającą wpis produktu na Listę,  nie jest to jednak certyfikat. Lista Produktów Tradycyjnych została stworzona w celu identyfikacji i promocji produktów wytworzonych tradycyjnymi metodami.

 

Jakie są korzyści z wpisu na Listę?

 • urzędowe potwierdzenie stosowanej nazwy, metod produkcji oraz receptury,
 • wzrost popytu na produkty tradycyjne i zaufania klientów do producenta,
 • poszerzenie rynku zbytu,
 • promocja produktu, a przez to regionu, z którego pochodzi,
 • przygotowanie producentów do rejestracji nazw produktów na szczeblu unijnym,
 • możliwość stosowania przy produkcji łagodniejszych procedur weterynaryjnych i sanitarnych.

 

Jakie produkty można wpisać?

Produkty rolne, środki spożywcze i napoje spirytusowe:

 • których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, za które uważa się metody wykorzystywane od co najmniej 25 lat (okres ten odnosi się do produktu, a nie do konkretnego producenta),
 • będące elementem dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane,
 • będące elementem tożsamości społeczności lokalnej,
 • klasyfikujące się w 10 kategoriach: 
 1.  Sery i inne produkty mleczne
 2.  Mięso świeże oraz produkty mięsne
 3.  Przetwory rybołówstwa, w tym ryby
 4.  Warzywa i owoce (przetworzone i nie)
 5.  Wyroby piekarnicze i cukiernicze
 6.  Oleje i tłuszcze (masło, margaryna olej itp.)
 7.  Miody
 8.  Gotowe dania i potrawy
 9.  Napoje (alkoholowe i bezalkoholowe)
 10.  Inne produkty, np. grzyby

 

Kto może dokonać wpisu na Listę ?

Każda osoba, zarówno fizyczna (niekoniecznie prowadząca działalność gospodarczą), jak i prawna oraz jednostki organizacyjne (nieposiadające osobowości prawnej). Wystarczy, że są wytwórcami danego produktu, np. produkują na własny użytek, nie przeznaczając do sprzedaży lub nie zajmują się systematycznym wyrobem w ogóle, a posiadają umiejętności i wiedzę pozwalające na wytworzenie, lub też firmy produkujące i sprzedające oraz gospody czy restauracje.

 

Prawidłowo wypełnione wnioski (do pobrania poniżej) należy przesyłać pod adres:

Departament Środowiska i Rolnictwa
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27 
80-810 Gdańsk

Więcej informacji:

Pełny wykaz produktów ze wszystkich województw znajduje się na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Do pobrania:

 
 
 

Zarejestrowane produkty tradycyjne województwa pomorskiego: