Jak powstały Kaszuby?

$image_alt
Fot. Wdzydzki Park Krajobrazowy

Kiedy Pan Bóg postanowił stworzyć świat, zaczął od uformowania kuli ziemskiej. Zapomniał jednak o Kaszubach...
Kiedy Pan Bóg postanowił stworzyć świat, zaczął od uformowania kuli ziemskiej. W swym kształcie doskonała, była całkiem pusta. Wówczas wziął wielki worek, w którym pełno było gór, dolin i lasów, pól i rzek, mórz i innych rzeczy. Pochyliwszy się nad Ziemią, tworzył różne krainy. Tak powstały wielkie oceany i wysokie góry, ogromne lasy, zielone równiny i nagie pustynie...

Widok na jezioro Wdzydze. Fot. Wdzydzki Park Krajobrazowy

Kaszuby – lasy, łąki i szachownica pól, jeziora i rzeki, wzgórza i morski brzeg... Pan Bóg tworząc Kaszuby, dał tej krainie wszystkiego po trochu z każdego krajobrazu

Fot. Wdzydzki Park Krajobrazowy

 
Kiedy wszystko już było gotowe, Pan Bóg, nieco zmęczony, spoczął na swym niebieskim tronie i naprawdę był zadowolony. Wtedy dostrzegł, że w kącie stoi ktoś smutny. Był to anioł, który miał się opiekować Kaszubami.
 
– Co się stało? Dlaczego nie cieszysz się razem z nami? – spytał Bóg.
 
– Ojcze, popatrz na ten biedny kaszubski kraj. Ludzie są smutni. Zostawiłeś tam tylko jałowe, piaszczyste pola. Czy nie mogłeś dać im nic więcej? Nie szkoda Ci tego ludu? – zapytał anioł.
 
Te słowa głęboko poruszyły Boga. Chwilę się zastanawiał, po czym rzekł: – Nie martw się, chodź ze mną. Zobaczymy, chyba coś tam się jeszcze znajdzie.
 
Chwilę później Stwórca wytrząsał swój worek nad Kaszubami. Okazało się, że na dnie pozostały jeszcze różne okruchy: pagórki, rzeki, strumienie, jeziora, lasy, pola i łąki. Spadały one teraz na kaszubskie piaski, tworząc przepiękną mozaikę.
 
Bóg był zaskoczony. Nie spodziewał się, że z resztek może powstać tak piękna kraina. Wszyscy pochylili się nad Kaszubami i z zachwytem spoglądali na te śliczne oczka wodne, na szachownice pół, łąk i lasów, na kręte rzeki i strumienie, obfitość zwierzyny, grzybów, jagód i innych leśnych owoców, na bogactwo ryb w jeziorach i na cudowne pagórki. A Pan Bóg znów zwrócił się do anioła Kaszub: – Teraz masz pod swoją opieką kraj piękniejszy od innych...
 
Zaczerpnięto z „Legend kaszubskich" Janusza Mamelskiego
view szablon artykułu

Legendy Pomorza

W legendzie zawsze znajdziemy ziarno prawdy. Dlatego nie ma racji ten, kto odmawia podaniom i mitom walorów poznawczych. Są to ważne źródła historyczne, pozwalające poznać przeszłość, a jednocześnie posiadające wartości artystyczne nie do przecenienia. To nie tylko bajkowe opowieści, ale i skarbnica wiedzy historycznej. Pomorze obfituje w legendy i podania. Warto je przeczytać, aby lepiej poznać ten uroklliwy region, jakim jest Pomorze.