Lipnica położona jest w powiecie bytowskim w południowo-zachodniej części województwa pomorskiego. Tereny gminy Lipnica zaliczane są do grupy etnicznej Kaszub zwanej Gochami. Do dziś zachował się język i kultura kaszubska. Pierwotnie teren był porośnięty mieszaną puszczą.

Cechą charakterystyczną Gminy jest duże bogactwo jezior. Zajmują one łączną powierzchnię około 1410 ha. Obok jezior występują piękne wzniesienia morenowe i ogromny piaszczysty sandr. Teren gminy Lipnica charakteryzuje się dużymi powierzchniowo i zwartymi kompleksami leśnymi z siedliskami borowymi. Tutejsze lasy stwarzają bardzo dobre warunki do rekreacji oraz łowiectwa. Bogate runo leśne przyciąga amatorów leśnych zbiorów. Panująca powszechnie cisza i spokój oraz czyste powietrze zapewniają doskonały wypoczynek. Sprzyja to wypoczynkowi, turystyce i rozwojowi lokalnego biznesu.

Bogata historia gminy związana jest z obroną polskiej tradycji przez ludność kaszubską. Szczególne znaczenie miał udział oddziału chłopów kaszubskich z okolic Brzeźna Szlacheckiego pod dowództwem Teodora Andrzeja Grabowskiego razem z wojskami króla Jana III Sobieskiego w bitwie przeciw wojskom tureckim pod Wiedniem w 1683 r. Po zawarciu pokoju toruńskiego w 1466 r. pomiędzy Polską a Krzyżakami tereny dzisiejszej gminy Lipnica weszły w skład ziemi człuchowskiej, w latach 1772-1920 znajdowały się pod zaborem pruskim. Ważnym faktem była walka o polską granicę i przyłączenie do Polski, gdy ojczyzna odradzała się z półtorawiecznej niewoli. To właśnie w okolicach Borowego Młyna, nad jeziorem Gwiazda Duża, Kaszubi w 1920 r. przesunęli granicę Polski na zachód. II wojna światowa to ponury okres w dziejach Gochów. Już we wrześniu 1939 r. część inteligencji zapłaciła najwyższa cenę. Dopiero podczas odwrotu wojsk hitlerowskich nastąpiły poważne zniszczenia materialne. To tu rozegrała się druga co do wielkości bitwa pancerna na terenie Polski. Hitlerowców ostatecznie wyparto 3 marca 1945 r. Ciała poległych żołnierzy zostały pochowane na cmentarzu wojennym w miejscowości Upiłka.

Zabytki, które warto zobaczyć:

  • kościół w Borzyszkowych
  • kościół w Brzeźnie Szlacheckim
  • kościół w Borowym Młynie
  • drewniany młyn w Osusznicy
  • tartak w Hamer Młynie
  • cmentarz wojenny z II wojny światowej
  • XIX-wieczne kaszubskie chëcze w Gliśnie i Zapceniu.
  • najstarszy tartak w Borowym Młynie
  • huta szkła na Wieczywnie

Podstawowe dane

Powiat: bytowski
Gmina: Lipnica
Nazwa: Urząd Gminy
Ulica: Słomińskiego 19
Miejscowość: 77-130 Lipnica
Telefon: 59 821 70 80
Faks: 59 821 83 17
Strona WWW http://lipnica.pl
Strona BIP http://bip.lipnica.pl
Adres e-mail gmina@lipnica.pl
Wójt: Andrzej Lemańczyk
Powierzchnia: 309,52 km²
Ludność: 5280

Wykaz miejscowości w gminie:
Borowy Młyn, Borzyszkowy, Brzeźno Szlacheckie, Brzozowo, Gliśno Wielkie, Karpno, Kiedrowice, Lipnica, Luboń, Łąkie, Mielno, Ostrowite, Osusznica, Prądzona, Wojsk, Zapceń

Mapa dojazdu