Przepisy

Kapuśniaczki żuławskie

Składniki:

ciasto drożdżowe:

0,5 kg mąki pszennej, 70 gram drożdży, 0,5 litra mleka tłustego, 2 płaskie łyżki cukru, 100 gram masła, 2 żółtka, 1 jajko do posmarowania ciasta, szczypta soli 

farsz:

1,5 kg kapusty kiszonej lub słodkiej, 150 gram grzybów leśnych, tłuszcz ( 40 gram masła lub łyżka smalcu), 2 średnie cebule, sól, pieprz, majeranek

Przygotowanie:

Kapustę ugotować do miękkości i odstawić. Grzyby namoczyć i obgotować do całkowietgo wyparowania wody. Ostudzone grzyby posiekać lub przekręcić przez maszynkę o grubych oczkach. przygotować rozczyn z drożdży z 3 łyżkami ciepłego mleka, sczyptą cukru i 2 płaskimi łyżkami mąki pszennej, odstawić do wyrośnięcia. Do wyrośniętego rozczynu dodać resztę cukru, ciepłego mleka, mąki, szczyptę soli, żółtka i wyrobić ciasto. Pod koniec wyrabiania dodać roztopione ciepłe mleko i pozostawić do wyrośnięcia na 20 minut w ciepłym miejscu. Cebulę posiekać i zeszklić. Połączyć z kapustą i grzybami. Przyprawić solą, pieprzem i majerankiem. Wrośnięte ciasto rozwałkowywać na stolnicy na grubość ok.2 cm i wykrawać krążki o średnicy do 5 cm. Na każdy krążek nakładać łyżkę farszu, skleić, uformować kulkę i ukladać na blaszce do pieczenia. Posmarować roztrzepanym jajkiem z łyżką mleka. Piec 20 minut w rozgrzanym piekarniku do 190 st C. 

 Uwagi:

Kapuśniaczki żuławskie przywędrowały na teren Żuław wraz z osadnikami po II wojnie światowej z południa Polski (obecne woj. podkarpackie, część woj. małopolskiego). Osadnicy przekazywali swoje obyczaje i tradycje. Obecna kuchnia mieszkańców Żuław odzwierciedla zawiłą historię tego terenu.Receptura na kapuśniaczki zakorzeniła się na terenie Żuław m.in. ze względu na występujące tu urodzajne gleby, które gwarantowały dostępność głównego surowca, czyli kapusty. Kapuśniaczki żuławskie to delikatnie drożdżowe bułeczki, które swoją nazwę wzięły od kapuściano – grzybowego nadzienia. Jest to potrawa przygotowywana głównie na Wigilię i Nowy Rok, a także na dożynki oraz na spotkania rodzinne. Kapuśniaczki żuławskie, serwowane na ciepło lub na zimno, podaje się jako dodatek do barszczu lub bulionu, a także jako samodzielną potrawę.Trudność: Średnio trudny


Lista produktów tradycyjnych

Lista Produktów Tradycyjnych została utworzona na mocy ustawy z 17 grudnia 2004 roku o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych (DzU z 2005 r. nr 10, poz. 68, z późn. zm.). Listę prowadzi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi  we  współpracy z marszałkami województw.

Producenci żywności z naszego regionu zarejestrowali już 178 produktów, dzięki temu województwo pomorskie znajduje się w ścisłej czołówce w kraju pod względem liczby zarejestrowanych produktów na liście, tym samym zajmując czwarte miejsce na ogólnopolskiej liście. Na pierwszym jest podkarpackie – 222 produktów, na drugim – małopolskie ze 203 rejestracjami, na trzecim lubelskie – 185. Stawkę zamyka warmińsko-mazurskie – 31 produktów na liście.

 

Czym  jest Lista Produktów Tradycyjnych?

Jest to krajowa lista, na którą wpisano już blisko 1800 produktów z całej Polski. Istnieje od dziesięciu lat i ma na celu zidentyfikowanie tradycyjnej, polskiej żywności, a co za tym idzie, celowe zwiększenie zainteresowania tą żywnością wśród konsumentów. Spis ten ma służyć jako przewodnik po regionalnej kuchni polskiej i jako źródło informacji na temat tradycji, sposobów wytwarzania oraz wyjątkowych cech najstarszych polskich specjałów.

Wpis na Listę nie przyznaje żadnej ochrony produktom, ale jedynie informuje o spełnieniu przez produkt wymogów ustawowych. Z wpisem produktu na Listę nie wiąże się także dodatkowa kontrola ani nie przyznaje on wytwórcom żadnych dodatkowych praw. Wnioskodawca, po zarejestrowaniu produktu, otrzymuje  pisemną informację potwierdzającą wpis produktu na Listę,  nie jest to jednak certyfikat. Lista Produktów Tradycyjnych została stworzona w celu identyfikacji i promocji produktów wytworzonych tradycyjnymi metodami.

 

Jakie są korzyści z wpisu na Listę?

 • urzędowe potwierdzenie stosowanej nazwy, metod produkcji oraz receptury,
 • wzrost popytu na produkty tradycyjne i zaufania klientów do producenta,
 • poszerzenie rynku zbytu,
 • promocja produktu, a przez to regionu, z którego pochodzi,
 • przygotowanie producentów do rejestracji nazw produktów na szczeblu unijnym,
 • możliwość stosowania przy produkcji łagodniejszych procedur weterynaryjnych i sanitarnych.

 

Jakie produkty można wpisać?

Produkty rolne, środki spożywcze i napoje spirytusowe:

 • których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, za które uważa się metody wykorzystywane od co najmniej 25 lat (okres ten odnosi się do produktu, a nie do konkretnego producenta),
 • będące elementem dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane,
 • będące elementem tożsamości społeczności lokalnej,
 • klasyfikujące się w 10 kategoriach: 
 1.  Sery i inne produkty mleczne
 2.  Mięso świeże oraz produkty mięsne
 3.  Przetwory rybołówstwa, w tym ryby
 4.  Warzywa i owoce (przetworzone i nie)
 5.  Wyroby piekarnicze i cukiernicze
 6.  Oleje i tłuszcze (masło, margaryna olej itp.)
 7.  Miody
 8.  Gotowe dania i potrawy
 9.  Napoje (alkoholowe i bezalkoholowe)
 10.  Inne produkty, np. grzyby

 

Kto może dokonać wpisu na Listę ?

Każda osoba, zarówno fizyczna (niekoniecznie prowadząca działalność gospodarczą), jak i prawna oraz jednostki organizacyjne (nieposiadające osobowości prawnej). Wystarczy, że są wytwórcami danego produktu, np. produkują na własny użytek, nie przeznaczając do sprzedaży lub nie zajmują się systematycznym wyrobem w ogóle, a posiadają umiejętności i wiedzę pozwalające na wytworzenie, lub też firmy produkujące i sprzedające oraz gospody czy restauracje.

 

Prawidłowo wypełnione wnioski (do pobrania poniżej) należy przesyłać pod adres:

Departament Środowiska i Rolnictwa
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27 
80-810 Gdańsk

Więcej informacji:

Pełny wykaz produktów ze wszystkich województw znajduje się na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Do pobrania:

 
 
 

Zarejestrowane produkty tradycyjne województwa pomorskiego: