Przepisy

Golonka po pomorsku

Uwagi:

Wieś Łąg leży w gminie Czersk na południu woj. Pomorskiego w regionie Borów Tucholskich. Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce, również jeden z najczystszych terenów  leżący na Pomorzu. Kuchnia  borowiacka miesza się tu z kuchnią kociewską i kaszubską, nawzajem się przenikają i uzupełniają. Te trzy kuchnie charakteryzują  się podobnymi potrawami, czasami tylko nazwy są inne, dlatego  niektóre potrawy są znane na całym Pomorzu. Tereny Borów Tucholskich   to tereny , na których  przemysł nie jest zbyt rozwinięty, nie ma dużych zakładów przemysłowych, gleby nie są skażone a powietrze jest czyste . Na tych terenach dużo jest małych gospodarstw, hodujących niewielkie ilości różnych zwierząt gospodarskich. Zwierzęta te karmione są dobrej jakości paszami pochodzącym z własnego gospodarstwa. Trzoda chlewna karmiona tradycyjnymi metodami rosła wolniej, niż ta karmiona gotowymi paszami ale mięso od takich świń jest bardzo smaczne, a potrawy przygotowywane z tego mięsa ma ją wyjątkowy smak.

Barbara Smaglewska i Irmina Zahorska w książce „Potrawy staropolskie i regionalne" Warszawa 1985  w dziale poświeconym potrawom regionu pomorskiego podaje przepis na golonkę po Pomorsku str 75 …Golonkę  wyporcjować /pociąć na  porcje z kością/ ,oprószyć solą i kminkiem. Ułożyć ciasno w brytfannie , wstawić do piekarnika ,upiec. Pod koniec pieczenia dodać rozdrobnioną cebulę i pory, przyprawy, podlać wodą i dusić do miękkości. Pod koniec duszenia dodać koncentrat pomidorowy. Podawać z ziemniakami.

Również znana autorka książek kucharskich i znawca kuchni regionalnej  Hanna Szymanderska w książce „Kuchnia Polska potrawy regionalne" podaje przepis na Golonkę po Pomorsku.

Kuchnia borowiacka ma recepty na wiele smacznych potraw z mięsa wieprzowego. Golonka po Pomorsku  to jedna z takich potraw,  jest podawana  u Borowiaków jako danie świąteczne lub niedzielne. Potrawę tę przyrządza się jeszcze dzisiaj w wielu domach.Trudność: Prosty


Lista produktów tradycyjnych

Lista Produktów Tradycyjnych została utworzona na mocy ustawy z 17 grudnia 2004 roku o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych (DzU z 2005 r. nr 10, poz. 68, z późn. zm.). Listę prowadzi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi  we  współpracy z marszałkami województw.

Producenci żywności z naszego regionu zarejestrowali już 178 produktów, dzięki temu województwo pomorskie znajduje się w ścisłej czołówce w kraju pod względem liczby zarejestrowanych produktów na liście, tym samym zajmując czwarte miejsce na ogólnopolskiej liście. Na pierwszym jest podkarpackie – 222 produktów, na drugim – małopolskie ze 203 rejestracjami, na trzecim lubelskie – 185. Stawkę zamyka warmińsko-mazurskie – 31 produktów na liście.

 

Czym  jest Lista Produktów Tradycyjnych?

Jest to krajowa lista, na którą wpisano już blisko 1800 produktów z całej Polski. Istnieje od dziesięciu lat i ma na celu zidentyfikowanie tradycyjnej, polskiej żywności, a co za tym idzie, celowe zwiększenie zainteresowania tą żywnością wśród konsumentów. Spis ten ma służyć jako przewodnik po regionalnej kuchni polskiej i jako źródło informacji na temat tradycji, sposobów wytwarzania oraz wyjątkowych cech najstarszych polskich specjałów.

Wpis na Listę nie przyznaje żadnej ochrony produktom, ale jedynie informuje o spełnieniu przez produkt wymogów ustawowych. Z wpisem produktu na Listę nie wiąże się także dodatkowa kontrola ani nie przyznaje on wytwórcom żadnych dodatkowych praw. Wnioskodawca, po zarejestrowaniu produktu, otrzymuje  pisemną informację potwierdzającą wpis produktu na Listę,  nie jest to jednak certyfikat. Lista Produktów Tradycyjnych została stworzona w celu identyfikacji i promocji produktów wytworzonych tradycyjnymi metodami.

 

Jakie są korzyści z wpisu na Listę?

 • urzędowe potwierdzenie stosowanej nazwy, metod produkcji oraz receptury,
 • wzrost popytu na produkty tradycyjne i zaufania klientów do producenta,
 • poszerzenie rynku zbytu,
 • promocja produktu, a przez to regionu, z którego pochodzi,
 • przygotowanie producentów do rejestracji nazw produktów na szczeblu unijnym,
 • możliwość stosowania przy produkcji łagodniejszych procedur weterynaryjnych i sanitarnych.

 

Jakie produkty można wpisać?

Produkty rolne, środki spożywcze i napoje spirytusowe:

 • których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, za które uważa się metody wykorzystywane od co najmniej 25 lat (okres ten odnosi się do produktu, a nie do konkretnego producenta),
 • będące elementem dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane,
 • będące elementem tożsamości społeczności lokalnej,
 • klasyfikujące się w 10 kategoriach: 
 1.  Sery i inne produkty mleczne
 2.  Mięso świeże oraz produkty mięsne
 3.  Przetwory rybołówstwa, w tym ryby
 4.  Warzywa i owoce (przetworzone i nie)
 5.  Wyroby piekarnicze i cukiernicze
 6.  Oleje i tłuszcze (masło, margaryna olej itp.)
 7.  Miody
 8.  Gotowe dania i potrawy
 9.  Napoje (alkoholowe i bezalkoholowe)
 10.  Inne produkty, np. grzyby

 

Kto może dokonać wpisu na Listę ?

Każda osoba, zarówno fizyczna (niekoniecznie prowadząca działalność gospodarczą), jak i prawna oraz jednostki organizacyjne (nieposiadające osobowości prawnej). Wystarczy, że są wytwórcami danego produktu, np. produkują na własny użytek, nie przeznaczając do sprzedaży lub nie zajmują się systematycznym wyrobem w ogóle, a posiadają umiejętności i wiedzę pozwalające na wytworzenie, lub też firmy produkujące i sprzedające oraz gospody czy restauracje.

 

Prawidłowo wypełnione wnioski (do pobrania poniżej) należy przesyłać pod adres:

Departament Środowiska i Rolnictwa
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27 
80-810 Gdańsk

Więcej informacji:

Pełny wykaz produktów ze wszystkich województw znajduje się na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Do pobrania:

 
 
 

Zarejestrowane produkty tradycyjne województwa pomorskiego: